Frida Kahlo Aşk ve Acı

8,8/10  (31 Oy) · 
77 okunma  · 
34 beğeni  · 
4.488 gösterim
"Gecelerim, çarpan kocaman bir yürek gibi. Gecelerim aysız; pencereden süzülen gri ışığa gözünü kırpmadan bakıyor. Gecelerim ağlıyor, yastığım nemli ve soğuk. Gecelerim beni yokluğuna itiyor; seni arıyorum, yanımdaki dev bedenini, soluğunu, kokunu arıyorum. Neredesin? Bedenim, şu sakat külçe, senin sıcaklığında bir an kendini unutmak istiyor. Gecelerim paçavraya dönmüş bir yürek. Gecelerim beni aşkla tutuşturuyor, ama senin eksikliğini çektiğini biliyor ve bu gerçek karanlıkta bir bıçak gibi parlıyor. Gecelerim sana uçabilmek, seni uykunda sarmalayıp bana getirebilmek için kanatları olsun istiyor. Ama gecelerim her türlü deliliğin yasak olduğunu ve düzensizlik yarattığını biliyor. Gecelerim senin ve benim hazza eriştiğimizi görmek için röntgencilik yapmak istiyor, ama bedenim birkaç sokağın ya da adi bir coğrafyanın bizi ayırdığını anlayamıyor..."
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  333
 • ISBN:
  9789752890237
 • Orijinal Adı:
  Frida Kahlo
 • Çeviri:
  Hülya Uğur Tanrıöver
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif akkoca 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

“Hayatımda iki büyük kaza geçirdim. Otobüs ve sen. Sen en kötüsüsün Diego. Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın, anladığın halde canımı yaktın Diego.''

İnanılmaz güçlü bir kadın, başarılı bir ressam.Çağının en iyilerinden.Öyle ki Picasso'yu bile hayran bırakıyor kendisine tablolarıyla.Resimleri de kendisi gibi.Küçük tuvallerde çalışmasını buna benzetiyor Frida.Kitabın arkasında Frida'nın tabloları ve bu tablolarının öyküleri de mevcut.Ayrıca sevgililerine yazdıkları mektuplar ve günlüğünden kesitlerle birinci ağızdan tanıklık ediyorsunuz Frida'nın hayatına.
Çok güçlü bir kadın dedim ya, eksik bile kalıyor bu söz Frida'yı anlatmaya.Okurken, empati yapmaya çalışırken bile katlanamıyorsunuz 5 dakikalığına Frida olabilmeye.Öyle zor.Öyle güç.Ama o başına gelen her şeyi büyük bir olgunlukla sindirebiliyor, pes etmiyor, ayağa kalkıyor yeniden ve Frida oluyor.
Geçirdiği trafik kazası sonrası aylarca yataktan kalkamayan doktorların yaşamasını ''mucize'' olarak gördükleri Frida,öyle ki anne babası bile ölecek nasılsa diye Frida'yı ziyarete gitmezken kalkıyor o yataktan.Tüm vücudu yıllarca alçıda kalıyor, sevdiği adam ve ailesi tarafından istenmiyor sakat kaldığı için.Annesi, daha fazla para harcamak istemiyor Frida'nın tedavisine, bu yüzden kocasıyla kavga ediyor.Yattığı yerden yaptığı resimleri satarak ailesine yardım ediyor Frida.Azmiyle ayağa kalkıyor.Okurken bir masal kahramanına dönüşüyor Frida.
Tek kusuru, saplantısı belki de.Biricik kurbağası, Diegosu.
"O benim gözümde bir devdi.
Sözcüğün hem kutsal hem de gerçek anlamında. Her şeyi dev boyutlardaydı. Üretkendi, canlıydı, yaşam, enerji, söz, hareket, dinginlik, fikir ve resim doluydu. O güne kadarki çalışmalarını yüzlerce kilometrekare olarak ifade etmek mümkündü.''
diyor Frida.
Aslında her ne kadar Diego'dan nefret eder hala gelsem de, Frida'yı Frida yapan çektiği acılar, döktüğü gözyaşları.O güzel tablolar, o güzel mektuplar hep bu acılardan beslenerek üretildi ve bu acılarda en büyük pay da Diego'nun demek yanlış olmaz.
Okunulası bir biyografi.

