• Allah'a yemin ederim ki ben aranızda Allah'tan en çok korkan ve O'na en bağlı olanım. Bununla beraber ben oruç tutarım, tutmadığım da olur. Namaz kılarım, uykumu da alırım ve evlenirim. Her kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.”
  Kolektif
  Sayfa 697 - Buhâri, Nikah/1
 • “Eğer sana karşı adalet sıfatı icra edilirse küçük günahın yok, eğer sana lütuf sıfatı icra edilirse büyük günahın yoktur.” (54)
                                                             
  Dipnot:

  (54) Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem bir hutbesinde;  
  “Ashabım, Sizden hiç birinizin ibadeti asla kendisini kurtaramaz, buyurdu. Bunun üzerine Ashab:
  “Ya Rasülallah, Seni de mi ibadetiniz kurtaramaz?” Diye sorduklarında;  
  “Evet, beni de. Ancak Allah Teâlâ beni rahmeti ile korumuş ve muhafaza etmiştir.”
  “Ashabım, doğruluğun taraftarı olunuz. İbadetinizde aşırılığa gitmeyiniz. Gündüzün ilk ve son saatlerinde yürüyünüz, gecenin bir saatinden de istifade ediniz. Her hal ve hareketinizde ölçülü olunuz ki, maksadınıza eresiniz.”

  Yahya bin Muaz rahmetullahi aleyh diyor ki;
  "Eğer teraziye Allah Teâlâ "adil" sıfatı konursa o kimseye hasenat kalmaz. Eğer teraziye kerim sıfatı konulursa ona günah kalmaz."

  Seyyid Hasan  Şazelî kaddese’llâhü sırrahu’l azîz aleyh bir duasında;
  "Ya Rabbi günahımızı sevdiğin kimsenin günahından eyle. Hasenatlarımızı da ona buğz ettiğin kimsenin hasenatından eyleme. Çünkü buğz ettiğin kimsenin hasenatı olmaz, sevdiğin kimsenin de günahı olmaz. Her  şey senin sevgine bağlıdır. Sev‐ diğin kimsenin zilleti, sevmediğin kimsenin izzeti olmaz. "