Levana Bir Ay Günlüğü Kitabı

8,0/10  (85 Oy) · 
179 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.000 gösterim
Ayna, ayna, söyle bana benden güzeli var mı dünya'da? Ya da ay'da...
İki gezegen arasında aşklarını ne kadar sürdürebilirlerdi kİ?Daha doğrusu, bir gezegen ve Ay arasında. Ya da her neyse.

Saf kötülüğün bir adı var. Aldatıcı maskelerin ardında gizleniyor ve gücü eline geçirmek için "büyü"sünü kullanıyor. Peki ama Kraliçe Levana kim? Yolu Cinder, Scarlet ve Cress'le kesişmeden yıllar önce, Levana'nın çok farklı bir hikâyesi vardı. Daha önce hiç anlatılmamış bir hikâye... Şimdiye kadar.

New York Times çoksatarı yazar Marissa Meyer, Levana'da büyüleyici kötü karakterinin geçmişini anlatıyor. Aşk ve savaş, ihanet ve ölüm üzerine unutulmaz bir hikâye. Üstelik "Ay Günlüğü" serisinin heyecan dolu final kitabı Winter'ın giriş bölümleri de sizi bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786051428758
 • Çeviri:
  Beril T. Uğur
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
busunkitapligi 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin gözümü en çok korkutan kitabı Levana'ydı. Yazarın kalemi mükemmel, tamam ama sonuçta bu Levana abi, Levana yani diyordum kendime. O yüzden okumak istemiyordum ne yalan söyleyeyim?

Derken geçen gün elime aldım, baktım dün elimden bırakamıyorum. Yani bir insan size seride en nefret ettiğiniz karakteri bile akıcı bir şekilde yazıyorsa ona yazar denir zaten. Marissa Meyer ne yazsa okurum galiba dediğim tek yabancı yazar oldu bile gözümde. İnanılmaz bir hayal gücü var kadının. Diyecek söz bulamıyorum.

Bu kitapta Dünya ve Ay arasındaki sırlar, Levana'nın doğma büyüme hasta bir zihniyete sahip oluşu ve sebepleri, ondan daha hasta olan ablası üzerinde durmuş yazar. Bir nevi aydınlatma kitabı olmuş bizim için. Açıkçası ben Levana'ya ne acıdım ne de sempati duyabildim ama aklımdaki tezin kanıtlarını gördüğüm için mutluyum.

Ayrıca Evret mükemmel bir karakter olmuş. Her kitapta olduğu gibi bunda da kalbimizi kırmadan edememiş tabii yazarcığım. Hele onun Winter ile bir sahnesi vardı, masallar hakkında konuşuyorlar. İşte o sahne benim favorim der giderim dostlar.

Pelin Sueda 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ay Günlükleri Serisinin ara kitabı da bitmiş oldu,yazardan okuduğum 4.kitap oldu Levana.Ay Günlükleri serisine bayılmış,her kitabını okurken müthiş heyecanlanmış,karakterleri çok sevmiş ve olay örgüsüne kendimi kaptırmıştım.Fakat Levana,yazarın diğer kitaplarına göre daha mı yavandı,tuzsuzdu sanki? Diğer kitaplarındaki tadı pek alamadım.

Külkedisi Cinder,Kırmızı Başlıklı Kız Scarlet,Rapunzel ise Cress'di.Levana,ise serinin diğer kitaplarında nefretimi toplayan kötü kraliçe.bu kitapta Levana'yı Levana yapan sebepleri anlatıyor yazar.Levana'yı bu kitapta biraz anlasam ve acısam da yaptığı kötülükler katlanası değil.

Yazar akıcı kalemini yine konuşturmuş,su gibi aktı kitap.Marissa Meyer'ın kalemine ve hayal gücüne aşığım.Yazdıkça okuyacağım yazarlardan.Levana diğer kitapları kadar kuvvetli bir kurguya sahip olmamasına rağmen her zamanki gibi merakla okuttu kendini.bu seri ile tanışmadıysanız çok şey kaybettiniz benden söylemesi.Herkese iyi hafta sonları.

