7,7/10  (185 Oy) · 
830 okunma  · 
123 beğeni  · 
2.135 gösterim
Jean Christophe Grangé, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm.. Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası.... "Taş Meclisi", Grangé'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman." Le Point "Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grangé." Le Soir "Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıyla boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici." L'Independant Dimanche
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  412
 • ISBN:
  9759915193
 • Orijinal Adı:
  Le Concile De Pierre
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Furkan 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Öncelikle Grange'nin okuduğum ilk kitabı olduğunu belirterek yorumuma başlamak istiyorum.

Kitap tek kelimeyle enfesti. Okudukça merakım katlanarak arttı. Bir kitap okuyucuyu ancak bu kadar kendine bağlayabilir.

Yazarın tarzına, üslubuna ve betimlemelerine hayran kaldım.
Cümleler birbiri ardına devrilen domino taşları gibi ilerliyordu ki bu benzetme akıcılığını biraz anlatabilmiştir umarım.

Olaylar düz bir çizgi üzerinde ilerliyor geçmişe atlamalar pek sık yok sadece kahramanımızın yani Diane'nin bazı anılarını hatırlamasıyla sınırlı.

Psikoloji, telekinezi, parapsikoloji, şamanizim, kutsal inançlar, evrenin ruhu ve dünyamızdaki gizli kalmış nice sırlar kitapta ustaca harmanlanıp kurgulanmış.

Ve sadece ruhsal ve düşünsel boyutlar değil evrenimizin fiziksel yasalarınıda anlatan yazar bu ikilinin aslında birbirini tamamladığını sezdiriyor.

Kitapta nükleer reaktörlerden, füzyon reaksiyonlarından, Rusyanın nükleer merkezleri olan tokamaklara kadar birçok alan kurguya mükemmel bir uyumlulukla katılmış.

Spoiler vermek istemiyorum çünkü kitabın büyüsü kaçar :)
Eğer okumadıysanız derhal temin edip okuyun :)
Kitap ta polisiyeden çok anlatılan kurguya takılı kaldım hala etkisindeyim :)

Sevgili 1000kitap ailesine iyi akşamlar dilerim
Keyifli okumalar...

Esma Tezgi 
24 Şub 12:42, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

Taş Meclisi, yazarın ikinci kitabı. Kitap biraz yavaş başlasa da sıkıcı ya da kötü değildi, sadece temposu düşük olaylar biraz basitti, ilerleyen sayfalarda hızlandı mı? Hayır, son 50 sayfa dışında durgundu diyebilirim. Kitapta gizem ögelerine baya yer verilmişti.
Taş Meclisi güzel bir kitap olsa da özellikle de Grangé için biraz yetersiz buldum. Kötü bir kitap değil ama önereceğim ilk Grangé romanlarından da değil.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-meclisi-grange.html

Serdar Poirot 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Son derece güzel bir polisiye roman. Diana Thiberge genç kızlığında bir saldırıya uğradığından çocuk sahibi olamayacaktır ce bir yetimhaneden evlatlık alır. Çocuğa konuşabildiği iki heceden dolayı Lucien adı verilir. Bir gün çok ciddi bir otomobil kazası yapar. Ümit kesildiği anda Von Kaen adında bir doktor çocuğu akupunktur ile tedavi eder. Ancak aynı gece öldürülür. Bu işi soruşturmaya başlar Diane ve komiser Patrick Langlois. Bütün izler Moğolistan'da Beyaz Göl ası verilen bir yerle ilgilidir. Zamanında burada Tseven adında bir kabile yaşamıştır, Sovyetler bir tokamak yani nükleer füzyon santrali kurmuştur ve bu tokamakın içinde aynı zamanda bir parapsikoloji laboratuvarı vardır. Diane buraya gittiğinde en büyük kabuslarından bile ötede bir şey ile karşılaşır. Şamanların gücünü çalan bir takım parapsikolojik insanı vardır ve bu insanlar hayvana dönüşebilmektedir. Lucien bir gözcüdür ve onun işaretlendiği tarihte Taş Meclis'e gelip birbirileri ile güçlerini elde etmek için savaşacaklardır. Diane tam bu savaşın ortasında kalmıştır. Hayvanlardan biri hiç beklemediği bir isimdir. Ve acaba bu savaştan sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Eren Tunç 
11 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bilimsel verilerle donanmış muhteşem akıcı diliyle bir GRANGE farklılığı ve klasiği daha..! Herkesin okuması gereken bir baş yapıt.

Öznur Kılıç 
 26 Ara 2015, Kitabı okudu, 19 günde, Beğendi, 10/10 puan

Mavriskiy geriledi.Birden kaşları,şaşkınlığını gösterircesine kalktı.Eğleniyormuşçasına cevap verdi:
-Anlaşılan size temel ayrıtınlardan birini anlatmayı unutmuşlar.
Diane öfkeyle bir çığlık attı.Nefreti soğuğa,mantığı çılgınlığa karşı direniyordu.
-HANGİ AYRINTIYI?
-Sadko'nun kadın olduğunu.
Diane,şaşkınlıktan yıkılırcasına tekrarladı:
-Ka...ka...kadın mı?
...
Işıkta beliren gölgeye bakıp seslendi:
-Anne?

