Sokrates'in Savunması

8,3/10  (206 Oy) · 
914 okunma  · 
146 beğeni  · 
6.827 gösterim
Eserin belki de bu büyük kudretinden dolayı, bu savunmayı okurken veya hatta okumadan hatırımıza muhakkak bir sürü sorular gelecektir ; acaba bu eser gerçekten Sokratesin ağzından çıkmış sözleri tespit ediyor mu? Yoksa şairlerden hoşlanmadığını iddia ettiği halde filozofların en şairi olan Eflatun (Platon) Sokratesin savunmasını vesile ederek bize ahlak, hayat, ölüm vesaire hakkındaki fikirlerini mi anlatıyor ? Bu kitabın Sokrates'in kendi muhakemesinde söylediği sözlerle hiçbir ilgisi olmasa bile eserin değerinin bu yüzden azalmayacağı meydandadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789758773589
 • Çeviri:
  Niyazi Berkes
 • Yayınevi:
  Milenyum Yayınları
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
06 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Merhaba tekrar :) Bir saatten az bir zamanda bitti. Toplam 45 sayfa zaten. Açıkçası çok tereddüt ettim acaba ağır mı gelir bana diye. Ama okumaya başladığımda gördüm ki , anlatım dili çok ama çok sade olmasına rağmen konu gerçek olmakla birlikte, insanoğlu olarak , M.Ö 'de aynıyız, şimdi de aynıyız. Çok kısa ama içeriği tüm yaşamın içindeki insanoğlunu tüm çıplaklığı ile anlatıyor. Özellikle şu an , bizim tüm politikacılara okutmak lazım ama ne fayda.... Sevgiyle kalın....
Artık ayrılmak zamanı geldi, yolumuza gidelim: Ben ölmeye, siz yaşamaya.
Hangisi daha iyi?
Bunu Tanrı’dan başka kimse bilemez.

Onur Erol 
 22 Eki 11:41, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bazı kitapları anlatmak neredeyse imkansızdır. Burada benim felsefe konusundaki yetersizliğim ve kitabi bilgimde dahil olduğu için olayı sadece sizlere yüzeysel olarak aktarabilirim.

Öncelikle söylemek istediğim okuduğum versiyon İş Kültür'ün yayını olduğundan kitaba eklenen diyalog sayısı çok fazla yani sadece Sokrates'in savunmasından ibaret değil. Euthyphron, Apologia, Kriton, Phaidon olan konuşmaları da kitaba dahil edilmiş. Beni en çok etkileyen bölüm; ölümü beklerken Phaidon'la olan diyaloglarıdır. Burada Sokrates ölüm ve sonraki hayat ile ilgili müthiş derecede önemli bilgiler veriyor. Ve ben bu bölümde Sokrates'in ne kadar büyük bir felsefeci olduğunu daha iyi anladığımı söylemek isterim.

Kitap Sokrates'in Arenaya girmeden önce Euthyphron ile konuşmasıyla başlıyor. Beni buraya bir suçlama yüzünden çağırmışlar diyor ve sohbetleri iyice derinleşiyor. Euthyphron'in kahin ve bir din bilgini olduğunu da söylemeden geçemem. Sonra Sokrates Atinalılar'a (Yargıçlara) hitaben kendini savunacak konuşmasını büyük bir cesaret ve erdemle yapıyor. Burada önemli bir detay vermem gerekirse kitapta yabancı kelime sayısı biraz fazla ve dipnot olarak değilde son not olarak verilmiş. Son notları en son okursanız hiç bir şey anlamayabilirsiniz. Okumayı bölüpte sürekli arkaya bakmakta işin zevkini kaçırıyor diyebilirim. Bu yüzden bazı şeyler havada kalabilir. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir olay. Ben bir iki yer hariç son notları dikkate almadan okudum. Ona rağmen kitaptan büyük zevk aldım.

Kitapta altı çizilecek kelime sayısının çok fazla olması kitabın ne kadar dolu olduğunu gösteriyor. Her kelime bir detay her söz bir öğreti. Sokrates'in ruh ve ölümü sorgulamasındaki becerisi ruh derinliği muazzam. Kitabın bana ölüm hakkında ne kadar çok şey kattığını burada tek tek anlatamam ama ciddi anlamda etkilediği şüphesizdir.

