Scarlet (Ay Günlüğü #2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6214
Gösterim
Adı:
Scarlet
Alt başlık:
Ay Günlüğü #2
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
486
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425559
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Scarlet (The Lunar Chronicles, #2)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
DÜNYA YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYKEN, KÜLKEDİSİ İle KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ'IN YOLLARI KESİŞECEK...
Mekanik ustası sayborg Cinder hapishaneden kaçma planları yapıyor ancak bunu başarabilse bile dış dünyanın tehlikelerine karşı kendini nasıl koruyacak?
Dünya'nın diğer ucunda, Scarlet Benoit?nın büyükannesi günlerdir kayıp. Scarlet büyükannesini bulmasına yardımcı olabilecek bir sokak savaşçısı olan Wolf'la tanıştığında, başta bu yabancıya güvenmekte tereddüt ediyor. Ne de olsa sokaklar 'kurt'larla dolu!
Yolları kesişen Scarlet, Wolf ve Cinder birlikte esrarengiz bir maceraya atılırken onları bekleyen yeni bir gizemden habersizler. Şimdi üç masal kahramanı da Ay Ülkesi kraliçesinin hep bir adım önünde olmak zorunda. Çünkü kötü kalpli kraliçe, yakışıklı prensi kendi kralı ve esiri yapmak için elinden geleni ardına koymayacak.
Cinder Hakkında:
"Sayborglar arasında bir beyaz atlı prens."
- The Wall Street Journal
Marissa Meyer, Washington'ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.
486 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Okuyalı birkaç hafta olmasına rağmen Yorumu ancak şimdi paylaşabiliyorum
#Cinder ı bitirdiğim gibi çok büyük bir merakla hemen #Scarlet e başladım.
Vee tabi ki bütün merakıma değdi ve beklentilerimi karşıladı. (Serinin diğer kitaplarını hemen alıp okumayı düşünüyorum.)
Kitapta Scarlet'ın başından geçenleri okuyoruz. -Aslında Kırmızı Başlıklı Kız'ımız- masalla da aralarında bayağı bağlantı var. Seriye de 21....yüzyıl sonrası masallar diyebilirim.
Konusu çok güzel çok akıcı ve sürükleyici.
Son 200 sayfasını filan bir oturuşta okumuştum.
Scarlet in babaannesinin kaçırılmasıyla başlayan olaylar Wolf'la tanışması olayların gidişatı ve en çokta bolca Cinder bölümlerine yer verilmesi çok hoşuma gitti.
İlk başlarda Wolf karakterine çok güvensiz olsamda sonrasında çok sevdim, özellikle de sonlarda
Cinder'ın bazı hallerine yine sinir olmadım değil bir de bir ara kontrolü kaybedeceğini bayağı kortum.
Ahh Kai diyecek bir şey bulamadım salaksın sanki...
Serinin diğer kitaplarını Hemen alıp ard arda okuyacağım.
Herkese bol bol Okumalı bir ay Diliyorumm
486 syf.
·Beğendi·10/10
İlk kitabı okumayanlar için SPOİLER içerebilir!!!!

Dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, Külkedisi ile Kırmızı Başlıklı Kız'ın yolları kesişecek...

Cinder ilk kitabın sonunda hapse giriyor ve Dr. Erland Cinder'ın hücresine gelip ona yaptığı testler esnasında kızın Dna'sını çıkardığını ve onun aslında kim olduğunu söyleyip ona yepyeni el ve ayak veriyor. Cinder bu yepyeni sayborg parçalarını kullanarak hapishaneden kaçmaya çalışırken yanlışlıkla başka suçlunun kaldığı hücreye giriyor ve kaçma planına onu da yani Thorne'u da dahil etmek zorunda kalıyor iyi ki de Thorne ile karşılaşıyor, Thorne ve onun muhteşem gemisi sayesinde kaçmayı başarıyorlar aynı zamanda Thorne ile kitaba neşe geldi :D
Bu sırada Cinder'dan çok uzakta olan Scarlet'in de çözmeye çalıştığı bir kayıp vakası peşindedir. Scarlet'in büyükannesi uzun zamandır kayıp ve şahsen bu durum Scarlet dışında kimsenin umurunda değilmiş gibi. Ta ki Wolf adında sokak dövüşçüsü ile karşılaşana kadar. Wolf ona büyükannesini bulma konusunda yardım edeceğini söyler. İlk başlarda Scarlet, Wolf'a güvenmese de (ki o bölümleri okurken bende güvenmedim) onunla büyükannesini bulmaya çalışır. Bu esnada başlarına birçok olay geliyor. Kitabın sonlarına doğru Cinder, Scarlet ve Wolf'un yolları kesişiyor. Bu üçünün çözmesi gereken sırlar ve baş etmesi gereken düşmanlar var. Bu sırada Kraliçe Levana'da Cinder'ın peşindedir ve İmparator Kai'nin Cinder'ı bulup ona vermesi için Kai'yi tehdit edip durmaktadır. İmparatoriçe olup Dünya'ya hükmedebilmek için elinden gelen her kötülüğü yapacak gibi duruyor.

Bu kitap Cinder'a oranla daha aksiyon ve heyecan doluydu. Özellikle yeni karakterlerin katılmasıyla mükemmel olmuş. Thorne ve Wolf karakterine bayıldım fakat Thorne karakterine daha çok bayıldım esprileri ve flörtöz havaları bir başka güzeldi <3 :D Scarlet, büyükannesi ve Cinder arasında ne gibi bir bağlantı var merak ediyordum kitabın başlarını okuduğumda bu bağlantıyı hemen kurmuştum. Bu arada ilk kitabın sonlarına doğru Cinder hakkında teorilerim vardı aslında kim olduğuyla ilgili ve hepsi doğru çıktı :D İlk kitabın incelemesinde dediğim gibi Cinder Külkedisi masalından esinlenilmişti ve Scarlet'te Kırmızı Başlıklı Kız masalından esinlenme. Kitapta ilk
Wolf adını duyduğum andan itibaren birçok tahminim vardı çocukla ilgili ve kitapta Kırmızı Başlıklı Kız'dan esinlendiğinden otomatikman herkesin aklına kurt gelir zaten ve şuna bakın ki çocuğun anıldığı isim Wolf :D Tabi zeki kızımız Scarlet'te şüphelenip internette araştırmalar yapıyor ancak bir sonuca varamıyor maalesef. Bu arada beklediğiniz veya düşündüğünüz o klişe kurtlardan değil Wolf olayın içinde bambaşka şeyler var ancak kitabı okursanız anlarsınız. Kitapta Cinder ve Kai'yi tekrardan bir arada görmeyi çok istedim ama maalesef olmadı ancak arada Kai ve Levana'nın ne durumda olduklarını okuduğumuz bölümlerde var ve Kai her bölümde Cinder'ı düşünmeden yapamıyor <3 :D Scarlet ve Wolf ikilisine bayıldım ikisi harika bir çift <3 Ve İko, bir mekanik olmasına rağmen flört edebiliyor, üzülüp, utanabiliyor ve bu halleri ona ayrı bir tatlılık katıyor özellikle Thorne ile arasında ki flörtöz konuşma baya güzeldi :D
 • Cress
  9.1/10 (552 Oy)422 beğeni1.303 okunma175 alıntı5.571 gösterim
 • Cinder
  8.7/10 (895 Oy)671 beğeni1.993 okunma185 alıntı14.459 gösterim
 • Winter
  9.2/10 (439 Oy)343 beğeni1.003 okunma212 alıntı5.019 gösterim
 • Levana
  8.2/10 (351 Oy)246 beğeni876 okunma65 alıntı3.404 gösterim
 • Sarai
  7.7/10 (717 Oy)477 beğeni1.576 okunma143 alıntı16.813 gösterim
 • Warcross
  8.8/10 (1.071 Oy)855 beğeni2.077 okunma232 alıntı18.882 gösterim
 • Karanlık Zihinler
  8.1/10 (628 Oy)476 beğeni1.491 okunma173 alıntı13.482 gösterim
 • Efsane
  8.5/10 (564 Oy)444 beğeni1.330 okunma112 alıntı12.670 gösterim
 • Lola ve Komşu Çocuk
  7.4/10 (512 Oy)322 beğeni1.322 okunma161 alıntı11.027 gösterim
 • Piyon
  8.1/10 (645 Oy)469 beğeni1.479 okunma203 alıntı12.185 gösterim
486 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Cinder'dan sonra beklediğim gibi mükemmel bir kitaptı. Prens Kai'nin aptallıkları,Levana'nın bencilliği,Cinder'ın kendine yeni yeni itiraf ettiği aşkı,Scarlet ve Wolf'un zorlu aşk macerası..
Tavsiyem kesinlikle üçüncü kitapla birlikte alınması. Kitabı bitirdiğim an keşke diğer kitabını da alsaydım pişmanlığını yaşadım.|Spoiler|
Prenses Selene'nin kitaba başladığımda hatta ilk kitabı bitirdikten sonra Cinder olduğundan emindim. Kitap ilerledikçe "Acaba Scarlet mi ya?" soruları arttı ve merakla okudum. Eminim ki üçüncü kitap daha güzeldir.
486 syf.
·3 günde·10/10
Kırmızı başlıklı kızımızın modernize edilmiş ve yetişkinler için uyarlanmış yeni hali Scarlet. Normalde seri halinde yazılmış romanları okurken çok sıkılırım , kendini tekrarladığını düşünürüm. Ama bu seri o yanılgıyı kaldırıyor. Okurken hiç sıkılmadım, hatta büyük zevkle okudum. (Stephen Kıng Mahşer’ den sonra bana çok iyi gelmiş olabilir diye de düşünmüyor değilim :)) Beni tanıyanlar bilir, tanımayanlar da bilsin ben kırmızı başlıklı kız masalını çok severim bende yeri ayrıdır ;) bu yeni uyarlanmış halini de çok sevdim :)) Babaanne bu kitap neden bu kadar güzeeeel demek istiyorum son olarak :))
486 syf.
Cinder bittiği zaman evet kafamda oturmayan şeyler vardı öyle bitmemeliydi derken Scarlette taşlar yerine oturdu. İki kahramanın birbirinden hiç haberi yokken farklı zorluklar aşıp aynı şey peşinde koşarak bir araya gelmeleri gayet güzel oldu. Ve yine göz ardı edilemeyecek aşklar doruklarda yaşanmaya devam ediliyor bunca mesele içinde. Herşeye rağmen kalbini dinleyen kızlar sonunda mutlu olmayı başarabilecek mi merak ediyorum. Sanırım bu sefer Levena nın başı dertte gözüküyor. Bakalım kazanan kötüler mi olacak iyiler mi.
486 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Scarlet kesinlikle Cinder'den daha iyidi.Bunun sebebi de ilk kitap da olan bazı şeylerin ikinci kitapla bütünleşmesi ve daha iyi anlaşılır olmasıydı.Okurken hiç beklemediğim olayların yaşanması beni kitaba daha da bağladı.Galiba kitabın yarısından çoğunu bir kaç saat içinde okuyup bitirdim.Artık sıra serinin diğer kitaplarında.
486 syf.
·8/10
Serinin ikinci kitabı olan Scarlet, Kırmızı Başlıklı Kız hikayesinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir hikaye. Scarlet kaybolan büyükannesini ararken ona yardımcı olacak kişi Wolf. Fakat Scarlet ile Wolf'un arasında kaçınılmaz bir çekim var. Hikaye iki koldan ilerlemekte. Bir yandan Scarlet'ın büyükannesini araması gösterilirken diğer yandan Cinder'ın hapisten kaçması anlatılmakta. İkinci kitap ilk kitaptaki heyecanını sürdürüyor. Akıcı, heyecanlı bir anlatıma sahip, sonunda iki hikayenin birleşimi ise okumaya değer.
486 syf.
·Puan vermedi
Cinder'dan sonra hayranlıkla okuduğum serinin diğer kitabı...
Her ne kadar ilk 100,150 sayfası benim için sıkıcı geçse de sonradan çok severek , güzel bir şekilde , eğlenerek , olacakları merak ederek okudum .
Scarlet'ın Wolf ile yaşadıkları olsun , Cinder'ın Thorne ile yaşadıkları olsun beni kendine hayran bırakan bir kitap oldu ...
486 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle Ay Günlükleri serisi benim favori serim. Gerçekten öylesine güzel bir seri ki anlatamam. Büyük ihtimal bir çoğunuzun okumuş olduğu bir seridir. Serinin ikinci kitabı olan Scarlet kitabı kırmızı başlıklı kızın gelecek zamana uyarlanmış hali.  Çok akıcı ve heyecan verici bir kitaptı. Kitaptaki karakterler olsun kitap olsun tek kelime ile mükemmeldi. (Ne övdüm ama hahahahaa) Biraz konusundan bahsedecek olursam Scarlet Benoit'in büyükannesi kaybolur ve Scarlet büyükannesini bulmaya çalışır. Wolf adında biri ile karşılaşır ve birlikte büyükannesini bulmaya çalışırlar. Bu yolculukta birçok şey olurken Scarlet ve Cinder'ın yolları burada kesişir.

