Yaşar Değirmenci

Yaşar Değirmenci

Yazar
9.5/10
24 Kişi
·
84
Okunma
·
10
Beğeni
·
677
Gösterim
Adı:
Yaşar Değirmenci
Unvan:
Gazeteci, Yazar
"...Bize ait olmayan zamanlar üzerinde kafa yorup bize ait olan biricik zamanı ise asla düşünmüyoruz.Olmayan zamanların rüyasını kurarken , elimizdeki biricik zaman körü körüne elimizden uçup gidiyor."
Unutulmamalıdır ki nasıl "At binenin, kılıç kuşananın." ise "Zaman da onu en iyi kullananındır."
Saatimi kuruyorum yeni bir güne
Dağlara, çiçeklere, su seslerine
Zaman akıp giderken ıssız
Ben saatimi sana kuruyorum.

~Ahmet İşler
131 syf.
·10 günde·Puan vermedi
An itibariyle kitabı bitirmiş bulunmaktayım ...
Duyduk duymadık demeyin :))
Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere zaman ve değerlendirmesinden bahsediyor ..
Zamanımızın rüzgar gibi gittiği bu zamanda okunması gereken bir kitap ..
Okunmasını tavsiye ederim ...
Hayırlı ramazanlar .. ,
248 syf.
·3 günde·8/10
İnsan ömrünün sermayesidir zaman. Zamanı idrak edebilmek, ancak zamanın sahibiyle mümkündür. Yani insan Halıkıyla, Yaratıcı'sıyla irtibatta olabildiği nispette zamanı fark eder. Zaman Allah'la bilinir.
Ancak bizler fanilik şuurunu henüz kavrayamadığımızdan mıdır bilinmez pek önemli görmeyiz geçen zamanı. Fakat Müslüman bilmelidir ki matbaada basılan paranın hesabı kadar kadere yazılan ömrün de hesabı yapılmalıdır.
248 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Adından da anlaşılacağı üzere zaman mefhumunu ele alan bir kitap Zaman Yolcusuna Söylenecekler. Batılılarda Zaman, İslâm'da Zaman, Zamanın Düzenlenmesi, Eğitim-Öğretimde Zaman gibi başlıklar altında zamanın birçok yönünü ele alıyor. Son iki bölümde ise (Edebiyatımızda Zaman ve Şiirimizde Zaman) zamanla ilgili metinler, şiirler var ve ben bu bölümlerin olmasını çok sevdim.

Günümüzdeki zaman sorununu açıklarken, geçmişten, zamanı iyi kullanmış İslâm büyüklerinin, ömrüne güzel işler sığdırmış insanların hayat hikayelerini ve yöntemlerini de gözler önüne sererek çözüm önerileri sunuyor kitapta Yaşar Değirmenci. Farklı kültürlerde zamanın yerinin karşılaştırılması, ara ara verilen okuma parçaları, 'kendinize sormanız gereken sorular', ve sayısal hesaplamalar olayın daha somut bir hal almasını sağlıyor bence. Mesela her gün iki saat tasarruf etmenin yıl sonuna/ömre ne kadar etkili olacağı ya da her gün 10 sayfa kitap okumaya vakit ayırmakla neler olabileceği gibi.

En beğendiğim bölümlerden biriyse Zaman İsrafı isimli bölüm oldu. Zaman-okuma ve zaman-televizyon ilişkisinin ağırlıklı olarak ele alındığı bu bölümdeki tavsiyelerin de çokça işime yarayacağını düşünüyorum. Zaten altını çizdiğim, önemli olduğunu düşündüğüm çokça yer vardı kitabın tamamında da.

"Bu kitap zaman konusunda yazılmış en iyisi, mutlaka ama mutlaka okunmalı." diyemem ama hiç değilse zaman konusunu gündeminize taşımanıza, üzerinde kafa yormanıza, hayatınızda bazı değişiklikler yapmak istemenize sebep olabilir.

Arka kapaktan bir alıntıyla incelememi bitirmek istiyorum.
"İnsanın saadeti zamanı yönetmesiyle, felaketi ise zamanı kaybetmesiyle ilgilidir. Dünya erken uyananlarındır."