Black Mamba 
Dün 03:29, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, Puan vermedi

''Los Frida'' sıfatını merak ederek başladığım güzel bir biyografisel kitap olmuş Aşk ve Acı.Bu arada, Los Frida, Frida'nın Öğrencisi demek filolojik bakımdan, ama onu tişörtlerin üzerinde gördüğümüz Punk Frida olarak mı öğretmenimiz olarak kabul edip Punk Frida'nın öğrencisi olacaktık? Ayrıca Kahlo'nun gündeme bu kadar gelmesine, onun Devrimci yanını, sanatkar kısmını bilen biri olarak, popüler kültür tarafından emilip hapsedilmesine karşı bir görüşte olduğum için de onu daha yakından tanımak istedim, açtım ve girdim Mavi Ev'inden içeri.
Kitabı ödünç alırken kütüphaneden, okurken sayfalarını aklımda yalnızca Frida ve Diego yoktu ya da Frida ve onu etkileyenler, etkiledikleri de, gerçekten etrafta çıldırmışçasına Frida Kahlo tüketimine farkında olarak ya da olmayarak yardım eden tüketicilere Frida yaşamda olsaydı -bedenen- nasıl tepki verirdi soru işareti kamçısıyla büyük bir merak ve hızla okudum kitabı, soru işaretim beni yiyip bitiriyordu. Sonra kitabın ortasında fark ettim, popüler kültür illa satarak ya da sattırarak ya da paranı alarak harcamazdı seni.. kitabı böyle okuma amacıyla okuyan kişi de o kültürün altında harcanıyordu.
O esnada Frida oturdu karşıma ama beni değil Diego'yu izliyordu. Diegosu resim yapıyordu Amerika duvarlarına , o an anlamaya başladım gerçekten Frida'yla aynı ortamı paylaşmaya başladığımı. O ilgilenmezdi ki, bu yüzden Frida O'ydu ya! O gerçekten de Aşk ve Acı'nın kadınıydı. Salt fiziksel acı da çekmiyordu yaşadığı trajik trafik kazasından sonra, onun kalbi acıyordu, rahmi acıyordu, kurbağa yüzlü Diego'su acıyordu vücudunda, zihninde somutlaştırdığı tablolarında. Nasıl mükemmel bir acı abidesiymişsin Kahlo dedim her sayfasında kitabın. Canlıydı ve karşımda Alejandro'suna 17sinde aşk mektupları yazan babasının çirkin ama zeki kızıydı, Diego'suna aşık çekici bir kadındı, çocuklarını kaybetmiş doğuramamış bir anaydı, bir balerindi, tahta bacaklıydı! Karşımdaydı ve gülüyordu, ağladığı zamanlar da çok oluyodu çevresindekiler ona -özellikle annesi ve babası- sürekli sulugöz diye hitap ediyordu. Halbuki Frida'nın yaşamında gözyaşı, tabloları kadar olağan ve üstündü. Dans etmek istiyorsa çelik korsesini çıkarırdı, daha o yıllarda karşıydı evlilik tanımı dogmalarına, devrimci biriydi Frida, aynı zamanda, Troçki ile flörtleşmişlerdi Mavi Ev'de bir süre...
İşte kitap bu anlatmaya çalıştıklarımın bir bütününün ortaya çıkmış bir uzantısını oluşturuyor.
Gerçekten Frida herkesin tanımasını dilediğim, eşsiz bir güzellik, saç bukleleriyle, tablolarıyla, aşkları ve devrimciliği ile, Paris'te bir dergideyken halkını düşünüş biçimiyle, gözyaşlarıyla, kırgın bedeni ile, doğuramadığı embriyolarıyla, aklıma gelmeyen ve Fridavari bir çok özgünlüğüyle.
Los Frida olacaksak , olmalıyız işte bu sebeplerle.
İyi ki geçmişsin bu yaşamdan Frida, iyi ki de yazmış seni Aşk ve Acı'da Rauda.

