• Şarkı sözleri
   ” Müzik ruhun gıdasıdır” derler.. Ve çocuklara doğmadan Mozart dinleten anneler ise son zamanların modası oldu..  Müzik  dinlerken aslında kendimizi bulduğumuzu sandığımız bir çok şarkı küfre girmemize sebep oluyor.
  Tabi anlamını bile bilmediğimiz bir çok yabancı şarkı.. Sesler vs hoşumuza gidip bayıla bayıla dinlenen şarkılar.. Peki o şarkı sözlerini anlamadığımız şarkıları dinlerken beyin hücrelerimize neyi işlediğimizi..
  Ve müzik kanalları.. “Hatta çocuğum bayılıyor acıyorum müzik kanalı susuyor” diyenler.. Cidden üzücü.. Klipler  tamamen cinselliği ön planda tutulmakta.. Bir kadın on erkek, yada bir erkek havuz dolusu çıplak kadın.. Ne var ki.. Herkes izliyor di mi!!! İzlemek lazım..
  Saatlerce çocukların izlemesine izin verenler o çocukların bilinçaltına ne işlendiğini  hiç düşündü mü acaba?
  Düğünlerde, kına gecelerinde çalan kadınlar kurtlarını döküp oynadığı şarkıların türkülerin gerçekten sözlerini anlasa sanırım bir daha oynamazlar düğünlerde..
  Hadisi Şerif :
  Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki: “Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir.”
  Ravi : Hazreti Nu’man İbnu Beşir
  Kaynak :Buhari, İman 39, Büyu 2, Müslim, Müsakat 107, (1599), Ebu Davud, Büyu 3, (3329, 3330), Tirmizi, Büyu 1, (1205), Nesai, Büyu 2, (7, 241)
  ” İnsanı Küfre götüren şirke sokan şarkı ve sözleri yazıyoruz arkadaşlar.”  Varsa bildiğiniz lütfen ekleyin..
  Fark etmeden dinlediğimiz, anlamını tam olarak anlayamadığımız bazı şarkılar Allah’a şirk koşmamıza sebep olabilir. Bu sebeple dinlediğimiz şarkıları dikkat edelim..
  Birkaç örnek vereceğim ben, sizlerin de bildiğiniz bu türden şarkılar varsa sizlerde paylaşabilirsiniz…
  Kubat: ‘Seni ALLAH kadar sevdim”
  Nükhet Duru: Sen gördüğüm en son ilahsın..
  Edip Akbayram: ‘dertlerin kalkınca saha, bir sitem yolla Allah’a”
  Mahzun Kirmizigül: ”Sevdim seni Rabbim kadar”
  Orhan Gencebay: Kaderin böylesine yazıklar olsun.
  Yıldız Tilbe: Sensiz ölürüm cennette
  Grup AF: Yaradanım bos vaktine gelmiş deli yosma
  Muazzez Abacının Vurgun Sarkışı: Seninle cehennem ödüldür bana sensiz cennet bile sürgün sayılır…
  Duman’ın ‘hayatı yaşa’ şarkısı: ‘aldanma öbür dünyaya , hayatı yaşa ‘ sözleri ..ahirete inanmak imanın şartlarından biri olduğundan direk bağıntı kurulabilir.
  Cem Adrian ‘ben geldim’ sarkışında: ‘Beni Tanrıya tekrar inandırabilir misin?’ şeklinde bağırmaktadır.
  EROL EVGIN: seni sevmek ibadetim
  Orhan Gencebay: batsın bu dünya
  Hakki Bulut: Sana taptım taptım taptım taptım be yahu!
  İbrahim Tatlıses: Ben insan değil miyim?
  Hande Yener-armağan: of güzel Allah im, içimi ısıtan adam sanki senin aynan dı!!
  EBRU GÜNDES Alev Alev: Benim sana yaptığım canım, aşk tadında ibadet
  Ferdi Tayfur -Tövbekâr: Kızdım getirene beni dünyaya Anama babama günahkâr oldum
  Ahmet Kaya-Cinayet Saati: Allah’ına kitabına sövüp saydım
  SENI KENDIME ILAH YAPMISTIM (Tövbe ya rab)
  Müslüm Gürses klasiklerinden: ‘Yıkılsın, minareler açılsın meyhaneler’.. Çok sağlam bir ateizm örneğidir.
  Müslüm Gürses: İsyanım  var benim Kadere ne güldürdü öldürdü bir kere..
  Müslüm Gürses: “rest çektim kadere”
  Oğuz Yılmaz :’ bas bas paraları Leyla’ya , bir daha mı geleceğiz dünyaya..’
  Ferhat Göçer: ‘Cenneti değişmem saçının teline”
  Selami Şahin : “Tapılacak  kadınsın”
  Latif Doğan: ‘Kur’an’ıma kitabıma küstüm”
  Bir de Mor Ve Ötesi var ”cin oldun adam çarptın cellat oldun kelle uçurdun”
  Kubat: “Allah’ın sopası yok ki gökten indirsin”
  Bunlara çok dikkat etmek lazım, ama söyleyen onlar dinleyenler neden şirk koşsun? DİYE DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ:
  Bazen şarkıya kendimizi kaptırıp eşlik ettiğimiz zamanlar olur. Böylece bizde farkında olmadan günaha girmiş oluruz ve ayrıca bu tür şarkıları dinlememiz, onları onaylamamız anlamına gelir. Bu tür şarkıları söyleyenlerin kaset, cd vs. alarak da onlara destek vermiş oluruz. Bu sebeple dikkat etmemiz gerekli. Bunlar sadece nacizane birer uyarı.
  Ahirette olacak şeylerle alay etmek. Mesela
  (Ben Cenneti istemem, Cehennemi isterim. Çünkü bütün nataşalar oradadır) demek. İnsanı  şirke sürükler.
  Konu şirk olunca küçük bir hatırlatma yapayım… İslamiyet’e, (İslam düşüncesi) demekte insanı şirke sokar. Çünkü İslamiyet
  bir düşünce sistemi değildir. İlahi emir ve yasaklara düşünce demekten çok sakınmalıdır! İçinde (İslam düşüncesi), (İslam nazariyesi) gibi ifadeler bulunan kitaplar çok zararlıdır.
  Küfre rıza göstermek küfürdür. Bunların hepsi küfrü gerektiren sözlerdir. Küfre sebep olan bir sözü, tehdit edilmeden söyleyenin imanı gider.
  Çünkü her Müslümanın bilmesi gereken şeyleri öğrenmesi farzdır. Bilmemesi özür olmaz, büyük günahtır. Küfre girenin önceki ibadetleri yok olur. Tövbe edince, geri gelmez. Tövbe için yalnız kelime-i şehadet söylemek yetmez. Küfre sebep olan şeyden de tövbe etmesi gerekir. Bir sözle insan küfre düşebilir, kâfir olabilir. İman ne kadar kıymetli ise, bir söz söyleyerek kâfir olmak da o kadar kötüdür. Çok dikkat etmek gerekir.
  Kuran-ı Kerim; Nisa – 116: Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.
  Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem.) şöyle buyuruyor: “Allah’a hiçbir ortak koşmaksızın ölen kimse affedilmeye hak kazanır. Allah onu dilerse azaba çarptırır, dilerse affeder. `Allah, kendisine ortak koşma suçunu kesinlikle affetmez. Bunun dışında kalan günahları dilediklerine bağışlar.”
  İbn-i Ebu Hatem.
  Günlük hayatımızda sık duyduğumuz sözler:
  ALLAH (CC) HİTABEN;
  1-ALLAH’ım bizi de gör artık
  2-Burası ALLAH ın unuttuğu yer
  3-ALLAH yazdı ise bozsun
  4-ALLAH gelse seni elimden alamaz
  5-ALLAH bizi unuttu
   
