Giriş Yap
Kendi inandıkları din uğruna bir başkası da inanmak zorundaymış gibi dayatmalar yıllardır vardı. Artık ölümler başladı. İnancım kırılıyor yine. İnandıklarımıza dair. Vahşet haberlerinden bıktım. Doğal afetler bile ürkütüyor artık beni. Güzel bakmaya çalışıyorum hep, İran’daki rejim, Türkiye’de annesinin kafasını kesen akıl hastası, istediği toprağı elde edemediğinden nükleer silahını gösteren Rusya, pis gözlerini üzerimizden çekmeyen yunanistan. Türkiye’deki din anlayışı ve siyaset. Halen devam etmekte olan sömürgecilik. Kalp güzel görecek bir durum göremiyor artık.
Reklam
En iyi koşullarda birbirinin önüne çıkan akıl ile duygu arasındaki zıtlık, insan psişesinin tarihinde acı dolu bir sayfadır.
Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jungkendini tanımak bölümünden
"Akla dair her meselede İmam-ı Gazzâlî Haz retleri'nin kâideleştirdiği 'İslâm ölçüsü'ne sığınacak, aşkın nizam sarayına giriş vizesini İmam-1 Rabbânî Hazretleri'nin Mektûbât'ından alacak, Batıyla muhâkemenin stratejisini İslâmî tefekkürün büyük kurmayı Üstad Necip Fazıl'dan dinleyecek ve nihayet halin akıl üstü muhasebesini Büyük Veli Mahmud Efendi Hazretleri'nin oluş ocağında neticelendireceksin."
"Kierkegaard yaşadığı dönemde kilisenin ve insanların pek çoğunun dinî sorular karşısında aşırı rasyonalist bir tutum aldıklarını gördü. Bu onun için kabul edilemez bir şeydi. Din ve akıl ateş ve su gibiydi."
Reklam
"Kierkegaard için Hıristiyanlık aynı zamanda hem o kadar güçlü ve etkileyici hem de o kadar akıl dışıydı ki, ancak ya evet ya da hayır denebilecek bir şeydi. ‘Birazcık’ ya da ‘bir dereceye kadar’ Hıristiyan olmak mümkün değildi. Çünkü Tanrı, yani İsa ya Paskalya’da gökyüzüne yükselmiş ya da yükselmemişti. Ve eğer gerçekten öldükten sonra dirildiyse, gerçekten bizim için öldüyse, bu o kadar önemli bir şeydi ki, tüm hayatımızı belirlemesi gerekirdi.”
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42