Adı:
Cress
Alt başlık:
The Lunar Chronicles Serisi 3
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051426556
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cress
Çeviri:
Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Daha ufacık bir kız çocuğuyken, cadı onu ne kapısı ne de merdiveni olan bir uzay uydusuna hapsetti.
Gelecekte bile,
KULEYE HAPSEDİLEN GENÇ KIZLAR VAR...

Cress, Cinder'ı Kraliçe Levana'nın hain planlarından haberdar etmek için her şeyi göze almıştı. Ancak ufak bir sorunu vardı. Çocukluğundan beri, hapsedildiği bir uyduda yaşıyordu ve ona eşlik eden tek şey internet bağlantılı ekranlardı. Elinde yalnızca bu ekranlar olunca, Cress'in de efsanevi bir hackera dönüşmesi kaçınılmazdı.
Bütün Dünya; Cinder, Kaptan Thorne, Scarlet ve Wolf'un peşindeydi. Onlar ise Levana'nın planlarını altüst etmek için Cress'i esir tutulduğu uydudan kurtarmaya ant içmişti. Ancak bir şeyler ters gitti ve ekip üyeleri uzayın ortasında birbirlerini kaybetti. Kraliçe Levana ise hiçbir şeyin İmparator Kai ile düğününü engellemesine izin vermemeye, dolayısıyla Cinder'ın peşini bırakmamaya kararlıydı.

