Benim Hüzünlü Orospularım

7,6/10  (164 Oy) · 
620 okunma  · 
109 beğeni  · 
3.133 gösterim
1982 Nobel Edebiyat Ödülü’nü de almış olan Gabriel Garcia Marquez’in, yaşayan en büyük dünya yazarlarından biri olduğunu herkes biliyor. Yazdığı son romanı Benim Hüzünlü Orospularım’la yine dünya kitap dünyasının doruğuna oturdu. Yazar, bu kez, doksanını bulmuş çok yaşlı bir gazete köşe yazarının ağzından müthiş bir aşk serüvenini dile getiriyor. Son yılların en güzel aşk romanlarından biri. Büyülü Gerçekçilik akımının yaratıcısı bu büyük ustadan büyüleyici bir roman daha. Kolombiyalı yazar, bu kitapta 90 yaşındaki bir adamla 14
yaşında bir yeniyetmenin ilişkisini anlatıyor...

"Doksanıncı yaşımda, kendime bakire bir yeniyetmeyle
çılgınca bir aşk gecesi armağan etmek istedim. Aklıma
Rosa Cabarcas geldi, hani şu gizli genelevinde eline bir
yenilik geçtiğinde hatırlı müşterilerine haber veren
kadın. Daha önce öyle şeylere ya da onun baştan çıkarıcı
müstehcen önerilerinin hiçbirine asla kapılmamıştım ama
benim ilke sahibi biri olduğuma hiç inanmazdı o. Ahlâk
da bir zaman sorunudur, derdi, yüzünde hınzır bir
gülümsemeyle, görürsün bak...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2005
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750705243
 • Orijinal Adı:
  Memoria de mis Putas Tristes
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
03 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Kahramanımız doksan yaşına kadar hiç aşık olmamış ve evlenmemiş; ömrünü evi, köşe yazarlığı yaptığı gazete ve ünlü bir genelevde geçiriyor.

Doksanıncı yaşında ise kendine bir ödül olarak, genelev sahibi Rosa Cabarcas'tan kendisi için bakire bir kız bulmasını istiyor...

Doksan yaşına kadar sadece para karşılığı yaşadığı ilişkiler üzerine bu kız onda farklı duygular yaratmayı başarıyor. Onu seyrederek kendi yalnızlığı içinde bir dünya kuruyor. Hiç tatmadığı bu duygu, yaşlılığının hüznünde ona coşkuyu ve kendini genç hissettirmeyi başarıyor.

Delgadina'yı seyretmek aşkla dolması dışında kendine tekrar sorular sorup geçmişini yad etmesini sağlıyordu. Ona okuduğu masallar ve kendi yazıları ile mutlu oluyordu...
Hayal dünyasına yerleştirdiği Delgadina için kıskançlık duygusu da yaşamaya başlamıştı...

Yaşının verdiği yalnızlığı ve hüznü bu aşk ile bertaraf etmeye çalıştığını kendisine bile itiraf edemiyordu...

Kitapta neredeyse her kesimden insana yer verilmiş. Geneleve giden erkek müşterilerin toplum ve sosyal yaşamlarında ki yerlerinden, bedenini satıp ailesine bakmak zorunda kalanlara kadar...
Her tür kötülüğün üstünü örtebilecek insanların var olduğu anlatılan bu eserde, doksan yıllık bir yaşamın nerede başlayıp nasıl bitebileceği sade bir dil ile anlatılmış...

Merve Akpınar 
06 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Şimdi ben neden 10 puan verdiğimi de açıklayayım :)

Gabriel García Márquez'in okuduğum ilk kitabının Yüzyıllık Yalnızlık olması gerekiyordu evet biliyorum ama bu kitap 1 yıla yakın süre önce biri tarafından hediye edilmişti ve o zaman okumamıştım. Şimdi de sanırım okumaya hazır hissettiğim için okudum. Neden bu kitabı okumamı istediğini anladım. Geçmişe dönebilsem kesinlikle verdiği an okurdum ama işte bunu her zaman yapıyorum. Her zaman geç kalıyorum. Neyse amaç kitap yorumuydu...

Kısacık bir kitap ama dev bir hikaye öncelikle bunu belirtmem gerekir. 90 yaşında hayattan tamamen umudunu kesmiş bir adam aşkla tanışıyor ve bize anlatıyor.. Birine yanındayken çıplakken bile dokunmamak.. Adamın yaşını boş verin hangi yaşta olursa olsun seven bir adam dokunamazdı.. Dokunmadı.. Sadece seyretti..

Tamam bu kitaba kesinlikle torpilli yaklaşıyorum çünkü içinden böyle bir aşk çıkmamalıydı! Hayran kaldım her cümlesine.. Bolca alıntı yapacağım affınıza sığınarak..

KeMâL 
 12 Eki 2015, Kitabı okudu, 1 günde

Öncelikle çok akıcı bir roman. Öğlen başladım şimdi bitirdim. Çok yorucu değildi; gayet açık 90 yaşına kadar çeşitli hınzırlıklar yapan adamın yaş gününde yapılan sürprizler ve tanıştığı kıza aşık olması. 90 yaşından sonra gelen saadet ve hüzünlü bir aşk.
Aşkın yaşlı bir adam üzerinde etkileri, onun için uğraşması onunla geçirdiği zamanlarda ki duygusal doyumu.... Kısacası aşık olduktan sonraki kahramanın değişimlerini anlatmış. O zamana dair Meksika günlerini de romanda bulabiliyoruz. Kısa ve sürükleyici bir roman Nobel ödülüne layık....

Beytullah Ömer DUMLU 
11 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabın konusu daha önce okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor.Gerçekten ilginç bir konu.90 yaşındaki adamın genç bir kıza aşkını anlatıyor.Yazarın zaten betimlemeleri benim çok hoşuma gidiyor.Betimlemeler okuyucuyu sıkmıyor hatta kitaba akıcılık katmış. Çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.

Beyhude 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Okuduğum ilk Marquez kitabidir. İlk 33 sayfa oldukça sıkıcı olmasına rağmen ondan sonra kitap daha ilgi çekici bir hal almaya başlıyor . Kitap kısa olmasına rağmen sanki 500-600 sayfalık bir roman ağırlığı bıraktı üzerimde .

Kahramanımız 90 yasında gazeteci , haber ve kose yazarı . Yaşamını yalnız idame ettiren , hayatında günlük iliskileri dısında hiçbir kadının yer almadığı yalnız bir adam . 90 . Dogum gunünde yıllarca gittiği genelevin patronu aynı zamanda dostlu olan .......... Dan kendine bir bakire kız ister , ve bu kızla o gece beraber olamaz bütün gece o kız çocuğunu seyreder. Ardından 90 yasında hiç askı yasamamış bir ihtiyarın asık olmasıyla gelişen olayları , kendi iç dunyasında duygularını ve yaşadığı şeyi tanımlama cabası , geç kalinmisligi , hayatına giren kadınların kalp kirginliklariyla yüzleşmesini konu alan , aynı zamanda doğumundan ölümüne kadar aynı sehirde yaşayan bu adamın zaman icinde geleneksel cevresinde ki herseyin degisimi ile ilgili oldukça edebi betimlemelerin bulunduğu guzel bir kitap .

Marquez ; kitabında İspanyol edebiyatına ve kulturune ve sosyolojik durumuna dair ufak ip uçları veriyor. Ancak amacının bu gibi sosyolojik konulardan ziyade kahramanının duyguları ve iç dunyası olduğunu hissetmektir ve okurada istediği şeyi sunuyor . Çok guzel anlamlandırmaları ve tanımlamaları olan derin hoş bir roman . Askın yaşlı bir adam üzerinde ki olumlu etkileri ve gel gitleri; asık olduğu kız cocuğu icin cabaları , onunla geçirdiği sekssiz zamanlarda ki duygusal doyumu , Kahraman'ın aşkıyla bir Asır'a yakın kendini uzun uzun ölmeden önce sorguları , dışardan bakıldığında " duygusuz pislik bir adamın duyarsız yasamı "" gibi görünen bu ihtiyarın hayatı , Askı bulunca nasil anlam kazanip derinlestigini , ast olan duygunun ask oluşu .


"" İnsanın askından ölmesinin dilde hoş görülebilir siirsel bir abartı olduğunu dusunmusumdur hep. O aksam , bir kez daha kedisiz ve onsuz olarak eve döndüğümde yalnızca insanın ölmesinin mumukun olduğunu degil, benim de böyle yaşlı ve kimsesiz bir halde askımdan ölmemde oldugumu anladım. Ama aynı zamanda bunun tam tersi bir gerçeğin de geçerli olduğunu farkına varmıştım ; yaşadığım kabusun verdigi zevki dünyada hiçbir seye degismezdim ."" ... Heyhat, bu asksa , nasil da acı çektiriyor .""

