Jurassic Park

8,3/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
994 gösterim
Dinozorlar geri geldi... yaşıyor... BUGÜN!... Michael Crischton Jurassci Parkı'nda...
Hikaye dokümanter bir gerçeklikle anlatılıyor. Ücra bir adada, tüyler ürpertici bir 24 saat boyunca, günümüzün ilmi genetik mühendisliğini ticari amaçlarla kullanma çılgınlığının (hükümet ya da bilimsel denetimin tamamen bilgisi ve isteği dışında) yol açtığı krizi, büyük tehlikeyi önleme çabaları veriliyor.
Crichton, Jurassic Park'ta ilmin (paleantoloji, bioteknoloji ve kaos teorisi) ve korkunun eşsiz bileşiminin parlaklığı ve büyüleyiciliğini gözler önüne seriyor. Her biri en macera türü kitapları arasında Jurassic Park her yönden en güçlüsü. En çok okunan, hakkında konuşulan ve tartışmasız beğenilen bir roman.
Uğur D. 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tüm ilkokul öğrencileri gibi benim de küçüklüğüm de dinozorlara hayranlık derecem üst seviyelerdeydi ve hatta odamın duvarları dinozor posterleri ile dolu iken evin her yeri de Çiçek Dilligil'in çocuklar için sunduğu Dinosaurs programının dergileri ve birçok adını hatırlayamadığım başka dergi ve gazete resimleri ile adeta Alan Grant' ın çalışma masası gibiydi. Benim bu ilgim ilkokul 2' ye giderken yani 1993 yılındayken ateşlenip devam ederken birden her yerde Jurassic Park diye film konuşulmaya başlanmıştı, film ne kadar ülkede konuşuldukça bende babama en az filmin konuşulduğu kadar beni sinemaya götürnesi için baskı yapardım ve en sonunda tabiki bu baskılarıma daha fazla dayanamayıp isteğim kabul edilmişti. Her ne kadar ilkokul 2' ye giderken daha 1 senelik okumayı öğrenmiş olmama rağmen filmi bir cümle bile altyazı okumadan sadece seyrederek çok büyük zevkler almıştım ve o yaştaki duygularım aklıma geldikçe hala adını bilmediğim duygular hissetmeme neden olur. Jurassic Park yaklaşık 6 yıldır kitaplığımda okunmayı bekleyen ve bence sırf filmini 4 veya 5 kere izlememden ötürü bir türlü okumaya başlayamadığım romanı daha yeni okuyabildim ve okuduktan sonra anladım ki Steven Spielberg' in başyapıt olarak görülen filmi roman için fazlası ile yavan diyebileceğim bir filmmiş. Çünkü romanda olan en az 7-8 önemli sahneden filmde hiç bahsedilmemiş bile, romanda Tim akıllı, Lex huysuz iken filmde tam tersi ve tabiki de sistemi Tim açarken filmde Lex' in açması hatta romanın sonu ile filmin sonunun da tamamen çok farklı olması en büyük örnekleri. Crichton bu romanında da yine akılları zorlayan, insanın beynini kaşındıran harika bir roman çıkarmış, hiçbir yerinin gereksiz ayrıntılarla dolu olmadığı harika bir tekno - gerilim romanı hatta o kadar usta işi ki roman, ben şahsen romanın sonunda dinozorlara gerçekten de çok ama çok üzüldüm Crichton okurlarına bu duyguyu yaşattırabilmiş. Jurassic Park daha doğrusu bir Crichton okuru olduğum için kendimi çok sanşlı hissediyorum.

Emre Şeyda 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 133 günde · 7/10 puan

Küçüklüğümden beri merak sardığım dinozorlar ile ilgili ilk hatırladıklarım ansiklopedilerdir. Ansiklopedilerdeki dinozorlarla ilgili her bilgiyi defalarca okuduğumu hatırlarım. Ardından dinozorlar ile ilgili çıkan dergileri takip ettim ve dinozorlarla ilgili belgesel ve filmleri de izledim. En etkilendiğim ise kuşkusuz Jurassic Park Filmi olmuştu. 1993 senesinde(yanlış hatırlayabilirim) sinemada izlediğim zaman ağzım açık kalmış ve okuduğum resimlerine baktığım dinozorları izleme şansına erişmiştim. O zamanlar teknoloji şimdiki gibi değildi ve bu film teknolojiyi sonuna kadar kullanıyordu. En sonunda kitabına da kavuştum ve okudum.

Kitabı okuduğumda ilk başlarda gerçekten zorlandım. Bunu inkar edemeyeceğim. Zaten okuma sürem de bunun göstergesidir. Bu da kitaptan ziyade kitabın bende oluşturduğu etkidir. Defalarca filmini izlediğim kitabı okurken filmden bir şeyler bulmak için okuduğumu fark ettim ve sonra bundan vazgeçtim. Kitapta filmde olmayan o kadar dolu olay ve macera var ki işte bunu farkettiğimde kitap bir kaç gün içerisinde bitiverdi. Kitapta en sevdiğim bölümlerden birisi yazar ile olan röportaj kısmıydı. Bu bölüm çok iyi düşünülmüş. Ayrıca filmde acaba bu neden böyle dediğimiz yerlere de cevaplar bulabiliyoruz. Özellikle ikinci filmin açılış sahnesi de bu kitapta mevcut. Bir macera kitabı olarak özellikle dinozorlara merakınız varsa mutlaka okuyunuz.