Cress, Scarlet ve Cinder, Dünya'yı kurtarmaya gönüllü olmamıştı.
Yine de Dünya'nın tek umudu Cress, Scarlet ve Cinder'dı.
Cress,Cinder ve Scarlet'ın ardından okuduğum üçüncü Marissa Meyer romanı oldu.Cinder,külkedisi öyküsünü bilim-kurguyla harmanlayarak çok akıcı bir roman sunmuştu bize.Scarlet ise kırmızı başlıklı kız öyküsüyle onu aratmayacak bir devam kitabıydı.Cress ise bize Rapunzel'in fantazi ve bilim-kurgu katılmış modern versiyonunu aktarıyor.Yine ve yine çok akıcı,bir solukta okutan,ana karaktere aşık eden,baskısı da harika olan bir kitap.Macera ve heyecan denizinde kayboldum diyebilirim,bu sürükleyici seriyi favorilerime ekledim bile.Cress,seride en sevdiğim kitap konumunda şu anda.Özellikle Cress'in naifliğine ve tatlılığina ve Kaptan karakterinin mükemmelliğine bayıldım.Bu seriye er ya da geç başlayın.Benim gibi geç başlasanız bile başlayın.Kesinlikle pişman olmayacaksınız.Serinin yan kitabı olan Levana'yı da heyecanla okumayı bekliyorum.
Ovv! Bu nasıl bir kitaptı? Serinin zirvesiydi diyebilirim. Aşırı akıcı bir dili ve fıstık gibi bir karakteri vardı. Scarlet karakterini çok fazla sevememiştim ama Cress bombaydı! Olayların heyecanı beni benden aldı. Karakterlerin evrimi, mekanlar -özellikle Afrika sahneleri- enfesti. Sonlara doğru olan Levana bölümüne de çok fazla bayıldım. Muhteşem bir kötü olmuş resmen. Yazar gerçekten uçmuş, sırada Levana var ve vumarım tempo düşmez.
 • Cinder
  8.7/10 (397 Oy)313 beğeni780 okunma60 alıntı5.470 gösterim
 • Scarlet
  8.8/10 (271 Oy)214 beğeni592 okunma38 alıntı2.889 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (6.354 Oy)6.060 beğeni17.947 okunma2.300 alıntı95.981 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.110 Oy)13.929 beğeni36.078 okunma3.759 alıntı153.305 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.716 Oy)9.673 beğeni27.142 okunma2.002 alıntı125.747 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.935 Oy)19.865 beğeni45.500 okunma3.481 alıntı192.259 gösterim
 • Harry Potter ve Felsefe Taşı
  9.2/10 (2.447 Oy)2.312 beğeni6.955 okunma327 alıntı31.175 gösterim
 • Winter
  9.3/10 (173 Oy)130 beğeni351 okunma80 alıntı2.121 gösterim
 • Levana
  8.2/10 (155 Oy)105 beğeni342 okunma19 alıntı1.718 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.921 Oy)9.193 beğeni30.158 okunma922 alıntı146.314 gösterim
Nerden başlasam bilemediğim için ilk olarak Ay Günlükleri serisinin üçüncü romanı ve Rapunzel'in modern versiyonu olduğunu belirteyim. Okuyanlar bilir ilk kitapta Cinder'e görüntülü arama yoluyla ulaşan bir kız vardı. Bu kitapta onun kim olduğunu ve neden Cinder'e yardım ettiğini öğreniyoruz. Kraliçe Levana aynalardan,robotlardan bir de kabuklardan nefret ediyor. Cress de o kabuklardan biri yani ay halkının kullandığı sihrin etkisi altına giremeyen nadir varlıklardan. Bu yüzden onları dünyaya yayılan hastalığın panzehrini elde etmek için deneylerde kullanıyorlar. Cress ise bir uyduya hapsedilmiş çünkü bilgisayar,ağ ve internet konusunda tam bir uzman. Saniyeler içinde bütün sistemi çökertebiliyor,sinyalleri değiştirebiliyor ya da istediği her bilgiye ulaşabiliyor. Cinder de onu o uydudan kurtarmak için kolları sıvıyor tabii. Bu kitap oldukça hareketliydi. Bir anları bile durgun ve huzurlu geçmedi ki benim bu tarz romanlardan beklentim bu yöndedir. İkinci kitapta olan olaylar yüzünden Kai sonunda Levana ile evlenmeye razı oluyor,Cress ve Thorne bir çöle düşüyor,Dr Erland geri dönüyor ve sonunda Winter da bu kitapta görünüyor. Scarlet ve Wolf tan behsetmiyorum bile bütün kitap boyunca o ikisine üzüldüm. Kitapta güldüğüm o kadar çok yer vardı ki. Özellikle Thorne,Cressi kurtarmaya geldiğinde yaşanan bir yanlış anlaşılma kısmı Keşke açık açık yazabilsem ama okumayanlara spoiler vermek istemiyorum. Zavallı Thorne un başına gelmedik kalmadı kitapta. Daha doğrusu hepsinin başına bir şeyler geldi. Her kitabında olduğu gibi yazar,bu kitaptada çok şaşırtıcı şeyleri ortaya çıkardı. Ve mutlaka her şeyin mantıklı bir açıklaması,ilişkisi var. Zaten seride en sevdiğim şeylerden biride kurgunun sağlamlığı,tutarsız olmayışı. Ve Iko her ne kadar gemi olarakta sevsemde yeni bedenine kavuşması daha iyi oldu. Zaten onun konuşmaları ve Kai ye olan hayranlığı seriye ayrı bir renk katıyor. Kai den bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum,zavallım ilk kitaptan beri ne çekti şu Levanadan! Levana her zaman ki gibi kötülüğünün zirvesindeydi. Kitap son derece akıcı ve heyecanlıydı ve artık favorilerimin arasında.Bu kitaptan sonra artık her seriyi aynı şekilde beğeneceğimi sanmıyorum,hep bir kusur arayacağım kesin.Tek söyleyebileceğim bu seriyi OKUMALISINIZ!
Kitap ay günlükleri serisinin 3.kitabı.Konusu ise şöyle ;diğer kitaplarda olduğu gibi Marissa Meyer bir çocukluk masalı olan Rapunzel'in gelecekte ki halini yazmış.Baş karakterimiz Cress Rapunzel'in yerinde ve 7 yıldır bir uzay uydusunda hapis.Uyduda iken tek ilgilenebileceği şey kendisine verilen internet ve ekranlar olunca kendisi süper bir hacker olarak ne kadar istemese de kötü kraliçe Levana'nın baş sihirbazı olan Sybil için çalışmakta fakat ona verilen son göreve sadık kalmayan Cress yeni arkadaşları sayesinde yeni bir maceraya atılıyor.
Kitap o kadar sürükleyici ve heyecanlıydı ki bazı yerlerde fark etmeden nefesimi tutmuşum.Bazı kısımlarda olaylar durgunlaştı derken hemen yeni bir aksiyon yeni bir heyecan.Gerçekten akıcılık ve sürükleyicilik açısında harikaydı.Yeni ay günlüğü kitabı demek yeni bir aşk demek.Eski kitapta tanıştığımız Thorne ile Cress'in aşkı bana çok tatlı geldi.Kısaca özetleyecek olursak bu kitap da öncekiler kadar güzeldi.
Ay günlükleri serisinin 3. Kitabında cress yani rapunzelin masalını görüyoruz cress kızımız çok zeki bütün ekranlardan çokta iyi anlıyor ama kendisi bir uzay gemisinde hapis kraliçe Levananın emrine çalışıyor istemeyerek tabi bizim çete onu orada bırakır mı cinder scarlet wolf thorne iko , cress i kurtarmaya çalışıyorlar tabi burda baya bi olaylar oluyor gerisi spoi olur o yüzden benden bu kadar
Rapunzel o uzun saçlarıyla sahnelerdeee ve karşımıza Cress olarak çıktı. Yazarın masal kahramanlarını olaylara dahil etmekteki zekasını takdir ediyorum. Serinin 3. kitabı bitti ve sonunu çok merak ediyorum,hiç zaman kaybetmeden devam etmek istiyorum. Bu kitapta heyecan çok fazla ,sahneler çok gerçekçiydi. Bazen tebessüm ederek bazen üzülerek okudum ama serinin en güzel kitabıydı okuduklarım arasında hiç değilse ;) Okunması bakımından ağır olarak nitelendirdiğimiz kitaplardan sonra dinlenmek için birebir ,ilaç gibi bir seri oldu benim için. Konusundan çok fazla bahsetmek istemiyorum spoi vermem olası ağzımdan kaçırmam çok daha büyük olası ;)) Herkese iyi günler, bol keyifli bol kitaplı günler :)
Ay günlükleri serisinin 3.kitabı
cinder ve scarleti çok güzel bir şekilde karşılaştıran yazar bakalım cress ile yollarını nasıl birleştirecek
Cress, Cinder’ı Kraliçe Levana’nın hain planlarından haberdar etmek için her şeyi göze almıştı. Ancak ufak bir sorunu vardı. Çocukluğundan beri, hapsedildiği bir uydudaa yaşıyordu ve ona eşlik eden tek şey internet bağlantılı ekranlardı. Elinde yalnızca bu ekranlar olunca, Cress’in de efsanevi bir hackera dönüşmesi kaçınılmazdı.
Bütün Dünya; Cinder, Kaptan Thorne, Scarlet ve Wolf’un peşindeydi. Onlar ise Levana’nın planlarını altüst etmek için Cress’i esir tutulduğu uydudan kurtarmaya ant içmişti. Ancak bir şeyler ters gitti ve ekip üyeleri uzayın ortasında birbirlerini kaybetti. Kraliçe Levana ise hiçbir şeyin İmparator Kai ile düğününü engellemesine izin vermemeye, dolayısıyla Cinder’ın peşini bırakmamaya kararlıydı.

Cress, Scarlet ve Cinder, Dünya’yı kurtarmaya gönüllü olmamıştı.
Yine de Dünya’nın tek umudu Cress, Scarlet ve Cinder’dı.
Çocuk masallarının bilimkurguyla harmanlanıp günümüze uyarlanmış hali, Ay Günlükleri. Artemis Yayınları'nın en sevdiğim serilerinden biri bu seri. Uzun zamandır elimde olmasına rağmen bitecek korkusuyla bir türlü elim gitmiyordu. Okudum, mutluyum ama sona bir adım daha yaklaştığım için üzülüyorum.

Kitabın favori karakteri Thorn'du benim için. Çok sevimli değil mi ya?

Kızlarda zirve hala Cinder'da tabii ki.

Bunu daha önce de söylemiş olabilirim emin değilim ama tekrarlamakta sorun görmüyorum. Genelde kitaplar ilerledikçe seri düşüşe geçer ya hani, Ay Günlükleri, bir serinin daha iyiye gidebileceğinin net kanıtlarından biridir benim gözümde.

Okumayan kalmasııııınnnn!
Cress
Marissa Meyer
Ve Cress uyduya hapsedilen bir kabuk
Onun hikayesini okumakta eğlenceliydi
Aslında bir romantik ama tamamen dahi
O bir aşık bir o kadarda masum
Hızlı akıcı ve sürükleyici devam ediyor seri
İşler tamamen karışıyor ve Kai sonunda herseyi öğreniyor yani burada tamamen hikayelerinin tersini yaşıyoruz okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksiniz Wolf a çok üzüldüm ya Scarlett ah onların hikayelerine doyamadan Cress ve kaptan ikilisini okuyoruz bu kitapta aşktan çok savaşı anlatan yani iyiydi bölüm hızla bitti bakalım dördüncü kısım nasıl devam edecek özelikle kötü Kraliçe lavinya ...
Levana topladığı kabukları aslında öldürmüyordu onları deneylerinde kullanıyordu. Sonra Birtanesi dijital ortamda ustalaşinca onu bir uyduya kapatip dünya yörüngesine koydu. Ona casusluk yapabilmesi için. Uydudaki kiz, yani cres, cinder ve ekibine yardım ediyordu. Ve kaptan Thorne a karşı hisleri vardı. Ama ne yazıkki yıllardır tıkalı kaldığı o uydudan kurtulacakken Sihirbaz Sybil in ani ziyareti herşeyi altüst ediyor ve grup dağılıyor. Scarlet Aya rehin götürülüp sorgulanıyor. Thorne cress ile uyduyla hepbirlikte sahra çölüne düşüyor Thorneun gözleri geçici kör oluyor ve cinder da doktorun yanina afrika ya herşeyin başladığı o yere gidiyor.
"Daha ufacık bir kız çocuğuyken, cadı onu ne kapısı ne de merdiveni olan bir uzay uydusuna hapsetti."

