• Biz okurlar,sadece eğlence amaçlı olsa bile, arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu,bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.
 • Biz okurlar, sadece eğlence amaçlı olsa bile, arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu, bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.
 • 21 Mart itibariyle yani bugün BAHAR MEVSİMİ başladı ve dört gözle beklediğimiz YAZ’a da sayılı günler kaldı.
  Fit bir vücuda sahip olmak için şimdi harekete geçseniz anca Eylül’de olursunuz.
  O yüzden şimdiye kadar başlamadıysanız hiç başlamayın.
  Bu yazıda size sporun ne kadar sağlıksız olduğunu, uzmanların bizi nasıl kandırdığını anlatacağım. Zaten yüzde doksanınız spor yapmıyor, bari vicdanen rahat olun.
  Evvela ‘SPOR’un tanımına bakalım:
  “Önceden belirlenmiş kurallara göre, kişisel veya takım halinde yapılan rekabet amaçlı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel aktivitelere spor denir.”
  Wikipedia’ya göre sporun tanımı bu. Hepimiz sporun ne demek olduğunu biliyoruz ama kabul edin ki yazıya bilimsel bir hava katmış olduk. Gerçekten çok hoş durdu.
  Peki, neden spor yapmamalıyız? Gelin, ‘9’ maddede bakalım:

  1. OTURMAK DAHA SAĞLIKLI
  Evvelki gün birkaç yüz metre koştum ve sonuç: çarpıntı, nefes darlığı, göğüs kafesinde sıkışma… Hani spor sağlıklıydı? Otururken bunların hiçbiri olmuyordu.

  2. SPOR YAPANLARIN SAMİMİYETSİZLİĞİ
  Birileri seni ekmek almaya gönderdiğinde mırın kırın ediyorsun, ama dağ bayır saatlerce amaçsız koşabiliyorsun. Riyakârlıktır bu.
  Madem spor yapacaksın bari bir işe yara. Yerleri süpür, çamaşır as, perdeleri değiştir, ya da halı, kilim, paspas, yolluk, halıfleks kenarına overlok çek, beş dakikada yap, hemen teslim et. Bunlar işte hep spor. Ama millete hava atamıyorsun tabi. “Spordan geliyorum” ile “Yerleri süpürdüm” arasında müthiş fark var.

  3. İSTER İSTEMEZ SPOR YAPIYORUZ ZATEN
  Çoğumuz gün içerisinde mecburen devamlı spor yapıyoruz. Otobüse yetişmek için attığımız depar dışında ayrıca bindikten sonra da ani manevralardan korunmak için sıkı sıkıya asıldığımız tutamaklar bir nevi barfiks oluyor bize, dambıl oluyor, halter oluyor. Düzenli bir şekilde yolculuk eden bir vatandaşın kol kasları Slav güllecileri kıskandırır.

  4. SPOR YAPMAK MÜSRİFLİKTİR
  “Efendim geçim sıkıntısı çekiyoruz, yiyecek bulamıyoruz” diyorsun, ama bir saatlik sporda binlerce kaloriyi hoyratça harcıyorsun. Sofranın başına geçtiğindeyse aç bir kurt gibi yemeklere saldırıyorsun.
  Sonra da vay efendim mutfak harcamaları çokmuş. Herkes kalorisine sahip çıksa, spordan uzak dursa, ortada doymayan kalmaz.

  5. DAYANILMAZ TER KOKUSU
  Sporun en olumsuz taraflarından biri de terlemedir. Spor esnasında terlemeye bağlı koku salgılarsınız. Size göre hava hoş ama bize göre hava hiç hoş değil, emin olun.
  Beden dersinden döndükten hemen sonra sınıfta oluşan o kokuyu hatırlayın. Herkes efendi gibi otursa yaşanmayacak türden kokular bunlar. Mis gibi silgi kokusu, defter kokusu koklamak varken... İnanın şu an bile canım çekti. Ortaokulu özledim. Belki de ait olduğum yer orasıydı. Belki de hiç mezun olmamalıydım.

  6. OKSİJEN BIRAKMADINIZ
  Spor yaparken nefes alışverişi normalden en az 3 kat daha fazladır. Bu benden 3 kat daha fazla oksijen tükettiğin ve yine 3 kat fazla karbondioksit saldığın anlamına gelir. Hani atmosfer hepimizindi? Spor yapanlara bakıyorum, yüzlerinde en ufak bir utanma veya minnet duygusu yok. Adam ona buna hava atmak için benim oksijenimden çalıyor ve ben buna sessiz kalacağım öyle mi?
  Ne yapalım, size oksijen yetiştirmek için her gün bir ağaç mı dikelim? Bizim mahallede her sabah yandan yırtmaçlı şortunu giymiş halde koşan bir amca var. Yandan yırtmaçlı, evet. Kimi ve nasıl etkilemeyi düşünüyor, fikrim yok. Bir gün evin önünden geçerken yanlışlıkla kafasına saksı düşürmeyi çok istiyorum. Gereğinden fazla oksijeni israf ediyor. Düşüncesizliktir bu. Oksijen için de internetteki gibi adil kullanım kotası olmalı.

  7. TABİAT SPOR YAPMA DİYOR
  Bir çitanın hayatı koşmakla geçiyor, 20 yıl yaşıyor; fıldır fıldır dolanan köpeğiniz 15’inci yaş gününü zor görüyor, ama bütün hayatı olduğu yerde durmak olan kaplumbağalar 200 sene yaşıyor. Ne o uzmanlar, sustunuz?

  8. TARİHİ ŞAHSİYETLER FİT DEĞİLDİ
  Tarihteki büyük şahsiyetlerin hangisi üçgen vücutluydu? Newton? Einstein? Baltacı Mehmet Paşa?
  Hemen hepsi düşünmek, üretmek için bir yerlerde oturdular. Newton yerçekimi yasasını ağaç altında kestirirken, Arşimet suyun kaldırma kuvvetini banyo keyfi yaparken buldu. Squat yaparken icatta bulunmuş bir bilim insanına rastlamamamızın bir sebebi olmalı.

  9. SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR YANILGISI
  Stephan Hawking?
  ...

  Yaaa spor yapan kardeş(ler), çok rahat koşuyordun(uz). Umarım yazdıklarımdan ders alıp spor yapmayı bırakırsın(ız) ve göbeğini salmış olanlarda utanmadan artık rahat rahat dolaşabilirler.
 • Biz okurlar, sadece eğlence amaçlı olsa bile, arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparı bunu, bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.
 • Biz okurlar,sadece eğlence amaçlı olsa bile,arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığınız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu, bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.
 • Biz okurlar, sadece eğlence amaçlı olsa bile, arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu, bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.