1000Kitap Logosu

#gencwertherinacilari

#gençwertherinacıları
sindire sindire okuduğum bir kitaptı. werther'i başlarda okurken dudaklarımda istemsiz bir tebessüm oluştu. çünkü werther, o kadar naif ruhlu biri ki. werther'in başlarda charlotte'ye hissettiği şey o kadar güzeldi ki... ama sanki bu aşk werther'i giderek zehirledi...öyle ki werther, hep beraber ölmeyi ama en sonda kendisinin ölmesini istedi...neticede charlotte evli bi kadındı onu öpmek ve hâlâ onu istemek... ahlaki değerlerie ters düşüyor. charlotte kitabın sonlarında da anladığımız gibi werther'e aşık olmuş. ama neden o silahı aşık olduğu adamın ellerine verip ölümünü kesinleştirdi hâlâ aklım almıyor. charlotte, öyle otoriter bir kadın ki kuralları, sınırları vazgeçilmez biri bence. o yüzden biliyordu werther'le olamayacağını ve bile bile ölümüne izin verdi... kitabı okuyunca iliklerinize kadar werther'in aşkını, acısını, umudunu, kederini hissediyorsunuz. anladım ki sevgi zehirlermiş de.
Genç Werther'in Acıları
Okuyacaklarıma Ekle
5
160 syf.
Merhaba Sevgili okur Goethe, mektup-roman türünde olan Genç Werther'in Acıları adlı eserini 1774 yılında kaleme almıştır. Bu eseriyle Almanya'da birdenbire ün sahibi olmuştur. Yazarın ilk eseri olma özeliğini taşıyan romanın piyasaya çıkmasının ardından pek çok intihar vakası ile karşılaşılmış. Hatta Almanya sokakları bir "Werther salgınına" uğrayarak, ortalığı mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir. #gençwertherinacıları, şehrin kalabalığından bunalmış, dingin bir yaşamla yetinmeyi arzulayan son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther'in dostu Wilhelm'e yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Werther, yerleştiği yeni çevrede soylu bir ailenin kızı Charlotte’ye imkânsız bir aşkla tutulur. Aralarındaki güçlü bağa rağmen kız nişanlıdır ve yakın zamanda da evlenir. Karşılıksız sevme talihsizliğinde bulunan bu tutkulu delikanlı, günden güne daha çok duygularının hükmü altına girer. Biriken bu mektuplar en sonunda genç adamın acılarını ve hazin sonunu tüm dünyaya anlatır. Roman her ne kadar aşk hikâyesi olsa da içinde taşıdığı toplumsal eleştiri açısından önemli bir eser. Ben severek okudum. Tavsiyemdir
Genç Werther'in Acıları
Okuyacaklarıma Ekle
4
42 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
15'inde veremden ölen nişanlının ardından yazılan bu şiir (ve şiirimsi metin) Romantizm akımının öncülerinden sayılıyor. Gündüzün yaşam gecenin bir rüya olarak betimlendiği bu dizelerde, bireyselden toplumsal acıya bir kayış var adeta. Hz İsa ve Hz.Meryem'e atfen kutsal metinlere göndermelerle zenginleşen anlatım; eski dünyaya ölüm ve yeniden diriliş ile insanlarla değişen yeni dünyaya bir çağrı bulunmakta. Bir kadının koynunda yakalanabilen cennet (#gencwertherinacıları ve #baştançıkarıcınıngünlüğü gibi bir kadına güzellemeler), Hz.Isa'yı öldürebilen bir cehenneme dönüşüyor. O sırada kutsanmış kalabalıklar ise kristal mağazalarında neşe içinde oldukları anlatılıyor. 18yy sonundan insan doğası ve algılamasına yönelik, oldukça edebi ve çarpıcı bir metin: OKUYUN. (El yazması ile bir dergide yayımlanan 2 versiyonu Almanca-Türkçe verilen metnin önsözünde Çevirmenin dönemi açıklayan notlarına da dikkat!)
Geceye Övgüler
7.7/10
· 1.073 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6