Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton

8,1/10  (82 Oy) · 
271 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.870 gösterim
"Bir Delinin Anı Defteri, Palto, Burun" Gogol'un "Neva Bulvarı", "Burun", "Portre", "Palto", "Bir Delinin Anı Defteri" ve "Fayton" öykülerini içeriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789944888035
 • Orijinal Adı:
  Diary of a Madman, Mantel, Nase, Petersburg
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
09 Ağu 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Vakit kaybı bir kitap. Petersburg Öyküleri zaten ne anlattı, yazar bunları niye yazdı, basan niye bastı bilmiyorum. Zaten Neva Bulvarı öyküsünün sonunda kendisi de bunu belitmiş. Bir tek Palto öyküsü biraz beğenilebilir. Onun dışında okumak yerine gidip uyumayı tercih ederim.

Muhammet TUNÇ 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitap 3 farklı hikayeden oluşuyor:
''Bir Delinin Hatıra Defteri''
''Palto''
''Burun''.
Bir Delinin Hatıra Defteri hikayesini keyifle okudum. Çok güzeldi. Palto hikayesinde azıcık üzüldüm adamın haline. Burun hikayesi çok saçmaydı. Adamın burnu kayboluyor hikayede. Sonra bir uyanıyor ki burnu yerinde. Öyle bir şey işte. :)
Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Osman 
25 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

bir çırpıda okunabilecek çok anlamlı ve güzel bir eser... özellikle paltoya bayıldım.

Seda 
16 Ara 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Ben Varlık Yayınları'ndan çıkan baskısını okumuştum. Gogol'un bu kitabında Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun adlı üç kısa hikaye mevcut. En beğendiğim öykü oldukça hüzünlü bulduğum Palto adlı hikaye oldu. Memurların derecelerine ve enfiyeye kafayı takan Gogol, tüm hikayelerinde bunlardan, özellikle memurların kademelerinden bahsetmiş. Kısacık zaten, bir çırpıda bitirebilirsiniz.

Aslı 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gogol un kitapları beni zorluyor. Sakın bir kafayla sessiz bir ortamda okumazsam anlayamıyorum. Bu kitapta birbirinden bağımsız öykülerden oluşuyor. Hepsinin tadı farklı fakat Burun kara mizahi ile favorim oldu.

B. 
02 Ara 23:57, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Dostoyevski; "Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık." derken, sadece edebiyatın değil, absürd ve kara mizahın babalarının da o paltonun altında olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz.

EDA 
17 Mar 19:54, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

Anlatımıyla gerçek gibi ama akla hayale sığmayacak delice şeyler. Oysa o kadar inandırıcı anlatıyor ki inanmamak elde değil. Hatta bir ara burnumu yoklamadım değil.

Derya Berber Tali 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Rus edebiyatını hep severek okumuşumdur ancak gogol okumamıştim hiç .6 hikâyeden oluşan bir delinin ani defteri adı kadar ilginç dikkat çekici. .belki başka bi kalemde okusam ne kadar saçmalamis diyebileceğim hikayeleri çok beğenerek okudum..dili anlatımı ile çok farklı o yüzden konular anlamsız gibi gelse de anlatımıyla büyük anlamlar kazandırmış gogol hikayelerine...işte usta yazarları da usta yapan da bu özellikleri olsa gerek...Özellikle palto hikayesi bana Nasrettin hocanın ye kurkum ye fıkrasını anımsatsa da başka bi tadı vardı okumanızı tavsiye ederim ..Özellikle rus edebiyatını seviyorsaniz okumak için benim gibi geç kalanlardansiniz demektir

Oblomov 
26 Nis 11:51, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Kitabın İş Bankası Kültür Yayınları baskısını okudum. Bu baskıda Neva Bulvarı, Burun, Portre, Palto, Bir Delinin Anı Defteri ve Fayton olmak üzere Gogol'ün altı öyküsü yer alıyor. Öyküler içerisinde en etkileyici olan Palto. Burun ve Fayton isimli öyküleri beğenmedim. Rus klasiklerinin en iyilerinden birisi olmasa da okunabilir. Özellikle dikkatimi çeken şey ise birden fazla öyküde burunla ilgili durumlar yer alıyor. Sanırım Gogol'ün burunla ilgili bir takıntısı var.

mustafa tamer akder 
18 Şub 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Gogol ile tanışmama vesile olan 6 öyküden oluşan(Biri hariç diğer hepsini beğendiğim) edebi dil bakımında çok güzel olan genelde insanın olumsuz yönlerini ele almış. Bazı hikayelerin kurgularına bayıldım. Okuyan birisinin kesinlikle kendine bir şeyler katabileceğini düşündüğüm bir eser. Özellikle beni etkileyen Neva bulvarı , Portre , Palto ve Bir Delinin Anı Defteridir.

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

"Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir."

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Bengü 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanoğlu öyle şaşılası bir yaratıktır ki, sahip olduğu özellikleri bir çırpıda sayıp dökmek olanaksızdır, durup incelemeye kalkıştığınızda da, hiç durmadan yeni özellikler bulursunuz ve bu işin sonu gelmez.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Bengü 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Keşke hiç olmasaydın şu dünyada, keşke sana hiç rastlamasaydım, keşke canlı bir varlık olacak yerde esinli bir ressamın yarattığı bir tablo olsaydın. O zaman resminin önünden hiç ayrılmaz, sonsuzcasına sana bakardım... öper, öperdim seni. Sonsuz güzel bir düş gibi seni yaşar, seni solur ve... mutlu olurdum.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Ülkü Ciner 
09 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Her şeyi avucumun içindeymiş gibi görüyorum. Oysa önceden, anlamıyorum, önceden her şey gözümün önünde bir sis buğusunun içindeydi. Bütün bunlar da sanıyorum ki, insanların, insan beyninin insanın başında bulunduğunu sanmasından kaynaklanıyor; hiç de öyle değil; insan beyni Hazar denizi tarafından rüzgârla uçup geliyor.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 67 - Evrensel Basım Yayın)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 67 - Evrensel Basım Yayın)
BİROL COŞKUN 
22 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Artık dayanacak halim kalmadı. Tanrım! Neler yapıyorlar bu adamlar bana!.. Duymuyor, görmüyor, dinlemek istemiyorlar beni. Ne yaptım onlara?..Neden eziyet ediyor, benim gibi zavallıdan ne istiyorlar, ne verebilirim onlara? Hiçbir şeyim yok…Bittim artık, dayanamayacağım…İşkencelerinden başım ateşler içinde yanıyor,her şey dönüyor gözlerimin önünde…Yok mu beni buradan kurtaracak biri? ''

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız