Levana (Bir Ay Günlüğü Kitabı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.832
Gösterim
Adı:
Levana
Alt başlık:
Bir Ay Günlüğü Kitabı
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051428758
Çeviri:
Beril T. Uğur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Ayna, ayna, söyle bana benden güzeli var mı dünya'da? Ya da ay'da...
İki gezegen arasında aşklarını ne kadar sürdürebilirlerdi kİ?Daha doğrusu, bir gezegen ve Ay arasında. Ya da her neyse.

Saf kötülüğün bir adı var. Aldatıcı maskelerin ardında gizleniyor ve gücü eline geçirmek için "büyü"sünü kullanıyor. Peki ama Kraliçe Levana kim? Yolu Cinder, Scarlet ve Cress'le kesişmeden yıllar önce, Levana'nın çok farklı bir hikâyesi vardı. Daha önce hiç anlatılmamış bir hikâye... Şimdiye kadar.

New York Times çoksatarı yazar Marissa Meyer, Levana'da büyüleyici kötü karakterinin geçmişini anlatıyor. Aşk ve savaş, ihanet ve ölüm üzerine unutulmaz bir hikâye. Üstelik "Ay Günlüğü" serisinin heyecan dolu final kitabı Winter'ın giriş bölümleri de sizi bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
168 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Serinin gözümü en çok korkutan kitabı Levana'ydı. Yazarın kalemi mükemmel, tamam ama sonuçta bu Levana abi, Levana yani diyordum kendime. O yüzden okumak istemiyordum ne yalan söyleyeyim?

Derken geçen gün elime aldım, baktım dün elimden bırakamıyorum. Yani bir insan size seride en nefret ettiğiniz karakteri bile akıcı bir şekilde yazıyorsa ona yazar denir zaten. Marissa Meyer ne yazsa okurum galiba dediğim tek yabancı yazar oldu bile gözümde. İnanılmaz bir hayal gücü var kadının. Diyecek söz bulamıyorum.

Bu kitapta Dünya ve Ay arasındaki sırlar, Levana'nın doğma büyüme hasta bir zihniyete sahip oluşu ve sebepleri, ondan daha hasta olan ablası üzerinde durmuş yazar. Bir nevi aydınlatma kitabı olmuş bizim için. Açıkçası ben Levana'ya ne acıdım ne de sempati duyabildim ama aklımdaki tezin kanıtlarını gördüğüm için mutluyum.