  KADERE SARFEDİLEN SÖZLER;
  1-Kader utansın
  2-Böyle kadere lanet olsun
  3-Kaderi kötüymüş
  4-Kader oyunu
  5-Kadersizim
  6-Kaderin kucağında oyuncak olduk
  7-Kahbe kader
   
  İNSANLARIN BİRBİRLERİNE SARF ETTİĞİ SÖZLER;
  1-Seninle cennete bile girmem
  2-Cehenneme kadar yolun var
  3-Yüzünü gören cennetlik
  4-ALLAH belanı versin
  5-Bir iş yaparken ben bunun Allah’ını yaparım(daha iyisini yapmak anlamında)
  6-ALLAH ın belası, cezası
  7-Yalansız iş mi var, yalandan kim ölmüş, bizde yalan çok
  8-Fala inanma falsızda kalma
   
  Allah celle celaluhu bizi küfre düşürmekten sakınsın…(amin)
 • Röportajlık
  Geçmiş Zaman Kültür-Sanat
  Kazım Koyuncu’nun Verdiği Röportajlar7 Kasım 2014 Kaydet
  Bugün Şair Ceketli Çocuk Kazım Koyuncu’nun 45.doğum günü. Kansere kurban verdiğimiz Kazım Koyuncu türkülerde, yüreklerde, Anadolu’nun her yerinde yaşamaya devam ediyor.

  RÖPORTAJLIK olarak elimizden geldiğince Kazım Koyuncu’nun verdiği röportajları toparlamaya çalıştık.

  Radikal-28.08.2001

  Viya: Müsekkin niyetine…

  Kazım Koyuncu, Zuğaşi Berepe hayranlarının ‘Viya!’yı da beğeneceğini söylüyor.

  Rock dünyasına Lazca giriş yapan Zuğaşi Berepe’nin gitaristi Kazım Koyuncu’nun ilk solo albümü ‘Viya!’ çıktı. Ancak Koyuncu bu kez rock değil, geleneksel Laz ezgilerinden oluşan ‘sıkı’ bir albümle karşımızda

  ASLI ATASOY

  İSTANBUL – Peter Gabriel’a etnik müziğe tecavüz ettiği gerekçesiyle küfredenler, Davut Güloğlu ve türevlerini dinleselerdi acaba ne yaparlardı? Sorunun yanıtı tabii ki belli ama yine de burada zikretmeyelim. Evet, Karadeniz müziğinin deformasyonundan mustarip olanlar için ‘müsekkin’ niyetine bir albüm çıktı. Kazım Koyuncu, ‘Viya!’ dediği albümüyle bozulan sinirlerimizi düzeltiyor.

  Koyuncu’yu aslında tanıyoruz. ‘Dünyanın ilk Lazca rock müzik yapan grubu’ diye nitelendirilen Zuğaşi Berepe’nin, yani 1993-99 yıllarında yaptıkları müzikle, sisteme ve doğayı kirletenlere ‘çürük domates atan’ grubun gitaristiydi. Onlar sayesinde Lazca rock yapılabileceğini de öğrenmiştik. Şimdilerde yoluna tek başına devam eden Koyuncu yine Lazca söylediği şarkılarla çıkıyor karşımıza ve sorularımızı yanıtlıyor.

  Çok dolu bir müzikal geçmişiniz var. Biraz geriye dönelim isterseniz…

  1992 yılında Ali Elver ile Grup Dinmeyen’i kurduk ve ‘Sisler Bulvarı’ albümünü çıkardık. Sonra Mehmedali Barış Beşli ile birlikte ‘Zuğaşi Berepe’yi (ZB) kurduk. İlk defa Lazca rock yaptık ve 1995 ‘Va Mişkunan’, 1998’de ‘İgzas’ ve ‘Bruxell Live’ isimli albümleri çıkardık. 99’da grup anlaşmazlıklar yüzünden dağıldı. Sonra başka projelerde yer aldım. Ardından solo albüm projemi hayata geçirmek için çalışmalara başladım. Türkçe sözlü bir albüm olacaktı. Ancak çeşitli nedenler yüzünden bunu hayata geçiremedim.

  Siz, ‘Zuğaşi Berepe’de özgün ve besteleri rock formatında yorumluyordunuz. ‘Viya!’ ise yerel ezgilerden oluşan bir albüm.

  İçinde yine elektrik ve bas gitar var ancak daha bir etnik form karşımıza çıkıyor.

  2000 yılında ‘Salkımsöğüt 2’ isimli albümde üç tane türkü seslendirdim. Bunun üzerine Beyoğlu Metropol Müzik ve ben fikrimizi değiştirerek etnik temelde bir albüm çıkarmaya karar verdik.

