Profil
Doğduğu yerin izlerini taşımayan hiçbir şey yoktur. (Seneca)
Elazığ Şaraphanesi'in en değerli özelliklerinden biri teruar bilinciyle imalat yapması. Yani hammaddesi olan üzümün yetiştiği toprağın, yörenin ikliminin, bölgenin rakımından denize olan yakınlığına kadar konumunu tanımlayan tüm çevresel faktörlerin şarabın tadında izler bıraktığı, onun karakterini oluşturduğu fikrine tutunarak üretmek.
Gençken zararlı alışkanlık­lar edinmemek sonraki yaşlar için iyidir. İçkiyi kırk ya­şından sonra da sevebilir insan.
Sayfa 174 - Can Sanat Yayınları, 1. basım: Aralık 2019Kitabı okudu
Reklam
Et erken yaşlanmaya neden olur. Çünkü et insan bedeninden olağanüstü çalışma bekler. Üstelik içindeki zehirin bir kısmını bedende bırakır. Bu zehir zamanla vücutta her türlü hastalığı doğuracak ortamı hazırlar.
"Çok et yiyenler diğer insanlardan daha sert mizaçlı ve vahşi olurlar. Bunun deneyi her yerde ve her zaman yapılmıştır."
Halkın çoğu etobur olan ülkelerde insanlar kendini beğenmiş ve soğukkanlıdırlar; sert, yırtıcı ve haşin bir ifadeleri vardır.
"Mutluluk ve dürüstlük arzu eden insanlardan, bütün içtenlikleriyle kendi üzerlerinde bitkisel yemek denemesi yapmalarını rica ediyorum.”
Reklam
"Eğer tabağımızdaki etten dolayı bize kötü bir his gelmiyorsa, sebebi onu baharatlarla süsleyip pişirerek kendimizi kandırmamızdır.”
Kesinlikle ( en azından benim için)
Ve yine hiç kuşku yok ki, insanlar yedikleri hayvanları bizzat kesmek zorunda kalsalardı, çoğu et yemekten vazgeçerdi.
"Kalbimizdeki saf ve doğal duyguları zorla bastırmadığımız sürece her insanın vicdanında, diğer canlıların acı çekmesinden ve kıyımından duyduğu bir nefret ve tiksinme hissi vardır.”
İngiliz doğa bilgini Jan Rey, vejetaryenlik konusunda şu açıklamada bulunur: "Gerçekten de insanda bir etoburun organları yok... Bağlarımız, bahçelerimiz ruhumuzu okşayan lezzetleri gözümüzün önüne seriyor. Oysa mezbahalar ve kasap dükkânları pıhtılaşmış kan ve iğrenç pislikle dolu."
Reklam
Profesör Foye şöyle yazar: "İnsan anatomisine göre ilk insanlar etobur değil, meyve yiyen varlıklardı. Bu durumda Darwin'in sözüne inanılabilir. Gustav Lubon'un sandığı gibi yırtıcı değil, sakindi. Kurtlar birbirini parçalamaz. Aslan ve kaplanlar da öyle. Bu doğal olmayan ihtiyacın insanda neden var olduğu belli değil. Vahşi kabilelerin birçoğunda kadınlara kötü davranılması, esir muamelesinde bulunulması ve belirli bir yaşa gelince kadınların yenilmesi, bunların tümü erkeklerin başlangıçta olmayan barbarlıklarından kaynaklanmaktadır.
Riyazet hayatı sürdüren Hz. Ali etoburluk hakkında şöyle buyurmuştur: "Lâ tec'alû butûnekum mekâbiru'l-hayvânât" yani "Midelerinizi hayvan mezarlığı yapmayın."
limonlu cheesecake tarifi
2 adet büyük boy limonun kabuğunu soyun, yumuşayana kadar kaynatın, daha sonra yüz gram kadar şeker, altı adet yumurta sarısı, iki yüz gram kadar taze tereyağı ve bir miktar iyi ezilmiş lor peyniri ekleyerek bir havanda iyice ezin. milföy hamurunu, çörek tepsisinde açın, yarısına kadar doldurup fırına verin. portakallı cheesecake de aynı şekilde yapılır; yalnızca kabukların acısını almak için kaynatırken iki ya da üç kez suyu değiştirmek gerekir.
Sayfa 65
soğuk ve nemli bir günde, insana lezzetli bir fincan çay kadar zevk veren çok az şey vardır.
Sayfa 15
1700'lerin başlarında kraliçe anne (...) kahvaltıda çay içme adetini başlatan isim oldu.
Sayfa 28
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.