Kendini Arayan Adam

7,0/10  (133 Oy) · 
971 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.554 gösterim
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1997
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789754081657
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceylan 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.

KubraYSN 
 16 Ağu 16:16, Kitabı okudu, 5/10 puan

Öncelikle kitabın dilinden başlayalım. Çok akıcı ve sade bir kitap. Elinize aldığınızda bitirebilirsiniz kolaylıkla. Bu açıdan tercih edilebilecek bir kitap. Ancak bana anlattığı şeyler çok yetersiz geldi. Yani ben Allah inancı olmayan bir insanın şu kitabı okuyup da , vay be ben Müslüman olmalıyım. Allah'a inanmalıyım diyeceğini sanmıyorum. Kitabın genel içeriği Komünizm'i savunan ve Allah inancı olmayan bir insana karşı sunulan antitezler oluğuna göre anlatılanlar yetersiz ve bu açıdan biraz daha uzun tutulabilirdi. Mesela bazı soruların cevaplarını vermeden , bunları da konuştuk diyerek geçiyor. Bu soruların cevapları ile ilgili konuşmalara da yer verilse daha dolu bir kitap olurdu diye düşünüyorum. Yorumların çoğu kitabın çok etkileyici olduğu yönünde. Ben aynı fikirde değilim . Bu kitap benim için Risalaler'e götüren bir yol yalnızca. Yani fragman gibi düşünün . Bir başka kitabın önsözü sadece. Bakın yolun sonunda daha fazlası var der gibi . Asıl soruları ve cevapları yolun sonunda bulacaksınız diyor bence . Daha önce hiç Risale okumadım . Kitabın bana bıraktığı tek şey , şu Risaleler'i ben de mi bir okusam acaba dürtüsü. Onun haricinde kitabın bana bir şey katmadığını düşünüyorum. Konular daha fazla açılmalıydı. Nesi var bu kadar sevilecek şu kitabın dedim açıkçası . Neyse sevenine iyi okumalar diyelim.

Mesih 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, 2/10 puan

Bu kitabı pek gerçekçi bulamamıştım. Risale-i Nur'daki fikirlerin sunuşu ve buna bağlı olarak yaşlı ateistimizin aydınlanması ve imana ermesi(!) basit, kasıtlı ve avam buluyorum. Daha derinlikli, daha içe inen, sebepleri sorgulamaya dönük bir anlatım kitabı daha iyi yapabilirdi. Kısaca hem Risale'nin içindeki fikirlerin sunuşu hem de roman sanatı açısından eksik. Çok satanların arasında bir fiyasko daha...

MMT 
17 Ağu 17:49, Kitabı okudu, 6 günde, 7/10 puan

Kitapta komünistlikten islama yönelmiş bir kişinin hikayesi daha doğrusu islamla nasıl tanıştığı ve komünist fikrin amaçlarından bahsedilmiştir. Herkese okumasını tavsiye ederim. Sizi bilgilendirecek ve size bakış açısı kazandıracak bir kitap.

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kesinlikle okunması gerekli bir kitap daha. İmansızlığın ruhta yaptığı tahribat ve giderildiğinde ortaya çıkan huzur...
Hayatın ne anlama geldiği, kainatın yaratılış gayesi bu kitapta derinliğine işlenmiş.

Mehmet Kesdal 
 16 Haz 22:55, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 3/10 puan

Okuduğunuzda , eksik kalmış bazı cevapları bulabileceğinizi sanıyorum;lakin,kendini yetiştirmiş idealist öğretmen tipi ile devrimci karakterin varlığı ve veya gerçekliği şüpheli.Çok manidar bir kitap.

Seher Serin 
14 Ara 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Basit yazıldığı için çok etkilendiğimi söyleyemem.

Musab Hamza Özel 
07 Kas 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Öğretmenlik yapacağı okula gitmek için bir otobüs yolculuğuna çıkan ve o yolculukta tanıdığı adamla yaşadıklarını ve o adamla bitirmek istemedikleri bir sohbetin derinliğini anlatan tavsiye edilebilecek bir roman..

fatma 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Altmış yaşını geçmesine ragmen yanlış olan bir yolda hiç çekinmeden eline mikrofunu alıp sırf yocuları etkilemek için şarkılar söylesi beni oldukçe şaşırttı.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yaşanmış bir eser olması okurken insanı daha derin duygularla etkiliyor. Bunalımdan çıkmak için savaşan bir adam. Güzel bir eser kesinlikle tavsiyedir.

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

** Mem û Zin ** 
14 Eki 12:37, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yüreklerimizin gümbürtüsüyle, huzur u ilahide el bağlamiştık.

Ah , o an! Ah, o namaz! Neydi o haz ve lezzet Allah'ım? Sanki madde âleminden çıkmış ve sadece huzur ve hazzın yaşandığı manevi âlemlere kanat açmiştık.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 72)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 72)
** Mem û Zin ** 
13 Eki 22:22, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sanki her şey Allah' ın birliğini, rahmetini ve kudretini haykırıyordu.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 28)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 28)
Başucumda Kitap 
08 May 08:51, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Evet" diyor, "Nesilleri bu şekilde kurtarmak isteyen bir hizmet şekli bizim en büyük düşmanımızdı."
Bu samimi itirafın üzerine, hayretle sunuyorum: "Niçin en büyük düşmanınız Nur hizmeti ve Bediüzzaman Said Nursi'ydi? Halbuki komünizme savaş açmış birçok teşkilat ve dernekler var. Bunlar her fırsatta 'Komünizmi biz durduruyoruz. Eğer bizler olmasaydık, bu vatana bolşevikler girerdi' gibi iddialarda bulunuyorlar. Ve bir kısmı da silâhla, size karşı mücadele ediyorlar. Halbuki Nur talebeleri, hiçbir şekilde kaba kuvvete başvurmuyorlar."
Biraz önce sîmasına yayılan tebessüm, bir anda siliniyor ve yeniden ciddileşerek: "Hocam," diyor, tok sesiyle, "bana çok önemli bir soru sordunuz. Bunun cevabını kalbimde tam olarak hissetmeme rağmen, açık şekilde izah ediyorum. Yani Nur hizmeti hakkında bilgim yok demek istemiyorum. Ama şu eserleri bir defa okuyabilsem, eminim o zaman daha detaylı cevaplar verebilirim. "Şu anda hemen söyleyeyim: "Komünizm bir ülkeye girmek isteyince, bazı taktikler kullanır. Bunlar, fakirliği ve yoksulluğu istismar etmek, ekonomik politikiları beğenmemek ve daha iyi bir hayat vaad etmektedir. Bu arada işçilerin sömürüldüğü iddia edilir... Zenginler, çok kötü ve mutlak surette sömürücü gibi gösterilirler. Gençler, inkâr ve şehvet yoluyla aldatılmaya çalışılır. "Bütün bunlara tepki olarak da başta işçi, talebe ve yoksul vatandaşlar sokağa çekilir. Mevcut hükümet zor duruma sokularak bir karışıklık ve isyan hareketine zemin hazırlanır. İşte bu nokta da istenilen kıvam elde edilmiş olur.

Kendini Arayan Adam, Halit ErtuğrulKendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul
Ceylan 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Ya Rabbi!" diyordu, Sana nasıl şükredeyim? Bunu bile bilemiyorum. Bana hesapsız ikramlar, nimetler, bitmek tükenmez hazineler verdin. Hem de sana isyan etmiş olduğum halde. Zaten senin büyüklüğün de burada değil mi?

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 85 - İlk namaz ve itiraflar)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 85 - İlk namaz ve itiraflar)
Başucumda Kitap 
08 May 12:08, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yoldaş, ben ölüyorum artık... Ölümün ne derece korkunç bir şey olduğunu size anlatamam. Anlatsam bile sıhhatli ve genç olan sizler, bu yaşta bunu anlayamazsınız. Düşünün; ölmek, yok olmak... Toprağa karışmak ve dönmemek üzere gidiş... İşte bu çıldırtıyor beni... Dostlarımızdan, sevdiklerimizden, unvan ve makamlardan ayrılmak... Dünyanın güzelliklerini bir daha görememek... Ne korkunç bir şey anlamıyor musunuz?
Yoldaşlarım, sizlere açık bir kalple itirafta bulunmak istiyorum: Ben öldükten sonra, toprak olacaksam, diriliş, ceza veya mükafat yoksa, benim yaptığım mücadelenin değeri nedir? Söyleyin bana? Ha yoldaşlarımın kalbine gömülecekmişim veya unutulmayacakmışım veya alkışlanacakmışım neye yarar?
Ben mahvolduktan sonra, beni alkışlayanların takdir sesleri, kabirde vücudumu parçalayan yılan ve çıyanları insafa getirir mi? Söyleyin bu gidiş nereye? Bunun izahını Marks, Engels, Lenin yapamıyor.
İtiraf etmek zorundayım;
Ben Allah'a, peygambere ve ahirete inanıyorum artık. Dinsizlik bir çare değil. Düşünün, şu kainatın bir Yaratıcısı, şu muhteşem sistemin bir kanun koyucusu olmalıdır... Bence ölüm de son olmamalıdır...
Mazlumca gidenlerle, zalimce ölenlerin bir hesaplaşma yeri olmalıdır. Hakkını almadan, cezasını görmeden gidiyorlar. Böyle keşmekeş olamaz. Ben bunu vicdanen hissediyorum. Öyle ki, milyonlarca suçsuz insanlara yaptığımız eza ve zulümler, şu anda boğazıma düğümlenmiş bir vaziyette...
Onların ahlarına kulak verecek bir merci olmalı... Yoksa insan teselliyi nereden bulacak? Bunların bir açıklaması olmalı... Marks bu mevzuda halt işlemiş. Uyuşturmuş beynimizi...
Nedense ölüm kapıya dayanmadan bunu idrak edemiyoruz. Belki de göz kamaştırıcı makamlar buna engel oluyor. Ben bu inançtayım yoldaşlarım, sizlerde ne derseniz deyin!"
Salih Gökkaya

Kendini Arayan Adam, Halit ErtuğrulKendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul
Başucumda Kitap 
08 May 08:55, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kendi dâvâsının ileri saflarındaki bir lider olan Salih Beyin bu dönüşüyle ilgili olarak özel tedbirlere başvurmasını, özellikle can emniyeti açısından akla yatkın buluyor ve ısrar etmeyerek konuyu değiştiriyoruz.
"Şu anda, Türkiye'deki marksistlerin gerçek gücü nedir?" diye soruyorum: Şöyle cevap veriyor:
"1. Yüzde altmışı, şöhret ve şehvet düşkünüdür.
"2. Yüzde otuzu, makam ve para düşkünüdür.
"3. Yüzde beşi, kendi özel hesaplaşmasını bu yolla gerçekleştirmek için uğraşır.
"4. Yüzde beşi ise, hayâl ettikleri dünyaya kavuşmak için, hiç bir ücret beklemeden çırpınıp durur.

Kendini Arayan Adam, Halit ErtuğrulKendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul
Biraz Deli 
03 Tem 04:06, Kitabı okudu, 8/10 puan

-Ben de şunu tekrar ve açıkça söylüyorum ki, söylediğini ve söyleneni anlayan düşmanı; söylediğini ve söyleneni anlamayan dosta tercih ederim.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 73)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 73)

İşte şu kainatın yaratan Rabbimiz de, koyduğu umumi ve muhteşem kanunlarla alemin nizamını sağlamıştır. Bu nizama en küçük atomdan, milyarlarca yıldızı bulunan galaksilere kadar her yaratılan şey tabi olmuştur. Her şeyin hakkı ve hukuku bellidir. Her şey emirber neler gibi, o muhteşem sistemin içinde hareket eder.

Kendini Arayan Adam, Halit ErtuğrulKendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul
Ceylan 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"İlmi neden kuru bir ilim adına okuturlar anlamıyorum." dedi. "İlmi alimiyle, sanatı da sanatkarıyla okutmaları lazım ki, insan kendini daha iyi anlasın ve yaratılışındaki hikmetleri öğrenebilsin. Yoksa insan, insana, etiyle kemiğiyle ve maddesiyle değer verecektir."

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 71 - Bu kainat kimin eseri?)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 71 - Bu kainat kimin eseri?)
2 /