Karışık Duygular

7,8/10  (8 Oy) · 
29 okunma  · 
6 beğeni  · 
864 gösterim
Karışık Duygular, kalp ile zihin arasındaki ezelî çatışmanın yol açtığı kısa fakat karmaşık bir labirent. Stefan Zweig, dünyanın siyah ve beyazlardan oluşmadığını, o parlak biçemiyle bir kez daha hatırlatıyor okurlarına.

Başında kavak yelleri esen ve aslında akademik ortama pek de fazla ilgi duymayan genç bir üniversite öğrencisi ile entelektüel açıdan yaratıcı olduğu günleri geride bırakmış olgun profesörün hayatları bir noktada kesişir. Genç adam hayranlıkla bağlandığı hocasına yarıda kalan eserini tamamlaması için canla başla yardım ederken, onun genç karısı ile de dostluk kurar. Ne var ki bu çiftin asla öğrenmek istemeyeceği sırlarının tanığı olacaktır.

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salah Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...
UĞURCAN KOÇ 
21 Ağu 00:18, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yedi öyküden oluşan bu kitap gerçekten başarılı bir eser olmuş. Belli başlı eserlerinden zaten yeterince ustalığını, kaleminin gücünü gördüğüm bu yazar, beni bu kitapta da yanıltmadı. Özellikle zıt ikizler ve bir yüreğin çöküşü sürükleyici olmakla birlikte finalindeki karmaşık duygular kesinlikle adının hakkını veren bir hikaye olmuş. Tavsiye ediyor, keyifli okumalar diliyorum.

Ahmet Kara 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, 7 günde, 6/10 puan

Yazarın bu öyküsü beni pek sarmadı. Aslında genel olarak bakınca (Stefan Zweig'da her zaman olduğu gibi) temiz bir anlatım da var, ama bilemiyorum, sanırım konuya pek ısınamadım.

Uğur Emre ARIKAN 
25 Eki 23:42, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 6/10 puan

Stefan Zweig nadir durağan bir uzun hikayeyi bizlere bir armağan olarak bırakmış Karışık Duygular adı evet gerçektende bu kitapta anlamlaşıyor ve yaşanan bu olayları yargılama aşamasını aslında yazar size bırakıyo bu noktada sizinde kafanız karışabiliyo 6/10 tavsiye ederim

Irem 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, 29 günde, Puan vermedi

Yazarın kısa öykülerinden derleme hoş bir kitap. Kitaba ismini de veren son öykü benim en çok hoşuma giden öyküdür. Uzun hikayelerden sıkıldıysanız kısa kısa ve sade öykülerin olduğu akıcı bir kitap...

Kitaptan 7 Alıntı

Aslında tutkulu olan benliğimde bugüne kadar bağlı kaldığım yeni bir tutku keşfetmeye başlamıştım: Kelimelerin ruhu aracılığıyla dünyanın her şeyinden haz duyma isteği.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 40)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 40)
şeyma özaslan 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Oysa genç bir adamı, varsayımlar dalgasının sinirlendirici oyunundan daha çok gocunduran başka hiçbir şey yoktur.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 62)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 62)

İçimde tehlikeli bir istek vardı, biriyle dövüş etmek, durmadan homurdanan öfkemi ilk gelenin üzerine boşaltmak istiyordum. Fakat çok şükür ki, kimse bana dikkat etme tenezzülünde bulunmadı.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 108)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 108)
şeyma özaslan 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Evren genişlemiş ve ruh, gönülsüzce ona eşit olmaya çalışıyor. O da büyümek istiyor, o da konkistadorlar gibi keşfetmek ve fethetmek istiyor, yeni bir dile, yeni bir güce gereksinimi var.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 30)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 30)

"Biz binlerce saniyeler yaşıyoruz, ama, gene de biri, ancak bir tanesi tüm iç dünyamızı sonsuzca kaynayış haline getiriyor: Daha önce bütün özsuları içmiş olan iç çiçeğin bir şimşek gibi billurlaşmasını gerçekleştirdiği dakika (Stendhal bunu anlatmıştır), dünyaya getirişinkine benzeyen ve onun gibi kendi bedeninin sol göğsüne saklanmış olan sır. Hiçbir zihin cebiri onu hesaplayamaz. Hiçbir önsezi simyası onu keşfedemez ve ancak nadir olarak, içgüdünün kendisi onu anlayabilir."

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 148 - Gözlem Yayınları)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 148 - Gözlem Yayınları)
UĞURCAN KOÇ 
20 Ağu 17:19, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Şeytanın sakalından tek bir kıla bile dokunmamak gerekir, yoksa ansızın insanın gırtlağına sarılıverir.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)