Kitabı an itibariyle bitirmiş birisi olarak öncelikle söyleyebileceğim şey vaaaooovv bu neydi böyle yahuu… Ben her kitabıyla bu kadar tırmanan bir seri daha önce hiç okumadım. Gerçekten bu hikayenin temelinin replika olmasına dayanmasına inanamıyorum. Bu kadar mı bağlantılar sağlam kurulur bu kadar mı iyi bir hayal gücüyle yönetilir bu dünya… Gerçekten çok beğendim. Yine heyecanlandırdı beni sevgili Marissa…

Scarlet’da en son ekibimiz toplaşmış acaba napıcaz bu cadı Levana’ya karşı diye plan yapmaktaydı. Ki ben ekipçe kendilerini pek beğeniyorum. Birlikte geçirdikleri zamanda acaip tatlı oluyorlar. Tam onlara uzaktan da olsa Cress katıldı derken ekip tam anlamıyla dört bir yana saçıldı, ortalık fena karıştı. Ben de kitabı okurken kendimi paralamaktan strese girdim resmen… Saçımla oynamaktan saçlarım kabarmış bir haldeydim en son kitaba şapşal şapşal bakarken :D

Cress daha ilk kitapta Levena hakkında Cinder’i uyararak hikayede yerini almıştı aslında… Bu kitapta da kendisini daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz. Kraliçe’nin Sihirbazı tarafından 7 yıl önce bir uyduya hapsedilmiş, Aycı yeteneği olmayan bir Kabuk o… Daha minicikken öldürülmesi için annesi tarafından hükümete teslim edilmiş güçleri olmadığı için… Ama öldürülmesi için gönderilen bu çocukların öldürülmediğini, aslında hapsedildiğini öğreniyoruz bu kitapta… Cress de öncelikle yetimhanevari bir yerde büyütülür ve orda tesadüf sonucu Cress’in teknolojik konularda inanılmaz yetenekli olduğu ortaya çıkar. Cress Sihirbaz ne isterse yapıp, onlara yardım edip, hatta tam kabul görüldüğünü artık bir Kabuk olduğu için affedildiğini zannetmişken Dünya ile ilgili casusluk yapabilmesi için bir Uyduya hapsedilir. Dile kolay hem de kocaman bir 7 yıl boyunca tek başına orada bırakılır. Ve sonunda verdikleri görevin birinde Cinder ile yolları kesişir. İşte o zaman Cress’in ve bizimkilerin hayatları için dönüm noktası olmuştur.

Kitaptaki çiftlerime sonuna kadar bağlıyım, hepiciğini bağrıma basasım geliyor. Ne kadar Scarlet’i pek sevmesem de ben onları Wolf’la çift olarak seviyordum yahuu… Scarlet’in başına gelenlere çok üzüldüm, Wolf’un haline ise içim cızz etti yaa, yıkıldı resmen koca kurt.... Nolacak bu iş böyle bilmiyorum :(

Her zamanki gibi kurgunun en büyük hayranıyım. Bir heves aaa Cindirella uyarlamasaymış bir de bunu deneyeyim diye başladığım hikaye beni bağımlısı yaptı. Hikaye akıcı, çeviri de oldukça iyi, kurgu desek çok sağlam e peki bu kitabı nasıl tavsiye etmem ben… Seri şiddetle tavsiye edilir. Türü sevenleer BA-YI-LA-CAK-SI-NIZZ!!! Herkese iyi okumalar ;)
Cress, Cinder'ı Kraliçe Levana'nın hain planlarından haberdar etmek için her şeyi göze almıştı. Ancak ufak bir sorunu vardı. Çocukluğundan beri, hapsedildiği bir uyduda yaşıyordu ve ona eşlik eden tek şey internet bağlantılı ekranlardı. Elinde yalnızca bu ekranlar olunca, Cress'in de efsanevi bir hackera dönüşmesi kaçınılmazdı.
Bütün Dünya; Cinder, Kaptan Thorne, Scarlet ve Wolf'un peşindeydi. Onlar ise Levana'nın planlarını altüst etmek için Cress'i esir tutulduğu uydudan kurtarmaya ant içmişti. Ancak bir şeyler ters gitti ve ekip üyeleri uzayın ortasında birbirlerini kaybetti. Kraliçe Levana ise hiçbir şeyin İmparator Kai ile düğününü engellemesine izin vermemeye, dolayısıyla Cinder'ın peşini bırakmamaya kararlıydı.
Cress, Scarlet ve Cinder, Dünya'yı kurtarmaya gönüllü olmamıştı. Yine de Dünya'nın tek umudu Cress, Scarlet ve Cinder'dı.
Olaylar bakımından çok yoğun bir kitaptı. Fazla karakter var ve hepsinin elbette bir şeyler yapması gerekiyor. Bu kitapta hiç beklemediğim şekilde bazı karakterleri sevmeye başladım ancak elbette herkesin bir favorisi vardır, ama bunu dile getirmek için erken olduğunu düşünüyorum. Seriyi bitirdikten sonra favorilerimi açıklayabilirim herhalde
Herkes birbirini etkilemeye çalışıyor. Daha zeki ya da kendilerinden emin görünmek için birbirleriyle yarışıyorlar.
Marissa Meyer
Sayfa 301 - Artemis Yayınları
Belki de kader diye bir şey yoktur. Belki kader dedikleri, bize sunulan imkanlar ve onlarla ne yaptığımızdır.
Genç imparator kendi sarayından kaçırıldı. Olacak iş değil! Dünyalılar bu aptallıklarıyla bugüne kadar iyi dayanmış. Çoktan nesilleri tükenmeliydi.
Marissa Meyer
Artemis Yayınları
Dördüncü Kitap:
"Rapunzel, prensi gördüğünde kollarına atılıp ağlamaya başladı ve gözyaşları prensin gözlerine yuvarlandı."
Marissa Meyer
Sayfa 377 - Artemis Yayınları
"Biliyor musun,ben çocukken prenseslerin taç takıp çay partileri düzenlediği sanırdım.Artık gerçek bir prenses tanıyorum ve doğrusunu istersen biraz hayal kırıklığına uğradım."
Marissa Meyer
Sayfa 18 - Artemis Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cress
Alt başlık:
The Lunar Chronicles Serisi 3
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051426556
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cress
Çeviri:
Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Daha ufacık bir kız çocuğuyken, cadı onu ne kapısı ne de merdiveni olan bir uzay uydusuna hapsetti.
Gelecekte bile,
KULEYE HAPSEDİLEN GENÇ KIZLAR VAR...

Cress, Cinder'ı Kraliçe Levana'nın hain planlarından haberdar etmek için her şeyi göze almıştı. Ancak ufak bir sorunu vardı. Çocukluğundan beri, hapsedildiği bir uyduda yaşıyordu ve ona eşlik eden tek şey internet bağlantılı ekranlardı. Elinde yalnızca bu ekranlar olunca, Cress'in de efsanevi bir hackera dönüşmesi kaçınılmazdı.
Bütün Dünya; Cinder, Kaptan Thorne, Scarlet ve Wolf'un peşindeydi. Onlar ise Levana'nın planlarını altüst etmek için Cress'i esir tutulduğu uydudan kurtarmaya ant içmişti. Ancak bir şeyler ters gitti ve ekip üyeleri uzayın ortasında birbirlerini kaybetti. Kraliçe Levana ise hiçbir şeyin İmparator Kai ile düğününü engellemesine izin vermemeye, dolayısıyla Cinder'ın peşini bırakmamaya kararlıydı.

Cress, Scarlet ve Cinder, Dünya'yı kurtarmaya gönüllü olmamıştı.
Yine de Dünya'nın tek umudu Cress, Scarlet ve Cinder'dı.

Kitabı okuyanlar 495 okur

 • •Nazlı
 • ırmak
 • Begüm Sevim
 • Mi sono perso
 • Özge Dağcı
 • Kübra Önal
 • Cress
 • Tuğçe Ersoy
 • Şevval
 • Merve Çolak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.3
14-17 Yaş
%42.4
18-24 Yaş
%26.6
25-34 Yaş
%19.8
35-44 Yaş
%2.3
45-54 Yaş
%0.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.3
Erkek
%3.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.3 (119)
9
%25.9 (60)
8
%12.1 (28)
7
%7.8 (18)
6
%1.7 (4)
5
%0.4 (1)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları