Emre Akay, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

Biliyor musunuz, bir dakika, hatta bir saniyede verilen veya verilemyen bir karar, bir tereddüt anı, insanın hayatı üzerinde ne uçsuz bucaksız neticeler doğurabiliyor.

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin AliKağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali
Esra, bir alıntı ekledi.
20 Mar 00:16

Aşk muhakkak ki bir hastalık... Âşık olduğumuzu ilk zamanlarda kendimizden bile saklamak istememiz zaten bunun bir hastalık olduğunu gösteriyor... Biz mütemadiyen: Değilim, değilim!.. diyoruz. Ve onu ancak, kolumuzu kımıldatamayacak kadar bize hâkim olduğu zaman kabul ediyoruz.

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 192 - Yapı kredi yayınları)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 192 - Yapı kredi yayınları)
Esra, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 00:05

Hayat ne güzel, fakat ne can sıkıcı şeydi!..

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 66 - Yapı kredi yayınları)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 66 - Yapı kredi yayınları)
Acemi Okur, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Man Adası; İngiltere'nin batısındaki İrlanda Denizi'nde, toplam 72 kilometrekarelik bir adadır. Bu adada kurulan Knockaloe ve Douglas adında iki büyük esir kampı tüm savaş süresince kullanılmıştır. Bu iki kampta Osmanlı vatandaşlarının yanı sıra Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan vatandaşı asker ve sivil esirler de tutulmuştur. Bu ücra adada tutulan esir sayısı 20.918'dir.
Man Adası'ndaki iki kampta güya uluslararası tarafsız kuruluşlarca yapıldığı iddia edilen bir incelemenin sonuçları Osmanlı Devleti'ne gönderilmiş ve arşivlerde yerini almıştır. Yüzlerce sayfadan oluşan bu raporda adadaki esir kamplarının durumu ve şartları hakkında geniş bilgi verilmektedir. Bu rapora göre; İngiltere'nin bu "Kuş uçmaz, kervan geçmez" sürgün adasında farklı milletlerden 20.918 esir tutulmaktaydı. Ayrıca yatakhanelerin uzunluk ve yüksekliği ve her bir esire düşen hava miktarından bahsediliyordu. Güya esirlerin sağlık sorunlarıyla ilgilenmek amacıyla sürekli iki doktor da görevlendirilmişti. Oysa bu sürgün adasında 1914'ten 1917'ye kadar olan dönemde yüzün üzerinde esir vefat etmiştir.

Biz Esir Düştük, Ali Çamlıbel (Sayfa 153)Biz Esir Düştük, Ali Çamlıbel (Sayfa 153)
Esra, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:56

Seni bilmem, fakat ben maddelerin fevkinde bir manevi bağa, insanları birbirine yaklaştıran bir hisse inanıyorum. Düşün, dünyada birbirini sevmek, birbirine yakın olmak hisleri de olmasa yaşamanın manası kalır mı?

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 62 - Yapı kredi yayınları)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 62 - Yapı kredi yayınları)
Şeyhmus Erdoğan, Kağnı - Ses - Esirler'i inceledi.
 14 Mar 01:21 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Okuduğum en iyi öyküydü. Şimdiye kadar hep roman okuduğum için hikayeyi çok benimsememistim ve tercih etmiyordum ama bu kitap çok iyi. Özellikle fikir arkadaşı, düşman,skandal hikayeleri çok iyiydi

Harp Kaldırımında Aşk-Atilla İlhan
sen şimdi yanımda yepyeni bir türkü gibisin
hiç görmediğim yıldızlar gözlerine doğmuş
bir büyüklük duygusu dağlar gibi yüreğinde
ah biz mutluluğu böyle aranıp duracak mıyız
yağmur hep böyle yağacak mı hatıralara
eksik olan bir şey var sana bana dair
belki bir rüzgar belki rüzgardan da hafif
ama kalbimiz yine uzak bir deniz gibi boş
heybetli gurupların belirdiği saatlerde

sen şimdi yanımda yepyeni bir türkü gibisin
acaba nasıl öğrenmişim nasıl farkında olmadan
her şey nasıl olup geçmiş nasıl barut yağmış
nasıl güneş vurmuş zehirlenmiş şehrin üstüne
şimdi hangi kıyılarda gemiler demir alıyor
güney rüzgarlarına açıp yelkenlerini
belki bir italyan kızı tüfeğine dayanmış
senin gibi barışı tasarlıyor dağlarda
mahzun esirler harp şarkıları kadar mahzun
gizlice talim ediyor hürriyet adımlarını

sen şimdi yanımda yepyeni bir türkü gibisin
ah şu harp bitse rüzgar gibi bir nefes alabilsek
kimseler kimseler çıkmasa yolumuzun üstüne
yağmur yağsın varsın ıslansın saçlarımız
yalnız duyulmaz olsun göğsümüzdeki darlık
dilimizdeki kilit kolumuzdaki zincir
ömrümüz meçhullerden meçhullere akıyor
saatler bizim değil kitaplar bizim değil
bizim değil yaşamak bizim değil hiçbir şey
kendi dünyamızda yabancılar gibiyiz
ya çok erken ya çok geç doğmadık mı sevgilim
buna rağmen mutluluğa inanıyoruz

Gamze, Serenad'ı inceledi.
 11 Mar 17:47 · Kitabı okudu · 10/10 puan

1930'lu yıllarda Nazi Almanya'sından kaçıp Türkiye'ye gelen ve İstanbul'da hocalık yapmış bir hukuk profesörü olan Maximillian Wagner'in, yıllar sonra Amerika'dan tekrar Türkiye'ye gelmesini ve onunla ilgilenmesi için İstanbul Üniversitesi tarafından görevlendirilmiş bi çocuk annesi Maya duran ile tanışma hikayesi anlatilmaktadir.Bir gün profesörün isteği üzere Şileye götürür ve 60 yıllık bi acıklı aşk hikayesi ile karşılaşır.Arı soylu bi alman olan profesör yahudi olan Nadia ile evlendikten sonra Nazi Almanya sinin baskısı sonucu ülkeyi terkedip türkiye kacmalarini profoserun nadia yi uzun süre bulamaması uzun bi süre sonra istanbul da Struma gemisinde esirler arasında olduğunu öğrenir fakat struma gemisini gözlerinin önünde Nadianinda kaybolusuna tanıklık eder.Bu kitap sayesinde tarihi hiç duymadigimiz gerçek bilgiler de var insan okuyunca gercek de böyle bi olay yaşınmış mi diye araştırma yapasinız geliyo.

Nzl, bir alıntı ekledi.
07 Mar 16:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kağnı Ses Esirler/ Sabahattin Ali
"Eğer ilahlar dimağların sözüne bu kadar az itaat edebileceğini bilselerdi onu vücutlarımızın en yüksek yerine koymaktan vazgeçerlerdi..."

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 189)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 189)