Virginia M. Axline

Virginia M. Axline

Yazar
9.3/10
44 Kişi
·
107
Okunma
·
3
Beğeni
·
1010
Gösterim
Adı:
Virginia M. Axline
Unvan:
Yazar
Doğum:
30 Mart 1911
Ölüm:
Columbia, Ohio, ABD, 1988
Virginia M. Axline, 30 mart 1911 yılında dünyaya gelmiştir. Psikolog ve oyun terapisi kullanımının öncülerinden biridir. 1940'lı yıllarda yönlendirici olmayan oyun terapisi geliştirmeye başlamıştır.

Yazarın ilk yayınlanmış çalışmasında, yönlendirici olmayan oyun terapisinin sekiz temek ilkesi belirtilmektedir. Ohio Eyalet Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinde okumuştur.

Virginia M. Axline, New York üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eğitim Fakültesinde ders vermiştir. Yedi yıl boyunca Columbia Üniversitesi Öğretmen Okulunda öğretmenlik yapmış 1988 yılında Columbia, Ohio, ABD'de hayatını kaybetmiştir.
Ve kuşlar Doğudan Batıya uçarlar ve ben de bir kuş olmak istiyorum. O zaman duvarların üstünden, kapılardan uçarım.
bu dünyada otorite ve güç göstermekten çok daha önemli şeyler vardır. intikam, ceza ve acıdan daha önemli şeyler..
Çocuğun içinde bulunduğu ilişki, ona iki mesaj vermelidir. Birinci mesaj, herkesin kendi iç dünyasını en iyi kendisinin bilebileceği, ikincisi de sorumlu özgürlüğün ancak ve ancak insanın iç dünyasından doğup gelişeceğidir.
Söyleyecek çok şey var.Ve söylenmeyecek de!Bazı şeylerin söylenmemesi daha iyidir.Ancak söylenmemiş şeyler bazen yük haline gelir.
pencereden gördüğümüz gece, dışarıdaki kötü gerçekliğin çizgilerini muğlaklaştırır. karanlıkta hiçbir şey birbirinden kesin sınırlarla ayrılamaz. siyah ve beyaz ortadan kalkar. kesin yargılara varamaz insan.
Bu anlaşılamayan çocuklar, kendi doğrularına göre bir insan olabilmek için sürekli çabalarlar.
Virginia M. Axline
Sayfa 26 - Panama Yayınları
"İnsanların verdikleri tepkileri belirleyen tek bir bağımsız deneyim ve duygu yoktur. İnsanları güdüleyen ve onların belirli bir tepkide bulunmalarını sağlayan, çok kişisel duygulanımlar, hedefler ve değerler topluluğu söz konusudur."
223 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Buruk bitirdim kitabı, aslında üzülmemem gerekirdi fakat bir çocuğun çocukluğunun tadına varamaması, anlaşılamaması, kendi içinde her şeyi yaşamaya çalışması beni üzdü. İstenmeyen bir çocuk, içten içe isteyemediği için yanıp tutuşan anne ve de çocuk için çocukluğunun ölü babası... Kilitli kapı ve pencereler.. Bir çocuğun yaşamına engel olmuş tüm olaylar hakim kitaba. Kitap gerçek bir terapinin tamamını kapsamaktadır. Oyun terapisinin iyileştirici ve değiştirici yönünü görülüyır kitapta... Axline hem kullandığı teknikler hem de anlatımıyla oyun terapisinin tüm ayrıntılarını bizlere aktarmış.. Çocuk psikolojisi ile ilgilenen herkese ve anne-babalara tavsiye edebilirim...
223 syf.
Yönlendirmesiz oyun terapisi tekniği ile yürütülen gerçek oyun terapi seanslarının kaleme alındığı nefis bir kitap. İçinde bir tek psikolojik terim yok ancak psikolojideki en önemli kavramlardan olan 'koşulsuz olumlu kabul ', ebeveyn yaklaşımlarının önemi ve bu alanda çalışan uzmanlara -yine en ufak bir öğüt vermeden- uygun tekniği anlatıyor. Belirtilerinin otizm'i ya da zihinsel bir geriliği düşündürdüğü ( tahminimce temel bağlanma bozukluğu aslında gerçek sorunu ) Dibs isimli çocuğun terapi seanslarını hiçbir akademik kaygı hissetmeksizin ancak bir o kadarda mesleki bir disiplinle dile getiriyor ki Axline, etkilenmemek elde değil. Öğreten ve düşündüren akıcı bir kitap. Okurken çok keyif aldım. Umarım tekrar baskısı olur.
