Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bir Atatürk kitabı hazırladığını duyduğum zaman çok heyecanlanmıştım. Çok büyük iki isim vardı ortada, birisi Atatürk, diğeri ise İlber Ortaylı. Nitekim kitabın üzerinde çalışıldı ve Ocak 2018’de vitrinlerdeki yerini aldı.

Hoca, kitaba büyük önem vermiş, bu belli. Çünkü daha önceki pek çok kitabında yaptığı bir şeyi yapmamış. Kitaba akıcılık sağlasa da tenkit edilen bir yöntemi vardı hocanın. Kitapları söyleşi, soru-cevap tarzında oluyordu. Ancak bu defa öyle olmamış. İlber Hoca metinleri yazmış, okumuş, daha önce yazdıklarını gözden geçirmiş. Yani ciddi bir zamanını bu kitap için harcamış. Dip notların olduğu, geniş bir kaynakçanın bulunduğu bir eser çıkmış ortaya. Üstelik hacim olarak kalın bir eser. Tabii sadece hacim değil içerik olarak da oldukça doyurucu.

İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı sağlam bir referans eser olmuş. Sadece Atatürk’ü değil, onun etrafındaki kişileri, hadiseleri, mekanları, gelişmeleri de anlatıyor. Hoca’nın mukayeseli ve coğrafyalı tarih anlayışı bu kitabına da sirayet etmiş durumda.

Doğrusunu isterseniz, bence tam zamanında; doğru kişinin, doğru kişiyi yazdığı bir kitap olmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Bu kitapta bendenizin de küçük bazı katkıları olmadı değil; çok önemli midir bilmiyorum ama bundan dolayı da büyük bir gurur ve mutluluk yaşıyorum.

Zaten epeyce alıntı yaptığım için sözü daha fazla uzatmak istemiyorum; okuyunuz, okutunuz efendim…