Amaç Sürekli İyileştirme Süreci

8,6/10  (36 Oy) · 
71 okunma  · 
40 beğeni  · 
2.985 gösterim
200'ün üzerinde üniversite ve işletme fakültesinde ders kitabı olarak okutulan ve yöneticilerin elinden düşmeyen iş ve aşk romanı

Yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı Dr. Eliyahu M. Goldratt'ın Kısıtlar Teorisi'ni ortaya attığı kitap.

"Bu teori, teslimatta gecikme ve düşük gelir problemleriyle mücadele eden işletmeler için ikna edici bir çözüm sağlıyor."
- Harvard Business Review

Amaç kapanmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo'nun hikâyesini anlatıyor. Karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan darboğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet, rakiplerin kurnazlıkları, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri... İmalat ortamında harikalar yaratan isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü? Peki ya Julie? Julie ve Alex ne olacak?

"Fabrika ortamı roman konusu olamazmış sanılabilir; ancak bu kitap çok başarılı."
- Tom Peters
(Tanıtım Bülteninden)
Esra ÇELEBİ 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Endüstri mühendislerinin, işletme sahiplerinin ve yöneticilerin mutlaka okuması gereken bir kitap olarak bilinir. Bu sebepten okuyup pişman olmadığım bir kitap. Japonca muda dedikleri israflardan kurtularak üretimde verimi artırmak için ufkunuzu genişletecek nitelikte bir roman.

Rezzan 
 18 May 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 7/10 puan

Üretimin tamamen dışında olduğum halde imalat stratejilerini roman örgüsü içinde son 100 sayfaya kadar ilgi ve merakla okudum. Lakin son bölümde roman örgüsünden çıkıp mesleki uzmanlık ve tecrübe gerektiren anlatım algılama kapasitemi zorladı. Üretim aşamasına uzak olsak da tüketim kısmında hepimiz üretimle ilişkiliyiz. Bu anlamda dağarcığıma çok şey kattı elbette.

Amaç benzeri kitaplar

Elif Ergül 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İyi bir yöneticinin iş hayatı ve aile hayatını nasıl dengede tutabileceği anlatılmaktadır. Alex Rogo'nun 3 ay içerisinde fabrikasını kapatılmaktan kurtarması gerekmektedir. Alex fizik hocasının yardımı ile şirketin geleneksel üretim anlayışının sorgulanması sağlanmıştır. Bu sırada Alex'in eşi ile ilgili problemleri çözmesi gerekmektedir.

Nadir YILDIRIM 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı yönetici, çalışan, öğreten ve öğrenci her kesimden insan okumalı. Özellikle olan biten olayların neden sonuç ilişkisini görebilmeye ufuk açıyor. Parça bütün ilişkisinin roman tadında anlatıldığı kitap okuyana çok şey kazandıracaktır.
AMAÇ, hayata yeni başlayanlar için ve hayatın içinde olanlar için önemli ipuçları veriyor.
Siyaset dünyasında başucu kitabı olmalı özellikle icra makamında olanlara önerinin ötesinde kesinlikle tavsiye edebilirim.

ŞEYDA ARMAN 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Endüstri mühendisi olduğum için bir kez daha tebrik ettim kendimi bu kitapla birlikte :) Üretimin içinde olan herkes okumalı. Ben okumak için geç bile kalmışım :(

Mithril / Rodion Romanovich Raskolnikov 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başka bir kitap daha yoktur ki hayatımı bu kadar etkilesin..
Yıllar önce ilk öğretim öğrencisiyken elime geçmiş ve okumuştum ilk, beni inanılmaz etkilemişti ve hayalimi o gün belirlemiştim: Büyüyünce bir endüstri mühendisi olacaktı.
Yıllar sonra endüstri mühendisliği sıralarındayken tekrar okuduğum bu kitap beni ikinci sefer de etkisi altına almayı başardı. Ancak bu sefer, aslında teorik olarak öğrendiğimiz pek çok şeyin hayatın içinden basit örneklerle çocuk oyuncağıymışçasına yazarın aktarabilmiş olmasına şaşırarak.
Kesinlikle herkesin okuması gereken, iş ve aşk dengesini iyi kurmuş harika bir roman.

