Giriş Yap
109 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Turşu deyip geçme
Bu incelemeyi Adile Naşit ve Münir Özkul'a ithaf ediyorum. youtube.com/watch?v=FQ_7cabWOv0 İkisini anmışken Ziya'yı da analım; #30983294 Geleneksel kültüre merakım çocukluktan gelir. Her şey bir atasözü ile başladı. İlk duyduğumda çok yadırgamıştım. Herhangi bir şeyin, böylesi ifade edilebilmesinin, birkaç kelime ile büyük bir anlamın ortaya konabilmesinin şaşkınlığıydı bu. Zaman içerisinde, her daim, bir şeyler yaşamış insanların ve yazılı ya da sözlü olarak bize gelen bilginin kutsallığının ne kadar önemli olduğunu benimsedim, gördüm ve kabul ettim. Bu yüzden geriye dönüp baktığımda pişmanlığım azdır, nasihatlere burun bükmediğim için. Gelgelelim damak tadı da çok açık bir insan olduğum için yeni şeyler denemeye yahut bir sebzenin, meyvenin ya da bir etin, birbirinden farklı tariflerini görmeye merakım da günden güne arttı. Dünyanın yemek tarifi videosunu izlemişimdir. Kolay kolay midem bulanmaz, bizim kültürümüze oldukça yabancı her türlü yemeğin de en azından farkında olmak istedim, isterim. Zaman zaman televizyonda ya da yemek kanallarında karşıma çıkan kişileri not alır ve kitaplarını da temin etmeye çalışırım. Sema Temizkan'ı da kesin biri önermiştir. Başka türlü bir turşu kitabının varlığından haberdar olamazdım. Kitapta birçok yöreye ait, püf noktaları da verilmiş turşu tarifleri var. Hamsi turşusu yoktu ama. Buna şaşırdım. Pulya kuşu turşusu dahi vardı, alıntıya denk gelenleriniz biliyor. :) #42255804 Yaz turşuları, kış turşuları, ot turşuları, meyve turşuları, turşu ile ilgili zaman zaman burun sızlatan geçmiş zamanın ancak adı kalmış yerleri ve hikayeleri... Benim için oldukça verimli bir kitap oldu. Turşu yapmaya da her şeyde olduğu gibi tecrübe iyidir diye yaklaşmanızı ve başkalarının püf noktalarını öğrenmenizi öneririm. Herkese keyifli okumalar.
Turşu
9.5/10 · 4 okunma
·
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş Yap
Öne Çıkanlar
İlk cümleyi okuduktan sonra aklımda Hababam Sınıfı müziği çaldı. Kolay kolay mide bulanmaması kısmında senle yarışabiliriz, belgesellerde veya kitaplarda da aynı şekilde. Ama bugün gördüğüm karpuzlu kebap konusunda bilmiyorum, kararsız kalmış olabilirim. Eline sağlık. Aslında 1k'da böyle yemek ve yiyecek tariflerine de incelemeler yazılsa da onlara da eleştiriler gelse... Bu yemeğin kurgusunu beğenmedim, domateslerin antikahramanlığı hoşuma gitmedi, jülyen kesilmiş sebzelerin boğazımdan geçişi bir solukta oldu, yemeğin yanında verilen kofola çok akıcıydı falan...
Gerçekten yarışabiliriz, bu konuda iddialıyım. Midemi bir tek Celal Şengör bulandırabilir.
Hazır Alma Kendin Yap
Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri
Sakatat
Sevgili Mutfak
Şerbet ve Hoşaf
Elimdeki yemek tarifi kitaplarından birkaçı. Okudukça öneriler gelir de alıntılara ilgi sıfır, napalım. Ben elimden geleni yaparım, kalanı ilgilenenlerde. Teşekkürler. :)
Kırmızı pancar turşusu hariç tüm turşular gözbebeğimdir. Pancar turşusu en büyük hayal kırıklığım diyebilirim. Görüntüsü muhteşem olup, tadı bir o kadar lezzetsiz olan bir turşu daha önce yemedim galiba. Yine de turşu denilen şey dünyanın en güzel yiyeceği. Allah turşuyu icat edenden razı olsun. :) Eline sağlık Kübra.
