Sokrates'in Savunması

8,3/10  (259 Oy) · 
1.036 okunma  · 
185 beğeni  · 
7.673 gösterim
Eserin belki de bu büyük kudretinden dolayı, bu savunmayı okurken veya hatta okumadan hatırımıza muhakkak bir sürü sorular gelecektir ; acaba bu eser gerçekten Sokratesin ağzından çıkmış sözleri tespit ediyor mu? Yoksa şairlerden hoşlanmadığını iddia ettiği halde filozofların en şairi olan Eflatun (Platon) Sokratesin savunmasını vesile ederek bize ahlak, hayat, ölüm vesaire hakkındaki fikirlerini mi anlatıyor ? Bu kitabın Sokrates'in kendi muhakemesinde söylediği sözlerle hiçbir ilgisi olmasa bile eserin değerinin bu yüzden azalmayacağı meydandadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789758773589
 • Çeviri:
  Niyazi Berkes
 • Yayınevi:
  Milenyum Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ezgi K. 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğitimciler bilir. Eğitim sistemimizde ve sınıf içi aktivitelerde, Sokratik Tartışma dediğimiz bir tartışma tekniği vardır. Peki ünlü bir ismi -Sokrates-, sıfat haline getirecek -Sokratik- ve başka medeniyetlerin eğitim sisteminde kullanılacak kadar önemli hale getiren şey nedir?
Sokrates'in kendini darağacından sallandırıp sallandırmayacağı kitabın mevzu bahsi değildir. Dönemin ahlak ve adalet anlayışını göz önünde bulundurduğumuzda malum kötü sonu ve olacakları herkes tahmin edecektir. Sokrates savunmasını yaparken, ikna edici bir dil kullanmaz. Evet argüman sahibi kendisidir ama ikna etme eylemi karşısında ona sorular ve suçlamalar yönelten kişileri alakadar eder. Kişi hatasını kendisi bulacak ve kendi tezini kendisi çürütecektir. Sokrates savunması boyunca bunu yapar. Asla cevap vermez, cevap verdirir. Böylesinin daha kalıcı ve anlamlı öğrenmeler oluşturacağını düşünür. Kişi söylediğine önce kendisi inanmalı, kendisi yalanlamalıdır. Aksi taktirde kişiliğinde barındırdığı megolamanlık yüzünden, at gözlüklerini çıkartıp doğruları kim anlatırsa anlatsın ona inanmayacaktır. Temelinde sağlam bir psikolojik tahlil yeteneği barındıran bu teknik, kitabın her sayfasında ilmek ilmek işlenmiştir. Eğitim sistemimizde yer bulacak kadar da önemli bir tekniktir. Karşı tarafa hatasını kendisinin bulmasını sağlamak ise büyük başarı olduğu için raflarda -"klasikler" reyonunda olması zorunlu bir eserdir.

Onur Erol 
 22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitapları anlatmak neredeyse imkansızdır. Burada benim felsefe konusundaki yetersizliğim ve kitabi bilgimde dahil olduğu için olayı sadece sizlere yüzeysel olarak aktarabilirim.

Öncelikle söylemek istediğim okuduğum versiyon İş Kültür'ün yayını olduğundan kitaba eklenen diyalog sayısı çok fazla yani sadece Sokrates'in savunmasından ibaret değil. Euthyphron, Apologia, Kriton, Phaidon olan konuşmaları da kitaba dahil edilmiş. Beni en çok etkileyen bölüm; ölümü beklerken Phaidon'la olan diyaloglarıdır. Burada Sokrates ölüm ve sonraki hayat ile ilgili müthiş derecede önemli bilgiler veriyor. Ve ben bu bölümde Sokrates'in ne kadar büyük bir felsefeci olduğunu daha iyi anladığımı söylemek isterim.

Kitap Sokrates'in Arenaya girmeden önce Euthyphron ile konuşmasıyla başlıyor. Beni buraya bir suçlama yüzünden çağırmışlar diyor ve sohbetleri iyice derinleşiyor. Euthyphron'in kahin ve bir din bilgini olduğunu da söylemeden geçemem. Sonra Sokrates Atinalılar'a (Yargıçlara) hitaben kendini savunacak konuşmasını büyük bir cesaret ve erdemle yapıyor. Burada önemli bir detay vermem gerekirse kitapta yabancı kelime sayısı biraz fazla ve dipnot olarak değilde son not olarak verilmiş. Son notları en son okursanız hiç bir şey anlamayabilirsiniz. Okumayı bölüpte sürekli arkaya bakmakta işin zevkini kaçırıyor diyebilirim. Bu yüzden bazı şeyler havada kalabilir. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir olay. Ben bir iki yer hariç son notları dikkate almadan okudum. Ona rağmen kitaptan büyük zevk aldım.

Kitapta altı çizilecek kelime sayısının çok fazla olması kitabın ne kadar dolu olduğunu gösteriyor. Her kelime bir detay her söz bir öğreti. Sokrates'in ruh ve ölümü sorgulamasındaki becerisi ve ruh derinliği muazzam. Kitabın bana ölüm hakkında ne kadar çok şey kattığını burada tek tek anlatamam ama ciddi anlamda etkilediği şüphesizdir.

Meletos, Anykos ve Lykon'un Sokrates'i gençleri yoldan çıkarıyor ve tanrıları inkar ediyor suçlamasıyla mahkemeye vermesiyle başlayan savunmayla soluksuz bir biçiminde ölümüne kadar devam ediyor. Özellikle son bölümleri defalarca dönerek tekrar tekrar okudum. Hafızalarda derin izler bırakacak bu diyaloglar beni gerçekten çok fazla etkiledi. Kitap bana göre; bırakın mutlaka okunması gereken kitaplara girmesini defalarca okunması gereken kitaplardandır. Şüphesiz dönüp dönüp bakacağım nadide kitaplardan biri olmuştur benim için. Başkalarında aynı etkiyi yaratabilir mi bunu tahmin edemem ama kitabı okumak derin felsefi bilginin yanında hafızanıza kazınacak epik karakterlerin o muhteşem dünyasında yapacağınız yolculuk size bambaşka tatları vereceği şüphesizdir. Kitap şu anda çoktan ilk 10 kitabıma girmiş ve yerini sağlamlaştırmıştır :) Keyifli Okumalar dilerim :)

ESRA KADIOGLU 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba tekrar :) Bir saatten az bir zamanda bitti. Toplam 45 sayfa zaten. Açıkçası çok tereddüt ettim acaba ağır mı gelir bana diye. Ama okumaya başladığımda gördüm ki , anlatım dili çok ama çok sade olmasına rağmen konu gerçek olmakla birlikte, insanoğlu olarak , M.Ö 'de aynıyız, şimdi de aynıyız. Çok kısa ama içeriği tüm yaşamın içindeki insanoğlunu tüm çıplaklığı ile anlatıyor. Özellikle şu an , bizim tüm politikacılara okutmak lazım ama ne fayda.... Sevgiyle kalın....
Artık ayrılmak zamanı geldi, yolumuza gidelim: Ben ölmeye, siz yaşamaya.
Hangisi daha iyi?
Bunu Tanrı’dan başka kimse bilemez.

efla- 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Bu incecik kitapta o kadar çok şey var ki, insanın 500-1000 sayfa kitapları yazanlara çıkışası geliyor.
Bir büyük zihnin, kendi aklı ve kalbi yanında çer-çöp düzeyinde kalacak kişilerce suçlanması karşısındaki savunmasını dinliyoruz.
Bu savunma üstadın hayatı hakkında da pek çok bigi içeriyor:
Fakirliği, para karşılığı beklemeden verdiği eğitimler, özellikle gençler tarafından gördüğü ilgi, politik işlerle ilgilenmeme nedeni, yaşama ve ölüme bakışı vb...
Gerçekten bilmenin karşısında bildiğini sanmak (zan içinde olmak) veya biliyor görünme çabasında olmak gibi kavramları da savunması içinde ele alıyor.

Yüksek bir zihne, ruha sahip olanların, kurnazlıkla iş yürüterek halkı kandıranlara, her yola başvurarak makamlarını korumaya çalışanlara karşı ister istemez sözleriyle, varlıklarıyla sorun oluşturacağı ve bu durumun kıskançlık gibi zayıf etkilerinden tutun da ölüm cezası istemine varabilecek şaşırtıcı sonuçlara dönüşebileceğini anlatan bir savunma çıkıyor karşımıza.
Halkın bir bölümünün yüksek bir karakterin yargıçlar önünde af dileyen, yalvaran bir konuma düşmesini görmek isteyerek egolarını ve 'o da sıradan biridir, bir üstünlüğü yoktur' düşüncelerini tatmin etme arzularına işaret ediyor.
Kendisinden öğrenen kimi dostlarının bile kendisinden çok daha varlıklı olduğunu gösteriyor.

En nihayetinde bu dünyanın gerçekten yalan bir dünya olduğu, asıl yüksek karakterlerde bulunması normal olması gereken varlık ve makamın asla onlara ulaşmadığını, fakat tam aksine düşük karakterlerde olanların bunlara daha kolay erişebildiğini gösteriyor.
Ne savunma ama!

Fırat Çağlar MANTAŞ 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kitabı kabalca yayınevinden okudum. Çeviri ve yorumunu yapan Erman Gören yaklaşık 70 sayfalık "notlar" bölümünde okura yardımcı olacak, anlamayı kolaylaştıracak açıklamalar yapmış. Giriş kısmında da kitapla ilgili detaylar mevcut.
Tarihin en iyi düşünürlerinden biri olan sokrates felsefeden vazgeçmeyerek, sürgünü reddedip ölümü seçmiş. Tarih boyunca düşünen, sorgulayan insanların kaderinin pek değişmediğini görmek oldukça üzücü. Sokrates'in yaptığı bu değerli savunmayı okumanızı tavsiye ederim. M.Ö 399 yılında yaşanan bu olayın benzerlerinin halen yaşanıyor olması ise farklı bir boyut katıyor kitaba.

Quzelkurto 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

platon (eflatun) tarafından kaleme alınmış, sokratesin mahkemedeki savunmasıdır. sokrates gençlerin beyinlerine nifak tohumları serpmek ve bölücülük suçlamalarından dolayı ölüm cezasına çarptırılmıştır. fakat asıl konu ileri gelenlerin kendi egemenliklerini tehlikeye atacak bir beyinsel gelişmeye karşı aldıkları önlemdir. sokrates savunmasında bedensel her türlü ihtiyacın yanlış olduğunu, asıl hedefin saf ve doğru bilgiye ulaşmak olduğunu, yaşama ait her türlü somut olgunun bedenin arzularının bir sonucu olarak kişiyi yanlışa sürüklediğini ve gerçekten önemli olanın yaşamak değil iyi yaşamak olduğunu, bunun da bilgi ile sağlanacağını anlatmıştır.

Yaren Sıla Koç 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Okurken kendimi Sokrates'in savunma yaptığı ortamda hissettim ve o dönemdeki insanların Sokrates'e acımasızca davranmasına üzüldüm. Eğer o dönemde yaşasaydım şüphesiz bende Sokrates'in öğrencisi olmak isterdim diyebilirim. Kitap çok kısa ama içinde anlatılan ve bizi aydınlatan bir çok şey var. Okunması gereken bir kitap.

Ayşenur 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Az önce bitirdiğim, bilgi yüklü mükemmel bir eser. Ölümünden çok sonra yazılmıştır. Sokrates'in Atina yargıçlarının huzurunda gençliği yoldan çıkardığı, başka tanrılara inandığı savına karşılık kendini savunmasıdır. Oysa Sokrates'in yargıçların karşısına çıkmasının sebebi felsefi çalışmalarının ve bilgeliğinin insanlarda oluşturduğu kıskançlıktır. Sokrates gayet mütevazi duruşuyla ve anlattıklarıyla öğrencilerini derinden etkiler. Öldükten sonra ki ruhun durumunu gayet açık bir şekilde anlatır. Gerçekten etkileyici,eğitici bir kitap. Her satırı altı çizilecek nitelikte.
" Kriton'u şimdi konuşmakta olduğu ve sözlerini yerli yerinde kullanan kişinin Sokrates olduğuna bir türlü inandıramıyorum dostlarım. Az sonra ölüsünü göreceği kişi olduğumu sanıyor. Benim bunca saattir zehri içtikten sonra aranızda kalmayacağıma mutlu insanların yanına mutlu olmaya gideceğime dair tekrarlayıp durduklarımı sizi ve kendimi avutmak için söylediğim boş sözler olarak görüyor sanırım. Lütfen ona burada kalmayacağıma, uzaklara gideceğime inandırın. "