Şirin şen 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üretim ile ilgisi olan insanların özellikle okuması gereken bir kitap. Bölüm hocamızın bizden okumamızı istediği bir kitaptı. Okurken bu kadar seveceğimi düşünmemiştim. Kitap bir yandan gerekli katkılarda bulunacak bilgileri sunarken bir yandan da hikaye sunuyor. Yani sıkılmadan okunabilecek bir kitap.

Dila Sivlin 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tüm mühendis ve yönetici adaylara tavsiye ederim. Basmakalıp yönetim stratejilerinden ayrılıp yeni bir bakış açısıyla şirket verimliliğinde hızla ilerleme kaydeden bir yöneticinin öyküsü.. Bir solukta okuyacağınızdan emin olabilirsiniz.. Keyifli okumalar :)

Çağdaş Yıldız 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısıtlar teorisi, darboğaz kavramı ve ekip çalışmasının önemi romanlaştırarak çok güzel anlatılmış. Bazı mühendislik derslerinde hocaların okumayı zorunlu tutup sınavlarında kitaptan sorular sorduğunu duymuştum.

UĞUR ALKAN 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir yöneticinin hayatıyla içselleştirdiği EM uygulamalarını özümsediği çok güzel bir anlatımı olan kitap. Özellikle Endüstri/İşletme mühendisliği eğitimi alanlara öneririm okumalarını, tabi yöneticilere...

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

nazey 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kısıtlar Teorisi
Bir zincirin gücünü en zayıf halka belirler.

Amaç, Jeff Cox (Sayfa 369)Amaç, Jeff Cox (Sayfa 369)
Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amaç para kazanmaksa, Jonah'ın deyimiyle, ancak bize para kazandıran eylemler üretken olabilirdi. Bizi para kazanmaktan uzaklaştıran eylemler ise üretken değildi.

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 57)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 57)
Rezzan 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Alex, eğer bu dünyada hemen hemen herkes gibiysen, üzerinde düşünmediğin pek çok şeyi sorgusuz sualsiz kabul etmişsin demektir.''

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 46)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 46)
Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Para kazanmak amacını oldukça mükemmel ifade eden, ancak aynı zamanda fabrikanın çalışmasıyla ilgili operasyon kurallarını geliştirmeni sağlayacak ölçütler bunlar. İşte üç tanesi: Akış, envanter ve işletme giderleri...

Akış, sistemin satışlar aracılığıyla yarattığı paradır...
Envanter, sistemin satmak için satın aldığı şeylere yatırdığı paranın toplamıdır...
İşletme giderleri, sistemin envanteri akışa dönüştürmek için yatırdığı paranın toplamıdır...

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 76)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 76)
Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilimi dünyayla ve neden böyle olduğuyla ilgili bir anlayıştan öte bir şey olarak görmüyorum. Verili bir andaki bilimsel bilgimiz sadece o andaki en gelişkin anlayış düzeyimizdir. Mutlak doğrulara inanmıyorum. Bu tür inanışlardan, daha iyi anlama arayışının önünü kestikleri için, korkarım. Nihai yanıtlara sahip olduğumuzu düşündüğümüzde ilerleme, bilim ya da anlaşıyın gelişmesi sona erer. Ne var ki dünyamızı anlama çalışması kendi başına bir amaç olamaz. Bilgiyi, dünyamızı daha güzel, hayatı daha anlamlı kılmak için aramak gerekir.

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 7 - Birinci baskının önsözü)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 7 - Birinci baskının önsözü)
Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şirketin para kazanıp kazanamadığını ölçebilmek için Lou'yla mutabık kaldığımız hususları yazdım: Net kar, yatırım getirisi ve nakit akışı.

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 65)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 65)
Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bağlı olaylar" ve "istatistiksel dalgalanmalar" dediği şeylerle neyi kastettiğini de anlamamıştım.

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 115)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 115)
Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanları çalıştırmakla para kazanmanın aynı şey olduğunu varsayabilir miyim? Geçmişte böyle düşünürdük.

Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 59)Amaç, Eliyahu M. Goldratt (Sayfa 59)