  Tabii ki teknik olarak farklar var ama özde çok ciddi farklar yok. ZB döneminde de türkü yorumluyorduk. Zaten o dönemde salt türküden oluşan bir albüm fikri vardı. Fakat Türkçe albüm projesi biraz ertelenmiş oldu.

  Aşağı yukarı repertuvarları altı ayda topladık. Bu albümde bulunan ‘Koçari’ ve ‘He Yana’ isimli iki şarkı seslendirilmişti önceden. Diğerleri ilk defa bu albümde yer alan parçalar. Ve albümün toplamı sekiz ayda ortaya çıktı.

  Lazca söylemenin temelindeki şey ne? Sanırım ticari kaygı sözkonusu olamaz…

  Memleketteyken Lazlıkla ilgili fazla bir duygu yaşamıyordum. İstanbul’a geldikten sonra Memedali Barış Beşli’nin isteği üzerine Lazca söyleme fikri gelişti. Söyledikten sonra hoş bir şey çıktı ortaya. Sözler güzel. Bestelerin de iyi olduğunu düşünüyorum.

  Ayrıca Lazca müzik yapmanın kolay olmadığını belirtmekte fayda var. Ve Lazlar gerek ZB için gerekse Lazca yapılan müzikler için genelde saygı duyma ve psikolojik sahiplenme içerisindeler. ZB döneminde bölgedeki insanlardan çok üniversite gençliği ve diğer sanatsever kişilerle kitleselleşebilmiştik. Ancak Lazca söylememde tabii ki maddi bir kaygı yok.

  Şimdi biraz daha farklı tarzda müzik yapıyorsunuz. Gerçi bunun özde olmadığının özellikle altını çiziyorsunuz ama…

  Evet. Bu tarz değişiklik özde olmadı. Zaten ZB’deyken de türkü seslendirmiştik ve salt türkülerden oluşan bir albüm fikri vardı. Şimdi biraz daha ‘world music’ ya da etnik olarak nitelendirilebilecek bir tarzda çalıştım. Bu yüzden ‘Viya!’, bizim için çok anlamlı…

  Bu arada ‘Domivamis’ isimli şarkı çok ilgi çekici ve sanırım eski bir kayıttan alınmış.

  Evet. Bu şarkının girişinde yer alan kadının sesi yaklaşık 20 yıl önce Artvin’de bir köyde yapılmış. Ve bu şarkı benim ve arkadaşlarımın rastlayabildiği tek toplumsal içerikli şarkı. İçinde yokluktan ve bu durumun yarattığı sıkıntıdan söz ediyor. Genelde Laz ezgilerinde aşk ve doğa yer alır. Bu yüzden bu şarkının anlamı çok önemli.

  Albümünüz hayata dair neyi ifade ediyor peki?

  Artvin ve Bergama’da siyanürle altın arama belası. Akkuyu’da nükleer santral, Gökova’da termik santral, Fırtına Vadisi’nde hidrolik santral… derken şimdi de -ki aslında çok zaman önce başlayan Samsun-Sarp sahil yolu projesi. Bu proje kapsamında yok edilen ve durdurulamazsa tümüyle yok edilecek olan sahillerimiz ve çocukluğumuz ve geleceğimiz ve tarihimiz ve yaşam!

  ZB hayranlarıyla buluşacak mı bu albüm?

  Ben buluşacağına inanıyorum açıkçası. Artık onlar da aslında bu tarz albümler dinliyorlar. Biz çıktığımızda ilk ay içinde 10 bin satmıştı. Bu sonuçta Lazca ve rock yaptığımız halde bu başarıyı sağladık. Ama ona rağmen albümlerimiz çok satmıştı. Ve bu albümü sadece rock’severler değil etnik müzikten hoşlananlar da dinliyorlardı. Bu anlamda eskiden ZB dinleyenlerin şimdi ‘Viya!’yı da dinleyeceklerini düşünüyorum.

  Sizce Karadeniz müziğinin moda olması bir rastlantı mı? Lazlar çok uzun zamandır bu coğrafyada yaşıyorlar.

  Aslında doğrusu ZB’nin Lazlar özelinde baktığımızda kendi kimliklerine sahip çıkma ve kültürel faaliyetler yapma noktasında çok ciddi etkisi oldu. Çok fazla televizyona çıktık ve meşrulaşma durumu oldu. Bunun yarattığı etkiler sanırım Karadeniz müziğine karşı bir eğilim oluşturdu.

  Peki bu son dönem çıkan Karadeniz müziğini şortlu kızlarla yorumlayanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Bana direkt kusma hissi veriyor. Bu durum devam etse etse bir sene daha gider. Bazı şarkılar gerçekten güzel olsa bile o adamların elinde rezalet bir şeye dönüşüyor.

  Bu noktada yapımcılar büyük sorun aslında. Bu nedenler yüzünden kendi albümümün ticari olarak yanlış bir döneme düştüğünü düşünüyorum. Ancak bu albümün bu noktada çıkması belki de ‘panzehir’ etkisi yaratır. Bunu sadece kendi albümüm için değil Fuat Saka, Birol Topaloğlu ve Volkan Konak’ı düşünerek de ifade ediyorum.

  Kazım Koyuncu/Viya!/Beyoğlu Metropol Müzik

  Evrensel-31.08.2001

  “Etnik üstü az Modern”

  Aşk ve doğa üstüne söylenmiş halk türkülerinin çokça yer aldığı Karadeniz ve Laz müziğinde, iş türkülerinin yanı sıra, toplumsal sorunları da yansıtan eserlerin de olduğunu belirtiyor Kazım Koyuncu

  Sinan Gündoğar

  Grup Dinmeyen’le başladığı müzik yaşantısını daha sonra Zuğaşi Berepe ile sürdüren Kazım Koyuncu, \”Viya\” adlı yeni bir albüm çıkardı. Albüm, geleneksel Laz şarkılarının yanı sıra iki tane de Türkçe eseri içeriyor. Koyuncu ile albümün oluşum süreci, albümün içeriği, düzenlemeleri ve son dönemlerde furya haline gelen Karadeniz pop konularında görüştük.