Ayrıca Evret mükemmel bir karakter olmuş. Her kitapta olduğu gibi bunda da kalbimizi kırmadan edememiş tabii yazarcığım. Hele onun Winter ile bir sahnesi vardı, masallar hakkında konuşuyorlar. İşte o sahne benim favorim der giderim dostlar.
216 syf.
·Beğendi·8/10
Levana kötü kraliçe kitabı okurken levananin neden kötü olduğunu okuyoruz..Yani levananin yaşadıkları kolay şeyler değil hatta kötü olmak için bir sebeb mi var oldugunuda düşünüyorum:)))
ama levanayi sevemedim haklı da olsa için ısınmadı
 • Winter
  9.2/10 (184 Oy)139 beğeni393 okunma80 alıntı2.308 gösterim
 • Cress
  9.1/10 (249 Oy)198 beğeni551 okunma47 alıntı2.833 gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (290 Oy)227 beğeni649 okunma37 alıntı3.160 gösterim
 • Cinder
  8.7/10 (426 Oy)333 beğeni861 okunma65 alıntı6.004 gösterim
 • Duman ve Kemiğin Kızı
  8.0/10 (157 Oy)111 beğeni306 okunma51 alıntı3.030 gösterim
 • Mekanik Melek
  8.6/10 (158 Oy)135 beğeni354 okunma73 alıntı2.966 gösterim
 • Tersyüz
  8.7/10 (199 Oy)149 beğeni398 okunma119 alıntı6.726 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.4/10 (168 Oy)117 beğeni347 okunma74 alıntı2.336 gösterim
 • Izabel
  8.4/10 (211 Oy)137 beğeni407 okunma50 alıntı2.772 gösterim
 • Cadı Avcısı
  8.1/10 (215 Oy)164 beğeni456 okunma43 alıntı5.416 gösterim
216 syf.
·3 günde·10/10
Yazarımız her kitapla çıtayı yükseltiyor,sonlara doğru daha mı güzelleşiyor bu kitaplar. Her kitap bitince bir öncekine göre bu daha güzeldi diyorum. Ama bu gerçekten en güzeliydi. Bizim kötü cadımız Levana meğerse masal kahramanlarımızın arasında en “acıklı” karakterimizmiş. Ara kitap olan Levana’da cadımızın bir nevi çocukluğuna inip karakter tahlili yaptırıyor yazarımız bize. Kimse durup dururken kötü olmuyormuş demek ki. Kimin ne yaşadığını bu hale nasıl geldiğini bilmiyoruz. “Herkesin bir derdi var durur içerisinde” şarkı sözü buna gayet uyuyor ve ben Levana’ yı çok sevdim. Yazık içinde neler yaşıyormuş meğer :( Bunun üzerine son kitapta iyiler mi kazansın kötüler mi kazansın bilemedim :) Okuyup görelim neler oluyormuş:)
216 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Ay Günlükleri serisinin yan kitabı bu kitapta serinin kötü karakteri Levana anlatılmış. Cinder, Winter ve Kai ile yolları kesişmeden yıllar öncesini okuyoruz.
Bu kadar kötü ve zalim olmasında rol oynayan etkenler neydi? Aşkı, hırsları, kendince sebepleri nelerdi?
Her ne kadar Levana'ya üzülsem ve de kitapta sevgisizlik onu böyle zalim yapmış teması işlenmiş olsa da yine de hak veremedim kendisine. Diğer yandan sevmeyi ve sevilmeyi tadamadığı için de üzüldüm. (Bir insanın başka birisine duyduğu aşk manasındaki sevmek değil.)
Seriyi okuduysanız bu kitapta anlatılan detayları hem sevecek, hem de duygulanacaksınız.
216 syf.
·8/10
Serinin en ilginç karakterinin hayat hikayesi. Aslında yan kitap olması hoş olmamış çünkü bana göre Scarlet'tan bile daha ilgi çekici bir hikayeye sahip. -Her an Scarlet'ı yermesem olmaz. :D- Karakteri sürekli Joffrey Baratheon ile kıyasladım. Olumsuz çevre koşullarında herkesin kötüleşebileceğinin doğallığı. Tabi ki bazı olaylarda oldukça abartı davrandı fakat ne var ki serinin bu basamağına kadar -Cress'e kadar olan kısım- yaptığı her şeyin bir DAYANAĞI var. Şımarıklık, umutsuzluk, depresiflik, reddedilme, istenmeme ve bunların hepsinin bir araya geldiği birinden de iyilik meleği beklenemez. Karakter eleştirisi yanında olay akışı kafa karıştırıcı değildi. Serideki birçok ana olayın da sebebini öğrenmiş olduk. Öte yandan "gıcık" bir karakterin bakış açısı ve iç dünyasına inmek de güzel oldu.
216 syf.
·4 günde·6/10
Çok severek okuduğum bir seri. Her kitabından ayrı keyif alıyorum ama bu kitabı biraz gereksiz buldum. Serinin akıcılığı bu kitapta da var ama Levana'ya sempati besleyemedim. Aslında yazarın Levana'yı da hoş karşılayalım diye bir çabası olduğu düşünmedim. Evet seride bir kötü karakterimiz var. Ama bu karaktere ne oldu da böyle oldu diye soranlar vardır diye yazılmış olma ihtimali var bence.

Netice olarak bu karaktere bakış açım milim yerinden oynamadı. Bu yüzden bence yazılmasa da olurmuş.

He, ana karakterlerin geçmişlerine dokunuşlar vardı. Sevdiğim yönü buydu.

Yani seriyi okursanız bu kitabı da kesin okursunuz. Beklentisiz başlamanız tavsiyedir.
216 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabın yorumunu yazmak için kendimi parçalıyordum ve yazdığım en uzun yorum olacak galiba. Ama kitabı bitir bitirmez kitap hakkındaki yorumları araştırmaya başladım. Çünkü kitaptan geriye kalan tek şey: ?????. Anlayamadığım şeyler var. Levana Evret'i neden öldürdü? Evret'e gerçek yüzünü gösterdiği için mi? Evret onu hiç sevmediği için mi? Bilmiyorum. Kitaptaki ''İki gezegen arasında aşklarını ne kadar sürdürebilirlerdi ki? Daha doğrusu bir gezegen ve ay arasında. Ya da her neyse.'' cümlesine anlam veremedim. Evret başka gezegenden değil. Acaba benim bilmediğim başka gezegenden olan Levana'nın aşkı var da ben kitabı götümle mi okudum diye şüpheye bile düştüm. Kitabın sonunda Kitapta sayfa mı atladım diye 15 kez kontrol ettim. Neyse... Anladığım kadarını yorumlayacağım o zaman;
Levana 3 kitap boyunca nefret ettiğim bir kötü karakter. Ama (Çok klişe olduğunu biliyorum.) kitabı okuyunca Levana'ya hem üzüldüm hem de merhamet ettim. Acaba şartlar Levana'ya merhamet etse böyle olur muydu diye düşündüm. Levana'yı Yüzükler Efendisi'ndeki Gollum'a benzettim biraz. İki karakterli. bir tarafı romantizm ve aşkla dolu diğer tarafı, hırs, zalimlik ve nefretle. İkisinden de vazgeçemiyor. Şu kısmı sizlerle paylaşmak istiyorum:


''Neredeyse on yıl olacak.''
''Biliyorum.''
''Ya şimdi? Hala senden sıkılmamı mı bekliyorsun?''
''Ya sen? Hala sana aşık olmamı mı bekliyorsun?''
''Evet''
''Özür dilerim, Levana. Özür dilerim.''
''Hayır. Böyle deme. Beni sev... Bana değer verdiğini biliyorum. Bana bu hayatta bir tek sen değer verdin. On altıncı doğum günümü hatırlıyor musun? Bana bir hediye almayı yalnızca sen akıl etmiştin. Bak, bunu hala takıyorum. Çünkü seni seviyorum. Ve bunun...'' Hıçkırıklarını güçlükle bastırıyordu. ''Senin de beni sevdiğini biliyorum, Evret. Bu kolye bunun ispatı.'' Evret'in gözleri dolmuştu güçlükle gözyaşlarını bastırdı.

İşte, bir adamın onu sevdiğini kendine sadece bir kolye vermesinden anlayan, anlamak isteyen, ama yanlış anlayan; Levana. Kendisini hiç sevmeyen bir adama 10 yıl boyunca çok yoğun duygular besleyen; Levana. Kimsenin tek bir eşe bağlı kalmadığı bir gezegende sadece tek bir adama bağlı kalan; Levana.
Bir yandan da sevdiği adamın karısı daha yeni ölmüşken, ondan faydalanan, gücünü üzerinde kullanan; Levana. 3 yaşındaki yeğenini öldürmeye çalışan; Levana.

Elinde sevgi ve gerçek güzellik hariç her şey bulunan Levana, sadece sevgi ve gerçek güzellik istiyordu.Sadece sevdiği adamın da onu sevmesini istiyordu. Kendisinin güzelliğini harcayan ablasının bu kadar güzel olmasını haksızlık olarak görüyordu.

Hoşçakalın
216 syf.
·5 günde·7/10
Geçmişte karşılaştığı onca zorluğa hatta neredeyse işkenceye rağmen bir kişinin canavarlaşmasını hiçbir şey mazur gösteremez bence. Evet, Levana çok zorluklar çekmiş ama daha beterlerini kendi halkına hatta tüm evrene çektirmiş. Bu kitabı okumak bile Levena' ya bakış açımı değiştiremedi.
216 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Ay Günlükleri Serisi'nin ilk ek kitabı olan Levana'da, adından da belli olduğu gibi, Ay Prensesi Levana'yı tanıyoruz. Nasıl bu kadar kötü biri olmuş, nasıl bir hayat yaşamış birebir öğreniyoruz kitaptan. Seri kitaplarında çok fazla nefret etmeme rağmen bu kitapta Levana'ya çok acıdım. Özünde iyi biriyken resmen kötü olmaya itmişler. Seri kitaplarındaki gibi bir caniliği yada kötülüğü yok, Prenses Selene'yi yakması dışında.
Prenses Selene'nin annesinin Levana'yı yaktığı gibi...
Tabi bir de Dünyayı ele geçirmek için o çok sevdiği eşini öldürtmesi dışında.
Cinder'le karşılaşmadan önceki Levana ve Ay Ülkesini merak edenler için çok güzel bir kitap. Ben özellikle Levana'nın sihrini kullanmaya nasıl başladığını merak ediyordum. Sihirle kendini Artemisia'nın en güzel kadını olarak gösteriyor, sarayda ayna kullanımını yasaklıyor, camları bile yansımasız yaptırıyor ki kendi çirkinliğini göremesin. Kendini sihrine o kadar inandırmış ki her tarafının yanık olduğu gerçeğini hatırlayınca bile deliriyor.
Ayrıca Levana'nın kuleye kapattığı üvey kızı ve serinin son kitabı olan Winter da kitapta mevcut. Seride bahsedilen, Levana'nın çok sevdiği ölen kocası, yani Winter'in babasıyla nasıl evlendiğini ve nasıl bir evlilikleri olduğunu da okuyacaksınız. Yani Levana hakkında merak ettiğiniz her şey var kitapta.
Seri kitapları gibi bir çırpıda okunuyor. Hiçbir şekilde sıkılmanıza imkan yok. Yazarın kalemi çok iyi. İlk okuduğum seri bu oldu, Uzak Yıldızlar'ı da okuyunca ek kitaplar da tamamlanmış olacak. Sürekli karşınıza çıkıyordur Cinder, Scarlet, Cress ve Winter kitapları. Fazla düşünmenize gerek yok, hemen alıp okuyun, pişman olmazsınız.
216 syf.
·8/10
Evet,bu kitap Levana'nın gençliğini,ailesini,ilk aşkını ve nasıl tahta çıktığını anlatıyor.Yazarın Levana hakkında bir ara kitap yazması tam isabet olmuş. Bütün seri boyunca arada sırada görünüp Cinder ve ekibinin yakalanmasının,Prens Kai ile evlenecek olmasının ve dünyayı fethetmek istemesinin dışında pek bir şey yoktu hakkında. Bu kitapta Levanayı 16 yaşında bir kızken görüyoruz. Ailesi bir kabuk tarafından öldürülmüş ve ülkeyi,deli mi desem yoksa aptal mı,ablası Channary yönetiyor daha doğrusu yönetemiyor. Cidden,Channary kadar aptal bir kraliçe görmedim. Beceremiyorsan bırak yani senin neyine koca ülkeyi yönetmek. Levanaya kötü diyordum ama cidden Channary ondan daha betermiş.Kitaba başlamadan önce Levananın tam bir iyilik timsaliyken başından geçenlerden sonra kötü birine dönüştüğünü düşünmüştüm ama zaten buna meyilliymiş. Tamam,saf kötü sayılmaz ama sevdiği adama,Cinder'a ve dünyaya yaptıklarından sonra anlayabiliyorsunuz. Ablası yüzünden başına kötü bir kaç şey gelmiş ama bu yinede onu bu hale getirecek kadar kötü şeyler değiller,dediğim gibi Levananın düşüncelerini okurken psikopatlığa yatkın bir karakteri olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Seri boyunca hep ilk aşkı hakkında bir yarası olduğunu tahmin etmiştim. Tahmin ettiğim gibi de oldu,seride Levananın en büyük zaafıdan,Evretten bahsetmiş yazar. Ayrıca Winter'ın da kim olduğunu bu kitapta öğreniyoruz. Kitabın son sayfasında çok kötü oldum,duygularım hem taştı hem karıştı. Öfkemi hissettim üzüntümü derken bir sayfa ki çevirdim ki teşekkür yazısı çıktı. Sonuç olarak,Levananın neler yaşadığını,Cinder'in doğuşunu,Winter'in kim olduğunu ve Cinder'in nasıl dünyaya getirildiğini merak edenler kesinlikle kaçırmasın derim!
Bence bu kitap çok güzel olacak gibime geliyor bu yüzden serinin devamından bağımsız olarak güzeldir . Levana ' nin hayatini anlatiyormus
216 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap aslında serinin ek kitabı. Kötü ay kraliçesinin yaşadıklarını anlatıyor. Aslında bazen Levana ya üzülüyorsunuz kolay şeyler yaşamadı diyorsunuz, ablası ona neler yapmadı üstelik... Fakat ilerledikçe oda kötü birine dönüştükce hak verseniz içten içe hala biraz uzulseniz de o kötü biri. Sevdiği adamı öldürtup sonra da saatlerce ağlayacak bir kadın.
"Ayna yanıt verdi :
"En güzel sizdiniz Kraliçem Levana.Gerçek Kraliçe olmasaydı."
Marissa Meyer
Artemis Yayınları
(...)
''Seni seviyorum.''
''Hayır.Sen o kelimenin ne demek olduğunu bile bilmiyorsun.Keşke anlamanı sağlayabilseydim.''
Tam eşlilik. Sadakat. Gerçek aşk. Levana buna hiç şahit olamamıştı. Aşk ona çocukken anlatılan peri masallarındaydı. Ya da sarayda düzenlenen eğlencelerdeki piyeslerde. O kadar mutlu olmak nasıl bir şeydi kim bilir? Bir erkeğin sana öylesi bir sevgiyle bakması? Sırtında elini hissetmek? Bunca kalabalığın arasında birbirinize ait olduğunuzu belirten ufacık bir işaret.
Çocuğa Channary'nin yaptığını yapacaktı. Ama Channary'nin aksine merhametli davranacaktı. Sonrasında çocuğu böyle yaşamaya mahkum etmeyecekti.
Marissa Meyer
Artemis Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Levana
Alt başlık:
Bir Ay Günlüğü Kitabı
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051428758
Çeviri:
Beril T. Uğur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Ayna, ayna, söyle bana benden güzeli var mı dünya'da? Ya da ay'da...
İki gezegen arasında aşklarını ne kadar sürdürebilirlerdi kİ?Daha doğrusu, bir gezegen ve Ay arasında. Ya da her neyse.

Saf kötülüğün bir adı var. Aldatıcı maskelerin ardında gizleniyor ve gücü eline geçirmek için "büyü"sünü kullanıyor. Peki ama Kraliçe Levana kim? Yolu Cinder, Scarlet ve Cress'le kesişmeden yıllar önce, Levana'nın çok farklı bir hikâyesi vardı. Daha önce hiç anlatılmamış bir hikâye... Şimdiye kadar.

New York Times çoksatarı yazar Marissa Meyer, Levana'da büyüleyici kötü karakterinin geçmişini anlatıyor. Aşk ve savaş, ihanet ve ölüm üzerine unutulmaz bir hikâye. Üstelik "Ay Günlüğü" serisinin heyecan dolu final kitabı Winter'ın giriş bölümleri de sizi bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 374 okur

 • Fatma Beyzanur Koyuncu
 • İlayda Çimen
 • Beyza erdi
 • Lydia Soysal
 • Neptün
 • Eda Sönmez
 • Muhammet Emin Çelik
 • Hatice Özçelik
 • elif
 • Neslihan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.3
14-17 Yaş
%41.9
18-24 Yaş
%26.6
25-34 Yaş
%20.2
35-44 Yaş
%3.2
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.6
Erkek
%4.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (39)
9
%19.9 (33)
8
%24.1 (40)
7
%21.1 (35)
6
%4.2 (7)
5
%4.8 (8)
4
%2.4 (4)
3
%0
2
%0
1
%0