Cidden mi? Acaba güzel yapılanına mı denk gelmedin? Çok severim. Mor lahanayı da çok sever ve aynı sofrada yakıştırırım. Teşekkürler, bence de Allah razı olsun. :)
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Yorum görüntülenemiyor.
Sezen Hanım incelemeyi telefondan yazdım, akşama kadar sabredemedim. :) Alıntılarla birkaç örnek paylaşayım dedim lakin alıntı paylaşma konusunda gerçekten çok üşengecim. Oldukça farklı tarifler ve püf noktaları vardı. Elimdeki kitaplara olan ilgim daha da arttı. Size de imrendim doğrusu. İlgim çoktur ama ne yazık ki biraz midem hassas, misal acı asla yiyemiyorum. Birazcık karabiber o kadar. Yoksa vücudum daha dayanıklı olsaydı Allah ne verdiyse yerdim. Sarımsağa soğana da bayılırım. Hiç kokardı kokmazdı umrumda değil, çünkü çözümü var. :) Bir çay kaşığı kakuleyi bu tür kokan gıdalardan sonra dişlerinizle iyice ezerek yutarsanız kokmaz. :) Bu yüzden özgürce sarımsak, pastırma ve sucuk yenebilir. :) Kakuleden sonra da ağza bir iki karanfil atıldı mı, oh yaşasın özgürlük. :) Ben de kendi kendime bir tarif uydurdum. Size de vereyim bir değişiklik olur. :) Tavuk göğsünü dileğiniz şekilde doğrayın. Atın tavaya, başka hiçbir şey katmadan. Sularını salıp çekmeye başlayınca sıvı yağ gezdirin, sonra limon kabuğu rendeleyin, dilediğiniz ölçüde limon da sıkın ben bol ekşili seviyorum. Soya sosu, köri, zerdeçal, kekik, kırmızı biber, tuz atın. Bunları bir güzel pişirin. Tavukta limon kokusu oluyor hafif. Çok da lezzetli oluyor. Baharatları arzu ederseniz tavuk çiğken daha çok geçsin diye limon suyu ve kabuğuyla birlikte önceden de karıştırıp az zeytinyağıyla bekletebilirsiniz. Terbiye gibi. Ama benim genelde o kadar zamanım olmuyor. Hızlı hızlı atıp pişiriyorum. Bir de yüksek ateşte pişiriyor suyunu çektikten sonra kısıp içleri de pişsin diye zaman tanıyorum. Piştiğine emin olduktan sonra da hafif karamelize olsun diye biraz daha ocakta tutuyorum. Yanına da Allah ne verdiyse turşusu ve pilav. :) Afiyet olsun. :)
Her gün kütür kütür kornişonsuz geçmiyor benim için. :) Kışın da lahana. Suyunu da çok severim. Şu virüs döneminde de bağışıklık sistemimize bir omuz verme görevi turşuda. Yapın, yiyin, mis gibi ekşi ekşi. :)
Az önce de turşu yedim be. :) Salatalık, havuç, lahana en sevdiğim. Küçüklükten gelme alışkanlıklar devam ettirilmeli... Halihazırda 'küçüklükten gelme' cümlesini okuduğumda küçük bir sevinç oluştu. Eline sağlık.
Değil mi? Benim hemen gözlerim doluyor. Gerçekten beni ağlatmak için canımı yakmaya gerek yok. Bana geçmiş deyin, o sıcak günler deyin ben zaten hemen yaşarırım. Turşu kelimesi de sesiyle komik gelse de kulağa, o eski sıcak günleri anımsatıyor. Yıkılan giden onca müstakil evi, sokağı, mahalleyi.. Teşekkürler.
Canım istedi be şöyle acılı salatalık turşusu :)
Kıl biber de iyi gider size. Göz yaşartan cinsten. :)
Yorum görüntülenemiyor.
Aa alerjin mi var? Çok üzücü. :(