  Bu albümün gerçekleşme süreci hakkında biraz bilgi verir misiniz?
  ’99’da Zuğaşi Berepe dağıldıktan sonra, tamamen Türkçe şarkılardan oluşan \”pop-rock\” saundunda eserlerin yer aldığı bir solo albüm projem ortaya çıktı. \”Salkım Söğüt\”te üç Lazca şarkıyı yorumladıktan sonra Metropol Müzik’le ortaya çıkan dostane ilişkiler solo albüm projemin biraz değişmesine yol açtı ve Lazca solo albüm şekline döndü.

  Bu albümün hazırlayıcısı olan diğer bir etmen de, Zuğaşi Berepe döneminde, rock saundundan uzak, otantik sayılabilecek, modern düzenlemelerin az olduğu bir Lazca albüm hazırlama düşüncemizin var olmasıydı. Grup dağılınca bunu yapamamıştık. Yeni solo albüm projesi, önceki düşünceyle yan yana gelince de, albümün gerçekleşmesi kaçınılmaz oldu.

  Konulardaki geniş yelpazeyi bilinçli olarak mı seçtiniz, yoksa hoşunuza giden şarkıların bir araya gelmesiyle mi oluştu, repertuar?
  Karadeniz ve Laz müziğini birbirinden ayrı tutmak gerekiyor, ama ortaklaşılan bazı noktalar var. Her ikisinde de içerik açısından doğa ve aşk üzerine kurulan eser sayısı çok fazla. Toplumsal sorunlara değinen bir Laz halk şarkısına ilk defa rastladım. Ama, buna benzer birçok eserin olması gerekiyor. Bence bunda bizim eksikliğimiz var, biz ortaya çıkaramadık. Anadolu’da yaşayan bütün halklar, bütün insanlar gibi Lazlar da çok zorlu süreçlerden geçtiler. Zaten bu şarkı, yokluğu, kıtlığı anlatan bir dönemin şarkısı. Sözler yer yer değişebiliyor. Başka yerlerde de bu melodi kullanılmış. Fakat benim elime geçen kayıtta bu sözler vardı ve çok da güzel oturuyordu. Şarkı sanki yüzyıllardan beri varmış gibi duruyor, ancak şarkıdaki \”kaymakam\” ifadesi, en azından sözlerin yeni dönemin ürünü olduğunu gösteriyor. İlgi çekici diğer bir tema da, Xelimişi Xasani’nin Sarp kapısıyla, ikiye bölünen Sarp köyünü anlattığı \”Sarpi Moleni-Sarp’ın Ötesi\” şarkısında karşımıza çıkıyor. Bir tarafı Hopa’da bir tarafı da Batum’da kalan Sarp köyünü işleyen şarkıda, hem özlemler hem de, öteki tarafta Laz kızına duyulan aşk ifade ediliyor. Ayrıca iş türküleri var, albümde.

  Albümün düzenlemelerinde, ne tam anlamıyla geleneksel bir yapı söz konusu, ne de önceki grup çalışmalarınızdaki \”rock\” saundu kalıpları hissediliyor? Arada kalmış bir düzenleme söz konusu. Albümü düzenlemeler açısından değerlendirir misiniz?
  Albümün düzenlemeleriyle ilgili olarak, kendiliğinden gelişen bir ifadeyle \”etnik üstü az modern bir çalışma\” olduğunu belirtmiştim birkaç yerde. Bu, albümü tanımlıyor bence. Çünkü rock duygum var, öbür taraftan da Lazlık var. Albümü geliştirirken, çok etnik, Lazlığı ifade edecek bir saundu hiç düşünmedim. Birol Topaloğlu olmasaydı, belki bunu düşünebilirdim. Ancak Birol Topaloğlu, özellikle yaptığı son iki çalışmayla, otantik Laz müziğini başarılı bir şekilde ortaya çıkardı. Ben buna bir şeyler katma kaygısı hissettim. Fakat bir şeyleri katarken de, tamamen modern bir şeyler olsun diye çaba sarf etmedim. Albüm de, her iki yönelimin etkileriyle oluştu.

  Son dönemlerde Karadeniz popun bir furya haline getirilmesi konusunda neler düşünüyorsunuz?
  Volkan Konak, Birol Topaloğlu, Fuat Saka’nın albümlerinin bu konuda panzehir etkisi yapabileceğini düşünüyorum. İyi ki bunlar var. Bunlar olmasaydı, bu kadar çirkinlik içerisinde kendimi çok daha kötü hissederdim. Bir tek umut olarak bu gibi çalışmaları görüyorum. Buradan hareket ettiğimizde, olanları o kadar korkunç olarak görmüyorum. Neyin gelip geçici olduğunu zaten biliyoruz.

  Ancak şöyle ters bir durum var. Kürt müziği de, abuk sabuk sözlerle Türkçeleştirildi, taverna ve arabesk müziğini besleyen unsurlar oldu. Bizimkiler de, yıllardır bunu yapıyorlardı. Ama yerel tavernalarda, düğünlerde klavyelerle çalarlardı, o zaman çok zararlı değildi. Şimdi, oradaki arkadaşları İstanbul’a getirip, tuhaf kıyafetler giydirip piyasaya sunmaya çalışıyorlar. Bunların albümleri çıktığı zaman Türkiye’nin müzik tarihindeki en iğrenç görüntüler ortaya çıkacak. Sadece Karadeniz müziğinin kıvrak ritmini ve insanlara çok değişik gelen sözlerini sömürmeyle ortaya çıkabiliyorlar. Sonuçta müzik adına başka bir şey ifade etmiyorlar.

  Albüm kapağında, nükleer santrallerden, Fırtına Vadisi’ne, Karadeniz sahil yolu projesine kadar, doğa katliamıyla ilgili bir tepkin yer alıyor. Bu tepkiyi şarkılarına yansıtmak, ya da düzenlenen etkinliklere taşımayı düşünüyor musunuz?
  Eğer mümkün olursa, bundan sonraki albümde bunları şarkılara taşımayı isterim. Ancak, şarkılarınız neyi anlatırsa anlatsın, her koşulda eylem yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Ne tarz müzik yapıyorsanız yapın, siz eğer hayata muhalif bir noktadan bakıyorsanız -bana göre de bakmak gerekir- her zaman yapacak bin tane eylem söz konusudur. Kendimi iyi veya kötü politik bir insan olarak görüyorum. Tek başıma eylemler yapmam mümkün değildir kuşkusuz. Ama düzenlenen etkinliklere çağrıldığım anda, bütün olanaklarımla katılmaya hazırım.


  Koyuncu’dan Horona Davet

  KOYUNCU’DAN horona davet
  Kazım Koyuncu’nun ‘Hayde’ ismi ile çıkan albümünde, sadece horon yok elbette. Duygusal Karadeniz ezgileri, Gürcü şarkıları, ritmik ezgiler var. ‘Gülbeyaz’ dizisinden hatırladığımız kıpır kıpır Laz ezgileri de bu kasette.
 • beni sevindirdiğinde, bazen düşünürüm:
  şimdi ölüversem
  mutlu kalırım sonsuza kadar.
  Bertolt Brecht
  Sayfa 117 - Kavram Yayınları - Birinci Basım: Ekim, 1995 - Çeviren: Turgay Fişekçi
 • "Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi"

  Bu liste sürekli güncellenecek, yeni basılan her kitap yoruma ve konuya eklenecektir. Kitap ve yazar adları kolay ulaşım sağlanması adına yavaş yavaş link haline getirilecektir.

  ***

  1. Gurur ve Önyargı - Jane Austen
  2. Geceye Övgüler - Novalis
  3. Mutlu Prens - Oscar Wilde
  4. Seçme Masallar - Hans Christian Andersen
  5. Kerem ile Aslı - İsa Öztürk
  6. Yürek Burgusu - Henry James
  7. Duino Ağıtları - R.M.Rilke
  8. Modeste Mignon - Honore de Balzac
  9. Kanlı Düğün - F.G.Lorca
  10. Hüsn-ü Aşk - Şeyh Galip
  11. Yarat Ey Sanatçı - Goethe
  12. Gorgias - Platon (Eflatun)
  13. Dedektif Auguste Dupin Öyküleri - Edgar Allan Poe
  14. Ermiş Antonius ve Şeytan - Gustave Flaubert
  15. Yerleşik Düşünceler Sözlüğü - Gustave Flaubert
  16. Paris Sıkıntısı - Charles Baudelaire
  17. Yergiler - Saturae- Decimus Iunius Iuvenalis
  18. Yunus Emre Hayatı ve Bütün Şiirleri - Abdulbaki Gölpınarlı
  19. Seçme Şiirler- Emily Dickinson
  20. Kamelyalı Kadın - Alexandre Dumas Fils
  21. Dörtlükler Hayyam - Hayyam
  22. Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar - Arthur Schopenhauer
  23. Denemeler - Montaigne
  24. Devlet - Platon (Eflatun)
  25. Gargantua - François Rabelais
  26. Oblomov - İvan Gonçarov
  27. Utopia - Thomas More
  28. Tarih - Herodotos
  29. Kaygı Kavramı - Soren Kierkegaard
  30. Şölen - Dostluk - Platon (Eflatun)
  31. Yüzbaşının Kızı - Aleksandr Puşkin
  32. Seviyordum Sizi - Aleksandr Puşkin
  33. Madame Bovary - Gustave Flaubert
  34. Babalar ve Oğullar - İvan Turgenyev
  35. Köpeğiyle Dolaşan Kadın - Anton Çehov
  36. Büyük Oyunlar - Anton Çehov
  37. Cimri - Molière
  38. Macbeth - William Shakespeare
  39. Antonius ve Klopatra - William Shakespeare
  40. Akşam Toplantıları - Nikolay Gogol
  41. Hitopadeşa - Narayana
  42. Mantık Al-tayr - Feridüddin Attar
  43. Hagakure -Yamamato
  44. Eşekarıları, Kadınlar Savaşı ve Diğer Oyunlar - Aristophanes
  45. Suç ve Ceza - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  46. Sis - Miguel De Unamuno
  47. İki Oyun - Henric Ibsen
  48. Bir Delinin Anı Defteri - Nikolay Gogol
  49. Toplum Sözleşmesi - Jean Jacques Rousseau
  50. Milletlerin Zenginliği - Adam Smith
  51. Masallar - La Fontaine
  52. Guliver’in Gezileri - Jonathan Swift
  53. Ursule Mirouet - Honore de Balzac
  54. Rubailer - Mevlana Celaleddin Rumi
  55. Medea - Seneca
  56. Julius Caesar - William Shakespeare
  57. Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev - Jean Jacques Rousseau
  58. Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi - Mary Wollstonecraft
  59. Kısa Romanlar, Uzun Öyküler - Henry James
  60. Hophopname - Mirze Elekber Sabir
  61. Karamazov Kardeşler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  62. Toprak Arabacık - Şudraka
  63. Dillerin Kökeni Üstüne Deneme - Jean Jacques Rousseau
  64. Aktörlük Üzerine Aykırı Düşünceler - Diderot
  65. Yaşamının Son Yıllarında Goethe İle Konuşmalar - Johann Peter Eckermann|
  66. Phaedra - Seneca
  67. Abel Sanchez – Tula Teyze - Miguel de Unamuno
  68. Pericles - William Shakespeare
  69. Sanat Nedir - L.N Tolstoy
  70. III. Richard - William Shakespeare
  71. Divan-ı Kebir - Mevlana Celaleddin Rumi
  72. Bir İngiliz Afyon Tiryakisinin - Thomas De Quincey
  73. Atinalı Timon - William Shakespeare
  74. Akıl ve Tutku - Jane Austen
  75. Illuminations - Artur Rimbaud
  76. Yüce Sultan - Miguel de Cervantes
  77. Siyasal İktisadın ve Vergilendirmenin İlkeleri - David Ricardo
  78. Hamlet - William Shakespeare
  79. Ezilenler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  80. Binbir Hayalet - Alexandre Dumas
  81. Evde Kalmış Kız - Honore de Balzac
  82. Seçme Masallar - E.T.A. Hoffmann
  83. Hükümdar Niccolo Machiavelli
  84. Seçme Öyküler - Mark Twain
  85. Hacı Murat - L.N Tolstoy
  86. İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog - Galileo Galilei
  87. Ölüler Evinden Anılar - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  88. Seçme Aforizmalar - Francis Bacon
  89. Masumiyet ve Tecrübe Şarkıları - William Blake
  90. Yeraltından Notlar - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  91. Bizansın Gizli Tarihi - Prokopios
  92. Othello - William Shakespeare
  93. IV. Haçlı Seferi Kronikleri - Geoffroi De Villehardouin - Henri De Valenciennes
  94. Upanishadlar - Kolektif
  95. Galib Divanı - Mirza Esedullah Han Galib
  96. Alçakgönüllü Bir Öneri - Jonathan Swift
  97. Fragmanlar - Sappho
  98. Kuru Gürültü - William Shakespeare
  99. Mahşerin Dört Atlısı - Vicente Blasco Ibanez
  100. Güvercinin Kanatları - Henry James
  101. Gezgin Satıcı - Guy de Maupassant
  102. Troialı Kadınlar - Seneca
  103. Bir Havva Kızı - Honore De Balzac
  104. Kral Lear - William Shakespeare
  105. Murasaki Shikibu’nun Günlüğü - Murasaki Shikibu
  106. Emile - Jean-Jacques Rousseau
  107. Üç Silahşör - Alexandre Dumas
  108. Rudin İlk Aşk İlkbahar Selleri - İvan Sergeyeviç Turgenyev
  109. Sivastopol - L.N. Tolstoy
