1000Kitap Logosu
Hüseyin Cahit
Hüseyin Cahit
Hüseyin Cahit
Kesişen Yollar'ı inceledi.
108 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bir önceki kitabı Altın Kelebeğin Hikayeleri'ni de severek okumuştum. Yazarın bu romanı da insanı içine alıp kuşatan bir anlatıma ve hikayeye sahip. Kitaptan pek çok bölümü not aldım ama yazarın olaylar ve durumlar hakkındaki tespitlerine ana hikayenin dışında ayrıca bayıldım. Özetle keyifle okuyacağınız akıcı, sürükleyici bir roman. "Ne okusam?" diyenlere tavsiye ederim.
Kesişen Yollar
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Hüseyin Cahit
bir alıntı ekledi.
Bazı yanlışları bile bile yapıyoruz, kaçınamıyoruz içimizdeki dürtüden. Gelen bazı sırlı seslere kulaklarımızı tıkayamıyoruz. Yanlış olduğunu bilsek de üstüne gitmeden edemiyoruz. İnsanlığın unutulmaz trajikleri olan mitolojilerde vardır böyle yanlışta ısrarlar daha çok ve oralarda kadere bağlarlar genelde bunu. Onları yönlendiren kâhinler de vardır. Oysa kaderi kimse bilemez. Yaşamadan bilemez. Kaderin, yaşadığımız hayatın kendisi olduğunu düşünmeyiz. Bilmediğimizi anlayamayız. Düşünemeyiz. Bizi, bir yanlışı ancak başka yanlışları da yaşadıktan sonra anlayacağımız kararlarda etkileyen gurur gibi, onur gibi erdemler, korkaklık gibi, çıkarcılık gibi erdemsizlikler vardır, bunu biliriz.
Hüseyin Cahit
bir alıntı ekledi.
'Artık bitti diyemeyenlerin kaderi sürünmektir. Bir odadan çıkmadan başka bir odaya geçilemez. Birileri kendi tutkularına, düşkünlüklerine göre, içlerinden geldiği gibi kıyasıya yaşayıp gider. Yaşamlarını türlü güzelliklerle zenginleştirirken bizim onları düşünmeden bir günümüzün bile geçmemesi ne büyük aptallıkmış!..'
1
Hüseyin Cahit
bir alıntı ekledi.
'Şu dünyada pek çok şey yerini bir başka şeye bırakıp gidiyor. Şairin dediği gibi, her şey geçici. Geliyor ve gidiyor; iyisi kötüsü, güzeli çirkiniyle her şey ama... İnsanlar da öyle değil mi? Biz de öyle değil miyiz? İnsan kendini sınırlamamalı. Duygulardan, düşüncelerden ve öteki insanlardan oluşan görünmez duvarlar da kayalardan, betonlardan yapılma duvarlar gibi boğuyor bizi. Hayat aldatıcı. Duvarların önünde uzun uzun ve değer vererek bekleyebileceğimiz kadar uzun sürmüyor. Ayrıca, öyle hafife alınacak ölçüde basit de değil ama!' diye düşündü.
8