Adı:
Ardımda Kalanlar
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759998059
Kitabın türü:
Orijinal adı:
What She Left Behind
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Çıkmazdaysa yüreğiniz, hikâyemi dikkatli okuyun, belki de bu sizin hikâyenizdir…

Hiç uçurumun kenarında olduğunuzu hissettiniz mi? Ya da ayaklarınızın altındaki kaya parçalarının koparak düştüğünü… Ben artık öyle hissediyorum ve gitgide karanlığa düşüyorum. İhanetin en ağırını en yakınlarımdan gördüm. Anne ve babamdan… Tek suçum, onların isteklerine boyun eğmememdi. Tek suçum, onların değil de yüreğimin seçtiği adamı sevmemdi… Neden insanlar kendileri gibi olmayanı ötekileştirir ki? Bu başkaldırımın bedelini çok ağır ödüyorum. Bir akıl hastanesine kapatıldım. Tüm hayatım çalındı benden. Sevdiğim adam… Dünyaya getireceğim çocuğum belki de…

Ne zormuş insanın kendinde olduğunu ispat etme çabası. Ve artık aklım yerinde mi bilmiyorum ama yüreğimin hâlâ aklı başında. Buradan kurtulmak istiyorum. Gün yüzüne kavuşup rüzgârın saçlarımı savuruşunu hissetmek, denizin tuzlu kokusunu içime çekmek istiyorum.

Tek ümidim bu yazdıklarımı birinin bulması. Ne kadar zaman alır bilinmez, fakat bu satırları okuyacak kişiye sesleniyorum: Benim adım Clara Elizabeth Cartwright ve bu, benim hikâyem. Seçim senin, ya hikâyeme ortak ol ya da diğerleri gibi görmezlikten gel beni…

Ardımda Kalanlar, anlattıkları ve karakterleriyle kurgu ürünü olsa da hikâyenin çıkış noktası gerçeğe dayanmaktadır. Tüm gizemleri içinde barındıran, duygu yüklü bu kitabı gözyaşları eşliğinde bitirdiğinizde, kendinizi sorgulamadan edemeyeceksiniz…

“Muhteşem bir kurguya sahip olan Ardımda Kalanlar, tüm okul ve halk kütüphanelerindeki yerini almalı.”

VOYA - Lindy Gerdes
444 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Arkadya Yayınları'ndan okurların kalplerine dokunacak bir roman daha. Yeni bir yazarla tanışacaksam ve bu yazarın kitabı Arkadya Yayınları'ndan çıkmışsa beklentilerimin büyük oranda karşılanacağını biliyorum. Gerek sayfa kalitesi, gerek kapak tasarımı, gerek çeviri, gerekse yayınevinin bastığı kitapların hemen hemen aynı türde olması ve benim de bu türden hoşlanmam mevcut yayınevinin bende önemli bir yeri olmasını sağladı.

Ardımda Kalanlar iki farklı dönemde yaşayan oldukça farklı hayatlara sahip iki kadının ilerleyen yıllarda kesişen hayatlarını konu alıyor. 1929 yılında Clara ile tanışıyoruz. Clara henüz 17 yaşında, oldukça zengin ancak zengin olduğu kadar da baskıcı bir ailesi var. Clara'nın hayatında biri olduğunu öğrenen ama onun için farklı bir evlilik planlayan ailesi, kızlarının onlara itiraz etmesi ve evden kaçmak istemesi sonrasında onu Willard Akıl Hastanesi'ne gönderiyor. Öte yandan 1995 yılında karşımıza Isabelle çıkıyor. Isabelle babası ölmüş, annesi hapiste olan, koruyucu ailenin yanında kalan ve liseye giden bir kız. Son derece zor zamanlar geçiren bu iki kadının hüzünlü hikayeleri beni fazlasıyla etkiledi.

Şunu da belirtmek istiyorum: Ardımda Kalanlar geçmişte gerçekten de yaşanmış, somut olaylardan yola çıkılarak yazarımız tarafından kurgulanmış bir roman. Kitabın sonunda Ellen Marie Wiseman ile yapılan bir röportaj var ve yazarımız bu röportajında "İsteğim dışında bir akıl hastanesine kapatılmanın nasıl olacağını zaman zaman düşünürüm." diyor. Geçmişte gerçekten de insanlar özellikle kadınlar son derece trajikomik nedenlerle (kocalarına sorun çıkaran eşler vb.) hastaneye yatırılmış. Willard'a yatırılan 54.000 hastanın neredeyse yarısı orada hayatını kaybetmiş. Hastaları tedavi etmek (!) için kullanılan yöntemler arasında buz banyosu, insülin ve elektroşok gibi tedavi yöntemleri var.