  110. Yaşamımdan Şiir ve Hakikat - Johann Wolfgang Von Goethe
  111. Diriliş - L.N. Tolstoy
  112. Suyu Bulandıran Kız - Honore de Balzac
  113. Pazartesi Hikâyeleri - Alphonso Daudet
  114. Soneler - William Shakespeare
  115. Katıksız Mutluluk - Katherine Mansfield
  116. Bütün Fragmanlar - Ephesoslu Hipponaks
  117. Ecce Homo - F. Niethzsche
  118. Müfettiş - Nikolay Gogol
  119. Siyasetname - Nizamü’l-Mülk
  120. Tılsımlı Deri - Honore de Balzac
  121. Stepançikovo Köyü - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  122. Therese ve Laurent - George Sand
  123. Romeo ve Juliet - William Shakespeare
  124. Tragedya’nın Doğuşu - Friedrich Nietzsche
  125. Aşk Sanatı - Ovidius
  126. Mülkiyet Nedir - Pierre Joseph Proudhon
  127. Pierrette - Honore de Balzac
  128. Kafkas Tutsağı - L.N.Tolstoy
  129. Göksel Kürelerin Devinimleri - Copernicus
  130. Taras Bulba - Nikolay Gogol
  131. On İkinci Gece - William Shakespeare
  132. Sapho - Alphonse Daudet
  133. Öteki - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  134. Putların Alacakaranlığı - Friedrich Nietzsche
  135. Germinal - Emile Zola
  136. Kitlelerin Ayaklanması - Jose Ortega Y Gasset
  137. Bakkhalar - Euripides
  138. Yeter ki Sonu İyi Bitsin - William Shakespeare
  139. Ölü Canlar - Nikolay Gogol
  140. Lykurgos’un Hayatı - Plutarkhos
  141. Yanlışlıklar Komedyası - William Shakespeare
  142. Düello - Heinrich Von Kleist
  143. Olmedo Şövalyesi - Lope De Vega
  144. Ev Sahibesi - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  145. Kral John’un Yaşamı ve Ölümü - William Shakespeare
  146. Louis Lambert - Honore de Balzac
  147. Gülşen-i Râz - Mâhmud-i Şebüsteri
  148. Kadınlar Mektebi - Molière
  149. Bütün Şiirleri - Catullus
  150. Masal Irmaklarının Okyanusu - Somadeva
  151. Hafız Dîvânı - Hafız-ı Şirazî
  152. Yakarıcılar - Euripides
  153. Cardenio - William Shakespeare ve John Fletcher
  154. George Dandin - Molière
  155. Genç Werther’in Acıları - Johann Wolfgang Von Goethe
  156. Böyle Söyledi Zerdüşt - Friedrich Nietzsche
  157. Kısasa Kısas - William Shakespeare
  158. Sistem Olarak Tarih - Jose Ortega Y Gasset
  159. Hayat Bir Rüyadır - Calderon De La Barca
  160. Dionysos Dithyrambosları - Friedrich Nietzsche
  161. Anna Karenina - Lev Tolstoy
  162. Güzel Dost - Guy de Maupassant
  163. Resos - Euripides
  164. Kral Oidipus - Sophokles
  165. Budala - Fyador Mihayloviç Dostoyevski
  166. Kral VIII Henry - William Shakespeare
  167. Körler Üzerine Mektup Sağır ve Dilsizler Üzerine Mektup - Denis Diderot
  168. Akıl Çağı - Thomas Paine
  169. Venedik Taciri - William Shakespeare
  170. Silas Marner - George Eliot
  171. Mutlak Peşinde - Honore de Balzac
  172. Bir Yaz Gecesi Rüyası - William Shakespeare
  173. Marianne’nin Kalbi - Alfred de Musset
  174. Ecinniler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  175. Boris Godunov - Aleksandr Puşkin
  176. Hırçın Kız - William Shakespeare
  177. Duman - Ivan Sergeyviç Turgenyev
  178. Elektra - Sophokles
  179. Northanger Manastırı - Jane Austen
  180. Robınson Crusoe - Daniel Defoe
  181. İki Soylu Akraba - William Shakespeare
  182. Sokrates in Savunması - Platon (Eflatun)
  183. İnsan Neyle Yaşar - L.N.Tolstoy
  184. Evlenme-Kumarbazlar - Nikolay Gogol
  185.
  1. İnsanca Pek İnsanca - 1 - Friedrich Nietzsche
  2. İnsanca Pek İnsanca-Karışık Kanılar ve Özdeyişler - Friedrich Nietzsche
  3. İnsanca Pek İnsanca-Gezgin ve Gölgesi - Friedrich Nietzsche
  186. Ayı - Anton Çehov
  187. Para Üzerine Bir İnceleme - John Maynard Keynes
  188. Joseph Andrews - Henry Fıeldıng
  189. Profesör - Charlotte Bronte
  190. Malavika ve Agnimitra - Kalidasa
  191. Nasıl Hoşunuza Giderse - William Shakespeare
  192. Zincire Vurulmuş Prometheus - Aiskhylos
  193. Cyrano de Bergerac - Edmond Rostand
  194. Yaşama Sevinci - Emile Zola
  195. Kumarbaz - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  196. Felsefe Parçaları Ya Da Bir Parça Felsefe - Soren Kierkegaard
  197. Yükümlülükler Üzerine - Cicero
  198. Rameau’nun Yeğeni - Denis Diderot
  199. Kral V. Henry - William Shakespeare
  200. Kreutzer Sonat - L. N. Tolstoy
  201. Baştan Çıkarıcının Günlüğü - Soren Kierkegaard
  202. Ezop Masallar - Aisopos
  203. Cymbeline - William Shakespeare
  204. Atinalıların Devleti - Aritoteles
  205. Bir İdam Mahkûmunun Son Günü - Victor Hugo
  206. Felsefe Konuşmaları - Denis Diderot
  207. Veronalı İki Soylu Delikanlı - William Shakespeare
  208. İnsandan Kaçan - Molière
  209. Üç Ölüm - L. N. Tolstoy
  210. Kırmızı ve Siyah - Stendhal
  211. İlâhiname - Feridüddin Attar
  212. Kaderci Jacques ve Efendisi - Denis Diderot
  213. Notre Dame’in Kamburu - Victor Hugo
  214. Coriolanus’un Tragedyası - William Shakespeare
  215. Medea - Euripides - Euripides
  216. Troilus ve Cressida - William Shakespeare
  217. Gülme - Henri Bergson
  218. Kış Masalı - William Shakespeare
  219. İlyada - Homeros
  220. Odysseia - Homeros
  221. Kral IV. Henry -I- - William Shakespeare
  222. Kral IV. Henry -II- - William Shakespeare
  223. İvan İlyiç’in Ölümü - L. N. Tolstoy
  224. Aşkın Emeği Boşuna - William Shakespeare
  225. Aşk ve Anlatı Şiirleri - William Shakespeare
  226. Sevgililer - Carlo Goldoni
  227. Beyaz Geceler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  228. Antigone - Sophokles
  229. Titus Andronicus - William Shakespeare
  230. Çocukluk - Tolstoy
  231. Hançer - M. Y. Lermontov
  232. Trakhisli Kadınlar - Sophokles
  233. II. Richard - William Shakespeare
  234. Savaş Sanatı - Sun Zi (Sun Tzu)
  235. Kral VI. Henry - I - William Shakespeare
  236. Kral VI. Henry - II - William Shakespeare
  237. Kral VI. Henry - III - William Shakespeare
  238. Alman Göçmenlerin Sohbetleri - Johann Wolfgang Von Goethe
  239. Wındsor’un Şen Kadınları - William Shakespeare
  240. Gılgamış Destanı
  241. Özel Günceler Apaçık Yüreğim - Charles Baudelaıre
  242. Fırtına - William Shakespeare
  243. Şam Tarihinde Zeyl - Ibn Kalanisi
  244. Kutadgu Bilig - Yusuf Has Hacib
  245. İlkgençlik - Tolstoy
  246. Philoktetes - Sophokles
  247. Seyir Defteri - Kristof Kolomb
  248. Lokantacı Kadın - Carlo GoldonIı
  249. Theseus-Romulus - Plutarkhos
  250. Sefiller - Victor Hugo
  251. İskender Sezar - Plutarkhos
  252. İran Mektupları - Montesquıeu
  253. Kötülük Çiçekleri - Charles Baudelaıre
  254. Ham Toprak - İvan Turgenyev
  255. Gençlik - L.N. Tolstoy
  256. Anabasis - Ksenophon
  257. Lorenzaccio - Alfred de Musset
  258. Nana - Emile Zola
  259. Aias - Sophokles
  260. Divan - Baki
  261. David Strauss,İtirafçı Yazar - Friedrich Nietzsche
  262. Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Sakıncası - Friedrich Nietzsche
  263. Eğiti Olarak Schopenhauer - Friedrich Nietzsche
  264. Richard Wagner Bayreuth’ta - Friedrich Nietzsche
  265. Şamdancı - Alfred de Musset
  266. Cennetin Anahtarları - Michelangelo
  267. Rahibe - Denis Diderot
  268. Atebetü-'l-Hakayık - Edib Ahmed Yükneki
  269. Başkanın Ziyafeti-Parasızlık-Bekar - Ivan Sergeyviç Turgenyev
  270. Poetika - Aristoteles
  271. Aforizmalar - Hippokrates
  272. Şarkılar - Giacomo Leopardi
  273. Mimoslar - Herodas
  274. Hastalık Hastası - Molière
  275. Tao Te Ching - Laozi
  276. Babil Yaratılış Destanı-Enuma Eliş -
  277. Frankenstein ya da Modern Prometheus - Mary Shelley
  278. Deliliğe Övgü - Erasmus
  279. Sainte-Hermine Şövalyesi - Alexandre Dumas
  280. Oidipus Kolonos’ta - Sophokles
  281. Siyah Lale - Alexandre Dumas
  282. Siyah İnci - AnnaSewel
  283. Paris’te Katliam - Christopher Marlowe
  284. İyinin ve Kötünün Ötesinde - Friedrich Nietzsche
  285. Kartaca Kraliçesi Dido - Christopher Marlowe
  286. Theogonia - İşler ve Günler - Hesiodos
  287. Ars Petica - Şiir Sanatı - Horatius
  288. Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar - William Shakespeare
  289. Kibarlık Budalası - Moliere
  290. Şiirler - Bütün Fragmanlar -
  291. Veba Yılı Günlüğü - Daniel Defoe
  292. Önemsiz Bir Kadın - Oscar Wilde
  293. Efendi ile Uşağı - L.N. Tolstoy
  294. Vadideki Zambak - Honoré De Balzac
  295. Maltalı Yahudi - Christopher Marlowe
  296. Kâtip Bartleby - Herman Melville
  297. Yasalar Üzerine -
  298. Matmazel De Scudery - E.T.A. Hoffmann
  299. Sümer Kral Destanları -
  300. Savaş ve Barış 2 Cilt - L. N. Tolstoy
  301. Paralel Hayatlar – Demosthenes – Cicero - Plutarkhos
  302. İdeal Devlet - Farabi
  303. II. Edward - Christopher Marlowe
  304. Kanunların Ruhu Üzerine - Montesquıeu
  305. Yaşlı Cato veya Yaşlılık Üzerine - Cicero
  306. Parma Manastırı - Stendhal
  307. Değirmenimden Mektuplar - Alphonse Daudet
  308. İphigenia Aulis’te - Euripides
  309. İphigenia Tauris’te - Euripides
  310. Düşünceler - Blaise Pascal
  311. Almanya Üzerine - Madame De Stael
  312. Bilgeliğin Sarsılmazlığı Üzerine - Seneca
  313. İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma - David Hume
  314. Denemeler - Güvenilir Öğütler ya da Meselelerin Özü - Sive Interiora Rerum
  315. Babil Hemeroloji Serisi -
  316. Otranto Şatosu - Horace Walpole
  317. Avcının Notları - Ivan Sergeyeviç Turgenyev
  318. Sarrasine - Honoré De Balzac
  319. Mutluluğun Kazanılması - Farabi
  320. Doksan Beş Tez - Martin Luther
  321. Pantagruel - François Rabelais
  322. Kritovulos Tarihi (1451-1467) - Kritovulos
  323. Büyük Timurlenk 1-2 - Christopher Marlowe
  324. İskendername - Ahmedi
  325. Kendime Düşünceler - Marcus Aurelius
  326. Dostluk Üzerine (Latince-Türkçe) - Cicero
  327. Dede Korkut Hikayeleri - Kitab-ı Dedem Korkut - Anonim
  328. Ploutos (Servet) - Aristophanes
  329. Hayvanlaşan İnsan - Emile Zola
  330. Rigveda
  331. Yaşlı Denizcinin Ezgisi İngilizce Türkçe - S.T. Coleridge
  332. Monte Cristo Kontu - Alexandre Dumas
  333. Kazaklar - L.N. Tolstoy
  334. Dorian Grayin Portresi - Oscar Wilde
  335. Argonautika - Rodoslu Apollonios
  336. Carmilla - Sheridan Le Fanu
  337. Klara Miliç - Ivan Sergeyeviç Turgenyev
  338. Mutlu Yaşam Üzerine, Yaşamın Kısalığı Üzerine - Seneca
  339. Ailenin Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni - Friedrich Engels
  340. Karabasan Manastırı - Thomas Love Peacock
  341. Amphitryon - Heinrich von Kleist
  342. Eugenie Grandet - Honoré De Balzac
  343. Çimen Yaprakları - Walt Whitman
  344. Romalıların Yücelik ve Çöküşünün Nedenleri Üzerine Düşünceler - Montesquieu
  345. Sevilla Berberi Veya Nafile Tedbir - Pierre Beaumarchais
  346. Pragmatizm Bazı Eski Düşünme Tarzları İçin Yeni Bir Ad - William James
  347. Danton’un Ölümü - Georg Büchne
  348. Andromakhe - Euripides
  349. İlimlerin Sayımı - Farabi
  350. Gılgamış Hikayeleri
  351. Kadın Mebuslar - Aristophanes
  352. Pyrrhonculuğun Esasları - Sextus Empiricus
  353. Goriot Baba - Honore de Balzac
  354. Düzyazı Fabllar - Gotthold Ephraim Lessing
  355. Enkheiridion - Epiktetos
  356. Dhammapada
  357. Sadık veya Kader Bir Doğu Masalı - Voltaire
  358. Phaidros - Platon
  359. Deniz İşçileri - Victor Hugo
  360. Figaro’nun Düğünü veya Çılgın Gün - Pierre Beaumarchais
  361. Aşık Şeytan - Jacques Cazotte
  362. Sağduyu - Thomas Paine