Sonlara doğru giderek artan şaşkınlığınızın size kendinizi kaybettirecek boyuta ulaştığı 373. sayfanın sonu...
Şimdiye kadar okuduğum kitaplarının aksine ana karakterin kadın olduğu görmek şaşırttı.Şamanizm, parapsikoloji gibi konular ve Moğolistan, tayga gibi geniş alanlara yayılan yine muazzam bir kurgu. Tıpkı kitaptaki insanların şamanların sırlarını çözmek için onların beyinlerinin içine girmek istedikleri gibi, Jean Christophe Grange'ın beyninin içine girmek isterdim. :)

Esma Ünal 
06 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Geçmişinde derin izler taşıyan bir kadının bir çocuğu evlat edinmesiyle başlayan fantastik, gerilim, polisiye ve şaşırtıcı kitapta bir çok baş yapıtla boy ölçüşebilecek düzeyde. Fransadan Moğalista 'nın en uç bölgesine kadar uzanan bir macerada şamanizmin ve parapsikoloji ancak böyle güzel aktarılabilirdi.

Hatice Sultan 
 01 Ağu 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Grange, kitaplarına aşık olduğum bir yazardır Birçok kitabını okudum ve hayran kaldım.Taş meclis uzun zamandır elimdeydi ama bir turlu başlayamamıştım içimden bir ses başlamama engel oluyordu ve sıkıntıdan başladım. Ve bitirdiğimde okuyup sıkıldığım ilk Grange kitabı olarak aklımın bi kenarına yazdım. Olay örgüsü fazla hayal ürünü ve absürttü ve gereksiz ayrıntı,yer ve kişi tasviri vardi bence.. Sıkılabilirsiniz ama siz bilirsiniz

Anıl Atik 
21 May 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

gerçeklikten uzaklaşmak isteyenlerin beğeneceğini düşünüyorum. stephen king, koontz severler beğenebilir. gerçek polisiye tutkunları için hayal kırıklığı diyebilirim. grange'ın en kötü romanı. kendini okutturması sebebiyle zaman kaybı olacağını da söyleyemem. 50/100

Kitap yalnızca 
 11 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Polisiye beklentisiyle okuyacaksanız beğenmeyeceğiniz ama kurgu hayal gücü içerikli kitap sevenlerdenseniz kaçırmayın diyebileceğim kitaplardan Taş Meclisi.Olay örgüsü güzel,iyi işlenmiş sonuna doğru şaşırtan bir kitap,kalemini konuşturmuş her zaman ki gibi Grange...

Nurşah Coşkun 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Tamam tüm Kitapların harika ama bu neyin nesiydi???kocaman bir hayal kırıklığı yaşadım tabi ki o kooocaman saçma kurgu sayesinde belki de beklenti yüksek diye öyle oldu neyse her ne nedenden olursa olsun kö-tü.

3 /

Kitaptan 14 Alıntı

Furkan 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ne derler bilirsin; bütün mümkün olanlar sıralanıp bir kenara bırakıldıktan sonra , geriye ne kalır? İmkansız olan.

Taş Meclisi, Jean-Christophe GrangéTaş Meclisi, Jean-Christophe Grangé
Furkan 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ona bir ışık kaynağı gibi, ama kendi karanlıklarının içinden bakıyordu.

Taş Meclisi, Jean-Christophe GrangéTaş Meclisi, Jean-Christophe Grangé
Furkan 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

''İnsan hapishaneden her zaman kaçabilir. Ama özgürlükten?''

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 315)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 315)
Furkan 
 23 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

..Diane fazla konuşmuyordu. Düşündüğü için. Deneyiminden dersler çıkarıyordu. Demek dünya, gerçek dünya şiddet, ihanet ve kötülükten başka bir şey değildi. Hayat bu karşı konulmaz gücün, her insanın içinde bulunan, alevlenme fırsatı bekleyen nefret çekirdeğinin çevresinde oluşuyordu. Diane bu gücü incelemeye karar verdi. Dünyanın kurumlaşmış şiddetini yakalamak, izlemek, irdelemek.

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 19)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 19)
Esma Tezgi 
24 Şub 12:55, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Bu sınırsız topraklarda kendini yalnız, kaybolmuş, ne yapacağını bilmez hissediyordu. Daha da önemlisi, kendi içinde kaybolmuş.

Taş Meclisi, Jean-Christophe GrangéTaş Meclisi, Jean-Christophe Grangé
Esma Ünal 
04 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

-Bir çok zebra çeşidi içinde, sadece bir kaçı çok yaygındır.Hangileri, biliyor musunuz?
-Hayır, tabii bilmiyorum.
-Tüm vücudu çizgilerle kaplı olanlar.Ötekilerin nesli tükendi; kamuflajları, otların içinde koştukları zaman gözü yanıltmaya yeterli değildi.

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 42)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 42)
Firuze çicek 
31 Tem 01:16, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

Özgürlükten
Kelimesi kelimesine şöyle dedi:" insan hapishaneden her zaman kaçabilir. Ama özgürlükten?"

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 315)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 315)
Firuze çicek 
01 Ağu 00:54, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

köle
Tseven halkı önce Sovyet Kırım'ına kurban gitmiş, ne var kı içlerinden bazıları hayatta kalmayı başarmıştı. Zorla yerleşik düzene geçirilmişlerdir, kolhozda çalışmaya zorlanmışlardır. Nükleer ölüme mahkum köle işçilere dönüştürülmüşlerdir.

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 330)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 330)
2 /