Ada Nil Serisi 1

7,8/10  (190 Oy) · 
331 okunma  · 
145 beğeni  · 
4.221 gösterim
"Tamam, İşte durum şu. Buraya ergenlik yıllarındayken, on üç on dokuz yaş arası bir yerde geliyorsun. Bir yılın var. Ya bir kapı yakalarsın ya da..." Durdu, safir gözleri alevler içindeydi, kendisi tutuşacak zannettim. "Ya da?" diye bastırdım. "Ölürsün." Gizemli Nil Adası'nda kurallar belliydi. Bir yılınız vardı. Kaçmak ya da hayatta kalmak için tam 365 gün.

On yedi yaşındaki Charley kuralları bilmiyordu. Hatta nerede olduğundan bile haberi yoktu. Hatırladığı son şey sıcak hava ve kendinden geçtiğiydi. Uyandığındaysa kayalık bir arazide çırılçıplaktı. Kaybolmuş ve yalnız hisseden Charley, adada uzun süre hiçbir insana rastlamamıştı, ta ki gençlerin lideri Thad ile karşılaşana kadar. Artık, adadan kaçmanın ne kadar zor olduğunu öğrenmişti… ve tabii bir de âşık olmanın. Thad'in zamanı doluyordu ve Charley, geleceklerini kurtarabilmek için önce Thad'i kurtarması gerektiğini fark etmişti. Ancak tehlikelerle dolu bu adada en büyük tehdit zamandı!

"Ada'yı bitirdiğimde tırnaklarım yenmiş, sinirlerim gerilmişti ve kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu. Nefesinizi kesecek kadar heyecan verici."
-Kasie West, Dönüm Noktası romanının yazarı-

"Elinizden bırakamayacağınız, sayfaları ardı ardına çevireceğiniz bir hikâye!"
-Mary E. Pearson, Hayata Uyanmak romanının yazarı-

"Gerilim dolu, güçlü bir çıkış romanı. Ada'nın sinematografik anlatımı ve tehlikelerle dolu doğası, Lost dizisi hayranlarına yepyeni bir bölüm gibi gelecek."
-Publishers Weekly-

"On numara!"
-VOYA (Starred Review)-

"Etkileyici! Ada'nın son derece ilginç ve iyi inşa edilmiş yapısı, karmaşayı ve trajediyi bir arada sunuyor."
-School Library Journal-
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9786055015555
 • Orijinal Adı:
  Nil
 • Çeviri:
  Bige Turan Zourbakis
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pınar Yiğitcan 
 16 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Sıkıcı bir kitap değil sürükleyici bir macera kitabı ama sadece aşkı çok fazla ele almış yazar ve nedense adaya düşenlerin hepsi ergen bu ergenlerin burda 1 yılı var ya kurtulacak ya da ölecekler falan filan...

Nazlı Demir 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Konusuna baktığımda "Lost" tarzı bir Gerilim - Gizem kitabıyla karşılaşacağımı düşündüğüm için çok sevinmiştim. Ama gizemlerden çok yapmacık bir Aşk kitabıyla karşılaşmanın yarattığı üzüntüdeyim. Konusu inanılmaz yerlere gidebilecek kadar güzel seçilmiş. Fakat işleyiş sönük kalmış. Aralara konulan "Çıkmazdaki Adam" gibi gizemleriyse yazar tamamen serinin son kitabında çözmeye bırakmış. Dili ise oldukça akıcı, kendini veren biri bir günde bitirebilir. Ama aşka boğulmuş bir kurgu olduğundan dolayı çoğu zaman sıkıldığım için ben bunu başaramadım.
Kitabın çok satılması amacıyla hazırlanan kitabın kapağını ise bi hayli etkileyici buldum. Konu kadar hatta konudan daha çok, kitabın kapağı okuyucuyu kendine çeker. Kendine çektikten sonraysa arka kapağa yazılan birkaç merak ettirici unsurla da iş bitmiş olur zaten. Bu yüzden piyasa oyununda yerini kaybettirmeden alınmaya ve okunmaya devam eden bir çerezlik kitabın yorumunu okumaktasınız.

Büşra T. 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Kitabı çok aşırı sevdim. Tek bir karakterin ağzından anlatmak yerine 2 ana karakterin ağzından anlatması çok hoş olmuş.
bol bol betimleme yapıp olayı gözünüzün önünde canladırmayı başarıyor bu yüzden tam puan benden konusu ise insanları adaya getiren bir kapı ve aynı şekilde geri döneceğiniz kapıyı ararken geçen sürede yaşananlar. Tabii ki o kapıyı bulmak o kadar kolay değil. Kapıyı bulmak için 365 günümüz yani tam 1 yılımız var.
Zaman geçirmek için ideal bir kitap oldu benim için.

Yaprak Onur 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Tam olarak beklediğim gibi bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim... Evet, sürükleyiciydi (bir günde bitmesinden de anlaşılabileceği gibi)... Evet, var olmayan ada temasının popüler kültürde en bilinen örneği olan Lost'u hatırlatıyordu... Ve evet, birçok noktada Labirent serisine benzerlik gösteriyordu...

Bunlar beklediğim kısmıydı ama beklemediğim şey bu kadar romantizm içermesiydi; ben daha macera ve hayatta kalma hikayesi beklerken kendimi bir ergen aşk hikayesinin içinde buldum...

Kötü müydü? Hayır, ama istediğim hikaye bu değildi...
Serinin devamını okur muyum? Muhtemelen ama çıkması uzun sürerse aklıma bile gelmeyebilir...

ESRA KADIOGLU 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 4/10 puan

Merhaba :) Serinin ilk kitabını, bir klasik kitap arkasından okuduğum için çok daralmadan okudum... Vakit geçirmeme yardımcı oldum. Ama açıkçası beklentim yüksekti. Beklentimi karşılamadı, hayal kırıklığı oldu. Şu an 2.kitaba da başladım kütüphane de olduğu ve kitapları yarım bırakmadığım için... Bir daha yazarın kitaplarını okuyacağımı düşünmüyorum. Çok basit ve tekrarlanan bir hikaye olmuş... Sevgiyle kalın :)

Ceren Çetinkaya 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sevmeyeceğimi düşünerek okumaya başlamıştım ancak ilk 50 sayfadan sonrası nasıl gitti anlamadım. Gençlik kitabı diye biraz ön yargılı yaklaşmıştım üstelik gerilim türünden pek hoşlanmam.
Beni kocaman yanılttı.
Son sayfaları kalbim ağzımda okudum ve hemen ikinci kitaba başlıyorum.

Yeşim Gökyıldız 
 27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Başta çok büyük beklentilerle başladım ve yazar konuyu heba etmiş diyorum başka da bir şey demiyorum.Bu kadar efsane bir konuyu heba etmiş ve ortaya klasik bir aşk kitabı çıkmış. Yazar kitabın adını ''Ada'da Aşk '' koysaymış daha uygun olurmuş bence.

Ana karakterler çok gıcıktı, ben ikisini de sevmedim.Beğendiğim sonu hatırına 5 verdim.Bu konu gerilim konusunda usta yazarların elinden çıksa mükemmel bir gerilim olabilirdi ama bu sadece gizemli aşk gibi bir şey.

Sırlar Çözülüyor 'u okumayı düşünmüyordum ama sonu için okuyacağım. Sonuç olarak aşk kitabı ararsanız okuyabilirsiniz. Romanın konusu aşk olarak verilseydi benden 7 falan alabilirdi ama bir gerilim kitabı gibi gösterildiği için ben aradığımı bulamadım. Gerilim arıyorsanız dokunmayın hatta. Vakit harcamak için daha ideal kitaplar olduğunu düşünüyorum.

5 / 10

Nuran Taş 
25 Mar 00:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Büyük beklenti ile başladığım ama çokta karşılığını alamadığım bir kitap. Konusu güzel ama maceradan çok aşk ele alınmış. On üç ila on dokuz yaş arasında bir adaya düşüyorsun ve kurtulmak için 1 yıl süren var. Bu sürenin sonunda ya kurtuluyorsun ya da ölüyorsun. İki karakter tarafından anlatılıyor. Büyük beklenti ile başlamazsanız okunacak bir kitap.

deathbook 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap o kadar heycanlıydı ki elimden bırakmak istemedim. Okurken hemen ikinci kitabını almak istedim. Zaten son 30 sayfada otomatik olarak mutluluktan ve üzüntüden ağladım. Hepinize tavsiye ederim. Sevmedim diyeni çok nadir buluyorum. Böyle kitapları kaçırmayın.

Buse Gül 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba aşık oldum. Harika ötesiydi. Başlarda biraz sıkılmama rağmen benden tam not aldı. Gönül rahatlığıyla bütün arkadaşlarıma öneriyorum. İşaretlemediğim tek bir sayfa yok diyebilirim

5 /

Kitaptan 27 Alıntı

Tuğçe 
14 Oca 01:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Eee, ailen dışında,” dedim, “sizin oralarda kalan, özlediğin özel birisi var mı?” Çünkü eğer varsa, eminim o seni daha çok özlüyordur.

Ada, Lynne Matson (Sayfa 154 - Yabancı)Ada, Lynne Matson (Sayfa 154 - Yabancı)
Gökçe Bayır 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tavsiyene uyuyorum.İyiye ve güzele odaklanıyorum." "Ki bu sensin bu arada."*

Ada, Lynne Matson (Sayfa 223)Ada, Lynne Matson (Sayfa 223)
Aleyna Yılmaz 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"iyi çocuklar tehlikelidir, çünkü ne zaman kötü olduklarını anlayamazsın."

Ada, Lynne Matson (Sayfa 163 - Yabancı Yayınları)Ada, Lynne Matson (Sayfa 163 - Yabancı Yayınları)
Gökçe Bayır 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hava serin ve karanlıktı; yıldızlar yok olmaya başlıyordu.*

Ada, Lynne Matson (Sayfa 43)Ada, Lynne Matson (Sayfa 43)
Gökçe Bayır 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk kez gece inerken sahilde kaldım,yıldızların çıkışını seyrettim.İlk yıldız kümelerinin şekli belirirken gözlerimi kırpıştırdım.Küçük Ayı oradaydı,tertemiz gökyüzünde parlıyordu,Kutup Yıldızı hepsinden de göz kamaştırıcıydı.*

Ada, Lynne Matson (Sayfa 38)Ada, Lynne Matson (Sayfa 38)
Gökçe Bayır 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hissetmiyor musun?" diye sordu,bakışları beni inceleyerek."Aramızdaki bağı? Hissettiğini söyle bana Yanlız olmadığımı söyle"
"Yanlız değilsin," diye fısıldadım.Ve bende değilim.Öne doğru eğilip onu öptüm.*

Ada, Lynne Matson (Sayfa 225)Ada, Lynne Matson (Sayfa 225)
Hasan Koç 
22 Şub 21:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elleri belimi sararken öptüm onu , parmaklarımı saçlarında dolaştırdım ve bu arada aklımı da kaybettim.

Ada, Lynne Matson (Sayfa 237)Ada, Lynne Matson (Sayfa 237)
3 /