Alamut'un Piri Hasan Sabbah

8,8/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
9 beğeni  · 
818 gösterim
Cennet...

"Bir cennet var ve inananlar için ebedi hayat orada!"
Alamut'ta onca zorluklara rağmen koruduğu durmadan genişlettiği, her geçen gün yeni nebatat eklediği... Dillere destan bahçesi... Cennete olan özleminin ifadesi...

Yalnızca bir tasvir!

"Ya kan! Ya onca ölüm! Fedailerin düzenlediği suikastlar... Cinayetler... Alınan canlar..."

Bilinmezler karanlıkta kaldıkça gizemli kalın giysilerle birlikte öyküleri sarar. Ardından masalsı, destansı ögeler yüklenince anlamı güçlenir. Daha da olmazların içinde daha da saklanarak aslı nedir unutulur. Eğer geride maddi bir şeyler kaldıysa, tutunulası bilgilerin gereği kaçınılmazdır. Bilinmezleri çok, bilineni az olduğunda, kim ne söylerse eğer, aksi kanıtlanmadıkça anlatılan doğru bellenir. Doğrudan şüphe etmenin nedeni budur çoğu kez.

Doğru bilinen, doğru değilse...

"Gerçeği aramaktan başka yapılacak yok!"

İnançların tartışılmasında yenik ya da galip olmadığının farkındaydı iki taraf da. Her şey "İnandım!" kararı ile tanımlanmıştı. Burada karşılıklı söz atışı ile yapılacak deneme bir nevi tanıma ve anlama uygulamasıydı. Bâtıni iddialarını Sünni âlimlerin kabul etmesi mümkün değildi. Hasan Sabbah'ın da inandıklarından vazgeçmesi... Bazı konular yüz yıllardır tartışılmış, yazılmış, tenkit edilmiş ya da iddia edilmiş, kavga, savaş nedeni olmuş ancak bir ortak noktada buluşulamamıştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786054125876
 • Yayınevi:
  Kripto Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Selcen Çarkanat 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kartal yuvası; Alamut.. Dünya tarihine, Türk tarihine, İslam tarihine etkisi olan Hasan Sabbah..
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki insanda merak uyandıran akıcı bir anlatımı var Ahmet Haldun'un, ben başına çok oturamadığım için biraz uzun sürdü fakat ilgisini çekenler için bir çırpıda okunabilecek oldukça öğretici bir kitap. Çünkü sadece Hasan Sabbah ve Alamut'u ele almakla kalmamış Selçuklu iç savaşlarını, mezhepleri, Abbasileri, Fatımileri, İsmailileri ve daha bir çok şeyi özetler nitelikte.
Yazarın Hasan Sabbah hakkında anlattıklarına şaşırdım açıkcası yanlış bildiğimden ya da olayları Hasan Sabbah'ın gözünden anlattığından olsa gerek. Baştan sona Hasan Sabbah'ın hayatı, düşünceleri, yolu, davası, inancı sığdırılmış kitaba.
Son olarak, başka yazardan ve kaynaklardan da okumak istiyorum tabi ama şunu söylemeliyim ki Alamut ve Hasan Sabbah hakkında bilmediğimiz, yanlış bildiğimiz, veya yarım yamalak bildiğimiz (en azından kendi adıma) ne çok şey varmış. Bu nedenle okunmasını tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Anlamak erdemdir ve zordur. Bilgelerin kendilerini anlamak için çırpınmalarının nedeni budur. Yetinmemek, anlamak ve dahasını aramak için gerekcedir.

Alamut'un Piri Hasan Sabbah, Ahmet Haldun Terzioğlu (Sayfa 6)Alamut'un Piri Hasan Sabbah, Ahmet Haldun Terzioğlu (Sayfa 6)
Selcen Çarkanat 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların ne zaman neye inanacakları bilinmez. Doğruyu anlatırsın inanmazlar, yanlış dersin ısrarla doğruluk güderler.

Alamut'un Piri Hasan Sabbah, Ahmet Haldun Terzioğlu (Sayfa 151)Alamut'un Piri Hasan Sabbah, Ahmet Haldun Terzioğlu (Sayfa 151)
Selcen Çarkanat 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yurdu hak etmek gerek! Yoksa aldığın gibi yitirirsin. Halkı kazanmak gerek! Yoksa halk sırtını döner. Ne yapılacaksa halk ile hak ile...

Alamut'un Piri Hasan Sabbah, Ahmet Haldun Terzioğlu (Sayfa 77)Alamut'un Piri Hasan Sabbah, Ahmet Haldun Terzioğlu (Sayfa 77)