Big Bang Ve Tanrı

7,9/10  (18 Oy) · 
41 okunma  · 
16 beğeni  · 
947 gösterim
Big Bang teorisi, felsefe ve dinler açısından hangi sonuçları doğuruyor? Tanrı var mı? Tanrı'nın varlığı bilimsel verilerle ve akılcı delillerle ispatlanabilir mi? Evren, bilimsel kurumlar, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz; tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçli bir yaratılışın ürünleri miyiz? Bütün bu soruların cevapları, bu kitabın ilgi olağını oluşturmaktadır.

Evren hakkında ne düşündüğümüz gerçekten de önemlidir. Evren hakkındaki görüşümüz, evrenin bir parçası olan kendimiz hakkındaki görüşümüzü de belirlemektedir. Bu kitapta, hem fizik ve astronomi bilimleri, hem felsefe, hem de ilahiyat alanına girilmekte; bütün bu ayrı alanlardaki bilgi birleştirilmekte ve bu alanların arasına örülmüş duvarlara karşı çıkılmamaktadır.(tanıtım yazısından)
Ömer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Din ve Bilimi birbirinden ayıranlar bu kitabı alıp, okuyup, sussunlar..Kitapta Din, Bilim ve Felsefeye dair çok şey mevcut..Big Bang Teorisiyle Tanrının var olduğunu çok iyi ilişkilendirmiş..Big Bang Teorisini de anlaşılır ve bilimsel bir şekilde çok iyi açıklanmış..Okunmalı...

Ahmet Can PASTIRMACI 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Evrendeki her şeyin temelini felsefe oluşturuyor.Evren benim için muhteşem bir araştırma tutkusu olmuştur.Bu kitabın hoşuma giden yönü,çoğu fizikçilerin "Tanrı" olgusunu hiçe sayarak,tamamen maddeselcilik üzerine yoğunlaşmalarının dışında,Caner Taslaman hoca,bilimi din ve felsefe ile birleştirerek,bizim gibi, bu konular üzerine okul okumamış insanlara sade ve anlaşılır dille anlatması oldu.Einstein ve Hawking'i okuduktan sonra bu kitap çok farklı geliyor.Sizde benim gibi bilimi,dini ve felsefeyi bir araya getirmeyi seven,evreni araştırmaya meraklıysanız,okumanızı tavsiye ederim.
İyi okumalar..

gokorion 
06 Ağu 16:59 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Büyük Patlama olgusu ile Tanrının var olduğu sonucuna akıl yolu ile ulaşan bu kitap, daha çok felsefe üzerine kurulu. Büyük Patlama hakkında ufacık fikirlerinizin olması yetiyor anlamak için. Kitap, Büyük Patlamanın bilimsel delillerini felsefi ve dini açıdan tek tek yorumluyor ve Tanrıyı inkar eden ateist bilim insanlarının Büyük Patlamayı neden kabul etmek istemediklerine dair psikolojik tahlil yapıyor. Ayrıca bu kitap benim felsefeye dair okuduğum ilk kitap olup felsefeye olan ilgimi arttırma özelliğini de taşıyor.

Taner Ataman 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

C.Taslaman'ı tanımam modern bilime olan merakımla başladı. Akabinde Caner hocanın muhtelif yerler katıldıgı programlara ait videolara rast gelince merakım iki kat daha artmış oldu.Kendine yükledigi misyon olan; metafizigi modern fizikle buluşturma ve kutsal metinlerin aslında ilmi hakiketlerin çokta dışında ortaya tez koymadigi fikri ülkemiz için yeni olan bir fikirdi kanaatimce. İzleyen süreçte Caner Hocanın kitaplarıyla tanışma fırsatı buldum bilgi açısından oldukça doyurucu bir eser bu kitap; ülke gençliginin muhakkak suretle okuması gereken çok kıymetli bir eser. Okuyucu dostlarıma tavsiyem esere başlamadan evvel felsefe ve bilim tarihi hakkında ufak çaplı bir araştırma yapmaları ve kitaba öyle başlamalari, okuyucu dostlara şimdiden iyi okumalar. . .

ibrahim yazkan 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk patlama üzerine yapılan güzel bir bilimsel felsefe eseri.

Kitaptan 35 Alıntı

Ömer 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aslında bu başarısızlığın asıl sebebi ''Ben nasıl gerçekliği kavrarım?'' çabası yerine ''Ben kafamdaki kurguyu nasıl doğru çıkartırım?'' zorlamasıdır.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 122)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 122)
Ömer 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Örneğin Galile ''Matematik Tanrı'nın, evreni yazdığı dildir.'' diyordu.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 29)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 29)
Ömer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı yaratıcı tasarımcıdır; bilim adamları ve sanatçılar ise keşfedici tasarımcıdır.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 232)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 232)
Ömer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bilim kanunları bulmayla ilgilenir, kanunların neden var olduğuyla değil.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 233)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 233)
Ömer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Evrende var olan sıradan bir düzen değil, olağanüstü bir düzendir.

Big Bang Ve Tanrı, Caner TaslamanBig Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman
Ömer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Big Bang rastgele bir patlama değil, bilinçli bir şekilde bir amaca göre tasarlanmış. çok iyi hesaplanmış ve gerçekleştirilmiş bir patlamadır.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 184)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 184)
Ömer 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O halde evrenin var olmaya başlamasının bir sebebi vardır.

Big Bang Ve Tanrı, Caner TaslamanBig Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman
Ömer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kısacası bu başlangıcı yaratan Tanrı, elbetteki bu başlangıcın taşıdığı tüm potansiyellerden de haberdardır.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 235)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 235)
Bay X 
28 Oca 10:02 · Kitabı okudu

Her an genişleyerek büyüyen bir evren, Herakleitos’un (M.Ö. 540-480) “Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz” sözünü hatırlatmaktadır. Genişleyen evren her an farklı bir evren olmakta ve biz her an farklı, yeni boyutları olan bir evrende var olmaktayız. Bu evrenin içinde hiçbir an, birbirinin
aynı olamaz. Bunun için şöyle diyebiliriz: “Evrenin birbirine denk hiçbir anı yoktur.”
Müthiş bir değişim fikri gözlemlerle delillenmekte ve bizleri Herakleitos’un öngördüğünden çok daha ötesine götürmektedir. Genişleyen evrenin insan zihninde uyandırdığı dinamizm ve sürekli
değişim fikirlerinden daha da önemli sonuçları vardır. Bunlar, bu gözlemin bize evrenin kökeni ve sonu ile ilgili gösterdiği sonuçlarıdır.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 55 - İstanbul yayınevi)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 55 - İstanbul yayınevi)
Bay X 
28 Oca 09:54 · Kitabı okudu

Edwin Hubble başta boksör olmayı düşünüyordu. O, bu isteğinde ısrarcı olup teleskobik gözlemlerini bıraksaydı, acaba kaç kişiyi nakavt ederdi? Oysa görülüyor ki onun gözlemleri; evrenin sabit, durağan bir yapıda olduğunu düşünen bir yığın bilim adamını nakavt etmiştir. Teorik delilin sersemlettiği sabit ve durağan evren fikri, denilebilir ki Hubble’ın karşısında nakavt olmuştur.
Günümüze kadar yapılan tüm gözlemler Hubble’ın bulgularını onaylamıştır. Fakat en başta, Hubble’ın bulgularının yol açacağı felsefi sonucu gören ateistler direnmişler ve evrenin genişlediğini kabul etmek istememişlerdir. Genişleyen bir evren; değişmez, sonsuz, ezeli ve ebedi
evren fikrine bağlanmış ateist bilim adamlarının kabul edemeyecekleri bir kavramdı. Bu nedenle Hubble gözlem verilerini ilk ortaya koyduğunda, onu küçümseyenler ve ulaştığı sonuçları göz ardı
edenler oldu. Ancak bu yeni buluş özellikle bir bilim adamını heyecanlandırmıştı. Bu daha da önce
kendisinden bahsettiğimiz Lemaitre’dır. Daha evvel gördüğümüz gibi Lemaitre ve Friedmann birbirlerinden bağımsız olarak, teorik temelde, genişleyen bir evrenin gerekliliğini matematiksel formüller ile ortaya koyan kişilerdir. Lemaitre sadece teorik açıklamayla yetinmemiş, Hubble’ın gözlemsel verilerini de kullanmış, böylece Big Bang’i hem teorik, hem de gözlemsel delillerle destekli bir şekilde ortaya koymuştur.

Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 50 - İstanbul yayınevi)Big Bang Ve Tanrı, Caner Taslaman (Sayfa 50 - İstanbul yayınevi)
4 /