Doğu Yolculuğu

8,0/10  (8 Oy) · 
35 okunma  · 
5 beğeni  · 
661 gösterim
"Doğu'ya yolculuk ediyorduk, ama Ortaçağ'a, ya da Altın Çağ'a da yolculuk ediyorduk. İtalya'dan, İsviçre'den geçiyorduk, ama bazen de geceyi onuncu yüzyılda geçiriyor, atalarımıza, ya da perilere konuk oluyorduk. Tek başına kaldığım zamanlarda kendi geçmişimden mekanlarla ve insanlarla sık sık karşılaştım, eski nişanlımla Ren'in yukarılarındaki orman kenarında dolaştım. Sonra herhangi bir vadide grubuma yeniden katıldığımda, Cemiyet şarkılarını dinleyip liderler çadırının karşısına kamp kurduğumda anlıyordum ki çocukluğuma yaptığım gezinti, ya da Sanço'yla at binmem de bu yolculuğun bir parçasıydı; çünkü bizim tek hedefimiz Doğu'ya varmak değildi, daha doğrusu bizim Doğu'muz salt bir ülke, ya da coğrafi bir yer değil, ruhun yurdu ve gençliğiyle, hem her yerdi hem de hiçbir yer, tüm zamanların yekvücut olmasıydı."
Hermann Hesse'ın, ilk gençlik yıllarından beri hayranı olduğu Doğu ve Doğu felsefesi, mistisizmi ve hayat görüşü, onun pek çok kitabının temelini oluşturmuştur. "Doğu Yolculuğu" yalnızca, Hermann Hesse'in değil, Alman dilinin de en güzel, en şiirsel anlatılarından biri.

(Arka Kapak)

Ödüller : 1964 Nobel Edebiyat Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789750702273
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
eternal sunshine 
05 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitapta bir cemiyet üyesinin amacını gerçekleştirmek için çıktığı doğu yolculuğunda yaşadıkları ve sonrasında içine düştüğü karmaşık durum anlatılıyor.Tıpkı insanın yaşam yolculuğunda zaman zaman karşılaşabileceği engeller, düşebileceği yanılgılar ve umutsuzluklar gibi.Kısa fakat çok şey anlatan bir kitap

kısa ve etkileyici,düşünme biçimlerini mantık yürütme sistemlerini öğreten farklı bir bakış katan güzel pencere,başarılı kitap,hammadde fikirler

Kitaptan 6 Alıntı

"Belki de insanın yaşantı açlığından sonraki en büyük açlığı unutma açlığıdır."

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Beyansız Düşünür © 
13 Nis 20:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Fatıma
"...'Yabancı' diye bilinen Ninon'a rastladım ve onu sevdim, siyah saçlarının altından bakan gözleri kopkoyuydu, düşlerimin prensesi Fatıma'yı kıskanıyordu, oysa kendisi bilmese de, muhtemelen Fatıma'nın ta kendisiydi..."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 23)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 23)
Ali Yalçın 
18 Nis 15:54, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yaşamın üstesinden erdemle, adaletle, sağduyuyla gelmeye yönelik her ciddi denemenin sonucu umutsuzluktur. Umutsuzluğun bu tarafında çocuklar, öteki tarafında da aydınlanmışlar vardır."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 70)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 70)

Aslında en güzel yaşantılar, onların ruhundan bizzat etkilenmiş olanlara anlatılabilir.

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse

Çok değerli, bir daha geri gelmeyecek bir şeyi yitirdiğimizde, bir düşten uyandığımız duygusuna kapılırız.

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Beyansız Düşünür © 
 13 Nis 19:13, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dünya Tarihi
"...Bana öyle geliyor ki, dünya tarihi, insanların en şiddetli, en kör arzusu olan unutma arzusunu yansıtan bir resimli kitaptan başka bir şey değil..."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 12)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 12)