13. Savaşçı

8,0/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
588 gösterim
Michael Crichton, "13.Savaşçı'da bizi yüzlerce yıl öncesine götürüyor...
Yıl MS.922'dir ve Bağdat halifesinin saray erkanından olması dışında bugün elimizde yaşamına ilişkin başka bilgi bulunmayan Ahmed İbn-i Fadlan, Saka Kralı'na elçi olarak gönderilir.
Son derece gelişmiş "Barış Şehri'nden yola çıkan Fadlan, Hazar Denizi'ni geçerek Volga vadisine doğru giderken birçok "Barbar Topluluk" görür.
Bu İnsanlar için yaşamak demek, yalnızca yemek, içmek, savaşmak ve sekstir.
Saka Krallığı'na varmadan önce güçlü Viking Şefi Buliwyf ile karşılaşması yaşamının dönüm noktası olur: Çünkü, "13.Savaşçı"dır artık.
Ve Buliwfy ile İskandinavya'ya gidip "sis canavarları"na karşı kanlı bir mücadeleleye girişmekten başka çaresi yoktur. Gerçek bir el yazmasından yola çıkılarak kaleme alınan bu romanda hem tarih, hem de korku ve gerilimi birlikte soluyorsunuz. Bu romandan uyarlanan ve ülkemizde de gösterilen "13.SAVAŞÇI" filminde Ahmed İbn-i Fadlan rolünü Antonio Banderas oynuyordu. Filmde Ahmed İbn-i Fadlan ile Viking Şefi Buliwfy'in "sis canavarları"na karşı verdikleri kanlı savaş, gerilim ve korkuyu bir sinema şölenine dönüştürüyordu.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9751015782
 • Çeviri:
  Yeşim Özkan
 • Yayınevi:
  İnkılap
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Crichton' dan bu sefer bir efsaneye, bir mitolojiye, gerçek olaylara dayanan yine sonuna kadar okunalası güzel bir roman daha. Dünya' da kendini bile taklit etmeyen her romanında tamamen bambaşka konuları şeçen (dinazor, vahşi batı, cinsellik, cinayet, uzay, uçak sanayi yada geçmişe yolculuk) boyu kadar yazarlığı da dev olan harika bir yazar Crichton.