Glbn Eskl, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana'yı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

AH SAVAŞ, SENI İCAT EDEN GORMESIN CENNET!
Yaşar Kemal'in okuduğum ilk kitabı. Bi çok kişinin de dediği gibi tasvirleriyle o kadar başarılı ki uzun uzadıya betimlemeleri sevmedigim halde bu kitapta es geçmek mümkün olmadi. Adanın içine çekip yaşatıyor adeta betimlemeleriyle Yaşar Kemal. Bir tarafta Rumların yaşadığı fakat mübadele gereği boşaltıp herkesin Yunanistan'a gitme zorunluluğuyla boş kalan bir adanın hikayesi. Bir tarafta Sarıkamışta donarak ölen askerlerin arasında hayatta kalabilmiş Poyraz Musa'nin savaş dönemindeki kahramanlıklarıyla adaya kadar geldiği bir yol hikayesi. Ve diğer tarafta büyüdüğü memleketi gördüğü adayı terketmeyi reddederek adada saklanan ve adaya ayak basan ilk kişiyi öldürmeye yeminler etmis Vasili ile Poyraz Musa'nin adada karşılaşma hikayesi yer almış kitapta. Ben çok beğendim. Okumak için çok geç kaldığımı düşündüğüm Yaşar Kemal ile diğer kitaplarında buluşmak dileğiyle...

Saklamaya çalışma, nafile.

Sevda, çocuk gözlerinden uyku gibi akıyor.

Reşat Nuri Güntekin

Burada değişen bir şey yok. Bir nehirdir akıyor, okyanusa ulaşmak için.

Size kötü bir siir yazdım siirse tabi
Mağaranın göbeğinde bir gelin
Karşı kayada uslanmaz bir sevda
Bir nehir akıyor dibinde
Sazlı sözlü şelale sesi
Rahimden ölü ask doğuyor dilime
Yaşım tam yirmi sekiz iken

Veysel Yılmaz, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Şah Hatayi ' m yanar bağrımırı başı
Durmayub akıyor gözümün yaşı
Ezel bu irfandan nasibsiz kişi
Elbet bu demlerde bulunmaz ebed

Alevi - Bektaşi Şiirleri Antolojisi, İsmail Özmen (Sayfa 145)Alevi - Bektaşi Şiirleri Antolojisi, İsmail Özmen (Sayfa 145)
Rukiye Eglence, Hiç Kimse Sıradan Değildir'i inceledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın isminin daha kocama bir HİÇ olduğunu görünce "Tamam" dedim. "Okunur bu kitap."

Pişman da olmadım inanın. Kitap Coelho'nun "Simyacı"sına benziyor. Ve hem de bendeniz müellifin bu konulara (mistisizme) en kafayı takık olduğu bir zamanda çıkıyor karşıma.

Kitap şu an için güzel akıyor. Aslında kitap trafiğine bir ara verip yaklaşan sosyoloji finallerine çalışmam lazım ama inanın böylesi daha huzur verici ve nasıl desem, biraz feda ettim gibi sosyoloji'yi. Olmazsa da canıma minnet modundayım. Büsbütün pes etmiş, bırakmış haldeyim sosyoloji'yi.

***

Herneyse, Yüce Yaratıcımızın dünyaya gönderdiği hiçbir kulunu unutmadığına ve onlara bilgelik yolunda bir dizi yönergeler gönderdiğine kanıt gösterilebilecek bir kitap.

Sözün tam da bu noktasında "Varoluşçuluk" tan bahsetmem gerekiyor. Bilirsiniz, hayatı egzistansiyal yaşayan bir birey, karşılaştığı her olaya bir imleç nazarıyla bakar ve kendi ruh bütünlüğünü inşa etmede o imleci alır, evirir, çevirir ve uygun bir şekliyle kullanmaya çalışır.

Umarım karışık gelmiyordur söylediklerim.

Kısaca arkadaşlar, sizlere karşılaştığınız olaylar karşısında daha derin düşünüp daha isabetli dönütler verme yetisi kazandırabilecek bir kitap. Ve bence muhteşem :)

Aram Adar, Şeker Portakalı'ı inceledi.
 19 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ah Zezé ah. Bu cümleleri yazarken gözyaşlarım senin dediğin gibi haince gözümden akıyor telefonun üstüne. Senle o kadar ki birbirimize benziyoruz ki. Senin çorabı yılan şekline sokup kadını korkutman gibi ben de annemle cezaevine babamı görmeye giderken görüş kabininde annem babamla konuşmak için sandalyaye tam oturacağı sırada sandalyeyi çekmiştim. Sandalyeyi çekmekle annemi yerde görmem bir oldu. Sonra annemi o halde gördüğüm için ağlamistim. Ama biliyordum ki eve döndüğümuzde yine ağlayacam çünkü dayak yiyecektim. Evet onu yaptığım için çok dayak yedim hem de evdeki terliklerden en sert olaniyla. Dediğin gibi Zezé insan hakkettigi dayağı yiyince ses çıkarmıyor. Peki ya hakketmedigi zaman? Yıne dayak yiyiyorsun çünkü yıne onlara göre suçlusun. Bir sabah altıma isemedigim halde yıne dayak yemiştim. Çünkü abim beni uyuyorken kendi yatağına sürükleyip kendi işedigi yatağa ben işemişim gibi yapıp dayağı benim yememe sebep olmuştu. Ah Zezé ah anlatsam uzayıp gider. Zezécim biz çocuklar dünyanın farklı yerlerinde birbirinden habersiz birbirine benzer duyguları yaşamışız, aynı dayakları yemişiz, aynı küfürleri etmişiz, aynı oyunları oynamışız.

Gökhan Kaygısız, bir alıntı ekledi.
Dün 10:04

Su,pürüzsüz bir şekilde akıyor,
akıyordu, ve ırmağın dibinden duyduğum
bu ses beni umutsuzluk ve öfkeden mahvediyordu.

Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 28 - Sel yayıncılık)Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 28 - Sel yayıncılık)
Melek yeter, bir alıntı ekledi.
Dün 02:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yarın yeniden doğmak mümkün mü?
"Yeter ki her sabah günle birlikte doğmayı isteyelim "dedi Emir. " Bütün suçlardan kötülüklerden pisliklerden arınıp pirupak oluruz. İnsan kendini arındırdığında kendini bağışlar . İşte o zaman insan yeniden doğar, pirupak olur"

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 260)Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 260)
Melek yeter, bir alıntı ekledi.
Dün 02:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dil zenginliktir
..."Ben bu dili biliyordum. Burada herkes birbirinin dilini bilir. Bu dil öylesine sıcak, insanları birbiriyle kaynaştıran , insanların arasindaki bütün duvarları yıkan büyülü bir dildi ki, bu birkaç yılda insanlığı daha iyi öğrenmek mutluluğuna eriştim..Diller ikiyüzlü değildir . Dillerin karanlık duvarları yoktur. Kimi diller sonradan taşlaşmış, katılaşmış , sıcaklığını yitirmiştir .Arapça bile katılaşmış bir dildir. Kürtçede ben, o dağlarda o dilin erişilmez sıcaklığını, insan yüreğinin ışığını, apaydınlık sevgisini buldum"

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 258)Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 258)