• Genç Werther'in Acıları - Goethe
  ▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
  "Bütün kalbimle tadını çıkardığım tatlı bahar sabahları gibi, bütün ruhumu mucizevi bir ferahlık sardı. Yalnızım ve benimkine benzeyen böylesi ruhlar için yaratılmış bu yerde yaşamak beni sevindiriyor. Öylesine mutluyum, öylesine zinde bir varoluş duygusuna gömülmüş durumdayım ki aziz dostum, sanatım bundan zarar görüyor. Şimdi resim yapamam, bir çizgi bile çekemem, ama hiçbir zaman şu an olduğumdan daha büyük bir ressam olmadım."
  ▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
  Bu kitap, mektuplardan oluşuyor. Werther'in Wilhelm'e, dostuna yolladığı mektuplardan. Uzak diyarlarda kendini ararken, dikkatle uyarılmasına karşın düştüğü yasak aşkı anlatıyor dostuna. Yükselişini, sakince sürdüğü yaşamı ve çöküşünü anlatıyor. Hiç böylesine tatmadığını yaşamı ve hiç böylesine duyumsamadığı acıyı anlatıyor. Werther'in yoluna çıkan insanların hayatlarına dokunuyoruz yollarda tadımlık. Hep eksik kalıyor, çünkü sadece Werther'in yazdıklarını biliyoruz. Bu yüzden okumam uzun sürse de sevdim. Okumamın uzun sürmesinin bir başka nedeni ise epub olarak ve kitap olarak geceli gündüzlü okumaya çalışmamdı, ancak elimdeki kitap Karbon, okuduğum epub İş Bankası'ydı bu yüzden çeviri farkına alışabilmem ve birinden devam edebilmem gerekti. Karbon, İş bankası'na göre inanılmaz yalın ve anlaşılabilir bir çeviri sunmuş, hatta öyle ki giriş cümlesinde detayı kaçırıyorsunuz İş bankası'ndan okurken. Bu yüzden zorlandım ama sonunda bitti, içimde ufacık bir sızı bıraktı. Bazen böyle şeyler okurken mantığımı elimden bırakamadığım için aldığım zevk de azalıyor haliyle, o yüzden Werther'i mantıksız bulduğum çok yer oldu ama zaten bu aşk ve üstüne bir de yasak, mantık aramak olmazdı.
  İyi okumalar!

  #book #books #gençwertherinacıları #karbonkitap #klasikler #goethe #bookstagram #bookish #kitap #read #okudumbitti #neokudum
 • "Çok şeylere sahibim. Ama onu düşünmek her şeyimi silip götürüyor. Nelerim var! Fakat onsuz herşey bana hiç oluyor."