268 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Virginia Axline, çocukları tedavi etmek için popüler bir yöntem olan oyun terapisinin kullanımına öncülük etmiş bir psikolog kitapta da otizm ya da zihinsel geriliğinin bulunduğu düşünülen 5 yaşındaki küçük bir çocuğun gerçek yaşanmış öyküsünü kaleme almıştır. Dibs iletişim kuramayan, yaşıtlarının gerisinde görünen bir çocuk. Ailesi tarafından farkedilmiş davranışları sonrası oyun terapisine başlatılmıştır, kişiliğini arayan bir çocuğun psikoterapi sürecinin bölüm bölüm anlatıldığı bir kitap seansların amacı çocuğa kendini tanıma geliştirme büyüme ve sosyalleşme gibi fırsatlar vermek. Tüm oyun seansları detaylıca anlatılmış dikkat çeken kısmı çocuğun davranışlarına hiç müdahale edilmeden kendini tanımasına,keşfetmesine olanak tanınmış. Ve takılıp üzüldüğüm şey istenmeden dünyaya getirilen Dibs'ten ailenin utanması bu süreçte yeterli sabrı ve inancı gostermemeleri... Tüm ebevenylerin okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
223 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Çocuk Merkezli Oyun Terapisinin zeminini oluşturan Rogers'in öğrencisi V.Axline merkezine çocuğu alan, iyileşmenin içten geldiğine inanan , en büyük iyiliştiricinin ilişki olduğunu, kaleme aldığı bu kitap ile bizlere çok iyi bir şekilde aktarmış bulunuyor.
Yönlendirmeden yaptığı oyun terapisinde çocuğun oyun oynaması veya oynamaması ile değil onun varlığı ile ilgilenmesi bu, terapötik fikrini bizlerle: " Ona iyi zaman geçirip geçirmediğini de sormadım. Niçin biraz önce deneyimlediklerinin de değerlendirmesini yüklenmeliydi ki? Eğer oyun, bir çocuğun kendini ifade etmesinin en doğal şekliyse neden biz ondan klişeleşmiş bir tepki göstermesini bekliyoruz? " satır aralarında paylaştığını görüyoruz.
223 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir Cocuga fırsat verilirse açık kalple, doğrudan iletişim kurabilir. Çocuklara oyun ile ve kısıtlamadan özgürce öğrenme ortamı sunulduğunda daha çok olumlu sonuçlar alınabileceğini çok net bir şekilde açıklayan akıcı bir kitap. Çocuk oyun ile yaşamından kesitler aktarabilir. Oyun esnasında duygularını düşüncelerini ve yaşadıklarını daha doğal ve doğrudan aktarabilir...
268 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten yaşanmış, yönlendirmesiz oyun terapisi tekniği ile yürütülen terapi seanslarının anlatıldığı bir kitap. Dili sade ve akıcı. Okurken sanki bende onlarla beraber oyun odasındaydım. Çocukların oyun yolu ile başarabildikleri bir harika. Tabi kitabı okurken çocuklara doğru yaklaşımın yani bence koşulsuz sevgi ve koşulsuz kabul görme olduğunu hissederek anlıyorsunuz. Keşke her anne baba ve anne baba adayı bu kitabı okusa. Tüm çocuklara gönül verenlere tavsiyem bu kitabı da okuma listenize alın. :)
268 syf.
·9/10
Bir ebeveyn düşünün. Baba bilim dünyasında ün yapmış anne ise tıp alanında kariyer peşinde.
Ve hiç hesapta olmayan bir anda bu çiftin bebeği olacağını öğrenmesiyle evin huzurunun artacağı yerine azaldığı bir ortam düşünün.
Peki, o çocuk ana rahmine düştüğü anda bunu hissedebilir mi?
...
Kitap bu çocuğun 5-6 yaşlarını konu almış.
Farklı bir kitaptı. Okudukça sevginin, saygının bir çocuğun kişiliğine nasıl etki ettiğini ve o daha çocuktur ya da bebektir anlamaz, denilen her şeyi nasıl da benimsediklerini bir kez daha bilimsel bir araştırmayla öğrenmiş oldum.