Ahmet Can PASTIRMACI 
 15 Haz 14:18, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ve Frida Kahlo! Gerçekten "ben aşkın,acının ve devrimin kadınıyım" sözünü sonuna kadar hak eden insan.Onun için fazla söze gerek yok.Frida Kahlo'nun hayatını merak eden insanların kesinlikle okuması gerekiyor.
İyi okumalar

"Acılarımı boğmaya çalıştım; ama pislikler yüzmeyi öğrendiler ve şimdi ben, bu hoş ve iyi his tarafından alt edildim." Frida Kahlo

Kitap ve Kahve Gezegeni 
22 Ağu 19:30, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 5/10 puan

"Ben Frida Kahlo aşkın, acının ve devrimin kadınıyım." Alman olan babasının meksikaya yerleşmesiyle meksika da dünyaya gelen Frida. Meksika devriminin olduğu dönemlerde geçirdiği trafik kazası yüzünden yoğun tedaviler ve acılar yaşayan ve bu acılarını resme dökerek yaşama tutunmaya çalışan bir kadındır. Öğrencilik döneminde okullarına resim yapmaya gelen ressam Diego'yu resim yaparken izledikten sonra arkadaşlarına ilerde Diego ile evleneceğini ve ondan çocuk yapacağını söyleyecek kadar idealist bir kişiliğe sahiptir. Hastalığı ve yaşadığı aşk acıları resimde ilerlemesini sağlamıştır. Daha fazla anlatırsam spoi vermekten korktuğum için burda kesiyorum. Ve Frida Kahlo'nun hayatını merak edenlere tavsiye ederim

Deniz Göktürk 
19 Şub 21:17, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Frida Kahlo'nun iç dünyasını, yaşadıklarını, aşklarını ve resimlerinin nasıl ortaya çıktığını anlatan çok güzel bir şekilde yazılmış bir biyografi.

Neslihan 
20 Haz 01:26, Kitabı okudu, 8/10 puan

Uzun sürdü bitirmem ama filmini daha iyi buldum. Zor gecen 46 yil. Gercek bir yasam. Bu yuzden yorumlamak zor. Dile kolay tabii.. merak ettim ve okudum. Sizde merak ediyorsaniz okuyun. Birinin hayatina ozeline dahil oluyorsunuz.

Kitaptan 69 Alıntı

“Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.”

Frida Kahlo, Rauda JamisFrida Kahlo, Rauda Jamis
Aysel 
26 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Kendimi hem kendim için yaşayabilecek denli güçlü ve iç zenginliğine sahip hissediyorum, hem de değil bir davranışın, en ufak bir düşüncenin bile paralayabileceği kadar dayanıksızım."

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 226)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 226)

Kendi portremi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım, çünkü en iyi tanıdığım insanım.

Frida Kahlo, Rauda JamisFrida Kahlo, Rauda Jamis
elif akkoca 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

''İyileşmek mi?'' dedi Frida. ''Ama ben hasta değilim ki. Kırık döküğüm. Aynı şey değil, anlıyor musunuz?''

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 292)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 292)
Black Mamba 
27 Kas 00:47, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Kendi kaprisi dışında hiçbir yasa tanımayan bir despotun yönettiği ülkemden kaçmaktaydım.

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 40 - Everest)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 40 - Everest)
Aysel 
 09 May 20:53, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Ama zamanla farkına vardı ki, acılar insanı çoğu zaman gafil avlıyordu; kendini çok zaman umutsuzluğun eşiğinde buluveriyordu. Nasıl unutmalı, densiz, kötücül imaların, dokundurmaların sürekli anımsattığı bir sakatlığa nasıl alışmalıydı? İnsan zaten kendi kendisinin celladıyken, başkalarının cezalarına nasıl aldırmazlık edebilirdi ki? "

Frida Kahlo, Rauda JamisFrida Kahlo, Rauda Jamis

Anlamlı bir isme sahip olmak
Friede, Almancada barış demektir. Çok güzel bir isimdir, biliyor musunuz? Telaffuzu güçlüdür ve kim olsa isminin böyle bir içeriğe sahip olmasını ister. Anlamlı bir isme sahip olmak iyidir. Bazı ülkeler vardır ki, nitekim kimi kitaplar da bunu yazar, isim insanın kişiliğini belirler. Bu tür inançların doğruluğunu kanıtlama olanağına şu anda sahip olmasak da hiçbir şey bunların doğru olabileceğini düşünmemizi engelleyemez, öyle değil mi?

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 23 - Everest)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 23 - Everest)