Cress The Lunar Chronicles Serisi 3

9,1/10  (142 Oy) · 
260 okunma  · 
102 beğeni  · 
1.720 gösterim
Daha ufacık bir kız çocuğuyken, cadı onu ne kapısı ne de merdiveni olan bir uzay uydusuna hapsetti.
Gelecekte bile,
KULEYE HAPSEDİLEN GENÇ KIZLAR VAR...

Cress, Cinder'ı Kraliçe Levana'nın hain planlarından haberdar etmek için her şeyi göze almıştı. Ancak ufak bir sorunu vardı. Çocukluğundan beri, hapsedildiği bir uyduda yaşıyordu ve ona eşlik eden tek şey internet bağlantılı ekranlardı. Elinde yalnızca bu ekranlar olunca, Cress'in de efsanevi bir hackera dönüşmesi kaçınılmazdı.
Bütün Dünya; Cinder, Kaptan Thorne, Scarlet ve Wolf'un peşindeydi. Onlar ise Levana'nın planlarını altüst etmek için Cress'i esir tutulduğu uydudan kurtarmaya ant içmişti. Ancak bir şeyler ters gitti ve ekip üyeleri uzayın ortasında birbirlerini kaybetti. Kraliçe Levana ise hiçbir şeyin İmparator Kai ile düğününü engellemesine izin vermemeye, dolayısıyla Cinder'ın peşini bırakmamaya kararlıydı.

Cress, Scarlet ve Cinder, Dünya'yı kurtarmaya gönüllü olmamıştı.
Yine de Dünya'nın tek umudu Cress, Scarlet ve Cinder'dı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786051426556
 • Orijinal Adı:
  Cress
 • Çeviri:
  Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin Sueda 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cress,Cinder ve Scarlet'ın ardından okuduğum üçüncü Marissa Meyer romanı oldu.Cinder,külkedisi öyküsünü bilim-kurguyla harmanlayarak çok akıcı bir roman sunmuştu bize.Scarlet ise kırmızı başlıklı kız öyküsüyle onu aratmayacak bir devam kitabıydı.Cress ise bize Rapunzel'in fantazi ve bilim-kurgu katılmış modern versiyonunu aktarıyor.Yine ve yine çok akıcı,bir solukta okutan,ana karaktere aşık eden,baskısı da harika olan bir kitap.Macera ve heyecan denizinde kayboldum diyebilirim,bu sürükleyici seriyi favorilerime ekledim bile.Cress,seride en sevdiğim kitap konumunda şu anda.Özellikle Cress'in naifliğine ve tatlılığina ve Kaptan karakterinin mükemmelliğine bayıldım.Bu seriye er ya da geç başlayın.Benim gibi geç başlasanız bile başlayın.Kesinlikle pişman olmayacaksınız.Serinin yan kitabı olan Levana'yı da heyecanla okumayı bekliyorum.

Furkan 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Ovv! Bu nasıl bir kitaptı? Serinin zirvesiydi diyebilirim. Aşırı akıcı bir dili ve fıstık gibi bir karakteri vardı. Scarlet karakterini çok fazla sevememiştim ama Cress bombaydı! Olayların heyecanı beni benden aldı. Karakterlerin evrimi, mekanlar -özellikle Afrika sahneleri- enfesti. Sonlara doğru olan Levana bölümüne de çok fazla bayıldım. Muhteşem bir kötü olmuş resmen. Yazar gerçekten uçmuş, sırada Levana var ve vumarım tempo düşmez.

Güneş İbret 
04 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Nerden başlasam bilemediğim için ilk olarak Ay Günlükleri serisinin üçüncü romanı ve Rapunzel'in modern versiyonu olduğunu belirteyim. Okuyanlar bilir ilk kitapta Cinder'e görüntülü arama yoluyla ulaşan bir kız vardı. Bu kitapta onun kim olduğunu ve neden Cinder'e yardım ettiğini öğreniyoruz. Kraliçe Levana aynalardan,robotlardan bir de kabuklardan nefret ediyor. Cress de o kabuklardan biri yani ay halkının kullandığı sihrin etkisi altına giremeyen nadir varlıklardan. Bu yüzden onları dünyaya yayılan hastalığın panzehrini elde etmek için deneylerde kullanıyorlar. Cress ise bir uyduya hapsedilmiş çünkü bilgisayar,ağ ve internet konusunda tam bir uzman. Saniyeler içinde bütün sistemi çökertebiliyor,sinyalleri değiştirebiliyor ya da istediği her bilgiye ulaşabiliyor. Cinder de onu o uydudan kurtarmak için kolları sıvıyor tabii. Bu kitap oldukça hareketliydi. Bir anları bile durgun ve huzurlu geçmedi ki benim bu tarz romanlardan beklentim bu yöndedir. İkinci kitapta olan olaylar yüzünden Kai sonunda Levana ile evlenmeye razı oluyor,Cress ve Thorne bir çöle düşüyor,Dr Erland geri dönüyor ve sonunda Winter da bu kitapta görünüyor. Scarlet ve Wolf tan behsetmiyorum bile bütün kitap boyunca o ikisine üzüldüm. Kitapta güldüğüm o kadar çok yer vardı ki. Özellikle Thorne,Cressi kurtarmaya geldiğinde yaşanan bir yanlış anlaşılma kısmı Keşke açık açık yazabilsem ama okumayanlara spoiler vermek istemiyorum. Zavallı Thorne un başına gelmedik kalmadı kitapta. Daha doğrusu hepsinin başına bir şeyler geldi. Her kitabında olduğu gibi yazar,bu kitaptada çok şaşırtıcı şeyleri ortaya çıkardı. Ve mutlaka her şeyin mantıklı bir açıklaması,ilişkisi var. Zaten seride en sevdiğim şeylerden biride kurgunun sağlamlığı,tutarsız olmayışı. Ve Iko her ne kadar gemi olarakta sevsemde yeni bedenine kavuşması daha iyi oldu. Zaten onun konuşmaları ve Kai ye olan hayranlığı seriye ayrı bir renk katıyor. Kai den bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum,zavallım ilk kitaptan beri ne çekti şu Levanadan! Levana her zaman ki gibi kötülüğünün zirvesindeydi. Kitap son derece akıcı ve heyecanlıydı ve artık favorilerimin arasında.Bu kitaptan sonra artık her seriyi aynı şekilde beğeneceğimi sanmıyorum,hep bir kusur arayacağım kesin.Tek söyleyebileceğim bu seriyi OKUMALISINIZ!

Zülal Akgül 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ay günlükleri serisinin 3. Kitabında cress yani rapunzelin masalını görüyoruz cress kızımız çok zeki bütün ekranlardan çokta iyi anlıyor ama kendisi bir uzay gemisinde hapis kraliçe Levananın emrine çalışıyor istemeyerek tabi bizim çete onu orada bırakır mı cinder scarlet wolf thorne iko , cress i kurtarmaya çalışıyorlar tabi burda baya bi olaylar oluyor gerisi spoi olur o yüzden benden bu kadar

angelsbooks 
31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çocuk masallarının bilimkurguyla harmanlanıp günümüze uyarlanmış hali, Ay Günlükleri. Artemis Yayınları'nın en sevdiğim serilerinden biri bu seri. Uzun zamandır elimde olmasına rağmen bitecek korkusuyla bir türlü elim gitmiyordu. Okudum, mutluyum ama sona bir adım daha yaklaştığım için üzülüyorum.

Kitabın favori karakteri Thorn'du benim için. Çok sevimli değil mi ya?

Kızlarda zirve hala Cinder'da tabii ki.

Bunu daha önce de söylemiş olabilirim emin değilim ama tekrarlamakta sorun görmüyorum. Genelde kitaplar ilerledikçe seri düşüşe geçer ya hani, Ay Günlükleri, bir serinin daha iyiye gidebileceğinin net kanıtlarından biridir benim gözümde.

Okumayan kalmasııııınnnn!

Hayat 
12 Şub 23:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Levana topladığı kabukları aslında öldürmüyordu onları deneylerinde kullanıyordu. Sonra Birtanesi dijital ortamda ustalaşinca onu bir uyduya kapatip dünya yörüngesine koydu. Ona casusluk yapabilmesi için. Uydudaki kiz, yani cres, cinder ve ekibine yardım ediyordu. Ve kaptan Thorne a karşı hisleri vardı. Ama ne yazıkki yıllardır tıkalı kaldığı o uydudan kurtulacakken Sihirbaz Sybil in ani ziyareti herşeyi altüst ediyor ve grup dağılıyor. Scarlet Aya rehin götürülüp sorgulanıyor. Thorne cress ile uyduyla hepbirlikte sahra çölüne düşüyor Thorneun gözleri geçici kör oluyor ve cinder da doktorun yanina afrika ya herşeyin başladığı o yere gidiyor.

Deniz Atakan 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Daha ufacık bir kız çocuğuyken, cadı onu ne kapısı ne de merdiveni olan bir uzay uydusuna hapsetti."

Kitabı an itibariyle bitirmiş birisi olarak öncelikle söyleyebileceğim şey vaaaooovv bu neydi böyle yahuu… Ben her kitabıyla bu kadar tırmanan bir seri daha önce hiç okumadım. Gerçekten bu hikayenin temelinin replika olmasına dayanmasına inanamıyorum. Bu kadar mı bağlantılar sağlam kurulur bu kadar mı iyi bir hayal gücüyle yönetilir bu dünya… Gerçekten çok beğendim. Yine heyecanlandırdı beni sevgili Marissa…

Scarlet’da en son ekibimiz toplaşmış acaba napıcaz bu cadı Levana’ya karşı diye plan yapmaktaydı. Ki ben ekipçe kendilerini pek beğeniyorum. Birlikte geçirdikleri zamanda acaip tatlı oluyorlar. Tam onlara uzaktan da olsa Cress katıldı derken ekip tam anlamıyla dört bir yana saçıldı, ortalık fena karıştı. Ben de kitabı okurken kendimi paralamaktan strese girdim resmen… Saçımla oynamaktan saçlarım kabarmış bir haldeydim en son kitaba şapşal şapşal bakarken :D

Cress daha ilk kitapta Levena hakkında Cinder’i uyararak hikayede yerini almıştı aslında… Bu kitapta da kendisini daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz. Kraliçe’nin Sihirbazı tarafından 7 yıl önce bir uyduya hapsedilmiş, Aycı yeteneği olmayan bir Kabuk o… Daha minicikken öldürülmesi için annesi tarafından hükümete teslim edilmiş güçleri olmadığı için… Ama öldürülmesi için gönderilen bu çocukların öldürülmediğini, aslında hapsedildiğini öğreniyoruz bu kitapta… Cress de öncelikle yetimhanevari bir yerde büyütülür ve orda tesadüf sonucu Cress’in teknolojik konularda inanılmaz yetenekli olduğu ortaya çıkar. Cress Sihirbaz ne isterse yapıp, onlara yardım edip, hatta tam kabul görüldüğünü artık bir Kabuk olduğu için affedildiğini zannetmişken Dünya ile ilgili casusluk yapabilmesi için bir Uyduya hapsedilir. Dile kolay hem de kocaman bir 7 yıl boyunca tek başına orada bırakılır. Ve sonunda verdikleri görevin birinde Cinder ile yolları kesişir. İşte o zaman Cress’in ve bizimkilerin hayatları için dönüm noktası olmuştur.

Kitaptaki çiftlerime sonuna kadar bağlıyım, hepiciğini bağrıma basasım geliyor. Ne kadar Scarlet’i pek sevmesem de ben onları Wolf’la çift olarak seviyordum yahuu… Scarlet’in başına gelenlere çok üzüldüm, Wolf’un haline ise içim cızz etti yaa, yıkıldı resmen koca kurt.... Nolacak bu iş böyle bilmiyorum :(

Her zamanki gibi kurgunun en büyük hayranıyım. Bir heves aaa Cindirella uyarlamasaymış bir de bunu deneyeyim diye başladığım hikaye beni bağımlısı yaptı. Hikaye akıcı, çeviri de oldukça iyi, kurgu desek çok sağlam e peki bu kitabı nasıl tavsiye etmem ben… Seri şiddetle tavsiye edilir. Türü sevenleer BA-YI-LA-CAK-SI-NIZZ!!! Herkese iyi okumalar ;)

Selin 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk iki kitapta sürekli kitapların beni şaşırtmadığını söylemiştim. Yine bu kitapta çoğu yönden beklediğim gibiydi ve yine bariz noktalar vardı ama sanırım aksiyonun bol olmasından bu sefer o kadar da çok gözüme batmadı.
Ayrıca şunu anladım ki Scarlet'ın olmadığı bölümler aşırı cıvık oluyormuş. Ben Thorne'u hala "anlamdıramadım". -spoiler? - Fan artlar sağ olsun Jacin'in Winter'dan bahsettiğini en başından beri biliyordum. - spoiler? -
Kitabın genel gidişatı güzeldi. Yani yazar olayları güzel bağlamış. Tabii olmasa da olurdu dediğim şeyler vardı ama bu kadar da olsun artık.
Son kısımda biraz da olsa Winter'ı görüyoruz ve onun Levana'nın bütün ihtirasının altında ezilmiş bir karakter olması hoşuma gitti. Levana'nın ona yaşattığı her şeyi tek bir cümlesinden bile anlayabiliyorsunuz aslında.
Ve bir bakıma düşününce galiba kitaptaki en zeki ve aklı başında karakter Levana. Yani geri kalan herkes ayrı bir dünya. Cress muhtemelen görüp görebileceğiniz en naif karakter, Kai'nin ne düşündüğü belli değil. Thorne bambaşka bir evren zaten. Cinder'a sorsan varsa yoksa Kai. Iko'nun en sevdiği renk gökkuşağı. Liste böyle uzayıp gidiyor yani. O yüzden favori karakterim tabii ki Levana.
Ve son kitapla ilgili deli gibi spoiler yedim. Yani çok üzücü bir durum.

birkitabimbirkahvem 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin üçüncü kitabı da bitti. Bu kitapta aramıza Cress yani rapunzel katıldı. Uydu'ya hapsolan bir kabuk kendisi. Cress ve Thorne, Cinder ve Jacin, Scarlet ve Wolf... Bunlar efsaneydi ya! Hem kahkahalarla gülüp hem heyecandan yerimde duramadım. Bu nasıl olağanüstü bir kurgu!

Levana'yla olan savaş tam gaz devam ediyor. Nereye bağlanacak, nasıl sonuçlanacak belli olsa da seri heyecanını asla kaybetmiyor. Yapacak yorum da bulamıyorum açıkçası. Sadece şunu söylemek isterim ki seri ilerledikçe kitaplar güzelleşip daha fazla  heyecan kazanıyor. Elinizden bırakamayacağınız, sizi alıp götürsün istediğiniz kitap varsa bu seri tam size göre.  Kitabın içeriğinden bahsedersem diğer iki kitap hakkında çok fazla spoiler vermiş olacağım için hiç değinmiyorum. Bazı arkadaşların bu seriye yaptıkları yorumları(!) okurken resmen spoiler'a boğulduğum için ben aynı şeyi yapmamaya çalışıyorum. Sadece 'sürükleyici' demek bile yeterli seri için.

Aybike Alkan 
18 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Seri her kitapla daha da güzelleşiyor ve karakterlere gittikçe daha da bağlanıyorsunuz. Marissa Meyer üçüncü kitabında da hayal kırıklığına uğratmıyor. Masal karakterlerinin ahenkle bir araya gelmesi diyebilirim... farklı karakterler birbirleriyle çok güzel bağlanmış. Kai ile Cinder'in bir araya gelmesini sabırsızlıkla bekledim. Cress'i genel olarak sevdim ama saf zayıf karakterlere bir türlü ısınamıyorum. Winter'ı bu kitapla birazda olsa tanımış olduk. Serinin diğer kitabını okumak için sabırsızlanıyorum.

3 /

Kitaptan 38 Alıntı

Hande 
 16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan içinden gelmedikçe kimseye seni seviyorum dememeli."

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 503 - Artemis Yayınları)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 503 - Artemis Yayınları)
Mona'nın Lisa'sı 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Şimdi de aynısını yapıyorsun değil mi?" diye sordu Cinder."Hiçbir şey düşünmüyorsun."
"Alışkanlık işte."

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 224)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 224)
Mona'nın Lisa'sı 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta en nefret ettiğim insan tiplemesi hilesi ortaya çıkınca kontrolünü kaybedenlerdendir.Madem sahtekarlık yapıyorsun yenilgiyi de kabul edeceksin.

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 279)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 279)
Rabia Bakırdaş 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

*Bunu okuduğumda gülümsediğim gerçeği* :)
Dördüncü Kitap:
"Rapunzel, prensi gördüğünde kollarına atılıp ağlamaya başladı ve gözyaşları prensin gözlerine yuvarlandı."

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 377 - Artemis Yayınları)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 377 - Artemis Yayınları)
YNT 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Genç imparator kendi sarayından kaçırıldı. Olacak iş değil! Dünyalılar bu aptallıklarıyla bugüne kadar iyi dayanmış. Çoktan nesilleri tükenmeliydi.

Cress, Marissa Meyer (Artemis Yayınları)Cress, Marissa Meyer (Artemis Yayınları)
NigRa 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belki de kader diye bir şey yoktur. Belki kader dedikleri, bize sunulan imkanlar ve onlarla ne yaptığımızdır.

Cress, Marissa MeyerCress, Marissa Meyer
Aybike Alkan 
18 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Doğarken şimşekler çaktıran ve sonsuza dek alev alev yanan o destansı aşklardan birini yaşayacaklardı. Zamanın, mesafelerin ve hatta ölümün bile engelleyemeyeceği bir aşk."

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 21 - Artemis)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 21 - Artemis)
Rabia Bakırdaş 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Thorne onu kurtaracaktı. O bir kahramandı. Cress de masaldaki çaresiz prenses. Hikayenin sonunda prenses kurtulur ve kahramanıyla sonsuza dek mutlu yaşardı, öyle değil mi?

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 290 - Artemis Yayınları)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 290 - Artemis Yayınları)
Mona'nın Lisa'sı 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir sır daha ister misin?Sana en büyük sırrım ne söyleyeyim mi?"Bacaklarını uzatıp kırık bir bebek gibi oturdu."Korkuyorum,Kai.Çok korkuyorum."

Cress, Marissa Meyer (Sayfa 543)Cress, Marissa Meyer (Sayfa 543)
4 /