Meletos, Anykos ve Lykon'un Sokrates'i gençleri yoldan çıkarıyor ve tanrıları inkar ediyor suçlamasıyla mahkemeye vermesiyle başlayan savunmayla soluksuz bir biçiminde ölümüne kadar devam ediyor. Özellikle son bölümleri defalarca dönerek tekrar tekrar okudum. Hafızalarda derin izler bırakacak bu diyaloglar beni gerçekten çok fazla etkiledi. Kitap bana göre; bırakın mutlaka okunması gereken kitaplara girmesini defalarca okunması gereken kitaplardandır. Şüphesiz dönüp dönüp bakacağım nadide kitaplardan biri olmuştur benim için. Başkalarında aynı etkiyi yaratabilir mi bunu tahmin edemem ama kitabı okumak derin felsefi bilginin yanında hafızanıza kazınacak epik karakterlerin o muhteşem dünyasında yapacağınız yolculuk size bambaşka tatları vereceği şüphesizdir. Kitap şu anda çoktan ilk 10 kitabıma girmiş ve yerini sağlamlaştırmıştır :) Keyifli Okumalar dilerim :)

Agit Göymen 
13 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

platon (eflatun) tarafından kaleme alınmış, sokratesin mahkemedeki savunmasıdır. sokrates gençlerin beyinlerine nifak tohumları serpmek ve bölücülük suçlamalarından dolayı ölüm cezasına çarptırılmıştır. fakat asıl konu ileri gelenlerin kendi egemenliklerini tehlikeye atacak bir beyinsel gelişmeye karşı aldıkları önlemdir. sokrates savunmasında bedensel her türlü ihtiyacın yanlış olduğunu, asıl hedefin saf ve doğru bilgiye ulaşmak olduğunu, yaşama ait her türlü somut olgunun bedenin arzularının bir sonucu olarak kişiyi yanlışa sürüklediğini ve gerçekten önemli olanın yaşamak değil iyi yaşamak olduğunu, bunun da bilgi ile sağlanacağını anlatmıştır.

Yaren Sıla Koç 
20 Ağu 20:08, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Okurken kendimi Sokrates'in savunma yaptığı ortamda hissettim ve o dönemdeki insanların Sokrates'e acımasızca davranmasına üzüldüm. Eğer o dönemde yaşasaydım şüphesiz bende Sokrates'in öğrencisi olmak isterdim diyebilirim. Kitap çok kısa ama içinde anlatılan ve bizi aydınlatan bir çok şey var. Okunması gereken bir kitap.

Etkileyici bir hikayenin bu kadar az sayfaya sığdırılmasına şaşmıştım doğrusu.Kitabı okurken o dönemdeki insanların Sokrates 'e bukadar acımasız davranması çok üzülmüştüm.Bu savunma sadece Sokrates'in savunması değildi doğrusu.Eğitime,bilgiye,bilime destek olanların savunması idi tartışmasız.Ve o dönemde yaşamış olsaydım Sokrates gibi bir hocanın öğrencisi olmak isterdim hiç şüphesiz...

Katre-i Matem 
03 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Lisede sınavda çıkacak korkusuyla okumaya başladım. Önce çok sıkıcı geldi çünkü okumaya mecbur bırakıldığım için ön yargılıydım. Okudukça güzelleşti her şey 'vay be' nidalarıyla okudum ve bitirdim. Hiç pişman değilim :) iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan bir tanesidir.

Gizem Altundağ 
11 Haz 22:13, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

SOKRATES'IN SAVUNMASI
Sokrates'in Savunması, Mektuplarla birlikte Platon'un diyologlar dan ibaret olmayan tek eseridir. Eserde Platon'un felsefesiyle birlikte, hocası Sokratesin suçsuz yere idam ediliş aşamalarını, İlk Çağda demokrasi gerçeğini bir arada görmek mümkündür.

Gamze Züleyha Üredi 
24 Eyl 16:31, Kitabı okudu, 5 günde, 9/10 puan

Kitapta sık sık karşılaştığımız üzere "erdem" söz konusu, tüm işlerliğiyle, dört bölümün her birinde bunu görmek mümkün. Savunmasından önceki bölümde, yani ilk bölümde, yargılandığı şey üzerine, din üzerine düşünceleriyle karşılaşıyoruz Sokrates'in; orada Euthyphron aracılığıyla inançlar/din üzerinde duruyoruz. Benim en sevdiğim diyalog da buydu, "çelişkiler" üzerine konuşmalar diyebileceğimiz kısım. Tabii sadece bu söz konusu değil.

Savunma kısmı saygı duyulmayacak gibi değil fakat üslup bazen ikileme düşürüyor, bazı noktalarda anlam veremeyebilirsiniz. En sevdiğim ikinci bölümse, bunların hemen ardından geliyor: Kriton. Sokrates'in, o zamana kadar savunduğu ilkelerinden vazgeçemeyerek gitmeyeceğini (Aslında kaçmayacağını, Kriton kölelere özgü olduğunu düşündüğü için "gitmek" olarak değiştiriyor bu ifadeyi. Sonra Sokrates bunun ancak kölelere yakışacağını düşündüğünden yeniden "kaçmak" olarak ele alıyor.) Kriton'a anlattığı kısmı ziyadesiyle etkiledi beni ve dahası, ölümünün doğru olacağını düşündüğünü aktardığı sayfalar... Bu noktada "adalet" ve "ders vermek" kavramları birbiriyle harmanlanıyor; Sokrates suçsuz olduğu halde idama mahkum edilir ve bunu kabullenirken bir ders veriyor aslında o dönemin Atina'sına, şimdi bize. Ölecek ama belki yaşarken verdiğinden daha büyük bir yararla. İş işten geçtikten sonra sahip çıktığımız kutsallaşan ölülerimizi düşünün, demek istediğimi anlayacaksınız.

İsa ve Sokrates'in aynı kişiler olduğunu iddia eden bir şeyler okumuşsunuz ya da duymuşsunuzdur belki daha önce, Sokrates'in Savunması'nı okuyunca bu düşünce doğrultusunda birtakım şeyler fark edebiliyorsunuz ama bunu burada kısaca yazamayacağım için detaya giremeyeceğim. Yalnızca, bir de bu açıdan bakın derim.

Dikkatli okumalar.

Melih Karaman 
27 Oca 12:39, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Kitabı üç bölüme ayıracak olursak; İlk bölümde Platon'un (Eflatun) hocası Sokrates'in kim olduğundan ve ölüm nedeninden bahsediyor. İkinci bölümde ise Sokrates'in Felsefeye etkilerinden bahsediyor. Bu bölümde bir çok felsefi sözcüklere yer verilmiş. Felsefe ile ilgilenmeyenlerin çok zorlanacağı kısımdır diyebiliriz. Üçüncü bölümde Sokrates'in yargılanma esnasında ki savunmasını ele almış. Kısa ve Dünya klasiği okuyun derim...

Menderes Urhan 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bilge bir filozofun, kendini savunması esnasında kullandığı birbirinden kıymetli ifadeler, hayatınıza ışık tutacak, yolunuzu aydınlatacak. Evrensel olmuş etik değerlerin ve erdemin temellerine, göz ardı edilemez katkısının olduğuna şahitlik edeceksiniz.

4 /

Kitaptan 113 Alıntı

Birinin bilmediği bir şeyi bildiğini sanması cehaletin en utanç verici türü değil midir?

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
31 Ağu 14:06, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İyice bilin ki, bir değil bin kez ölmem gerekse de, doğru bildiğimi yapmaktan vazgeçmeyeceğim.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37 - Oda yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37 - Oda yayınları)

Artık ayrılmak zamanı geldi, yolumuza gidelim: Ben ölmeye, siz yaşamaya.
Hangisi daha iyi?
Bunu Tanrı’dan başka kimse bilemez.

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
BİROL COŞKUN 
07 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

''Güçlük, dostlarım, ölümden kaçınmak değil, ama haksızlıktan kaçınmaktır; çünkü o ölümden daha hızlı koşar. Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendim gibi konuşup ölmeyi yeğlerim.''

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
kitapları seven 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Gençler gibi süslü cümlelerle konuşmak istemiyorum. Benim gibi yaşlı adama yakışmaz.''

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 5)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 5)

Asıl sorun, ölümden sakınmak değil, haksızlıktan sakınmaktır. Çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 88 - çev. Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yay. 1998)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 88 - çev. Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yay. 1998)

Gene de ben ondan bilgiliyim; çünkü o hiçbir şey bilmediği halde bildiğini sanıyor; ben ise bilmiyorum ama bildiğimi de sanmıyorum.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - çev. Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yay. 1998)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - çev. Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yay. 1998)
ekin kzn 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Doğrusu belki
ikimizin de iyi ve güzel bir şey bildiğimiz yok; ama, gene ben ondan daha bilginim; çünkü o hiç bir
şey bilmediği halde bildiğini sanıyor; ben ise bilmiyorum ama bildiğimi de sanmıyorum. Demek ben
ondan biraz bilgiliyim, çünkü bilmediklerimi bildiğimi sanmıyorum."

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
Yunus Emre Dilsizmen 
 30 Ağu 17:15, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İyi konuşup konuşmadığımın ne önemi var? Söylediklerimin doğru olup olmadığına bakın sadece.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 8 - Oda yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 8 - Oda yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
31 Ağu 11:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aslında ikimizin de iyi yada güzel bir şey bildiği yok; fakat ben ondan daha bilgiliyim; çünkü o hiçbir şey bilmiyor ama bildiğini sanıyor; bense bilmiyorum ve bildiğimi de sanmıyorum.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 17 - Oda yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 17 - Oda yayınları)