NigRa 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ay Günlükleri serisinin yan kitabı bu kitapta serinin kötü karakteri Levana anlatılmış. Cinder, Winter ve Kai ile yolları kesişmeden yıllar öncesini okuyoruz.
Bu kadar kötü ve zalim olmasında rol oynayan etkenler neydi? Aşkı, hırsları, kendince sebepleri nelerdi?
Her ne kadar Levana'ya üzülsem ve de kitapta sevgisizlik onu böyle zalim yapmış teması işlenmiş olsa da yine de hak veremedim kendisine. Diğer yandan sevmeyi ve sevilmeyi tadamadığı için de üzüldüm. (Bir insanın başka birisine duyduğu aşk manasındaki sevmek değil.)
Seriyi okuduysanız bu kitapta anlatılan detayları hem sevecek, hem de duygulanacaksınız.

Furkan 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Serinin en ilginç karakterinin hayat hikayesi. Aslında yan kitap olması hoş olmamış çünkü bana göre Scarlet'tan bile daha ilgi çekici bir hikayeye sahip. -Her an Scarlet'ı yermesem olmaz. :D- Karakteri sürekli Joffrey Baratheon ile kıyasladım. Olumsuz çevre koşullarında herkesin kötüleşebileceğinin doğallığı. Tabi ki bazı olaylarda oldukça abartı davrandı fakat ne var ki serinin bu basamağına kadar -Cress'e kadar olan kısım- yaptığı her şeyin bir DAYANAĞI var. Şımarıklık, umutsuzluk, depresiflik, reddedilme, istenmeme ve bunların hepsinin bir araya geldiği birinden de iyilik meleği beklenemez. Karakter eleştirisi yanında olay akışı kafa karıştırıcı değildi. Serideki birçok ana olayın da sebebini öğrenmiş olduk. Öte yandan "gıcık" bir karakterin bakış açısı ve iç dünyasına inmek de güzel oldu.

Eleutheromanian 
 02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabın yorumunu yazmak için kendimi parçalıyordum ve yazdığım en uzun yorum olacak galiba. Ama kitabı bitir bitirmez kitap hakkındaki yorumları araştırmaya başladım. Çünkü kitaptan geriye kalan tek şey: ?????. Anlayamadığım şeyler var. Levana Evret'i neden öldürdü? Evret'e gerçek yüzünü gösterdiği için mi? Evret onu hiç sevmediği için mi? Bilmiyorum. Kitaptaki ''İki gezegen arasında aşklarını ne kadar sürdürebilirlerdi ki? Daha doğrusu bir gezegen ve ay arasında. Ya da her neyse.'' cümlesine anlam veremedim. Evret başka gezegenden değil. Acaba benim bilmediğim başka gezegenden olan Levana'nın aşkı var da ben kitabı götümle mi okudum diye şüpheye bile düştüm. Kitabın sonunda Kitapta sayfa mı atladım diye 15 kez kontrol ettim. Neyse... Anladığım kadarını yorumlayacağım o zaman;
Levana 3 kitap boyunca nefret ettiğim bir kötü karakter. Ama (Çok klişe olduğunu biliyorum.) kitabı okuyunca Levana'ya hem üzüldüm hem de merhamet ettim. Acaba şartlar Levana'ya merhamet etse böyle olur muydu diye düşündüm. Levana'yı Yüzükler Efendisi'ndeki Gollum'a benzettim biraz. İki karakterli. bir tarafı romantizm ve aşkla dolu diğer tarafı, hırs, zalimlik ve nefretle. İkisinden de vazgeçemiyor. Şu kısmı sizlerle paylaşmak istiyorum:


''Neredeyse on yıl olacak.''
''Biliyorum.''
''Ya şimdi? Hala senden sıkılmamı mı bekliyorsun?''
''Ya sen? Hala sana aşık olmamı mı bekliyorsun?''
''Evet''
''Özür dilerim, Levana. Özür dilerim.''
''Hayır. Böyle deme. Beni sev... Bana değer verdiğini biliyorum. Bana bu hayatta bir tek sen değer verdin. On altıncı doğum günümü hatırlıyor musun? Bana bir hediye almayı yalnızca sen akıl etmiştin. Bak, bunu hala takıyorum. Çünkü seni seviyorum. Ve bunun...'' Hıçkırıklarını güçlükle bastırıyordu. ''Senin de beni sevdiğini biliyorum, Evret. Bu kolye bunun ispatı.'' Evret'in gözleri dolmuştu güçlükle gözyaşlarını bastırdı.

İşte, bir adamın onu sevdiğini kendine sadece bir kolye vermesinden anlayan, anlamak isteyen, ama yanlış anlayan; Levana. Kendisini hiç sevmeyen bir adama 10 yıl boyunca çok yoğun duygular besleyen; Levana. Kimsenin tek bir eşe bağlı kalmadığı bir gezegende sadece tek bir adama bağlı kalan; Levana.
Bir yandan da sevdiği adamın karısı daha yeni ölmüşken, ondan faydalanan, gücünü üzerinde kullanan; Levana. 3 yaşındaki yeğenini öldürmeye çalışan; Levana.

Elinde sevgi ve gerçek güzellik hariç her şey bulunan Levana, sadece sevgi ve gerçek güzellik istiyordu.Sadece sevdiği adamın da onu sevmesini istiyordu. Kendisinin güzelliğini harcayan ablasının bu kadar güzel olmasını haksızlık olarak görüyordu.

Hoşçakalın

angelsbooks 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Çok severek okuduğum bir seri. Her kitabından ayrı keyif alıyorum ama bu kitabı biraz gereksiz buldum. Serinin akıcılığı bu kitapta da var ama Levana'ya sempati besleyemedim. Aslında yazarın Levana'yı da hoş karşılayalım diye bir çabası olduğu düşünmedim. Evet seride bir kötü karakterimiz var. Ama bu karaktere ne oldu da böyle oldu diye soranlar vardır diye yazılmış olma ihtimali var bence.

Netice olarak bu karaktere bakış açım milim yerinden oynamadı. Bu yüzden bence yazılmasa da olurmuş.

He, ana karakterlerin geçmişlerine dokunuşlar vardı. Sevdiğim yönü buydu.

Yani seriyi okursanız bu kitabı da kesin okursunuz. Beklentisiz başlamanız tavsiyedir.

Mavi Bezelye 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Geçmişte karşılaştığı onca zorluğa hatta neredeyse işkenceye rağmen bir kişinin canavarlaşmasını hiçbir şey mazur gösteremez bence. Evet, Levana çok zorluklar çekmiş ama daha beterlerini kendi halkına hatta tüm evrene çektirmiş. Bu kitabı okumak bile Levena' ya bakış açımı değiştiremedi.

Güneş İbret 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Evet,bu kitap Levana'nın gençliğini,ailesini,ilk aşkını ve nasıl tahta çıktığını anlatıyor.Yazarın Levana hakkında bir ara kitap yazması tam isabet olmuş. Bütün seri boyunca arada sırada görünüp Cinder ve ekibinin yakalanmasının,Prens Kai ile evlenecek olmasının ve dünyayı fethetmek istemesinin dışında pek bir şey yoktu hakkında. Bu kitapta Levanayı 16 yaşında bir kızken görüyoruz. Ailesi bir kabuk tarafından öldürülmüş ve ülkeyi,deli mi desem yoksa aptal mı,ablası Channary yönetiyor daha doğrusu yönetemiyor. Cidden,Channary kadar aptal bir kraliçe görmedim. Beceremiyorsan bırak yani senin neyine koca ülkeyi yönetmek. Levanaya kötü diyordum ama cidden Channary ondan daha betermiş.Kitaba başlamadan önce Levananın tam bir iyilik timsaliyken başından geçenlerden sonra kötü birine dönüştüğünü düşünmüştüm ama zaten buna meyilliymiş. Tamam,saf kötü sayılmaz ama sevdiği adama,Cinder'a ve dünyaya yaptıklarından sonra anlayabiliyorsunuz. Ablası yüzünden başına kötü bir kaç şey gelmiş ama bu yinede onu bu hale getirecek kadar kötü şeyler değiller,dediğim gibi Levananın düşüncelerini okurken psikopatlığa yatkın bir karakteri olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Seri boyunca hep ilk aşkı hakkında bir yarası olduğunu tahmin etmiştim. Tahmin ettiğim gibi de oldu,seride Levananın en büyük zaafıdan,Evretten bahsetmiş yazar. Ayrıca Winter'ın da kim olduğunu bu kitapta öğreniyoruz. Kitabın son sayfasında çok kötü oldum,duygularım hem taştı hem karıştı. Öfkemi hissettim üzüntümü derken bir sayfa ki çevirdim ki teşekkür yazısı çıktı. Sonuç olarak,Levananın neler yaşadığını,Cinder'in doğuşunu,Winter'in kim olduğunu ve Cinder'in nasıl dünyaya getirildiğini merak edenler kesinlikle kaçırmasın derim!

Zehra Nur Kaya 
20 Eki 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Bence bu kitap çok güzel olacak gibime geliyor bu yüzden serinin devamından bağımsız olarak güzeldir . Levana ' nin hayatini anlatiyormus

Yeliz şahin 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her zaman yorum yapan bir insan degilim ama buna yorum yapmassam olmazdı. Ben hayatımda böle kötü kalpli bir insan daha görmedim kitaplarda okumadım. Bir yanım yaşadığı şeylere üzüldü ama yok bir insan bu kadar kötü olamaz dedirtiyor insana.

3 /

Kitaptan 15 Alıntı

Mona'nın Lisa'sı 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Herkes herhangi biri olabilirdi.O neden herhangi biri olamıyordu?Neden istediği biri olamıyordu?Belki de kim olmak istediğini bilmediğindendi.

Levana, Marissa Meyer (Sayfa 34)Levana, Marissa Meyer (Sayfa 34)
Azra V.L 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ayna yanıt verdi :
"En güzel sizdiniz Kraliçem Levana.Gerçek Kraliçe olmasaydı."

Levana, Marissa Meyer (Artemis Yayınları)Levana, Marissa Meyer (Artemis Yayınları)
Hayat 
11 Şub 04:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bundan sonra, sen şafaktaki güneşim, geceleri yıldızlarım olacaksın."

Levana, Marissa Meyer (Sayfa 162)Levana, Marissa Meyer (Sayfa 162)
Alara 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

... Asıl sorun da buydu zaten. Channary aptalın tekiydi. Ama güzel bir aptaldı ki, bu da aptallığın en berbat çeşidiydi.

Levana, Marissa Meyer (Sayfa 6)Levana, Marissa Meyer (Sayfa 6)
Güneş İbret 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tam eşlilik. Sadakat. Gerçek aşk. Levana buna hiç şahit olamamıştı. Aşk ona çocukken anlatılan peri masallarındaydı. Ya da sarayda düzenlenen eğlencelerdeki piyeslerde. O kadar mutlu olmak nasıl bir şeydi kim bilir? Bir erkeğin sana öylesi bir sevgiyle bakması? Sırtında elini hissetmek? Bunca kalabalığın arasında birbirinize ait olduğunuzu belirten ufacık bir işaret.

Levana, Marissa MeyerLevana, Marissa Meyer
YNT 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocuğa Channary'nin yaptığını yapacaktı. Ama Channary'nin aksine merhametli davranacaktı. Sonrasında çocuğu böyle yaşamaya mahkum etmeyecekti.

Levana, Marissa Meyer (Artemis Yayınları)Levana, Marissa Meyer (Artemis Yayınları)
İrem 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

" Seni seviyorum," diye fısılsadı. " Bu hep gerçekti."

Levana, Marissa Meyer (Sayfa 146)Levana, Marissa Meyer (Sayfa 146)
Güneş İbret 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Levana cesetleri değil ama ertesi gün odaları görmüştü. İlk düşüncesi bunca kanın dudakları için nefis bir ruj olabileceğiydi.

Levana, Marissa MeyerLevana, Marissa Meyer
YNT 
 10 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Neredeyse on yıl olacak."
"Biliyorum."
"Ya şimdi? Hala senden sıkılmamı mı bekliyorsun?"

Evret'in ifadesi yumuşadı. Öfkesinin yerini Levana'yı çileden çıkartan bir merhamet aldı. Sözleri belki de şimdiye kadar söylediklerinin en zalimiydi.

"Ya sen? Sen hala sana aşık olmamı mı bekliyorsun?"

Levana bütün cesaretini topladı ve başını salladı.
"Evet."

Levana, Marissa Meyer (Artemis)Levana, Marissa Meyer (Artemis)
2 /