• *30 Yıldır Baktığı Ağaç Belediye Tarafından Kesilen Adamın İnanılmaz İntikamı*

  Redondo Beach, Kaliforniya’da yaşayan yaşlı adamın düzenli olarak baktığı ağacı köklerinin kaldırımın üzerine çıkması sebebiyle, belediye tarafından kesilmesine karşı aldığı inanılmaz intikam belediye başkanına gönderdiği mektup ile ortaya çıktı;

  “Merhaba sayın belediye reisi. Bugün bu mektupla size ölüm, yeniden doğmak ve intikam üzerine bir hikaye anlatacağım… 3 yıl önce bugün, Sizin başkanlık yaptığınız Redondo şehir konseyi, evimin önünde büyüyen ve 30 yaşında olan ağacı kesme kararı aldı. Bunun tek sebebi ağacın köklerinin kaldırımın üzerine çıkmaya başlamasıydı. Gerçek bir sorun bile değil… Tüm bunların üzerine, ağacın bakımını düzenli olarak ben yaptığım ve evimin önünde olmasında dolayı, ağaç kesim masraflarını da “yasa gereği” bana ödettiniz.

  O ağaca gerçekten bir aile bireyi gibi bakmıştım. Gerektiğinde gübreledim, zararlılardan korunması için ilaçlar verdim. Bir fideyken dik durabilmesi için ona destek yaptım. Zamanla büyüdü ve çok güçlü bir ağaç oldu. Evladı kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan bir baba gibi gururluydum. Ben bu dünyadan ayrıldıktan sonra bile, arkamda benden kalan canlı ve yaşayan bir hatıra bırakmanın verdiği mutlulukla hayatımın son yıllarını geçiriyordum. Ancak sizler belli belirsiz bir bahaneyle, çocuğum gibi gördüğüm, ağacımı öldürdünüz. Bununla da yetinmeyip, cellatının ücretini dahi bana ödettiniz. Başkan, Steve Aspel, 3 yıl önce siz benim evladımı öldürdünüz…

  Ve bugün intikam zamanı!

  Siz ağacımı kestikten 5 ay sonra, yani bundan 2 yıl 7 ay önce, şehrin belediye yetkisi altındaki çeşitli yerlerine, 45 adet Redwood Kaliforniya çamı ve 82 dev sekoya ektim. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak ektiğim bu ağaçların özelliği dev boyutlarda olmaları ve boy atmaya başlamadan önce toprağa sıkı sıkı kök salmaları. Yani siz bu mektubu okuduğunuz sırada, dışarıdan küçük gözüken o ağaçlar toprağa doğru 10 metre kök saldılar bile. Önümüzdeki, aylar içerisinde ise mevsimleri geldiği için akıl almaz bir hızla uzamaya başlayacaklar ve boyları 70 metreye dayanacak…

  Siz o gün görmezden gelebileceğiniz bir sorunu, kendinize görev edinip ağacımı kesmiştiniz. Bugün ise, belediye denetimi altında olan yerlerde 100’e yakın dev ağaç büyümekte ve bu ağaçlar benim ağacım gibi kolayca sökebileceğiniz ağaçlardan değil… Bunu yapmaya kalksanız bile, her birinin kökünden sökmek size bir servete mal olacaktır…

  İyi günler, sayın belediye başkanı… Sadece kökü kaldırıma çıktı bahanesiyle kestiğiniz o ağacın, bugün 100 ağaç olarak geri döndüğünü size iletmek için bu mektubu yazıyorum ve hayatımın son günlerinde size ağaç dolu bir şehir bırakıyorum. İşte benim intikamım…”
 • 3. Kral devletin başıdır ve bağımsızlığın sembolü ve garantörüdür.

  5. Kralın mutlak dokunulmazlığı vardır ve herkes ona saygı göstermek zorundadır.

  6. Kral, başbakan ve bakanları atar.

  7. Kral, gerektiğinde ve başbakana danışarak bir ya da birden fazla bakanı görevden alabilir.

  8. Kral, istediği zaman Bakanlar Kurulu’na başkanlık eder.

  9. Kral, gerekli hallerde Şûra Meclisi (Senato) ve Parlamento’da konuşur ve bu konuşma tartışılamaz.

  10. Kral, silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır ve ordu komutanlarını atar.

  11. Kral, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin başkamdir.

  12. Kral, ülkeyi dışarıda temsil edecek büyükelçileri seçer ve görevlendirir.

  13. Kral, Yargı Yüksek Konseyi Başkanı’dır. Konsey üyesi on kişi Yüksek Mahkeme üyeleri tarafından belirlenir ama kralın onayıyla seçilir.

  14. Kral, beş kişilik İnsan Hakları Konseyi üyelerini seçer.

  15. Kral, Yargı Yüksek Konseyi’nin belirlediği yargıçları atar.

  16. Kral, gerekli gördüğü hallerde Başbakan, Parlamento ve Senato başkanları ile Anayasa Mahkemesi Başkanı’na danışarak olağanüstü hal ya da sıkıyönetim ilan eder.
  Hüsnü Mahalli
  Sayfa 21 - 17.Baskı - Ocak 2018 -Destek Yayınları
 • Herzl Sultan II.

  Abdülhamit'ten büyük bir meblağ teklif ederek Filistin'i istemişti.Bu kitaptan yaklaşık elli yıl sonra, tıpkı Herzl'in dediği ve İstediği gibi İsrail Yahudi Devleti kuruluyor ve tüm dünyanın canını yakan İsrail-Arap mücadelesi başlıyor. Bu kitap yazıldığı sıralarda, Herzl 'Birinci Dünya Siyonist Kongresi'ne başkanlık yapıyor ve Kongre'den beş yıl sonra Filistin'e ilk göçler gerçekleşiyor.
  Theodor Herzl
  Sayfa 32 - Ebup, Ataç yayınları
 • Arkadaşlar biliyorsunuz ki KPSS’ye 7 gün kaldı. Sınava girecek arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum. Sizden ricam bu iletiyi gören herkesin birer güncel bilgi yazmasıdır. Bu şekilde daha çok akılda kalıcı olacağını düşünüyorum. Bu bilgiler edebi, siyasi, sosyal...herhangi bir bilgi olabilir. Şimdiden teşekkür ederim hepinize.

  İlk bilgiyi de ben vereyim burdan. Şuanki hükümet sistemimiz başkanlık sistemi değil(en çok karıştırılan) Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir.