Varlık ve Hiçlik Fenomenolojik Ontoloji Denemesi

9,4/10  (5 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.495 gösterim
Varlık ve Hiçlik, hiç şüphesiz Jean-Paul Sartre'ın "başyapıtı"dır. Sadece Fransız felsefesi açısından değil genel olarak felsefe tarihi açısından da son büyük ontoloji denemesini temsil eder. Dolayısıyla önemini ve güncelliğini hâlâ korumaktadır ve hiç şüphesiz daha uzun yıllar korumaya devam edecektir. Çünkü, insan, ilk defa bu yapıtta, özgür olmaya "mahkum" edilmiştir...
İyi okumalar!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  754
 • ISBN:
  9789752732957
 • Orijinal Adı:
  L'être Et Le Néant / Essai D'ontologie Phénoménologique
 • Çeviri:
  Gaye Çankaya Eksen , Turhan Ilgaz
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlı Deniz 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Belli bir yerden sonra mola verilmezse antidepresan etkisi yaratan bir kitaptır kendisi. Büyük bir zeka ürünü olmakla yer yerde kendini tekrar eden ki aksi olsa fazla kafa karıştırıcı olabilecek bir kitap

Varlık Felsefesi dersi için zorunlu iki kitabımızdan biriydi. Bir dönem içinde gözümüzden yaş aka aka okuduk. Sartre'ın baş yapıtıdır kendisi. Her fikrini temeline oturttuğu kitaptır.

Kitaptan 5 Alıntı

Dış dediğimiz şeyi, nesnenin asıl doğasını gözlerden saklayan yüzeysel bir deri olarak değerlendiriyorsak, varolanın dışı artık yoktur. Ve bu asıl doğa da, şeyin sezilebilen ya da varsayılabilen, ama nesnenin içinde olduğundan dolayı nesnenin asla ulaşılamayan gizli gerçekliği olacaksa, o doğa da yoktur artık. Varolanı açığa çıkaran görünmeler ne içerinindir ne dışarının, hepsi de eşdeğerdir, hepsi de başka görünmelere gönderir ve hiçbiri ayrıcalıklı değildir.
Görünüş özü saklamaz, onu açınlar. Görünüş özdür. Bir varolanın özü, artık o varolanın derinliklerine gömülü bir gerekirlik değil, onun görünmelerinin akışını yöneten apaçık yasadır., dizinin nedenidir.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 20)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 20)
Belgin 
17 Mar 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

“Kendi-için” varolmak (être-pour-soi) , “kendi-içinde”yi (être-en-soi) hiçleştirmektir. Bu şartlar altında, özgürlük bu hiçleştirmeden başka bir şey olamaz. Bunun vasıtasıyla “kendi-için” özünden olduğu gibi varlığından da kurtulur […] “Kendi-için”in olduğu şey olmak olduğunu söylemek, olduğu şey olmayarak olduğunu söylemek, onda varoluşun özü, özün varoluşu öncelediğini ve koşullandırdığını söylemek ve Hegel’e göre “öz daha önce olmuş olandır” demek, tek ve aynı şeyi söylemektir. Aslında, eylemimi canlandıran güdülerin bilincinde olduğum olgusuyla, bu güdüler çoktan bilincim için aşkınsal nesnelerdir, dışarıdadırlar; faydasızca onlara yapışmaya çalışacak mıyım; varoluşumla ondan kurtuluyorum. Her zaman özümün ötesinde, eylemimin nedenlerinin ve dürtülerinin ötesinde varolmaya mahkumum; özgür olmaya mahkumum. Bu, özgürlüğüme kendisinden başka sınırlar bulunamayacağını veya özgür olmaktan vazgeçmekte özgür olmadığımız anlamına gelir.”

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 128 - ithaki)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 128 - ithaki)

Kesin olarak diyebiliriz ki, dizinin nedeni olarak öz, görünmelerin arasındaki bağlantıdan başka bir şey değildir, yani kendisi de bir görünmedir. Özlere ilişkin bir görünün imkânını açıklayan şey de budur. Böylece fenomenal varlık kendini ifşa eder ve fenomenal varlık bu kendini ifşa edişlerin, tezahür edişlerin birbirine iyice bağlanmış dizisinden başkaca bir şey değildir.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 21)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 21)