Etkileyici bir hikayenin bu kadar az sayfaya sığdırılmasına şaşmıştım doğrusu.Kitabı okurken o dönemdeki insanların Sokrates 'e bukadar acımasız davranması çok üzülmüştüm.Bu savunma sadece Sokrates'in savunması değildi doğrusu.Eğitime,bilgiye,bilime destek olanların savunması idi tartışmasız.Ve o dönemde yaşamış olsaydım Sokrates gibi bir hocanın öğrencisi olmak isterdim hiç şüphesiz...

tülay abaza 
08 Oca 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı üniversitede ödev olarak okumuştum. Çok etkilendim ve yıllar sonra tekrar okumaya karar verdim. Önceki okumamda gözden kaçırdığım ayrıntılar olduğunu gördüm. Ve inanıyorum ki tekrar okursam yine başka bir ayrıntıyı atladığımı fark edeceğim. Dolu dolu anlatıma sahip bir kitap. Sokrates mahkeme denilen sahte bir ortamda kendi savunmasını yaparak infazdan kurtulabileceği yerde, ruhunu satmamak adına bildiklerinin ve inandıklarının arkasında durarak ölümü tercih eder. Karakterli ve onurlu bir duruşla ölüme yürüyen Sokrates'i dinlerken kendinizi o mahkeme salonundaki sahte insanların arasında hissederek sinirinize hakim olamayacaksınız.

5 /

Kitaptan 150 Alıntı

Birinin bilmediği bir şeyi bildiğini sanması cehaletin en utanç verici türü değil midir?

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyice bilin ki, bir değil bin kez ölmem gerekse de, doğru bildiğimi yapmaktan vazgeçmeyeceğim.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37 - Oda yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37 - Oda yayınları)

O, hiçbir şey bilmediği halde bir şeyler bildiğini sanıyor, oysa ben hiçbir şey bilmemekle birlikte bunun bilincindeyim. Bu durumda, hiçbir şey bilmediğimi bildiğim için, az da olsa ondan daha bilgeyim sanırım.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ölümün insanoğlunun başına gelen iyiliklerin en iyisi olup olmadığını kimse bilmiyor, ama güya başa gelebilecek en büyük kötülük olduğunu sandıklarından ondan korkuyorlar. Birinin bilmediği bir şeyi bildiğini sanması cehaletin en utanç verici türü değil midir?

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her zaman güzel öten kuğular, ölümlerinin yaklaştığını hissettiklerinde, belki de hizmetinde bulundukları tanrının yanına gideceklerine sevindiklerinden, daha çok ve daha güzel ötmeye başlarlar. Ama insanlar ölümden korktukları için kuğulara iftira atarak, üzüntülerinden öttüklerini, yaklaşan ölümleri için ağıt yaktıklarını söylerler.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 129)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 129)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kentimiz uyanıp kendine gelmesi için bir at sineğine ihtiyaç duyan, soylu ama iri ve hantal bir ata benziyor. Bana öyle geliyor ki, tanrı beni hiç ara vermeden peşinizden koşarak her birinizi uyandıracak, hasihat edecek ve azarlayacak bir at sineği olarak kentin başına sarmış.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 49)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 49)
Elif Kimya Salt 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başarılı zanaatçıların da ozanlarla aynı hataya düştüklerini gördüm. Zanaatlarını güzel bir şekilde icra etmeleri yüzünden, çok daha önemli başka alanlarda da bilge olduklarını sanıyorlardı ve bu kusurları sahip oldukları bilgeliği gölgeliyordu.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çoğunluğun ne düşüneceğinden bize ne? Düşüncelerine önem verilmeye değer bilge kişiler, nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranıldığını düşüneceklerdir nasıl olsa.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 69)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 69)

Artık ayrılmak zamanı geldi, yolumuza gidelim: Ben ölmeye, siz yaşamaya.
Hangisi daha iyi?
Bunu Tanrı’dan başka kimse bilemez.

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon

Asıl sorun, ölümden sakınmak değil, haksızlıktan sakınmaktır. Çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 88 - çev. Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yay. 1998)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 88 - çev. Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yay. 1998)