Scarlet (The Lunar Chronicles Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.889
Gösterim
Adı:
Scarlet
Alt başlık:
The Lunar Chronicles Serisi 2
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
486
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425559
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Scaelet
Çeviri:
Deniz Arı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
DÜNYA YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYKEN, KÜLKEDİSİ İle KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ'IN YOLLARI KESİŞECEK...
Mekanik ustası sayborg Cinder hapishaneden kaçma planları yapıyor ancak bunu başarabilse bile dış dünyanın tehlikelerine karşı kendini nasıl koruyacak?
Dünya'nın diğer ucunda, Scarlet Benoit?nın büyükannesi günlerdir kayıp. Scarlet büyükannesini bulmasına yardımcı olabilecek bir sokak savaşçısı olan Wolf'la tanıştığında, başta bu yabancıya güvenmekte tereddüt ediyor. Ne de olsa sokaklar 'kurt'larla dolu!
Yolları kesişen Scarlet, Wolf ve Cinder birlikte esrarengiz bir maceraya atılırken onları bekleyen yeni bir gizemden habersizler. Şimdi üç masal kahramanı da Ay Ülkesi kraliçesinin hep bir adım önünde olmak zorunda. Çünkü kötü kalpli kraliçe, yakışıklı prensi kendi kralı ve esiri yapmak için elinden geleni ardına koymayacak.
Cinder Hakkında:
"Sayborglar arasında bir beyaz atlı prens."
- The Wall Street Journal
Marissa Meyer, Washington'ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.
Okuyalı birkaç hafta olmasına rağmen Yorumu ancak şimdi paylaşabiliyorum
#Cinder ı bitirdiğim gibi çok büyük bir merakla hemen #Scarlet e başladım.
Vee tabi ki bütün merakıma değdi ve beklentilerimi karşıladı. (Serinin diğer kitaplarını hemen alıp okumayı düşünüyorum.)
Kitapta Scarlet'ın başından geçenleri okuyoruz. -Aslında Kırmızı Başlıklı Kız'ımız- masalla da aralarında bayağı bağlantı var. Seriye de 21....yüzyıl sonrası masallar diyebilirim.
Konusu çok güzel çok akıcı ve sürükleyici.
Son 200 sayfasını filan bir oturuşta okumuştum.
Scarlet in babaannesinin kaçırılmasıyla başlayan olaylar Wolf'la tanışması olayların gidişatı ve en çokta bolca Cinder bölümlerine yer verilmesi çok hoşuma gitti.
İlk başlarda Wolf karakterine çok güvensiz olsamda sonrasında çok sevdim, özellikle de sonlarda
Cinder'ın bazı hallerine yine sinir olmadım değil bir de bir ara kontrolü kaybedeceğini bayağı kortum.
Ahh Kai diyecek bir şey bulamadım salaksın sanki...
Serinin diğer kitaplarını Hemen alıp ard arda okuyacağım.
Herkese bol bol Okumalı bir ay Diliyorumm
Marissa Meyer'ın ülkemizde oldukça popüler olan ve çok satanlara giren Ay Günlükleri serisinin ikinci kitabı Scarlet,Kırmızı Başlıklı Kız'ın modern masalını aktarıyor.İlk kitap Cinder'da Külkedisi hikayesini büyük heyecanla ve beğeniyle okudum. Scarlet'ı da bir o kadar sevdim diyebilirim.Yazar birinci kitaptaki tempoyu hiç düşürmeden,çok akıcı bir fantastik kitabı sunmuş bizlere.Çok çok beğendim.Lakin ilk kitabı ayrı bir beğeni ve heyecanla okumuştum,olsun bu kitap da onun yerini doldurabildi.Üçüncü kitap olan Cress,okumam için adeta bana göz kırpıyor. :)
Kırmızı başlıklı kızımızın modernize edilmiş ve yetişkinler için uyarlanmış yeni hali Scarlet. Normalde seri halinde yazılmış romanları okurken çok sıkılırım , kendini tekrarladığını düşünürüm. Ama bu seri o yanılgıyı kaldırıyor. Okurken hiç sıkılmadım, hatta büyük zevkle okudum. (Stephen Kıng Mahşer’ den sonra bana çok iyi gelmiş olabilir diye de düşünmüyor değilim :)) Beni tanıyanlar bilir, tanımayanlar da bilsin ben kırmızı başlıklı kız masalını çok severim bende yeri ayrıdır ;) bu yeni uyarlanmış halini de çok sevdim :)) Babaanne bu kitap neden bu kadar güzeeeel demek istiyorum son olarak :))
Cinder'dan sonra beklediğim gibi mükemmel bir kitaptı. Prens Kai'nin aptallıkları,Levana'nın bencilliği,Cinder'ın kendine yeni yeni itiraf ettiği aşkı,Scarlet ve Wolf'un zorlu aşk macerası..
Tavsiyem kesinlikle üçüncü kitapla birlikte alınması. Kitabı bitirdiğim an keşke diğer kitabını da alsaydım pişmanlığını yaşadım.|Spoiler|
Prenses Selene'nin kitaba başladığımda hatta ilk kitabı bitirdikten sonra Cinder olduğundan emindim. Kitap ilerledikçe "Acaba Scarlet mi ya?" soruları arttı ve merakla okudum. Eminim ki üçüncü kitap daha güzeldir.
Scarlet kesinlikle Cinder'den daha iyidi.Bunun sebebi de ilk kitap da olan bazı şeylerin ikinci kitapla bütünleşmesi ve daha iyi anlaşılır olmasıydı.Okurken hiç beklemediğim olayların yaşanması beni kitaba daha da bağladı.Galiba kitabın yarısından çoğunu bir kaç saat içinde okuyup bitirdim.Artık sıra serinin diğer kitaplarında.
Size bu seriyi nasıl anlatmam gerektiğini bilmiyorum. Okurken sinir krizleri geçiriyor, mutluluktan deliriyor ve daha nice duyguyu yoğun olarak yaşıyorum. Ben seveceğimi düşünüyordum ama bu kadarı? Gerçekten şaşkınım. Ne seriler ne mükemmel diye övülen kitaplar gördü bu gözler de hepsine burun kıvırdık, sevsek de bazı şeyler tamamen sevmemize engel oldu.

Biliyorum, tüm kitapları okumadan bu kararı veremem ama yazarın öyle bir tarzı var ki finali görünce mutluluktan içim içime sığmayacakmış gibi hissediyorum.

Mantığı elden bırakmayan, sebep sonuç ilişkilerini kurguya güzelce yediren, karakterleri tarafsız bir gözle ve anlatıma uygun olarak yansıtabilen bir yazar Marissa Meyer. Araştırma yaptığını, hayallerini özenle ve sabırla şekillendirdiğini görebiliyorsunuz. Karakterleri nasıl canlı yazdığını ah bir bilseniz!

Böyle giderse güncel yazarlar arasında tek favorim olacak. Sevdiğim yazar vardır ama favorim yoktur benim. Kadın tüm kurallarımı aşıp zirveye oynuyor. Gidip sarılmak istiyorum.

Ayrıca bir kuralımı daha söylüyorum ki görün ne kadar sevdiğimi. Normalde ben yazılan kadın karakterleri bir türlü sevemem, asabım bozulur, sevdiklerimin başını şişirir ve sürekli neden böyle, yazar niye yazdı bunu, haksızlık diye saydırır dururum. İstisnai birkaç durum oldu yalnızca ama bir kitaptaki bütün baş karakterleri sevmek? Kalbim dayanmıyor arkadaşlar. En bile diyemiyorum. Cinder, Kaito, Scarlet, Wolf, Thorke... Hepsini deli gibi seviyorum.
Scarlet güzeldi. Kitap çok akıcıydı. Kitabı elinize aldığınızda sayfaların nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Serinin ilk kitabına yaptığım yorumda Cinder ve Kai yi az göreceğim için üzüldüğümü söylemiştim. Ama Scarlet A başlayınca bu düşünce aklımdan silindi. Karakterlere gelirsek. Scarlet çok cesur bir karakter. Bu benim çok hoşuma gitti. Wolf çok gizemli bir karakter. Ondan çok şüpheleniceksiniz. Belkide bu şüphelerinizde haklısınızdır. Cinder ı ben zaten seviyorum. İkinci kitapta da hoşuma gitmeyen bir hareketi olmadı. Kai kitabın sonlarına doğru gerçekten sizi sinirlendiricek. Ay Günlükleri serisi şuan benim favorim. Sizlerinde okumasını tavsiye ederim.
Kırmızı Başlıklı Kız hikâyesini nin böyle güzel apayrı bir kurguyla tekrar okudum.Cindir gibi yine çok güzeldi yine heyecan dur durak bilmeden devam etti.Cindir dan sonra beklentilerimi çok güzel karşıladı.Şimdi sıra Cress'te...
Filme uyarlanmasını çok çok çok istediğim bir seri oldu bu seri. Ahhh! Keşke uyarlansa...

