• İki çocuk
  rahatlıkla oturduğumuz
  kapının eşiğine
  kendi başıma zor sığıyorum bugün
  büyüdükçe insan
  yalnız mı kalıyor ne?
  Sunay Akın
  Sayfa 21 - Çınar Yayınları
 • “Hoşça kal, hoş çakal,”
  “Kendine iyi bak, kırkayak.”

  Bu eser 2015 Temmuzunda piyasaya çıktı. Farkındayım, okumakta biraz geç kaldım. Nedenine gelince; elimde İngilizceden Türkçeye çevirmem gereken zorlu bir kitap vardı ve neredeyse son dört-beş ayımı bu uğraşıya verdiğimden dolayı okuma edimimi tamamen ertelemek zorunda kaldım (beş ayda sadece beş kitap okuyabildim!). Bu arada serinin üçüncü kitabı “Ateş Çemberi” de geçen Aralık ayında piyasaya çıkmış, elbette henüz okumadım, kitabı edinmeye çalışıyorum. Edinir edinmez okuyacağım ve hakkında yine yazarım. Hatta Braken, bu seriyle ilgili bir Novella da yazmış, o da 2016 Nisanında piyasaya inmiş. Sanırım aynı olaylara başka bir bakış açısıyla bakıyor. Merak edenler alıp okuyabilir, ancak okumam gereken epey kitap biriktiğinden onu pas geçeceğim. Unutmadan, Parodi iyi işler yapıyor, bu eseri de yüz akıyla basmışlar, dizgi üç hata dışında tertemiz, çeviri yine çok kaliteli, meslektaşım Handan Sağlanmak’ı kutlarım.

  İlk kitap tek kelimeyle nefisti, okuyanlar bilir. Onunla ilgili detaylı bir kritik yazmıştım bloğuma, yazımın sonunda linki var, okumayanlar bakabilir. Bu kitapta yine benzer bir gerilim dozunda, hatta daha da detaylı yazılmış diyebilirim. Bracken’ın “edebi alter egosu” olarak adlandırabileceğimiz Ruby yine başrolde. Bracken bu seriyi yirmili yaşlarının ortasında yazmaya başlamış bir kadın, şu an 29 yaşında.

  Serinin bu ikinci kitabındaki karakterlerin şöyle bir üzerinden geçelim:

  Ruby Daly (Turuncu renk esas kızımız, artık bir ergen, ama koca bir kadınmışçasına sorumlulukları var, artık bir lider o!)
  Liam (Martin) Stewart (hafızası Ruby tarafından onu kötülüklerden korumak adına resetlenmiş erkek arkadaşı, bir mavi)
  Chubs (Liam’ın can yoldaşı; sanırım yeşil)
  Cole Stewart (yaşı 26, Liam’ın abisi; A.K.A. mahkûm 29; ilginç ve sürprizlerle dolu bir eleman, okuyunca göreceksiniz!)
  Ajan Cate Connor (çocuklara neredeyse annelik yapan, henüz yirmilerinin sonunda olan genç-idealist bir kadın; ancak yakalama-kovalama işleri yüzünden zihnen ve bedenen tükenmiş durumda)
  Çocuk Birliği (rengârenk çocukların –sözümona- iyi ajanlar tarafından Thurmond gibi “Gestapo” benzeri kamplardan kaçırılıp Başkan Gray’e ve onun sadık askerleri olan PSİ’lere karşı eğitildikleri başkaca bir toplama kampı!)
  Vida (mavi, hırçın kızımız)
  Niko (yeşil, bilişim uzmanı delikanlı)
  Jude (sarı, elektronik sistemler uzmanı geveze ve mütereddit iyi kalpli saftirik kızımız)
  Thurmond Kampı (ilk kitabı okuyanlar iyi bilirler bu çocuk katletme kamplarını: Bahçe, Fabrika, Revir! PSİ Birliklerinin çocuk işkence haneleri de diyebiliriz)
  ABD Başkanı Gray (kendisine dalkavukluk eden ülke genelinde yalnızca 10 TV istasyonu var ve mütemadiyen Başkan yanlısı yayın yapıp Çocuk Birliğine bok atıyorlar!)
  John Alban (Çocuk Birliğinin lideri olan baş ajan, Cate’in de manitası; 200’den fazla ayaklanmaya liderlik etmiş; eskiden savunma bakanlığında yetkiliydi, Başkanın eski danışmanı da olur kendisi; kendi çocuğu ALYSSA [IAAN: İdiyopatik Adolesan Akut Nörodejenerasyon] hastalığından öldüğü vakit tüm bildiklerini medyaya anlatır ve Başkanla düşman olurlar; yaşları elliden büyük on kişilik bir danışman grubuna sahip, bunlar yetenekli çocukların kendilerine “Rakun Surat, At Dişi” gibi adları taktığı karanlık adamlar)
  Ajan Rob Meadows (ucube popülasyon dediği, hastalığa yakalanmış yetenekli çocukları kaza süsü verip tek tek öldürerek Başkana karşı verdikleri savaşta kazanan taraf olmak niyetindeki bir zırdeli)
  Ajan Jarvin (yetenekli çocuklardan Blake Howard’ı gözünü kırpmadan sırtından vuran bir Çocuk Birliği ajanı, Ajan Rob’ın müttefiki olan bir hergele)
  Leda Corp (sembolü kuğu; ALYSSA hastalığına çare bulan ilaç şirketi; Clancy’nin annesi ve Başkanın karısı olan kadın doktor)
  Clancy (Turuncu; Başkanın insan siluetindeki şeytani oğlu da diyebiliriz kendisine)
  Knox (mavi, serseri-yalancı-acımasız-sözümona Kaçak Çocuk!)

  Çok fazla “spoiler” vermeden -çok ama çok fazla olay yaşanıyor kitapta ve ne dersem kopya olacağından- özet geçiyorum: Hastalığın ilk görülmesinden bu yana on yıl geçmiştir. Ruby, Jude ve Ajan Rob Boston’da bulunan bir Harvard profesörünü sorgulamak için (zihin okuyabilen Ruby artık bir sorgu ajanıdır) yanlarında başka ajanlarla beraber bir kaçır-sorgula-bırak operasyonuna çıkarlar. Ruby ve Jude bir fırsatını yakalayıp sırra kadem basarlar. İki genç kız, Ruby’nin Cole Stewart’tan aldığı gizli görev uyarısınca, Cole’un erkek kardeşi olan Liam’ı ve yanında –kendisinin bile haberinin olmadığı- ALYSSA hastalığının tedavisiyle ilgili bilgilerin içinde olduğu USB belleği bulmak adına Amerika’nın Kuzeyine, Kuzey Carolina’ya yolculuk ederler. Peşlerinde hem PSİ askerleri hem çapulcu ve hırsız yöre halkı hem de komün halinde yaşayan yetenekli sefil çocuklar vardır. Hatta kendi Çocuk Birliklerinden arkadaşları da kendilerini kovalamaktadır. Yakalamaca ve kovalamacalar Johnson Elektrik (Nashville) denen bir fabrikaya kadar sürer. Kendine “Kaçak Çocuk” diyen Knox (mavi) ve onun yardakçısı çocuklar daha önce iki kızımıza Chubs ve Vida’nın da katılmış olduğu bu dörtlü gurubu yakalarlar. Ruby, gökte aradığı Liam’ı yerde, Knox’un esiri olarak bulur. Ancak Liam çok hastadır. Ruby zihinsel sorgulama ve hafıza manipüle etme yeteneklerini artık insanlara dokunmadan, bir TV’yi kumandayla yönetir gibi kullanmaya başladığından kendisi-Liam-ve diğer yoldaşları için Knox denen hergeleyle yüzleşmek zorunda kalır. Liam’ın kendisini hemen hiç hatırlamadığı bir dünyada USB bellek ve içindekiler belki de Amerika’nın başındaki bu felaketi tümden bitirebilecek önemdedir. Ruby genç yaşına rağmen çok ciddi kararlar vermek zorunda kalacak ve bir arkadaşını diğerine tercih etme konusunda şirret kaderin acımasızlığıyla yüzleşecektir…
  “…Jude uyanıp onları görmeden biletleri yırttım. Bu insanlar, karanlığa gömülmüş bir denizde yanan birkaç mum ışığı olduğu için onun, başka ümitlere kapılmasına müsaade edemezdim…” (Sf. 174)

  Bu kitapta hoşuma giden, hemen tüm olaylarda Ruby hep yanlış kararlar veriyor ve hatta güvendiği insanlardan hep kazık yiyor. Ancak yetenekleri iyice gelişip güçlendiğinden yine her olaydan sağ salim çıkmayı başarıyor, elbette kendi canı yanında dostlarınınkini de kollayarak. Kavgada yumruk aranmaz hesabı kayıplar da veriliyor, okudukça göreceksiniz. Çok fazla şiddet ve ölüm var serinin bu kitabında. Bracken bu maceradaki gerilim dozunu sanki çok hassas bir ölçü aletiyle yapmış ki bazı yerleri okurken heyecandan nefesiniz daralıyor. 550 sayfa kitabı üç buçuk günde okuduğumu söylersem ne demek istediğimi anlarsınız sanırım. Bu seri ilginizi hak ediyor, son kitabı da edinip okuduğumda yine sizlerle (elimden geldiğince spoiler’sız) paylaşacağım.

  Elinizden kitap, kalbinizden huzur eksik olmasın.

  Süha Demirel, 14 Eylül 2016.


  Kitapta (fark edebildiğim) Dizgi Hataları:

  Sf. 36: (alttan altıncı satır) “önemsemey”; doğrusu “önemsemeye”.

  Sf. 289: (üstten onuncu satır) “kaydedeceğini”; doğrusu “kaybedeceğini”.

  Sf. 465: (üstten dördüncü satır) “gönce”; doğrusu “önce”.
 • Raylarımdan çıkıyordum,
  Vagonlarım kopuyordu bir biri ardına,
  Savruluyordum,
  Bir cinayete kurban gidiyordum,
  Kaza süsü verilmiş,
 • AYRILIK
  İki rayı gibiyiz
  bir tren yolunun
  yakın olması
  neyi değiştirir
  son istasyonun
 • Sunay Akın ı bir de şiirsel yönden görmek güzeldi.
  Farklı nüanslara değinilen, arka planda kalan gerçeklikleri göz önüne seren ve aynı zamanda farklı manaları hissedip şiirsel havanın ahengini yaşatan bir eserdi.