Hep O Şarkı Bütün Eserleri 9

8,2/10  (32 Oy) · 
104 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.236 gösterim
"Yüksek zümrelerin son zenginlik günleri..." Yazar toplumu ve toplumsal sorunları gözlüyor; önemsediği "Konak"ın son direnişine tanıklık ediyor. Kent yaşamının konutu, konak. Yazlık köşk, yalı gibi konutlarda daha dingin, daha sessiz bir yaşam sürerken konak olaylara, sorunlara sahne oluyor. Nafi Molla Konağı'na gelin giden Münire'nin dramı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  178
 • ISBN:
  9789754705669
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Popüler olmuş aşk romanlarının arasında adı bile geçmemesi ne kadar da kötü. Bu eserle Y. Kadri beni inanılmaz şaşırttı. Kadın psikolojisini gözlemlemiş, algılamış- anlamış ve bunu bir kadının dilinden romanlaştırmış. Takdire şayan bir iş. Tek taraflı bir aşkın, adanmışlığın romanı. Bayıldım. Favorilerim arasına yerleşti.

Yaren Sıla Koç 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Kitaba tesadüf eseri başladım ve daha önce kitap hakkında bir fikrim yoktu. Ama iyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasına girdi.
Kitapta Münire ve Cemil Bey'in aşkı anlatılmaktadır. Kitabı okuduktan sonra aşk ve hayat üzerinde uzun uzun düşüneceksiniz. Sonu her ne kadar beklediğim gibi bitmese de okunması gereken romanlardan olduğunu düşünüyorum.

yağmur 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Eski yazarlardan çok okuyan biri değilim. Dilinin ağırlığından ya da konusunun sıkıcı olabileceğini düşündüğümden okumam. Ama bu kitap gayet yalın bir dille tatlı, belki hepimize tanıdık gelen sıcak bir aşk hikayesini anlatmıştı. Sarah Jıo' nun kitaplarını elimizden bırakamıyor ve sonunu heyecanla bekliyorsak bu kitabı da elimden bırakamadım, biran önce bitirme isteği duydum. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun okuduğum ikinci kitabı, tesadüfen başladığım bir kitap ve çok sevdim. Herkese okumasını tavsiye edebileceğim kitaplar arasında yerini aldı. Keyifli okumalar :)

Mehmet Y. 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Hep O Şarkı’sını yıllar önce askerdeyken okumuştum. Kitabı çok beğendiğimi hatırlıyorum ancak nedense içeriğine dair pek bir şey kalmamıştı aklımda. Sadece şu notu düşmüşüm;
‘Çok beğendim. Belki de askerliğin verdiği, sevdiklerimden ayrı olmaktan kaynaklanan bir ruh hali de etkili oldu ama çok hüzünlendiğimi, 'niye böyle oldu ki?' dediğimi hatırlıyorum.’

Hep O Şarkı, Yakup Kadri’nin son dönem eserlerinden birisi. Bu nedenle zaten usta bir yazar olan Yakup Kadri’nin burada çok daha rahat ve başarılı bir anlatım tarzı tutturduğunu söyleyebilirim. Roman, yaklaşık 1850-1900 dönemlerini kapsayan bir İstanbul konak/yalı hayatı romanı. Romanın kahramanı ise yazarın aksine bir kadın olan Münire. Hep O Şarkı, romanda asla sözlerine yer verilmeye bir şarkının da ön planda olduğu bir aşk hikayesi. Münire ile ondan birkaç yaş büyük olan komşuları Cemil Bey’in hazin aşkları anlatılıyor. Yakup Kadri devrin şartlarını kullanarak, aşkın hallerini de iyi betimleyerek çarpıcı bir roman oluşturmuş.

Aşk, bazen hayalle gerçek arasında gidip gelen ama sonunda her zaman gerçeğin baskın çıktığı bir mücadelenin adıdır biraz da. Yakup Kadri, Hep O Şarkı’da yüreklerin bam teline dokunmayı başarmış.

yaprak mısra 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ah cemill ah sizin gibi erkekler o kadar çok var ki ne desem bilemedim ki olan münire'ye oldu. okurken içime işleyen kitaplardan biri. yakup kadri her zamanki gibi sade dilini kullanmış

Aysenur 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Belki de şarki aynı şarkidir da degisen bizizdir? Anlatimina bayildim diyebilirim. Cemil gibi erkekler o zaman da varmis, hep olacak. Münire gibi kadınlara saygı duymalı. Aşkın en güzel halidir o kadınlar. Ben çok sevdim, keyifle okudum. Ah Yakup Kadri ah!

DERUN-İ KİTAP 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yazarın bu kitabını bir cümle ile özetlemem gerekirse 'aşka adanmış bir ömür' derim. Kitabı büyük bir merakla okudum ve hep de sonunu merak ettim. Sonu beklediğim gibi olmadı diye üzüldüm. Hala kitaptaki aşkın etkisindeyim.
Sizi aşk ve hayat konusunda fazlasıyla düşündürecek olan bu romanı şiddetle tavsiye ediyorum.

nesrin horata 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakup kadrinin bana göre çok samimi bir dille yazılmış bir solukta okunup bitebilecek nitelikte bir kitap..

Kitaptan 12 Alıntı

Yaren Sıla Koç 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Zehir yudum yudum içilmez. Onu, bir hamlede yutmak lâzımdır."

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 139 - İletişim Yayınları)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 139 - İletişim Yayınları)
yağmur 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Demek, ne dün vardı ne yarın! Mazi bir hayal, ati bir hülya idi ve insan ömrü hep bu kısacık anlardan ve belki sadece tek bir andan ibaretti.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri KaraosmanoğluHep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yaren Sıla Koç 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Frenkler "Gençlik bilseydi, ihtiyarlık yapabilseydi." derlermiş. Ne doğru söz. İnsan, yaşla hakikate eriyor amma, onu kullanmak, ona göre yaşamak gücünü kaybettikten sonra...

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 74 - İletişim Yayınları)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 74 - İletişim Yayınları)
DERUN-İ KİTAP 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Erkekler ne tuhaftır! Kaç yaşında olsalar, nice tecrübeden geçmiş bulunsalar kadın ve gönül işlerinde daima çocuk kalırlar.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 29)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 29)
DERUN-İ KİTAP 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ne yapmıştım ben ona? Neden bana karşı bu kadar merhametsizce davranıyordu? Hiç kalbi yok muydu bu adamın? O da benim gibi genç bir insandı.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 51)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 51)
DERUN-İ KİTAP 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Meğer roman yazmak ne güç bir işmiş! İşte elimde kalem önümde defter, saatlerden beri evirip çeviriyorum, iki cümleyi bir araya getiremiyorum. Ben ki, bütün ömrü roman okumakla geçmiş bir kadınım.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 11)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 11)
DERUN-İ KİTAP 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zira, hayat ne tamamıyla güzel, ne büsbütün çirkindir. Hem acıklı, hem gülünç tarafları var.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 53)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 53)
2 /