Mâsiva 
20 Oca 13:13, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Gabriel Garcia Marquez'in okuduğum ilk eseri. İsmi dolayısıyla dikkatimi çeken bir kitap oldu.
90 yaşına gelip onlarca kadınla beraber olup hiçbirine aşık olmayan bir gazeteci kahramanımız. 14 yaşında bir kıza aşık olmasını sapkınlık olarak değerlendirebilirim. Sonuçta bu tarz olaylar gerçek yaşantımızda karşımıza çıkıyor. Delgadina'nın hislerine yer verilebilirdi. Bu şekilde kitaba ve olaya daha çok hakim olabilirdik.
Beklediğim etkiyi yaratmadı ne yazık ki.
Herkese keyifli okumalar dilerim.

yusuf burak 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Doksan yaşında bir adam bütün yaşamı boyunca para karşılığı kadınlarla ilişki yaşamış,doksanıncı yaş gününde yine para karşılığı bir kadına aşık oluyor.İnanılmaz bir tutkuyla bağlanıyor.Hikaye çok ilgimi çekmişti ve çok beğendim kitabı.Aşkı tutkuyu bir kadına bağlanmayı yıllara meydan okuyacak şekilde hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan bir adam.

cosmos 
23 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yalnızlığı anlatan güzel bir kitap. Çoğu erkeğin ideali olan bir hayatı var kahramının. İşi olan farklı farklı yüzlerce fahişeyle yatan bir ihtiyar bir amcamızın son zamanları ile ilgili. Kitapla ilgili spoiler vermek istemiyorum ancak şunu söylemem gerekir ki , bana göre kitap aşkla alakalı değil. Yalnızlık ve ölümü yalnız karşılama psikolojisi ile ilgili. Zaten kahramanın aşık olduğu kızla sadece uyurken görüşmesi de bunu kanıtlıyor. Hatta bir bölümünde kızın uykusunda konuşmasını çok avam buluyor ve ona uyanıkken aşık olamayacağından bahsediyor. Burda zaten aşkın tek kişi tarafından oluşturulduğu, karşıdaki kişinin sadece bir obje(uyuyan güzel :) ) olduğunu anlayabiliriz.

Devran 
20 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı burada rastgele görmüştüm. İsimi o kadar samimi gelmişti ki tanıtım yerini okumadan, Okumayı planlamıştım. Daha sonra alıp başladım kitaba, ana tema yalnızlık ve aşk üzerine işlenmiş. Gerçekten beni o kadar çok etkiledi ki şu an kitabın bitmesine duyduğum üzüntü içerisinde yazıyorum bu satırları. Yazar'la bu kitapla tanışmam sevinmeme, geç tanımam gene üzülmeme sebep oldu. Mutlaka okuyun, Mutlaka benim güzel 1k ailem..

Gülçehre Aydın 
14 Eyl 00:59, Kitabı okudu, Puan vermedi

Marquez, bir deha diye adlandırabileceğim bir yazar. Çoğunluk tarafından ne yazık ki ölümünden sonra tanındı.
Yaşı ilerlemiş, hayatında yaptığı pek de fazla bir şey olmayan, standart bir yaşam süren; belki de yalnızca ölümü bekleyen bir adamın gencecik, hatta çocuk denilecek yaştaki bir kıza olan tutkusu anlatılıyor.
Konu basit gibi görünse de eser oldukça derin. Bir Marquez klasiği denilebilir.
Yüz yaşına kadar aşkı tam manasıyla yaşamamış ve aşkı tattığında da mutlu bir can çekişmesiyle aşktan ölmeye mahkum olan bir adam... Okunulası, sevilesi ve hüzünlenilesi bir kitap!

3 /

Kitaptan 72 Alıntı

Selin 
18 Ağu 11:44, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ne yaparsan yap , bu yıl ya da yüz yıl içinde bir gün sonsuza dek öleceksin.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 88 - Can Yayınevi)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 88 - Can Yayınevi)
Mâsiva 
19 Oca 15:54, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Göğsümde bir sıkıntı hissettim. "Ömrümde hiç âşık olmadım." dedim.Hemen karşılığını verdi:"Ben oldum." Sonra da işini yarıda kesmeden sözünü tamamladı: "Yirmi iki yıl sizin için gözya­şı döktüm."

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia MarquezBenim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez
cosmos 
21 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Yaşlandık bile" diye iç geçirdi , "Sorun şu ki, insan öyle olduğunu kendi içinde hissetmiyor, ama dışarıdan bakınca herkes bunu görüyor"

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82 - Can)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82 - Can)
cosmos 
23 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Soran olursa her zaman doğruyu söyleyerek yanıt veririm: Orospulardan evlenmeye vakit bulamadım, derim.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 3 - can)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 3 - can)
Nurhan Işkın 
01 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Ancak yaşlandığımda bir rastlantı sonucu öğrendim öğrencilerimin arkamdan bana ne ad taktıklarını: Profesör Hüzünlü Tepe.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 20)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 20)
Alev 
21 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

... sonra bir gece sanki gökyüzü aydınlanmış gibi oldu: İlk kez gülümsemişti.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 66)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 66)
Nurhan Işkın 
30 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Ömrümde yazı yazmaktan başka bir iş yapmadım, ama bende ne öykücülük eğilimi var, ne de yeteneği, dramatik yazı yazma kurallarından tümden habersizim; şimdi bu işe kalkıştıysam, hayatta pek çok şey okumuş olmamın verdiği zihin açıklığına güvendiğim içindir.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 14)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 14)