Fırat BAL, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ben rahat istemiyorum ki. Tanrı istiyorum, şiir istiyorum, gerçek tehlike istiyorum, özgürlük istiyorum, iyilik istiyorum. Günah istiyorum."
"Yani," dedi Mustafa Mond, "mutsuz olmak hakkı istiyorsun."

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 202 - Güneş Yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 202 - Güneş Yayınları)
Aslı Murat, On İçimdeki Katil'i inceledi.
Dün 16:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğim bir yazar #mariomazzanti ...ve yine güzel bir kitapla çıkmış karşımıza....#onicimdekikatil psikolojik gerilim sevenler için oldukça güzel....Bir beden ve onlarca karakter düşünün...Düşünmesi bile ürkütüyor....Evet çoklu kişilik bozukluğundan bahsediyorum....Karakterler çoğu zaman birbirinden habersiz biri çıktığında diğerleri dinlenmeye çekiliyor....Her birinin farklı bir özelliği var ve bunlardan biri de acımasız bir katil....Özgürlük için izlediği yol ve seneler boyu yaptığı planlar dehsetti....Gerçek hayattada bu hastalıktan muzdarip olan insanları düşününce okurken zorlandım biraz.....Bir bedendeki on karakterin kaçışını okuyun bence ....Keyifle okudum....

Nefise, bir alıntı ekledi.
21 Şub 23:59 · Kitabı okuyor

Gerçek özgürlüğün mevcut olduğuna inanılan bu devlette bir şahıs kimseye zarar vermeden, kimseye engel olmadan, belki de açlıktan ölmemek için yaptığı iş sebebiyle hapse atılmaktadır. Bu mudur gerçek özgürlük?

Hayatı Sorgulamak, Lev Tolstoy (Kaknüs)Hayatı Sorgulamak, Lev Tolstoy (Kaknüs)

İnsanları tanıdıkça, gözlemledikçe sadece bölgelerini ( menfaatlerini-kendilerini ) düşünen ve başkalarını tahrip eden,tahrik eden bir tür olduğunu anladım İnsan demek ki; artık kendinden, menfaatinden başkasını düşünmeyen, tahrip ve tahrik eden bir varlık olmuştur. İAD

Hakikatı bulmaya mı geldik yoksa birbirimizi iknaya mı çalışıyoruz İAD Gelibolu 24.07.2017

Emin olduğun şeyi; tekrar sorgulayabilecek, tedkik, tahkik, muhakeme, münazara edebilecek cesarete ve kabiliyete/donanıma sahip misin? İAD Gelibolu 03:24 15.08.2017

Asıl özgürlük-hürriyet kendi nefsine hakim olmak ve yönetebilmektir İAD Gelibolu 23.04.17

Bu hayatın (hayatın değil insanların) sahteliği, iki yüzlülüğü, menfaate dayalılığı, cehaleti, ukalalalığı, vefasızlığı beni hayattan soğuttu. Ben kendi kendimin ve kitapların arkadaşı oldum.
Ben insanları ve kendimi tanıdıktan sonra dünyaya (insanlara) inanmamaya başladım. Kendine hakim olamayan, kendini tam mânâsıyla yönetemeyen ve dünyanım acı gerçeklerini gören insan neye, kime gerçekten güvenip, gerçekten sevebilir ve nasıl gerçek sevgiye inanabilir ki?
İAD Gelibolu 24.08.2017
HER ŞEY O KADAR YOK Kİ, SADECE ALLAH VAR. NFK

O.D, bir alıntı ekledi.
20 Şub 17:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Gerçek özgürlük, insanın Tanrı'nın yasasına göre hareket edebilme özgürlüğü, cenneti ya da cehennemi hak edebilme özgürlüğüdür. Oysa şimdi özgürlük deyince en çok hoşuna giden inanç ve görüşü seçebilme özgürlüğü anlaşılıyor; zaten bunların birbirinden farkları yok - devlet için senin mason, Hristiyan, Yahudi ya da Osmanlı Sultanı hayranı olmanın hiç önemi yok. Bu durumda insan Gerçek'i umursamaz oluyor."

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 103)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 103)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
19 Şub 19:24 · Kitabı okuyor · Beğendi

"...Özgürlük, fikir serbestliği ve bilim onları öyle içinden çıkılmaz bir hale sokacak, öyle akıl ermez sırlarla karşı karşıya kalacaklardı ki, isyancı ve haşin olanlar kendi kendilerini yok edecek; gene asi, ama güçsüz olan başkaları birbirlerine kıyacaklardı. Sağ kalan üçüncüler, aciz ve bahtsızlar, ayağımıza gelip, 'Evet, haklısınız,' diyecekler. 'O'nun sırrı yalnız sizin elinizde; size döndük, bizi kendimizden koruyun'" Ekmeği elimizden alırken, şüphesiz, bunun kendi el emekleri olduğunu, bizim mucize falan yaratmadan, taşları ekmek yapmadan, sadece onlardan aldığımızı gene onlara dağıttığımızı görecekler. Ama sevinçleri mutlaka ekmeğe kavuşmalarından çok, bunu elimizden almalarından doğacak. Çünkü bundan önce ellerindeki ekmek taş haline gelirken bize sığındıktan sonra taşların ekmek olduğunu hatırlarında tutacaklar. Kayıtsız şartsız itaat etmenin gerçek değerini çok çok iyi anlayacaklar!.."

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 278 - Adam Yayıncılık Cilt 1)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 278 - Adam Yayıncılık Cilt 1)
Şehrazat, bir alıntı ekledi.
19 Şub 17:21 · Kitabı okuyor

Yaşadığımız her an önümüzde iki seçenek vardır: Gelişime doğru bir adım atmak ya da güvende hissetmek için bir adım geri kalmak.
-Abraham maslow

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 134)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 134)
Şehrazat, bir alıntı ekledi.
19 Şub 17:20 · Kitabı okuyor

Oysa hayat,yanından koşup gitmek için değildir, bazen de bir durup düşünmek lazım.

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 132)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 132)
Şehrazat, bir alıntı ekledi.
19 Şub 17:19 · Kitabı okuyor

Mutluluk eşyada değil, elde,kolda,gözde bile değil, beyinde gerçekleşiyor.

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 130)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 130)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
19 Şub 16:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Özgürlük için çalışın, o size ekmek de verir, gerçek de.

Ana, Maksim Gorki (Sayfa 261 - Oda Yayınları)Ana, Maksim Gorki (Sayfa 261 - Oda Yayınları)