İyi okumalar :)
248 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Uzun bir aradan sonra inceleme yazıyorum bu durumda aslında bu kitabın bir etkisi ..okuduğum kitapların kapağını kapatıp kaldırıyorsun ve bir daha hakkında düşünmüyordum ki hemen diğer kitaba geçeyim işte bu bir doymazlık bir düşüncesizlik ve sabırsızlığın göstergesiydi anladım.. Hayatımın ara dönemindeyim şuan bu da bir beni internet bağımlısı haline dönüştürdü beni , hayatımdaki bazı boşlukların dolması vaktimin dolması için dizi film veya kısa videoları fazlasıyla izlemeye başladım ama nasıl izlemek sonuca bir an önce ulaşmak için atlayarak eee tabi arada olanlardan habersiz hiçbir duygunun vermediği film ve diziler kaldı geriye , zevk almak için oturduğum yerden eli boş kalkıyorsun giden zamanıma oluyordu sonra daha da mutsuz olarak kalkıyordum.. Ve bu beni günlük hayatımda da sabırsız bir insan haline getirdi..İşte böyle bir durumdayken Youtube vera'nın kanalından bu kitabı önerdiğini gördüm ki tam ihtiyacım olandı , ve bu kitapla bazı fiillerim için kendime karşı seferberlik ilan ettim 40 günlük bir seferberlik nefsime karşı kazanacağım inşallah ...incelemeler benim için daha çok bana neyi hissettirdiği ya da hangi ihtiyacı binaen okuduğumla ilgili yazı demek bunları anlattığıma göre kitap için şöyle denilebilir zamanın ne demek olduğunu büyük ölçüde anlatıyor çözüm ise yok ki çözüm herkese özel bir şeydir o yüzden yok , dili rahat ve okunasıydı vesselam
emekleri için teşekkürler...
248 syf.
·179 günde·Beğendi·10/10
Hani kitaplar insanı etkiler ya, bu kitap adeta sarsıyor ve insanı kendine getiriyor. Bence her iki senede bir okunup kitabın etkisi ömür boyu devam ettirilmeli. Zamanımızı horatça harcarken aslında öldüğümüzü unutmamalıyız
248 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
O dimdik her şeyi yatık
Zaman bir işvebaz Kaçak hayalet;
Eskiyenin Kement atar boynuna.
Ne pişmanlık tanır, ne af, ne mühlet;
Ancak fatihinin girer koynuna.

Niyeti gizli Fettan
Köle biçimli Sultan...

NECİP FAZIL KISAKÜREK

ALLAH YAŞAR DEĞİRMENCİ DEN RAZI OLSUN. ZAMANIN KIYMETİ,DEĞERLENDİRİLMESİ, PARÇALARA BÖLÜNMESİ ,NASIL KULLANILMASI GEREKTİĞİ, NE GİBİ METOTLARIN İZLENMESİ GEREKTİĞİ HAKKINDA ÇOK GÜZEL BİLGİLER VERMİŞ KİTAPTA BİRÇOK ALINTI VAR AMA BENİ SIKMADI HATTA BİRÇOĞU HOŞUMA GİTTİ DİYEBİLİRİM.

AYRICA ZAMANI DEĞERLENDİRME İLE ALAKALI TÜYOLAR DA VERMİŞ YAZAR. ZAMANI İYİ KULLANMAK İSTEYEN EN AZINDAN İÇİNDE BU ARZU İLE YAŞAYAN HER FERDİN OKUMASI LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

(Büyük harflerle yazmamın nedeni ehemmiyetine binaendir. hayırlı okumalar.)
248 syf.
·25 günde·Puan vermedi
Mümin, zaman ait olan değil, zamana sahip olandır diyen Yaşar Değirmenci, vaktimizi ne kadar boş geçirdiğimizi,aynı zamanda bu kayıp için neler yapmamız gerektiğini, açıkcası insani biraz sarsan ve hayatını ele alması gerektiğini anlatan, kapitalizmin ve teknolojinin içinde kaybolmuş kişiler olarak bataklıklarımızdan kurtulma yollarını bize sunan, 'zaman yok' sebebinin aslında vakit yetmezliği değil zamanı iyi kullanmadığımız için bu kelimeleri sarfettiğimizi ve kullandığımız, elimizin altında olan her şeyi ki buna vakit de dahil nasıl doğru kullanmamız gerektiğini anlatan, insanın özünün ne olduğunu açıklayan etkili bir kitap. ⏳
240 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Birbirinden farklı hikayeleri; tarihe sırtını yaslayışıyla, deneyimlerini süzgeçten geçirmesiyle ve edebi diliyle süsleyen yazarımız insanın hem ruhuna hem de dimağına işliyor.

Öğretmen ve öğrencilerin elinin altında bulunması gereken bir kitap. Aralıklarla tekrar tekrar okunmalı. Ben öyle yapıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yaşar Değirmenci
Unvan:
Gazeteci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 84 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.