~Kübra~, bir alıntı ekledi.
16 May 20:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Beni bu güzel havalar mahvetti"
Hava da domuzuna güzel. Ilık bir Mart güneşi, iliklerine kadar ısınıyor insan.

Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli KanıkHoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık

kış sadece pencereden izlenildiği zaman güzel Alvina.dışarıda havalar kuru ve soğuk.dört duvarı olmayan çatısız insanlar hayallerini yakarak ısınıyor.hırkasız babalar ekmek peşinde.çaresizlikten kuru ekmeği et diye tanıtan anneler var çocuklarına.yatak rahatlığı görmemiş insanlar kaldırım taşlarıyla daha bi samimi.onlar eksik ve buruk Alvina.ve onlar ne kadar eksikse bizde o kadar eksiğiz.
herkes suçlu,makamdakiler suçlu,zenginler suçlu,televizyon programları suçlu,eğitimi pahalı yapanlar suçlu,ben suçlu,sen suçlu,herkes suçlu.eve eli boş gitmemek için çocukça hayallere adamca veda eden çocukalar hariç,herkes suçlu. 2014

Zeliha, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 00:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ilık bir mart güneşi...İliklerine kadar ısınıyor insan. Böyle havalar, kış sonlarında, çok kişileri mesut eder. Saadet nedir? Herkes saadeti tanımış mıdır bu dünyada? Bu meseleler üzerinde uzun uzun konuşmak mümkün. Kim bilir, belki o zaman ben de bu söylediğim sözden vazgeçerim...

Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık (Sayfa 19)Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık (Sayfa 19)

"Never leave me "Ey merhamet!
Ey merhamet sen ne güzelsin. Ben seni tüm canlılara kıyamayışından bilirim. Bütün habislikleri yerle bir eden gücünden umutlanırım senin. Anlamaya kapı aralayan hoşgörün, tehlikeye adım atan cesaretin varlığına şükrettirir. İyi ki varsın ve iyi ki yaşıyorsun yüreklerde…

Öfkenin, yargılamanın, yabancılaşmanın, ayrışmanın yoğun olarak yaşandığı şu günlerde yukarıdaki cümleleri yüreğime akıtan, tanıklık ettiğim bir olaydı. Akşam üzeri iş yeri servis aracıyla evime giderken, aniden durmamızla birlikte başımı kaldırdığımda sol çaprazımızda bir otomobilin durduğunu gördüm. Sonrasında ne olduğunu anlamaya çalışırken yolda ayakta durmaya gayret eden bir kedi yavrusu olduğunu fark ettim. Büyük ihtimalle bir araç çarpmış fakat bunu hafif atlatmıştı. Korkudan titrediğini görebiliyordum. İnmeye yeltenirken duran otomobilden genç bir adam çıkarak kediyi yoldan alıp, aracı kullanan kadının uzattığı bir mindere koydu. Servisteki mesai arkadaşlarımdan birinin yorumu “ bu insanlar cennetlik “ şeklinde oldu. Ardından, duran trafik tekrar akmaya başladı.

Eve doğru yol alırken hem böyle güzel insanların varlığına tanıklık etmek hem de yavru kedinin kurtulduğunu düşünmek yüreğime şifa verdi. Şükür ki merhametli insanlar var bu dünyada. Bir insana yardım edenin niyetini zaman zaman sorgulayabilirsiniz fakat bir hayvana iyilik ile dokunmanın menfi olarak sorgulanabilir hiçbir yanı olamaz. Onların tüm yaşam alanlarını istila eden biz insanlara karşı hala barışçıl olan bu canlıların da dünyada yaşamaya hakkı olduğunu unutan bizler için merhamet duygumuz bir anlama çabası geliştirmemize yardımcı olabilir. Aynı zamanda günlük yaşamın çatışmaları içerisinde katılaşan kalbimizi yumuşatacak sıcak bir dokunuş, kararan düşüncelerimizden aydınlığa çıkış olabilir merhamet duymak ya da bu duyguya şahitlik etmek.

Seyahatlerim esnasında şehirlerde yaşayan hayvanların ürkekliğinde, o şehirde yaşayan insanların davranışlarına dair ipuçları aramışımdır hep. Çünkü zalim ve vandal toplumlarda ürkek, şefkatli ve nazik toplumlarda ise cana yakındır hayvanlar.

Yaşadığım toplumda hayvanlara ve yetişkinlerin özenine muhtaç insanlara karşı istenmeyen davranışlar sergilenmesine rağmen, yaşanan olumsuzlukları giderecek sevgi potansiyeline de sahip olduğumuza inanıyorum.

İyilik kötülükten daha güçlüdür ve kendine daha hızlı yol bulur. Benim tanıklık ettiğim bu küçük olay, yüreğimde iyilik olarak yerini buldu. Bu yazıyı okuyacak olan dostların da aynı şekilde yüreğine dukunacağını hissediyorum.

Üşüten bir mevsimi geride bırakıyoruz inşallah. Havalar ısınıyor ve bedenlerimiz gibi ruhlarımızın da sıcaklığa ihtiyacı var. Zira son zamanlarda birbirimizi, hayatımıza sonradan eklemlenmiş şablonlarla algılar olduk. Temel insani duygularımız yerine güdüsel tepkilerle bakmaya başladık birbirimize. Hepimiz aynı noktadan merhaba dedik hayata aslında. Tertemiz bir beden ve ruhla aldık ilk nefesimizi. Son nefesimizde de o ilk günün berraklığında gözlerimizi yummak, bulanmadan akmak için ey merhamet terk etme yüreklerimizi…https://youtu.be/KXMHHM9BRk4

havalar ısınıyor yar bahar diye
ölümlü şeylerle avunmamak vaktidir
gözlerin çocukluğumun bozulmamış aktidir
ve üzerime dökülmenin üç kurşunu vardır mavzerimde:

1- dökene kurban olayım.
2- dökülen dökendendir.
3- hiç çıkmasın izin benden.

-Onlar Hırka Değil Pil

Küçük kara balık, bir alıntı ekledi.
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hava da domuzuna güzel. Ilık bir mart güneşi, iliklerine kadar ısınıyor insan. Böyle havalar, kış sonlarında, çok kişileri mesut eder. Saadet nedir? Herkes saadeti tanımış mıdır bu dünyada? Bu meseleler üzerinde uzun uzun konuşmak mümkün. Kim bilir, belki o zaman ben de bu söylediğim sözden vazgeçerim. Ama zaman zaman bende kendimi mesut sansam ne çıkar? Büyük saadetlerin hiçbir vakit nasibim olmayacağına göre bunlarla avunayım bari.

Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli KanıkHoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık
Hülya Savaş, bir alıntı ekledi.
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ilık bir mart güneşi, iliklerine kadar ısınıyor insan. Böyle havalar, kış sonlarında çok kişileri mesut eder. Saadet nedir? Herkes saadeti tanımış mıdır bu dünyada? Bu meseleler üzerine uzun uzun konuşmak mümkün. Kim bilir belki o zaman ben de bu söylediğim sözden vazgeçerim. Ama zaman zaman ben de kendimi mesut sansam ne çıkar?

Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık (Sayfa 19)Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık (Sayfa 19)
Mehmet KOÇ, bir alıntı ekledi.
04 Nis 2016

havalar ısınıyor
"Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti."

Orhan Veli KanıkOrhan Veli Kanık