  Klasiklere buradan ulaşabilirsiniz:
  https://www.iskultur.com.tr/...-ali-yucel-klasikler

  İş Bankası kendi sitesinde indirim uyguluyor fakat; araştırma yaparak %40 indirimle farklı sitelerden satın alabilirsiniz. Yakınınızda Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları kitabevi var ise; her hafta bir kitabı %50 indirimli satıyor, bilginize sunayım.

  Faydalı olması ümidiyle, herkese iyi okumalar dilerim.
 • 48 syf.
  Alman Yıkım Edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan “Anti-militarist” yazar Borchert, 2. Dünya Savaşı’nda Alman ordusuna alındı. Ancak savaş karşıtı düşünceleri nedeniyle hapsedildi. Hapishanede de işkence gördü ve bu işkenceler yüzünden henüz 26 yaşındayken hayata veda etti. Borchert’in, savaşa ve faşizan baskılara karşı kaleme aldığı “Hayır de”yi savaş karşıtı şiirsel bir manifesto olarak tanımlayabiliriz.
  Hepimizin bildiği gibi savaşlarda kazanan ve kaybeden olmak üzere iki taraf vardır. Sizce gerçekte de bu böyle midir? Yani her iki taraf da kazanan ya da her iki taraf da kaybeden olamaz mı? Büyük ağızlardan bir söz çıkar ve savaş başlar. Bir kurşun gelir hiç görmediği, tanımadığı bir adamı delip geçer. Düşünmez arkasında bıraktıklarını; yalnızlığa mahkum bir eş, gözü yaşlı bir anne, öksüz bir çocuk… Önemsemez kurşunu atan ölenin geçmişini, geleceğini. Tek amacı vardır, kendi geleceğini kurmak için bir başkasının geleceğini yok etmek. Halbuki başka şekilde tanışsalardı belki birbirlerine selam verip geçeceklerdi. Belki de iki iyi dost olacaklardı. İşte o zaman paylaşamadıkları, o koca dünya değil, küçük bir şehirde bile yaşayabileceklerdi. İşte bu yüzden iki taraf da kaybedendir savaşlarda. Her iki tarafın da kazanan olması için tek yol vardır; “barış” o zaman ne gözyaşı dökülür, ne evlatlar ölür ne de çocuklar öksüz kalır. Bu nedenle savaşa hayır deyin. Son sözü Borchert'e bırakalım:
  “Sen, odasındaki şair. Yarın sana aşk şarkılarını bir yana bırakıp, nefret şarkıları söylemeni emrederlerse, yapacağın bir tek şey var: HAYIR de!”