Kendi namımda faydalı gördüğüm bir eser.
Özellikle psikolojiye ilgisi olanların en kısa sürede göz gezdirmesini tavsiye ederim.
268 syf.
·2 günde·10/10
Aaahh Dibs! Zavallı küçüğüm..! Hayranlıkla okudum hikayeni. Sen oldukça şanslı bir çocukmuşsun ki sana el uzatabilecek bir insanla, Dr. Axline ile tanışmışsın.
Kitapta oyun terapisinin öncü psikologlarından Dr. Axline’nın Dibs isimli küçük hastası ile arasında geçen gerçek terapi seansları anlatılıyor.
Dibs ailesi tarafından dışlanan, sevgisizlik sonucunda kendisini içine kapatan ve insanlarla iletişim kuramayan bunun sonucunda da etrafına hırçınlıkla yaklaşan bir çocuk. Dibs annesi ve babası tarafından anlaşılamadığı için bir süre sonra onlar tarafından tamamen dışlanıyor. Ebeveynleri Dibs’in otistik olduğunu dahi düşünüyorlar.
Okuldaki öğretmenleri Dibs’teki sorunun farkındalar ancak bunun yanısıra gözlemleri sonucunda çocuğun zeka seviyesinde bir sorun olmadığını da fark ediyorlar. Dibs’e son bir şans tanımak için Dr. Axline ile iletişime geçiyorlar ve sonrası adeta yavaş yavaş gerçekleşen bir mucize..!
Dibs’in hikayesi, üstün zekalı çocukların etrafı tarafından anlaşılamadığında yaşananların bir örneği niteliğinde. Anlaşılmanın, değerli hissetmenin, sevilmenin çocuklar için değeri kitapta çok rahat bir şekilde görülüyor.
Kitabı oldukça beğendim. Çocuklarla iletişim ve temas içinde olan tüm ebeveynlere, eğitmenlere ve diğer insanlara tavsiyemdir.
Keyifli okumalar.
480 syf.
·2 günde·10/10
Çocuk Ve erkenlerle çalışmak isteyen psikologların işine yarayacak bir kitap.Oyun terapisi hakkında detaylı bilgiler içeren,örneklerle desteklenmiş ve bol açıklamalı bir kitap.Keyifli okumalar.
268 syf.
Kitabımı bazı yerlerinde dudağımda acı tebessüm, bazen boğazımda düğüm ile okudum. Hiç şüphesiz Dibs'in ve ailesinin yaşadıkları değildi sadece böyle okumamın sebebi. Kendime dönüşlerimdi. Ve belki aileme. Çocuğuma belirlediğim kalıplar ve belki onun dışına çıktığında fark etmeden verdiğim tepkiler. Tepkilerimiz... ve sonra onun bu tepkilere verdiği yanıtlar. Okumakta zorlandığım yanıtlar. Açıkça ben buyum diyor. Ben olduğum için sevilmek sayılmak istiyorum. Ama bazen ben bunları o anda görmüyorum duymuyorum ve anlayamıyorum. Dibs'in anne ve babası gibi.
Oyun terapisi ile ilgili yorumum da hem bu kadarı olmazmış gibi geldi (çünkü neticesi mucizevi bence) hem de değer görmenin, olduğu gibi kabul edilmenin herkese iyi geleceğini düşündüm. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Virginia M. Axline
Unvan:
Yazar
Doğum:
30 Mart 1911
Ölüm:
Columbia, Ohio, ABD, 1988
Virginia M. Axline, 30 mart 1911 yılında dünyaya gelmiştir. Psikolog ve oyun terapisi kullanımının öncülerinden biridir. 1940'lı yıllarda yönlendirici olmayan oyun terapisi geliştirmeye başlamıştır.

Yazarın ilk yayınlanmış çalışmasında, yönlendirici olmayan oyun terapisinin sekiz temek ilkesi belirtilmektedir. Ohio Eyalet Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinde okumuştur.

Virginia M. Axline, New York üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eğitim Fakültesinde ders vermiştir. Yedi yıl boyunca Columbia Üniversitesi Öğretmen Okulunda öğretmenlik yapmış 1988 yılında Columbia, Ohio, ABD'de hayatını kaybetmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 107 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 96 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.