Big Bang Ve TanrıCaner Taslaman

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.311
Gösterim
Adı:
Big Bang Ve Tanrı
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
221
ISBN:
9758727028
Yayınevi:
İSTANBUL
Big Bang teorisi, felsefe ve dinler açısından hangi sonuçları doğuruyor? Tanrı var mı? Tanrı'nın varlığı bilimsel verilerle ve akılcı delillerle ispatlanabilir mi? Evren, bilimsel kurumlar, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz; tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçli bir yaratılışın ürünleri miyiz? Bütün bu soruların cevapları, bu kitabın ilgi olağını oluşturmaktadır.

Evren hakkında ne düşündüğümüz gerçekten de önemlidir. Evren hakkındaki görüşümüz, evrenin bir parçası olan kendimiz hakkındaki görüşümüzü de belirlemektedir. Bu kitapta, hem fizik ve astronomi bilimleri, hem felsefe, hem de ilahiyat alanına girilmekte; bütün bu ayrı alanlardaki bilgi birleştirilmekte ve bu alanların arasına örülmüş duvarlara karşı çıkılmamaktadır.(tanıtım yazısından)
Bu big bang varya hem evrenin başlagıcı içinde büyük patlamadır hem Materyalist felsefesinin temelinde patlayan bir patlamadır. Maddeciler, evren hep vardı ve hep varolanbilecektir demişlerdi. Halbuki biz bilimsel hicbir veri olmadan "BAKARA-117: Gokleri ve yeri yoktan var eden Allah'tir." inancına sahiptik. Bilim bizi doğruladı. Bilim-din alakasız diyen bilimin inanca zarar vereceği endişesine girenler bence imanlarını sorgulamaları gerek. Bigbang Materyalist inanca sahip bilim adamları felsefecilerin fikirlerini patlattı .Ontolojik olarak argümanlarını yerle bir etti .Fred hoyle patlamaya inanmakta diretti ve dedi "Nerede bu patlamanın fosili ?" ve yakın zamanda “kozmik fon radyasyonu” bulundu .buna "fosil radyasyonu denildi".
Bilim-din ilişkisini çok güzel örneklendiren bir olay büyük patlama . bunca ateist filozof ve bilim adamını yanıltan bu buluşa halen inanmayan ateistlerin güçlü bir imanı var doğrusu . :):)

Kitap çok açıklayıcı sürükleyici tatmin edici bilgi içeriklidir.
Din ve Bilimi birbirinden ayıranlar bu kitabı alıp, okuyup, sussunlar..Kitapta Din, Bilim ve Felsefeye dair çok şey mevcut..Big Bang Teorisiyle Tanrının var olduğunu çok iyi ilişkilendirmiş..Big Bang Teorisini de anlaşılır ve bilimsel bir şekilde çok iyi açıklanmış..Okunmalı...

Benzer kitaplar

Büyük Patlama olgusu ile Tanrının var olduğu sonucuna akıl yolu ile ulaşan bu kitap, daha çok felsefe üzerine kurulu. Büyük Patlama hakkında ufacık fikirlerinizin olması yetiyor anlamak için. Kitap, Büyük Patlamanın bilimsel delillerini felsefi ve dini açıdan tek tek yorumluyor ve Tanrıyı inkar eden ateist bilim insanlarının Büyük Patlamayı neden kabul etmek istemediklerine dair psikolojik tahlil yapıyor. Ayrıca bu kitap benim felsefeye dair okuduğum ilk kitap olup felsefeye olan ilgimi arttırma özelliğini de taşıyor.
Evrendeki her şeyin temelini felsefe oluşturuyor.Evren benim için muhteşem bir araştırma tutkusu olmuştur.Bu kitabın hoşuma giden yönü,çoğu fizikçilerin "Tanrı" olgusunu hiçe sayarak,tamamen maddeselcilik üzerine yoğunlaşmalarının dışında,Caner Taslaman hoca,bilimi din ve felsefe ile birleştirerek,bizim gibi, bu konular üzerine okul okumamış insanlara sade ve anlaşılır dille anlatması oldu.Einstein ve Hawking'i okuduktan sonra bu kitap çok farklı geliyor.Sizde benim gibi bilimi,dini ve felsefeyi bir araya getirmeyi seven,evreni araştırmaya meraklıysanız,okumanızı tavsiye ederim.
İyi okumalar..
insanoglu evrenin yasalarini kesfettikce bu olusum ve duzenin bir kaostan olusamayacagini veya rastlantisal bir surec olamayacagini yani bir yaratanin oldugunu bilimle gozler onune sermesi cok guzel
İlk patlama üzerine yapılan güzel bir bilimsel felsefe eseri.
C.Taslaman'ı tanımam modern bilime olan merakımla başladı. Akabinde Caner hocanın muhtelif yerler katıldıgı programlara ait videolara rast gelince merakım iki kat daha artmış oldu.Kendine yükledigi misyon olan; metafizigi modern fizikle buluşturma ve kutsal metinlerin aslında ilmi hakiketlerin çokta dışında ortaya tez koymadigi fikri ülkemiz için yeni olan bir fikirdi kanaatimce. İzleyen süreçte Caner Hocanın kitaplarıyla tanışma fırsatı buldum bilgi açısından oldukça doyurucu bir eser bu kitap; ülke gençliginin muhakkak suretle okuması gereken çok kıymetli bir eser. Okuyucu dostlarıma tavsiyem esere başlamadan evvel felsefe ve bilim tarihi hakkında ufak çaplı bir araştırma yapmaları ve kitaba öyle başlamalari, okuyucu dostlara şimdiden iyi okumalar. . .
Big Bang.... diye cümleme başlıyorum ve hemen çevremdeki birkaç kişi yaa olur mu öyle şey, ne Big Bang'i, saçma falan gibi bir şeyler homurdanıyorlar. Cümlemi tanrının varlığının kanıtıdır diyerek tamamlıyorum. Bu kez susup düşünmeye başlıyorlar. Eğer Büyük Patlama olayının gerçekten olup olmadığını merak ediyorsanız okumanız gereken bir kitap. Büyük Patlama'nın kanıtlarını, daha önce yapılan deneyleri gözler önüne seren bir kitap. Tabi sonlarına doğru biraz sıkıyor sanki aradığınızı bulamıyorsunuz ama yine de okumaya değer. Heyecanlı, canlı bir kitap.
Bu kitap bilim severlere ayrıca bilim ile din arasındaki ilişkiyi severlere elmalı şeker gibi gider.Sonuçta Yaratıcı varsa,yarattığı evrenin dinamik,kozmik.. gibi asli yasalarıyla söylediklerinin çelişmemesi gerekir.Deist ve Felsefe okuyan Caner Hoca bu kitabında BİLİMSEL KANUNLARIN TASARIMI,DÜNYA İLKESİ,MÜKEMMELLİK VE KRİTİK ARALIKLAR ,BigBang ve Sonsuz Evren Fikirliler gibi bir çok konuyu incelemiş, mantık, fizik,matematiksel delillerle neyin doğru olduğunu ortaya koymaya çalışmış.
Bana kattığı en büyük şey; Maddenin sonsuz olmadığıdır.Bunu okurken şok olduğumu ve yanıldığımı söylemekten gurur duyarım,Sonuçta entropi giderek artıyorsa, entropinin sıfır olduğu bir yerden sonsuzluk kelimesi türetilemez...

Zorlama bir tabirle sonsuz evren silsilesi meselesi;
Bu Yaratıcıyı kabul etmemek için sarılmaya çalışılan bir teoriden öteye gidemiyor.Bunun sebebi neden buradayız,tesadüfe getirmeye çalışılmasıdır bu felsefi sorunun.Elektronlar orbitallerden aynı anda birden çok yerde olabiliyorsa bu maddenin aynı anda birden çok yerde olacağı anlamına gelmez.Çünkü maddenin asıl yükü çekirdeğidir ve elektron negatif yüklüdür.Kütlesi yok sayılır,o kadar azdır.

Evrenin düzensiz olduğunu savunanlara da çok hoşuma giden kozmolojik sabit üzerinden atıfta bulunmuş, efendime söyleyeyim evrenin yoğunluğu bu günkü gibi olmasaydı bu evren var olamazdı gibi...Evrendeki metre küp başına 4-5 hidrojen düşer ve bu yoğunluk evrenin ayakta durmasını sağlar.

Carl Sagan:"Harika bir şey, orada durup keşfedilmeyi bekliyor." demiştir evren için.

En önemli sorulara gelelim Felsefenin asırlardır sorduğu sorulara:
Neden buradayım,
Var olma amacım ne,
Varlık var mıdır,
Varlığın ana maddesi nedir,
Evrende bir düzen var mıdır,
Tanrı var mıdır,
Evren neden yaşam için tüm gerekli özellikleri barındırmaktadır,
Ruh ölümsüz müdür?

Bende hep sormaktan hoşlanırım bu soruları,Bu soruların cevabı İslamda mevcuttur.Başkada akla yatkın bir cevap bulamıyorum kendimce.Bir nebze daha
cevaplara ulaşmak için iyi okumalar.

Kuran'ın ; evrenin genişlemesine ve insanların gökyüzüne bakmaktan ileri gidemediği zamanlarda, katlanarak yok olacağına atıfta bulunması ve bu günümüzde VMAP uydusunun gözlemleriyle ulaştığımız bu bilgi, duyulunca hayrete düşülmeyecekse şaşarım.

https://www.youtube.com/watch?v=xomD3ZzIxcc şu belgeseli de izleyin, pişman olmazsınız.
Bilim hakkında -özellikle fizik- çok fazla bilgi içeriyor. Bu bilgiler genel olarak savunduğu düşüncenin kanıtları niteliğinde. Bana çok şey katan bir kitap, tavsiye ederim.
Aslında bu başarısızlığın asıl sebebi ''Ben nasıl gerçekliği kavrarım?'' çabası yerine ''Ben kafamdaki kurguyu nasıl doğru çıkartırım?'' zorlamasıdır.
Tanrı yaratıcı tasarımcıdır; bilim adamları ve sanatçılar ise keşfedici tasarımcıdır.
Big Bang ile bilgimiz Planck zamanına kadar gitmektedir. Planck zamanı, Big Bang'ten sonraki 10(üzeri)−43 saniyedir. Bu sayıyı yazmaya üşenmezseniz şöyle de yazabilirsiniz : 0,00000000000000000000000000000000000000000001
Bu zaman diliminde çekim kanunu gibi fizik kanunları işlemediği için, bu zaman dilimi tarif edilememektedir. 10(üzeri)32 derece Plank zamanındaki evrenin sıcaklığıdır. Yani: 100.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 derecedir.
Big Bang rastgele bir patlama değil, bilinçli bir şekilde bir amaca göre tasarlanmış. çok iyi hesaplanmış ve gerçekleştirilmiş bir patlamadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Big Bang Ve Tanrı
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
221
ISBN:
9758727028
Yayınevi:
İSTANBUL
Big Bang teorisi, felsefe ve dinler açısından hangi sonuçları doğuruyor? Tanrı var mı? Tanrı'nın varlığı bilimsel verilerle ve akılcı delillerle ispatlanabilir mi? Evren, bilimsel kurumlar, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz; tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçli bir yaratılışın ürünleri miyiz? Bütün bu soruların cevapları, bu kitabın ilgi olağını oluşturmaktadır.

Evren hakkında ne düşündüğümüz gerçekten de önemlidir. Evren hakkındaki görüşümüz, evrenin bir parçası olan kendimiz hakkındaki görüşümüzü de belirlemektedir. Bu kitapta, hem fizik ve astronomi bilimleri, hem felsefe, hem de ilahiyat alanına girilmekte; bütün bu ayrı alanlardaki bilgi birleştirilmekte ve bu alanların arasına örülmüş duvarlara karşı çıkılmamaktadır.(tanıtım yazısından)

Kitabı okuyanlar 92 okur

  • Cebrail Gözen
  • Lililer
  • Zeynep Yarbay
  • Recep Tayyip Durgut
  • Aleyna Karabina
  • Özleem
  • Süleyman Er
  • BurakJK
  • Mevlüt Kayabaşı
  • Almost Honest

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%34.6
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.3
Erkek
%68.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.7 (11)
9
%27 (10)
8
%21.6 (8)
7
%10.8 (4)
6
%5.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%2.7 (1)
1
%2.7 (1)