Allahın Varlığının 12 Delili

8,2/10  (21 Oy) · 
57 okunma  · 
18 beğeni  · 
636 gösterim
Allah'ın var olup olmadığı hususunda varacağımız karar kendimize, yakınlarımıza, dünyamıza ve tüm varlığa bakışımızı altüst edecek önemdedir. "Nereden geliyorum, neden buradayım, ben kimim, ben ve yakınlarıma ölünce ne olacak" şeklindeki gerçekten de önemli varoluşsal soruların hepsinin cevabı bu meseleyle alakalıdır. Allah'ın var olması; tüm varlığın ve insanın bilinçli bir şekilde yaratıldıkları, var oluşumuzun bir anlam ve gayesi bulunduğu, Allah isterse ölümden sonra da yaşamın olabileceği anlamını taşımaktadır. İşte bu kitapta, her insan açısından bu kadar kritik olan varoluşsal meselelerin temelinde yatan Allah'ın varlığı meselesinin ele alındığı, kitap okurken hiç akıldan çıkarılmaması gerekli bir husustur. Bu kitapta Allah'ın varlığının 12 delili sunulacaktır: EVREN DELİLLERİ: Kelamın Kozmolojik Delili, Yasaların Varlığı Delili, Evrendeki Keşfedilebilirlik Delili, Evrenin Potansiyeli Delili, Yasaların ve Sabitlerin Hassas Ayarı Delili, Fiziiki Olguların Hassas Ayarı Delili, Canlıların Tasarımı Delili FITRAT DELİLLERİ: Doğal Arzular Delili, Doğuştan Ahlak Delilli, Akıl Delili, İrade Delili, Bilinç ve Benlik Delili Açıklama: Allah'ın varlığının delillerini-kanıtlarını arıyorsanız; Caner Taslaman'ın bu kitabı Türkiye'de Allah'ın varlığı hakkında yazılmış en iyi kitaplardan biridir. Ateistlere verilecek cevap arayanların ve Allah'ın varlığını delilleriyle görmek isteyenlerin bu kitabı okumalarını tavsiye ederiz. Allah var mı?, Allah yok mu?, Allah'ın varlığının kanıtları-delilleri nelerdir? Allah'ın varlığı nasıl kanıtlanır? Sorularına bu kitapta cevap bulabilirsiniz. Bu kitapta, varoluşsal açıdan çok önemli, evrene, hayatımıza ve ölüme bakışımızda her şeyi kökünden değiştirecek sorular cevaplanmaya çalışıldı: Allah var mı? Allah’ın varlığına inanmamız için ciddi, güçlü deliller var mı? Bu inancın temeli ne? Bunun için 12 delil sunuldu. Bunların 7 tanesi dış dünyadan, 5 tanesi doğuştan sahip olduğumuz bize içkin olan fıtratımızdan hareketle savunuldu. Sunulan 12 delilde de temel yaklaşım, evrende veya fıtratımızda mevcut olan olguları ele alıp, bunları teizmin mi yoksa teizmin düşünce tarihindeki tek alternatifi materyalist-ateizmin mi daha iyi açıkladığını belirlemek.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  978-605-64417-8-3
 • Yayınevi:
  İstanbul
 • Kitabın Türü:
Büşra Demir Gül 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Felsefi metinleri okumanın genel güçlüğü bu kitapta da hakimdi. Sürekli kavramları irdelemek için elim Google da okudum kitabı. İçerik olarak güçlü ancak dil olarak bana oldukça ağır geldi.Teizm ve materyalist-ateizm karşılaştırması yapılırken ateizmi yanlizca herşeyin tesadüfen oluşması argümanina dayandırmasi söz konusuydu.Ancak tüm bu eleştirilere ragmen tatmin oldum mu kesinlikle evet.

Abdulkadir Al-Rawi (عبدالقادر الراوي ) 
10 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

allahin varligina evren ve fitrat delilleri olmak uzere iki baslik altinda toplamis teizmin materyalist-ateizme(burdan kasit naturalizm) neden tercih edilecegini uzun uzun ispatlamis.

Kitaptan 5 Alıntı

Cebir 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kalbimizin atışına sözümüz geçmez ama yıldızlara ulaşır Zihni'miz. Sonsuza kondurulmuş nokta kadar aciz ama noktalığımızda sonsuzu konuşacak kadar donanımlıyız..

Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 45)Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 45)
Cebir 
 06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Allah mikro ve makro dünyaların yaratıcısıdır, büyük güç sahibidir ve mikro dünyada oluşturacağı kompleks yapılarla sanatını göstermesi pekala mümkündür.

Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 105)Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 105)
Cebir 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kuran, aklı ilahlaştırmaz ama aklı kullanmanın dine hizmet edeceğinin dersini birçok ayetiyle verir.

Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 12)Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 12)
Cebir 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Artan bilgimiz bizim gücümüzü gösterir ama aynı zamanda bize acizliğimizi haykırır..

Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 57)Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 57)

Elbette göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelmesinde, insanlara yararlı şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah’ın gökten indirip de ölü haldeki yeryüzünü canlandırdığı suda, orada her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve yer ile gök arasında emre tabi bulutları yönlendirmesinde aklını kullanan bir toplum için deliller vardır. 1

Elbette göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde işin özüne nüfuz edebilenler için deliller vardır. 2

De ki: “Yeryüzünü gezip dolaşın da, yaratılışın nasıl başladığını görün. Allah bundan sonra ahiret hayatındaki yaratmayı da gerçekleştirecektir. Şüphesiz Allah’ın her şeye gücü yeter.” 3

İnsan sırf akıldan müteşekkil bir varlık değildir, insanın inanma ve inkar sürecinde aklın yanında psikolojik faktörler gibi başka etkenler de önemli rol oynar. Her şeyi akılcı deliller ileri sürmekten ibaret sanmak kadar aklın inanma ve inkar sürecinde etkisi olduğunu görmezden gelmek de önemli bir hatadır.

Akıl insan yaratılışının (fıtratının) önemli bir parçasıdır. Aklın dindeki önemini anlamamak, hem yaratılışla çelişmek hem de aklı kullanmaya yönlendiren birçok Kuran ayetini görmezden gelmek olur. Kuran aklı ilahlaştırmaz ama aklı kullanmanın dine hizmet edeceğinin dersini birçok ayetiyle verir. Allah’ın varlığı hakkında akla (ve dolayısıyla akılla bilim ve felsefe gibi alanlarda yapılan değerlendirmelere) dayalı delillerin önemini kavramak için aklın dindeki yerini layıkıyla anlamak gerekmektedir.

1. 2-Bakara Suresi 164.
2. 3-Âli İmran Suresi 190.
3. 29-Ankebut Suresi 20.

Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 11 - Destek Yayınları)Allahın Varlığının 12 Delili, Caner Taslaman (Sayfa 11 - Destek Yayınları)