Türünü seven için harika bir seri. İlk kitabı okuduysanız 2. kitap için tereddütünüz olmasın. Gönül rahatlığıyla alıp okuyabilirsiniz.
Scarlet
Marissa Meyer
Hımm hmmm
Seri tüm hızı ile devam ediyor tabi bende okumaktan keyif alıyorum. Uzun zamandır böyle hızlı okuduğum ve keyif aldığım seri olmamıştı harika bir seri
Bu kitabımızda Scarlet ile karşılaşıyoruz ilk başta neler oluyor desem de onu tanıdıkça hersey yerine oturuyor
Wolf ah onunla karşılaşma anı ve aralarında ki etkileşim harikaydı özelikle Kai de hissetmek istediğim şey
Ama bu ikili çok ateşli ve guzel bir his bırakıyor okurken sizlere ki okudukça onlara çekiliyorsunuz.
Tabi cinder kitabın ana konusu ve yeni arkadaşı ile yolculuğa başlıyor ikili ile yan yana gelmeleri ve Scarlet in ona karşı durumu muhteşem yazılmış
Ve Kai işi çok zor gerçekten
Kitabı bir solukta bitirdim sıra üçüncü kitapta heyecanla başlıyorum...
Ahhh Marissa Meyer hep böyle yazıyor herhalde.Başlarda falan brni rs'ye sokan sonlara doğru ağzım açık okuduğum çok heyecanlı kitaplardan biruydi scarlet .Ama çok beğendiğim bir kitap oldu yine.En sevdiğim ilk 5 yazar içerisinde var herhalde...
Ay Günlükleri serisinin ikinci kitabı Scarlet’te Kırmızı Başlıklı Kız’ı okuyoruz. Ben bu seriye başlamadan önce her kitapta farklı karakterleri okuyacağımızı, serinin sonunda hepsinin hikâyesinin birleşeceğini sanıyordum, öyle değilmiş. Kitap, ilk kitap Cinder’ın kaldığı yerden başlıyor. İlk kitaptaki karakterler aynen bu kitapta da var. Onlara ek olarak yeni karakterlerle tanışıyoruz. Bu yüzden Ay Günlükleri serini sıralamasına göre okumak gerekiyor.

Cinder’i sevmiştim ama ben seriye Scarlet’le bağlandım diyebilirim. Scarlet’i okuduktan sonra ara vermeden hepsini okumak istedim. Scarlet-Wolf seride favori çiftim oldu.

Ben bu seriyi özellikle genç kızların okuması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef günümüzde kitaplarda güçlü kadın karakterlere pek rastlamıyoruz. Ay Günlükleri çerez diye tabir ettiğimiz kitap sınıfına girse de sırf kadın karakterleri için bence saygıyı hak ediyor. Kitaptan sadece bir anı anlatacağım, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Kitabın bir bölümünde kahramanlarımız çok zor durumda kalıyor. Buradan nasıl kurtulacaklar diye düşünürken aklıma gelen fikirler hep erkek karakterlerin bir şey yapacağı, kızları kurtaracağı yönünde oluyor çünkü okuduğum kitaplarda, izlediğim film ve dizilerde çoğunlukla böyle oluyor ancak bu seride işler öyle yürümüyor. Kızlar başlarının çaresine bakıyor, hatta yeri geliyor erkekleri kurtarıyor Ve ben bu sahneleri okuduğum için çok mutlu oluyorum.

Serinin kapaklarını çok beğeniyorum ancak Scarlet’in kapağı maalesef kitaba uyumlu olmamış. Kırmızı Başlıklı Kız’ı uyarlıyorsan kapağa böyle bir kız koymalısın. Seriyi okumayanlar Levana kitabının Kırmızı Başlıklı Kız’ı anlattığını sanıyorlar çünkü Levana’nın kapağında kırmızı pelerinli biri var.

Serinin okunma sırası aşağıda yazdığım gibi ama ben bu sıralamayı önermiyorum. Bence önce dört ana kitap, sonra iki ara kitap okunmalı.

1.Cinder (1.Kitap)
2.Scarlet (2.Kitap)
3.Cress (3.Kitap)
4.Levena (Ara kitap)
5. Winter (4.Kitap)
6.Uzak Yıldızlar (Ara kitap)

https://suleuzundere.blogspot.com/...a-meyer-scarlet.html
“Evet. Eh, medyanın inanmamızı isteği şeyleri yalayıp yutmaktansa, ara sıra da olsa kendi aklımı çalıştırmayı tercih ediyorum.”
Marissa Meyer
Sayfa 132 - Artemis
Wolf üzgün gözlerle ona baktı. "biliyorum. Ne yapman gerekiyorsa, onu yapacaksın." Ellerini Scarlet'in omuzlarından çekti ve kızın bileğine, teninin altında nabzının attığı noktaya tatlı bir öpücük kondurdu. "Ve ben de öyle."
Marissa Meyer
Sayfa 283 - undefined
"Ben sadece, onu veya bir başkasını yargılamadan önce, bilmemiz gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyorum. Sonuçlara varmadan önce, o kişinin hikâyesini bilmemiz gerekiyor..."
Marissa Meyer
Sayfa 174 - Artemis Yayınları, Scarlet
"Zaten hep böyle, iyice düşünmeden hızlı adımlar atar ve sonunda hep pişman olurdu."
Marissa Meyer
Sayfa 197 - Artemis

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Scarlet
Alt başlık:
The Lunar Chronicles Serisi 2
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
486
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425559
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Scaelet
Çeviri:
Deniz Arı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
DÜNYA YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYKEN, KÜLKEDİSİ İle KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ'IN YOLLARI KESİŞECEK...
Mekanik ustası sayborg Cinder hapishaneden kaçma planları yapıyor ancak bunu başarabilse bile dış dünyanın tehlikelerine karşı kendini nasıl koruyacak?
Dünya'nın diğer ucunda, Scarlet Benoit?nın büyükannesi günlerdir kayıp. Scarlet büyükannesini bulmasına yardımcı olabilecek bir sokak savaşçısı olan Wolf'la tanıştığında, başta bu yabancıya güvenmekte tereddüt ediyor. Ne de olsa sokaklar 'kurt'larla dolu!
Yolları kesişen Scarlet, Wolf ve Cinder birlikte esrarengiz bir maceraya atılırken onları bekleyen yeni bir gizemden habersizler. Şimdi üç masal kahramanı da Ay Ülkesi kraliçesinin hep bir adım önünde olmak zorunda. Çünkü kötü kalpli kraliçe, yakışıklı prensi kendi kralı ve esiri yapmak için elinden geleni ardına koymayacak.
Cinder Hakkında:
"Sayborglar arasında bir beyaz atlı prens."
- The Wall Street Journal
Marissa Meyer, Washington'ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.

Kitabı okuyanlar 592 okur

  • Sena YILDIRIM
  • •Nazlı
  • ırmak
  • Begüm Sevim
  • Mi sono perso
  • Özge Dağcı
  • Kübra Önal
  • Cress
  • Şevval
  • Yerçekimli Karanfil

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%45.7
18-24 Yaş
%26.4
25-34 Yaş
%17.8
35-44 Yaş
%1.9
45-54 Yaş
%1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.2
Erkek
%4.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (97)
9
%26.2 (71)
8
%21.8 (59)
7
%12.5 (34)
6
%2.6 (7)
5
%0.7 (2)
4
%0
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları