Birmuallim, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Ne zaman ki dünyanın bir köşesinde haksız bir kan dökülürse tüm dünya halklarının elleri bu kanla kirlenir." Dostoyevski

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 135 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 135 - Fecr Yayınları)
İrem Berfin, bir alıntı ekledi.
Dün 10:40 · Kitabı okudu

Kadın, din adına, gelenek adına ve Fatıma'ya benzemek adına perdenin arkasına itilerek hayattan soyutlanmıştır. Bu bahanelerin hepsine de kılıf uydurulmuştur. İffet adına, namus adına ve ''Kadın çocuklarının eğitiminden sorumludur.'' bahanelerine sığınılarak yapılmıştır bütün bunlar. Anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu. Geri kalmış, yeteneksiz, bir tahtası eksik olan; okuma, eğitim, öğretim, tefekkür, kültür, medeniyet ve toplumsal terbiyeden yoksun olan bir kişi; nasıl olur da yarının nesillerini eğitmeye layık olabilir?

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Mr.Law, bir alıntı ekledi.
11 Mar 14:56

Maalesef bizim çıkmazımız, İslam toplumunda İslam kanunlarının ve İslamî meselelerin çok çirkin bir şekilde uygulanması ve bu nedenle savunulmasının imkânsız hale gelmesidir.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Sylphrena, Kadın (Fatıma Fatımadır)'ı inceledi.
 09 Mar 22:40 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Atatürk gibi ulusa seslenerek başlamak istiyorum; Düşüncelerden korkmayın efendiler!!!!
Bir kişiyi okuyor olmak onun düşüncelerine tamamiyle katılıyor olduğumuz anlamına gelmez... Onaylamadığım görüşleri de olsa, İslam’ın yozlaştığı bu süreçte bir uyanıştır Ali Şeriati!

Eser 3 bölüm ve bir ekten oluşuyor.
İlk bölüm Şeriati tarafından kitaplaştırılmış, daha sonrakiler ise konferans ve kasetlerin çözümlenmesi ile oluşturmuş bölümler.

“Nasıl olmalı?” sorusu ile başlıyor Şeriati. Toplumumuzda kadının hızla değiştiğini, sistemin ve modernizmin daima onu istediği tipe dönüştürme çabasında olduğundan bahsediyor.
Ruhtan yoksun bırakılmak istenen, adeta robotlaştırılan ya da mal olarak görülen ya da kadınların çocuklaştırıldığı bir anlayış...
Bir yerde sımsıkı korselere sokulan, dizginlenen kadınların, “edepli ve zarif” olarak görüldüğü, başka bir yerde çarşaf giyen ya da örtünen kadınların “edepli” olarak görüldüğü bir dünya. Kendi tercihini yaptığında, bu gibi durumlardan yakasını kurtardığında ise çizilen “kötü kadın” imajı... Daima bir kalıp, daima bir şekillendirme!

( Görünmez Canavarlar geldi aklıma )
Kafamdaki fotoğrafçı şöyle diyor;
Bana kurtuluş ver!
Flaş!
Bana sabır ver!
Flaş!
Bana sükûnet ver!
Flaş!
Bana anlayış ver!
Flaş!

İslam’ın nasıl yozlaştırıldığından, alimlerin görevlerini hakkıyla yerine getirmediğinden bahsediyor. Her ne kadar kendi halkı için yakınıyor da olsa aynı durum bizde de geçerli. Nureddin Yıldız’ın fetvaları malum...

“Önce dini adetleştirdiler, ardından adetlere din diye sarıldılar.”
“İslam toplumlarında insanların eskilerden miras kalan, gelenek ve görenek haline gelen her türlü şekli hatta Kuran’ın deyimiyle “evvelkilerin geleneklerini” kutsallaştırıp yücelttiğinden “atalarının” takip ettiği yoldan gidildiğinden” bahsediyor.
Yani kadim olan dini olanla karıştırılıyor.
Ve çok önemli bir tespiti var;
“Maalesef bizim çıkmazımız, İslam toplumunda İslam kanunlarının ve İslamî meselelerin çok çirkin bir şekilde uygulanması ve bu nedenle savunulmasının imkânsız hale gelmesidir.”

Her türlü değişime karşı çıkılıyor ve küfür olarak telakki ediliyor.

“Radyo: Dinlemeyin
Televizyon: İzlemeyin
Üniversite: Gitmeyin
Kadın: Hişt! Adını anmayın”

“Batı hamlelerini geri püskürtmek için tek sermaye ve silahları ise yalnızca iki kelime idi:
Birincisi: Haram
İkincisi: Hayır
Peki sonuç ne oldu? Gördüğümüz gibi. Gerçekler sınırları yendi.”

Sen pek sevgili müslüman, bunlara karşı çıkarken, değişime karşı eski geleneklerini savunurken İslamı yozlaştırdın! Kesimleri İslamdan soğuttun! “Kızlar okumasın” deyip hastanelere gittiğinde karına “kadın doktor istiyorum”diye yırtınmayı iyi biliyorsun ama!

“Bizim kadınlarımızın şu iki seçenekten başka şansları yoktur: Ya eski eşekleştirmenin esiri olacaklar ya da yeni eşekleştirmenin.
Din eşittir “çarşaf”
Medeniyet eşittir “bar kadını”
Bu kadar...”

Şii ağırlıklı görüşleri fazlasıyla mevcut kitapta.
Bize Fatıma devrini “kendi görüşüyle” anlatıyor. Fatıma’nın kişiliğinden, pes etmeyen ruhundan, babası etrafında şekillenen çocukluğundan, evliliğinden bahsediyor.
“Ama Fatıma, baştan beri baba evinde zorluk ve fakirlik içinde doğdu ve büyüdü. Ali’nin evinde de aşk ve yoksulluktan dışında hiçbir şeye sahip değildi.”
Erkek evladın üstün tutulduğu çağda, Efendimiz’in (sav) zor dönemlerinde çocukluğundan başlayarak (kendisi de zor şartlar altında yaşıyor olmasına rağmen) kadın gücüyle babasının arkasında duruşuna şahit olacaksınız.
Kısacık bir tarih yolculuğu yaptırıyor bize Şeriati.

Ve Kurtlarla Koşan Kadınlar ‘ın önsözüyle bitirmek istiyorum incelememi;
“Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık. Ama Vahşi Kadın’ın gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hâlâ varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım, arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı!”

Derler, kadın evde oturup çocuk terbiye etmelidir. İlginçtir, ilim ve ma'rifetten habersiz bir insan evlat terbiye edebilir mi? Bir milletin geleceği olan nesli, eğitimsiz kadın verebilir mi? Çünkü o çocukları emzirmekten, eskiyi yıkamaktan başka bir şey bilmiyor!

Kadın (Fatıma Fatımadır) - Dr. Ali Şeriati

Sylphrena, bir alıntı ekledi.
05 Mar 22:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şu manada ki, istatistikler sırf din böyle istiyor diyerek bir kadının örtünmesinin sağlanamayacağı, bir gence ibadetin dayatılamayacağını göstermektedir. Bu ancak insanlarda insanî bir bilinç oluşturulduğunda ve din, bir düşünce biçimi olarak yansıtılabildiğinde mümkün olur.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 278 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 278 - Fecr Yayınları)
Sylphrena, bir alıntı ekledi.
05 Mar 22:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şunun bilincinde olsak yeterdi!
Ey sen, ey müzik haramdır diyen kişi! Müzik nedir biliyor musun? Duyduğun şey müziğin hangi türüdür haberin var mı? Hayır! O halde neden konuşuyorsun? Taksiye bindiğinde dinlediğin müziği musıki mi sanıyorsun? Musıkinin bin türlü çeşidi var, tarihi var, çeşitli fonksiyonları var. Dolayısıyla sen “haramdır” diye fetva verdiğinde kimse takmıyor bu fetvanı. Zira sen haram ilan ettiğin şey hakkında hiçbir malûmata sahip değilsin!

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 272 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 272 - Fecr Yayınları)
Sylphrena, bir alıntı ekledi.
05 Mar 21:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Din nasıl saptırılır vol 123252
Ezan sesi yükselince “Namaz, namaz!” dedi. “Beraber gidelim.” dedim. “Olur, yolda konuşuruz.” dedi. Sonra hızlı hızlı yol aldığını gördüm, çok şaşırdım. Oldukça aydın görünen, İslam dünyasında yaşanan olaylara -en azından Arap dünyasında yaşananlara- vakıf olan birinin namaza bu kadar hassas olması ilginçti benim için! Onunla gittim ve abdest almadan namaza durduğunu gördüm. Dedi ki: “Niyet ettim, Kral Faysal’ın emriyle, Allah için dört rekât öğle namazını kılmaya.” (Abdestsiz!!)

İşte bir insan bu hale geliyor. Bir namaz bu hale geliyor.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Sylphrena, bir alıntı ekledi.
05 Mar 21:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İbretlik tespit!
Tüm anne ve babalarda ortak olan bir şey vardır. O da borazanı tersinden üfler gibi dini tersten tebliğ etmeleridir! Yeni nesle yaptıkları tavsiyeler aynen bu tarzdır.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 267 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 267 - Fecr Yayınları)
Sylphrena, bir alıntı ekledi.
05 Mar 20:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Maalesef bizim çıkmazımız, İslam toplumunda İslam kanunlarının ve İslamî meselelerin çok çirkin bir şekilde uygulanması ve bu nedenle savunulmasının imkânsız hale gelmesidir.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 260 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 260 - Fecr Yayınları)