Cinder kitabı gibi Scarlet kitabıda çok güzel bir kitaptı. Kitapta sürekli aynı karakterin ağzından anlatılmaması çok güzeldi ve insanı sıkmıyordu. Her bir karakterin olayı farklı oluyordu. Kitap gerçekten merak uyandırıyordu. ''Acaba şimdi ne olacak. Şimdi nasıl karşılaşacaklar'' diye sürekli merak ediyordum. Kitapta Scarlet dışında bir önceki kitaptaki Cinder ve Kai karakterleride yer alıyordu. Bunun dışında birkaç yeni karakterde vardı.  Wolf başroldeki erkek karakterdi. Gerçekten çok sempatikti. Kitapta Scarlet ve Wolf'un arasındaki ilişki gerçekten çok hoştu.
Ve benim favorim tabikide Thorne'du. Ne kadarda egolu biri olsada gercekten çok tatlı ve eğlenceli bir karakterdi. Konuşma tarzı, davranışları olsun insanı kendisine çeken bir karakterdi.

Kitap gerçekten çok güzeldi. Ana hikayeye hep sadık kaldı ve çok güzel ilerledi. Yazarın dili ve oluşturduğu karakterler kadar güzeldiki kitap insanı gerçekten içine çekiyordu. Hepinize önerebileceğim çok güzel bir seri ve çok güzel bir kitap. Mutlaka okumalısınız.
486 syf.
·10/10
Scarlet güzeldi. Kitap çok akıcıydı. Kitabı elinize aldığınızda sayfaların nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Serinin ilk kitabına yaptığım yorumda Cinder ve Kai yi az göreceğim için üzüldüğümü söylemiştim. Ama Scarlet A başlayınca bu düşünce aklımdan silindi. Karakterlere gelirsek. Scarlet çok cesur bir karakter. Bu benim çok hoşuma gitti. Wolf çok gizemli bir karakter. Ondan çok şüpheleniceksiniz. Belkide bu şüphelerinizde haklısınızdır. Cinder ı ben zaten seviyorum. İkinci kitapta da hoşuma gitmeyen bir hareketi olmadı. Kai kitabın sonlarına doğru gerçekten sizi sinirlendiricek. Ay Günlükleri serisi şuan benim favorim. Sizlerinde okumasını tavsiye ederim.
486 syf.
·3 günde·10/10
“Dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, külkedisi ve kırmızı başlıklı kız’ın yolları kesişecek.”
İsyanın ayak sesleri duyuluyor mu??? Burada duyulmaya başladı. İkinci kitap birinci kitaptan daha güzeldi çünkü aksiyonlu sahneler daha fazlaydı ve konuya daha fazla girilmişti. Bu kitapta geleceğe uyarlanan masal karakterimiz kırmızı başlıklı kız fakat bu sefer babaannesi kurta değil kurt sürüsüne yakalanıyor. Scarlet muhteşem güçlü bir kadın karakter, aşığıyız böyle karakterlerin, karşısına ne çıkarsa çıksın babaannesini kurtarmaya çalışıyor. Babaannesinin Prenses Selene’yle olan bağlantısıyla yolları Cinder ile kesişiyor ama bu kesişme biraz sonlara doğru oluyor o arada Scarlet ile Wolf’un babaanne kurtarma operasyonundaki yaşadığı maceralar ve Cinder ile Thorne’ün firar maceraları anlatılıyor. Bu kitapta Cinder aylı güçlerini daha çok benimsiyor ve kullanmaya başlıyor. Tabi herkes bir şey yaşarken Kai bir şey yaşamasa olur mu? Aslaaa. Zalimin kızı Kraliçe Levana kara bulut gibi çöküyor yavrumun başına. Ona çok üzüldüm bu kitapta. Kitap aşırı akıcıydı, bir günde bitirdim. Sonu hemen üçüncü kitaba geç diye bağırdı çünkü macera her kitapta artıyor ve bu beni heyecanlandırıyor. 10/10 veriyorum. Sağlıcakla kalın!
486 syf.
·Beğendi·9/10·
ben bu serinin ilk kitabını da beğenmiştim ve bu kitap seriyi arşa çıkardı benim gözümde. serinin ilk kitabına göre çok daha heyecanlı, aksiyonu çok daha boldu. kimi yerlerde o kadar nefessiz kaldım ki.. ika ve cinder i çok sevmiştim evet ama favori çiftim scarlet ve wolf oldu. ben hız kesmeden serinin 3. kitabına başlıyorum müsaadenizle
''Yakınlarında bir alfa dişisi olduğu sürece, güvendesin demektir. Alfa dişisi bulmak zor olmamalı, değil mi?''
''Beni görmek bile istemediğini biliyorum ve seni suçlamıyorum. Ama o sensin Scarlet. Her zaman sen olacaksın.''
''Wolf...''
''Biliyorum. Tanışalı henüz bir hafta bile olmadı ve bu süre içinde, sana yalan söylemekten, seni kandırmaktan ve sana ihanet etmekten başka bir şey yapmadım. Biliyorum. Ama bana bir şans verirsen... İstediğim tek şey, seni korumak. Yanında olmak. Nefes aldığım sürece.''
''Wolf, benden, senin... Alfa dişin olmamı mı istiyorsun?''
''Alfa dişisi,'' diye mırıldandı. ''Kulağa hoş geliyor.
Yüzü neşeyle aydınlanan Scarlet, hafifçe omuz silkti. ''Zamanla bana yakışabilir.''
''Ama tıpkı Cinder gibi, ben de aranılan bir kaçağım,'' diye devam etti Thorne. ''Benim de hapishaneden yok olduğumu fark etmişlerdir, değil mi?''
''Belki de yok olmandan mutludurlar,'' diye mırıldandı Cinder.
Adam bir hayvanın zihnine sahipti. Dağınıktı, vahşiydi ve ilkel içgüdülerle öfke içindeydi. Öldürme arzusu, beslenme ihtiyacı, sürü içinde hangi konumda durduğu ve onu nasıl yükseltebileceğine odaklıydı. Öldür. Ye. Parçala.
''Aracı koyduğun yerin bir adresi falan yok mu?''
''Bir kaptan gemisinin nerede olduğunu her zaman bilir. Bu ruhani bir bağdır.''
''Keşke yanımızda bir kaptan olsaydı.''
''Cinder,'' dedi Iko, sessizce gemiyi keşfettiği birkaç dakikanın ardından. ''Ben devasayım.'' İko'nun metalik sesinde, kolayca ayırt edilebilen bir inilti vardı.
''Sen bir gemisin, İko.''
''Ama ben... Nasıl olur... Elim, görüntüleme sensörüm yokken... Ve kocaman iniş takımlarım var. Bunlar benim ayağım mı oluyor şimdi?''
''Eee, hayır. İniş takımların oluyor.''
''Ah başıma gelenler! Gudubetin teki olmuşum!''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Scarlet
Alt başlık:
Ay Günlüğü #2
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
486
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425559
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Scarlet (The Lunar Chronicles, #2)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
DÜNYA YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYKEN, KÜLKEDİSİ İle KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ'IN YOLLARI KESİŞECEK...
Mekanik ustası sayborg Cinder hapishaneden kaçma planları yapıyor ancak bunu başarabilse bile dış dünyanın tehlikelerine karşı kendini nasıl koruyacak?
Dünya'nın diğer ucunda, Scarlet Benoit?nın büyükannesi günlerdir kayıp. Scarlet büyükannesini bulmasına yardımcı olabilecek bir sokak savaşçısı olan Wolf'la tanıştığında, başta bu yabancıya güvenmekte tereddüt ediyor. Ne de olsa sokaklar 'kurt'larla dolu!
Yolları kesişen Scarlet, Wolf ve Cinder birlikte esrarengiz bir maceraya atılırken onları bekleyen yeni bir gizemden habersizler. Şimdi üç masal kahramanı da Ay Ülkesi kraliçesinin hep bir adım önünde olmak zorunda. Çünkü kötü kalpli kraliçe, yakışıklı prensi kendi kralı ve esiri yapmak için elinden geleni ardına koymayacak.
Cinder Hakkında:
"Sayborglar arasında bir beyaz atlı prens."
- The Wall Street Journal
Marissa Meyer, Washington'ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.

Kitabı okuyanlar 1.511 okur

 • Galeta
 • Ayşe 1
 • Özlem Polat
 • Gözde Demir
 • Nehir Gücüyeter
 • Zeynep
 • Gulnaz
 • Sevde
 • Neriman koçak
 • boogie1

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%45.7
18-24 Yaş
%26.4
25-34 Yaş
%17.8
35-44 Yaş
%1.9
45-54 Yaş
%1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.2
Erkek
%4.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.1 (229)
9
%25.5 (162)
8
%21.9 (139)
7
%10.7 (68)
6
%2.8 (18)
5
%1.6 (10)
4
%0.9 (6)
3
%0.2 (1)
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları