• Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie’lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil!

  Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım!
  Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78’i dış görünüşlerinden rahatsız.

  Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

  Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!

  Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

  Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi”.

  Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

  Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

  Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.

  İnsan haklarını falan unutup kapitalizme iyice dalın! Fred Shuttlesworth da Steve Jobs gibi dün öldü ama hanginiz onu tanıyorsunuz ki?

  Ben Kapitalizmim ve dün en mutlu günlerimden birini yaşadım, bencil bir kapitaliste, gaddar bir patrona aziz muamelesi yapmanız müthişti!

  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

  Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

  Hepiniz birer yalancısınız çünkü kendinize istediğiniz şeyi elde edince mutlu olacağınızı söyleyip duruyorsunuz.

  Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yediklerinizi eritmek için ter döküyorsunuz!

  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

  Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

  Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu’ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

  Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

  Ben Kapitalizmim ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.

  Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24’ü eğer milyarder olmaları için gereken bu olsaydı bütün ailelerini reddedebileceklerini söylüyor.

  Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun.

  Victoria’s Secret ülkelerime Türkiye de ekleniyor, incecik bir parça çamaşıra 80$ verince çok çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

  Ben Kapitalizmim ve bütün zavallı kölelerim yarın akşam Vogue Fashion’s Night Out’un tadını çıkaracaklar mı?

  Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

  Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

  Ben Kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

  Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

  Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

  Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde sadece 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretirken.

  Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

  Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64’ü kokain bağımlısı.

  Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!!!

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar kutsal topraklarına gittiklerinde bile alışverişe koşarken?

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için “kutlarken”?

  ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

  Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

  Dünya nüfusunun %50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1’ine sahip.

  Dünya nüfusunun %1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50’sine sahip.

  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.

  Amerikalıların %85’i ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte kapitalin gücü!

  Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf.

  Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf.

  Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik, zavallı tüketim bağımlıları!

  Ben istediğim kadını elde ederim, biraz altın, biraz pırlanta, biraz şan şöhret, birkaç güzel vaat, tamamdır.

  Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli
 • Fred ölmemişti,ölmekle öldürülmek arasında fark vardı...Fred ‘in resmen canı çalınmıştı.İnsanlar neden birbirlerinin canlarını çalarlardı?
 • ...
  İnsan diye düşündü Fred, nasıl da öğrenmek için dizayn edilmişti ama gerçek bilgiyi, kendi geçmişini, geldiği yeri, yaptığı hataları öğrenmeli insanın asıl becerisi, kendisine binlerce yıl hayat diye yutturulmuş yalanlarla ilgisini kaybetmesi pek normaldi.
  ...
 • Mystery Man: We've met before, haven't we?
  Fred: I don't think so. Where was it you think we met?
  Mystery Man: At your house. Don't you remember?
  Fred: No. No, I don't. Are you sure?
  Mystery Man: Of course. As a matter of fact, I'm there right now.
  Fred: What do you mean? You're where right now?
  Mystery Man: At your house.
  Fred: [pause] That's fucking crazy, man.
  Mystery Man: Call Me. Dial your number. Go ahead.
 • 592 syf.
  ·12 günde·10/10
  Yine Azra Kohen ve yine MUHTEŞEM bir kitap! Herkes bu yazarın kitaplarını edinmeli diye düşünüyorum. Okuyup bitirmelik değil tekrar tekrar okumalık kitaplar..
  Selim ile Ülkü , Orhan ile İlmiye.. aşklarının anlatımına bayıldım . Ne kadar güzel ifade edilmiş ve anlatılmış aralarındaki duygular . Sırf bunun için bile okunabilir inanın.
  Kitapta;
  Osmanlı Devletinin yıkılması ile kurulan Cumhuriyet in ve o döneme ait insanların yaşamları ve düşünce yapıları anlatılır.
  O dönem ele alınarak pek çok bilgi verilmeye çalışılmıştır. Mesela ilgimi çeken bir bilginin ilk cümlesini paylaşmak istiyorum;
  “ Kemalizm kelimesi ilk olarak İngilizler tarafından, sistemli bir propaganda aracı olarak çıkartılmıştır... “
  Bunun gibi pek çok bilgi sayfanın altında not olarak paylaşılmıştır. Ayrıca müzik ve kitap önerileri de eklenmiştir.

  Kitapta, Fred in dahil olduğu bölümlerde öğretici ve ilginç anlatımların bulunduğu, araştırılmaya açık konular işlenmiştir.
  Kesinlikle tekrar okuyacağım bir kitaptır :)

  Alıntılar:

  “..ama sarsıntılar değil miydi kabuğumuzu bir bir soyan ve o en içte, en görünmezde olan gücü açığa çıkaran? Hayatın darbeleri olmasa nasıl dönüşecektik ki kendimize?”

  “İnsan gözlerinden duygu sızdıran bir varlıktı. Duygularımız içimize fazla geldiğinde, dolup taştığında gözlerimizden akar, sanki dünyaya saçılırdı”

  “Duyguları saklamanın en kolay yolu tebessümlerimiz değil miydi?”

  “Ülkü fısıltıyla konuştu: “Kemik suyudur anne sütü. Biz dişiler kemiğimizin içinde ne varsa çeker, kemiğimizi suya çevirir ve yaşamak için kendimizin en büyük ihtiyacı olan bu suyu; bedenini taşıması, yaşaması, sağlıklı olması için bebeğimize veririz.,. Aym, annenin seni kendi kemiğinin suyuyla beslemesi gibi... Dünyada doğmuş her çocuğu bir kadın doğurmuştur ve doğan her insan annesinin kemik suyu ile beslenmiştir... insanlık var olduğundan beri anneler yavrularım var edebilmek için onları kendi kemikleri ile besleyerek büyütmüştür. Anneler... yani kadınlar, inşam, toplundan, dünyayı doğuran... sürekli doğuran, doğurduğu yavruyu yaşatmak için kendi canından veren bir organizma, seven, adanan, çok seven, sevdikçe daha da adanan bir organizmayız biz... kadınlar.”

  “Korumamız gereken değerleri nasıl anlayacaktık, peki anlamadığımız bir şeye nasıl sahip çıkacaktık? Birlikte değer kattıklarımızı biriktirmek değil miydi kültür? Bizim olanı korumak değil miydi Cumhuriyet? Kendini -milletçe- bilmekti Cumhuriyet! Değerler için ayağa kalkmaktı! Sahip çıkmaktı!”
 • Unutmayın, doğru, daima doğrudur, ta ki birileri onun yanlış olduğunu kanıtlayana kadar ve tarih, doğru sanılan yanlışlarla doludur.
  (Fred)
  Akilah Azra Kohen
  Sayfa 584 - Everest
 • ... insanlık binlerce yıldır en değerlilerini feda ederek gelmişti bugünlere.
  Akilah Azra Kohen
  Sayfa 548 - Everest