8,7/10  (180 Oy) · 
455 okunma  · 
137 beğeni  · 
3.235 gösterim
Sinema perdesinin üzerinde sayılar sırasıyla yanıp sönüyordu. 9,8,7,6,5,4,3... Derken perde karardı ve özel izleme odasının duvarlarına aralıklarla yerleştirilmiş ışıklar bir bir yandı.

Göstericiyi işleten adamın ince, metalik sesi odalar arası konuşmacılardan yükseldi.

Salondaki tek seyirci T. Darryl Starr, önündeki panelde bulunan bağlantı düğmesine basıp konuştu.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789753900799
 • Orijinal Adı:
  Shibumi
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem. Macera ve heyecanın hiç azalmadığı, düşündüren, Doğunun tüm geleneklerini kullandığı, ayrıntı dolu bir kitap yazmış Trevanian. Uzun bir Hollywood aksiyon filmi izlemiş gibi oluyorsunuz. Başlarda biraz tıkanmış gibi gelebilir ama ilerledikçe ağzınız hiç kapanmayacak.

Fazla spoiler vermeden başkarakter Nicholai Hel üstünden kitabın içeriğinden bahsetmek istiyorum. Nicholai Hel, Shanghai'da doğmuş melez bir insan. Birçok dil biliyor. İkinci Dünya Savaşını çocukluğunda bizzat yaşamıştır. Japon bir generalin yanında büyümüş ve sonra bir Go oyunu ustasının yanında yaşamış. Mağaralara özel bir ilgisi var. Amerikan düşmanı. Herkes adına kiralık katil avcılığı yapabiliyor. Sağlam bir karakteri var. Karakterini Doğunun mistisizmine ve şibumiye borçlu. Hel ile karakterinin oluşturan mistisizme ve şibumiye biraz bakmakta fayda var:

Mistisizm, sezgi veya içe bakış yoluyla Tanrıyla özdeşleme veya yeni bir idrak(kavrayış) düzeyine varma anlamına geliyor. Bana göre de Tasavvuf vahdet-i vûcud inancının değiştirilmiş gavurcası. Hel'in: "...ben orda olduğum gibi, burdayım da...uzaklaşıyorum ama gitmiyorum...orada görebilen tek şey benim. Hepinizin adına ben görüyorum..."(syf. 94) sözlerinden bunu anlamak biraz daha kolay. Hel ruhunu mistik yolculuklarla dinlendirip, konsantre olabiliyor. Mistisizmden aldığı yakınlık algılamasıyla, kendinden uzakta olan şeylerin titreşimini hissedebiliyor ve ona göre hareket ediyor.

Şibumi, Japon hayat felsefesi. Sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükler olarak tanımlanıyor. Anlatamayacak kadar basit görünen, hakimiyet peşinde olmayan otorite veya kendini kanıtlama gereği duymadan alçakgönüllü olmak gibi ya da sehl-i mümteni sanatını hayata yansıtmak gibi. Hel, şibumiyi teslimiyet için kullananların aksine rakipleri karşısında bir kuvvet olarak kullanmış.

Go oyun ustasının yanında yaşadığından bahsetmiştim. Ustası Go'yu gerçek hayat olarak görüyordu, yaşadığımız hayatı da oyunun bir yansıması. Bundan da hayat bir oyundur, sonucunu çıkarmak abez kaçmaz herhalde. Hel de ustasına uyarak Go dilini hayat diline uyarlıyor.

Hel'in mağara tutkusu insanın içindeki karanlığın cesaretle, kararlılıkla, mücadeleyle ve kurnazlılıkla aydınlatmasının simgesi. İçimizde bir mağara olduğunu biliyorsak buna şaşmamak gerek.

Beni en çok etkileyen ve ayrıntıya girmediği için biraz da heyecanımı perçinleyen Hel'in Çıplak Elle Öldürme Teknikleri idi. Basit araçlarla kağıt, pipet vs. bu tekniği uygulaması ilginçti. Daha önceki kitaplarında değişik tekniklerinden yararlananlar olduğu için bu kitabında ayrıntıya girmemesi, insanların iyiliği için tedbir olmuş.

Kısaca muhteşem bir kitap. Keyifli okumalar.

Beytullah Ömer DUMLU 
 20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle efsane bir kitap.Şuan başucu kitabım oldu.Kitabın nasıl bittiğine de inanamıyorum.Hikayesi oldukça çekici,bağlantılara diyecek hiçbir şeyim yok.Yazar Hel harakterini çok sağlam temellere oturtmuş.Okurken sanki film izler gibi hissettim kendimi.İkinci dünya savaşı,Hel'in hikayesi,Amerikan oyunları,İsrail-Filistin çatışması,terör faaliyetleri vb. her konuya el atmış bir kitap.Bu kadar bağlantıyı yazar nasıl başarmış bilmiyorum.Bazı konular gerçek hayattan alınmış.Tabiki de her kitap dört dörtlük değil tek eleştirim mağara bölümü.O bölüm biraz fazla anlatılmış.Hikayeden koparıyor okuyucuyu.Yazar o bölümde bildiklerini aktarmak istemiş ama uzun tutunca sıkılıyorsunuz.Okumak isteyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.Hiçbir kitaba on vermemiştim.En fazla dokuz vermiştim ama bu kitap hakediyor.

Fatos 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nicholai Hel, bir Amerikan düşmanı,7 dili bilen, Alman asıllıdır.Nicholai çok akıllı, kurnaz, zeki ve başarılı biridir.Doğduğundan itibaren annesi onu birçok eğitimle yetiştirmiştir. Şibumi, Nicholai'nin Amerika'ya karşı olan düşmanlığını ve bununla nasıl baş ettiğini anlatmaktadır.
Kitabın başlarında ne anlatmak istediğini çözene kadar sıkıcı, çözmeye başladıktan sonra keyif veren, çözdükten sonra tahmin ve merak uyandırıyor.

Balım Eda 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitap güzel,hoş ama biraz karışık..Ruh halinin iyi olması önemli bu kitabı okurken.Kitabın içeriğiyle ilgili olarak Nicholai Hel'e kadar gelen Washginton kısımları sıkıcı gelse de bazı kurgu kitaplarındaki gibi sonradan açılıyor...Tavsiye ederim ama ruh hali iyi kafa sakinken :)) İyi okumalar

Emel Özdemir 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumayı düşünüyorsanız kesinlikle acele etmelisiniz. Muhteşemdi. Eğer birine hediye almak istesem ve bu bi kitap olacak olsa kesinlikle bu kitabı alırım.

kardelen tetiköz 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanı okurken uzun soluklu bir film izliyormuş hissine sürükleyen oldukça ayrıntılı işlenmiş,kurgudan çok karakterlere dikkat ettiğiniz bir roman. Nicholai Hel karakteri mükemmelliğin yazıya dökülmüş hali sanki.Onu okurken hem mutlu oluyor hem rahatsız hissediyorsunuz.Ayrıca yazarın olayları, yerleri, kişileri bu kadar ayrıntılı ve sahici anlatması kitabı biricik kılan özelliklerinden bir diğeri.Okuduktan sonra siz de belki Şibumi'ye ulaşmaya çalışırsınız.Ulaşmak imkansız olsa da...

Sedef Kartal 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

kitabı uzun uğraşlar sonucu bulup başladım acaba değicekmi diye düşündüğüm ama konusu ve yazarın anlatış tarzıyla kendimi kaybettiğim bir kitaptı helin dağcılık fobisi ayrıntısıyla anlatıldığı kısımlar beni biraz sıksada kitap harikaydı hele sonu neydi öyle kitabı bir taraftan okurken kendiniz bir taraftan olayları ve yaşadığımız dünyadaki benzerliklerini düşünür bulucaksınız kesinlikle okunması gereken bir kitap ve nicholai hel tanınması gerek bir kitap karakteri

Sadettin TANIK 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Annesi Rus babası Alman olmasına rağmen doğduğu Japonya'da Japon gelenek-göreneklerine göre yetiştirilen Nicholai oldukça zeki birisidir. Küçük yaşta öğrendiği Go'yu yaşam felsefesi haline getirmiş bir bilge, dostlarına karşı yumşak ancak düşmanlarına korku salan bir samuraydır. Konusu ve çevirisiyle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Tavsiye ederim...

seher 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ustalaşma, sadeleştirme ve bununla beraber zerafet katmak, Japon geleneklerinde Şibumi olarak ifade ediliyor. Şibumi’nin asıl anlamı “ham hurmanın buruk tadı” imiş.

KeMâL 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir arkadaşımın tavsiye üzerine bu ay ki okuma listeme eklemiştim ve bu ayın hedefini tutturmuş oldum bu romanla. Şibumi ismi direk size farklı gelip sizi romana çekebilir. Ya da böyle roman ismi mi olur ? diyebilirsiniz. Sakın ha kitabın ismi sizi aldatmasın. Eminim ki beğeneceğiniz bir eser daha olacak okuduktan sonra.

Travanian daha doğrusu gerçek ismi Rodney William Whitaker isimli yazarın eseri. 455 sayfalık bu eserde nelerle karşılaşmayacaksınız ki...

Roman Nikolay Hel isimli ana karakterin etrafında dönüyor. Rus asil kanı taşıyan anneden doğma Melez Hel'in üstün bir yetenekle doğmasıyla başlayan macerasını konu almış. Savaşlar arasında geçen bir ömür... 4 dil bilen Hel tam bir deha.

Devamlı aksiyon içeriyor kitap. Bir kaç yerde sıkılmanız mümkün... Mağara bölümü çünkü çok uzun ve detaylıydı. Aldığım notlara göre içerdiği konulara değinecek olursam;
- Terör
- İsrail, Arabistan, Filistin, İngiltere bol bol duyacaksınız.
- Mistisizm ( bu konu hakkında detaylı bir bölüm var harika )
- Go oyunu ve satranç ( Go oyunu hakkında detaylı bilgi için. Kapakta resmi var )
- Japonya ve Çin' de yaşam
- Yapay zeka ( Şişko adlı beyin bir makina )
- Felsefe ( bol bol duyacaksınız ilk bölümlerde ) Şibumi de bir felsefe...
- ABD yaşam, politikaları...
- Anti Amerikancılık
- Irkçılık
- Atom bombası
-Petrol, OPEC ve Arap Yarımadası ( genel konu bu aslında petrol ve ülkeler arası ekonomi arasında gelişen olaylar )
- Mağaracılık

Sisteme karşı insan ana temasıyla işlenen bir roman. Başlarda sizi sıkabilir pek aksiyon yok durgun ama olaylara da bir yerden başlamak adına biraz sabredin ileride elinizden bırakamayacaksınız. 9 ile 10 puan arasında kalıp son bölümlerde beni bağlamasından dolayı 10 verdim... Aksiyon, macera, felsefe, kısacası bir çok konu; bir çok değerli cümle ile dolu güzel bir tanışmaydı benim için. Sizlere de tavsiye ederim.

5 /

Kitaptan 76 Alıntı

Sadettin TANIK 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Toplum
Kalabalığın çıkardığı gürültü mantıksızdır ama kulakları sağır edecek kadar güçlüdür. Beyinleri yoksa da; binlerce kolları vardır. Bunları seni yakalamak, çekmek, aşağıya indirmek ve batırmak için kullanırlar.

Şibumi, Nicholas Seare - TrevanianŞibumi, Nicholas Seare - Trevanian
Sadettin TANIK 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Benim söylemeye duyduğum ihtiyaç, onun işitmeye olan ihtiyacından fazlaydı.

Şibumi, Nicholas Seare - TrevanianŞibumi, Nicholas Seare - Trevanian
Murat Sezgin 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oyalanmak tehlikeli şeydir. Yasa çıkarılıp yasaklanmalı bence.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 19 - E Yayınları)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 19 - E Yayınları)
Murat Sezgin 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğruyu yabana atmayın, iyi kullanıldığında çok etkili bir silâhtır. Ama unutmayın ki silâhlar çok kullanılırlarsa yalama olurlar.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 218)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 218)
Murat Sezgin 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...dış dünyadaki insanların çoğu ya sıkıcı ya da rahatsız edici...

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 295)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 295)
Sadettin TANIK 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hayatım alelade çizilmiş ama vakit yetmediği için ayrıntıları doldurulamamış bir resme benziyor.

Şibumi, Nicholas Seare - TrevanianŞibumi, Nicholas Seare - Trevanian
Murat Sezgin 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne yaptığın değil, nasıl yaptığın önemlidir.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 310)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 310)
Murat Sezgin 
 18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...şükretmeyi bil. Çoğumuz istediğimizden azıyla yetinmek zorundayız.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 101 - E Yayınları)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 101 - E Yayınları)