Clara ile Izzy'nin yaşadıkları acılar ve bu kurgusal karakterlerin başına gelen acımasız olayları, gördükleri muameleyi dünyanın çeşitli yerlerinde insanların görmüş olması ve hattâ hâlâ görüyor olması içimi sızlattı diyebilirim. Akıl sağlığımızın yerinde olduğunu insanlara anlatmaya çalışsak ve insanlar bize inanmamakta diretse sanırım sırf bu nedenle bile ruhsal bir çöküş yaşayabilirdik. Bu durum iki karakterimizin yaşadıklarının sadece bir kısmı. Clara ve Izzy iki güzel, cesur, zeki ve duygusal kadın. Sizlerin de bir şans verip onlarla tanışmanızı isterim. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar.
444 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ardımda Kalanlar, Arkadya kalitesiyle çıkmış, çok güzel bir tasarımı olan albenili bir kitap.Benim uzun zaman önce ilgimi çekmişti ama okumak yenilerde nasip oldu.
Konusunun oldukça ilginç olduğuyla başlayalım yoruma.Birçok Arkadya kitabında olduğu gibi bu kitapta da iki ayrı kadın iki ayrı yaşam ve ortak bir son söz konusu.Bu kadınlardan bir tanesi 1930'larda ailesi tarafından akıl hastanesine yerleştirilmiş Clara.Bir tanesi de annesi babasını tüfekle vurmuş Izzy.Sevgili okur bunları okurken bana sinirlenme, inan spoiler vermiyorum :)
Clara'nın hayatı dramdan ibaret arkadaşlar.Kadıncağız babası tarafından akıl hastanesine yatırılıyor ve orada türlü acılara tanık oluyor.
Izzy'nin hikayesi ise biraz daha alışkın olduğumuz türden.Koruyucu ailede büyüyen ve yeni okula başlayan Isebella.
Akıl hastanesi oldum olası ilgimi çeken bir konu olmuştur.Yazarın kitabın sonunda verilen röportajında yazar da söylemiş akıl hastanelerinin ilgisini çektiğini.Aslında bu yönden çok güzeldi.Cüretkar bir yazarımız var.
Kitabın işleyişi ve kurgusu başarılıydı.Nedense içimden bu kitabı puanlamak gelmiyor.Okumak isteyen okura mesajım: Güzel bir kitap.Beklentilerini karşılayacaktır.Ama bu kitaptan çok sevgi bekleme.Acı bekle, dram bekle, çaresizlik bekle.İçinden çıkılmaz labirentleri var bu kitabın.Keyifli okumalar :)
444 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabı elimden bırakamadım desem yalan olmaz sanırım.. öyle çok yaralandım ki okurken.. bir sürü duyguyu arka arkaya yaşadım yüzünüzü gülümseten bir aşk, öfke, acı, çaresizlik.. sırf kendi istediği adamla evlenmeyi reddeği için kızını akıl hastanesine gönderen bir baba ve buna karşı çıkmayan bir anne. 1925 yılının şartları, akıl hastanesinde aklı başında kendini ispat etmeye çalışan bir kadın Clara.. Mutlaka okunmalı, mutlaka.
444 syf.
·4 günde·8/10
Ardımda Kalanlar ismi ile içeriği uyumlu bir roman olmuş. Bu romanda isminden de anlaşılacağı gibi arka planda kalan o kadar karakter var ki... Aşklar, sözde fedakarlık adı altındaki çok büyük haksızlıklar, acılar, acımasızlıklar, bir ailenin çıkarları sonucu herhangi bir psikolojik sorunu olmamasına rağmen kızlarının hiç tereddütsüz akıl hastahanesine kapatılmasına önayak olması. Bir başka karakterin öfkesi ve annesi ile ilgili bilmediği çarpıcı ve oldukça sarsıcı gerçekler... Bu romandaki karakterlerin neredeyse hepsinin ayrı ayrı okuyana hüzün veren hayatları var. Romanın karakterleri hüzünleriyle birbirlerine ortak aslında. Bu hüzünler Izzy'nin, Clara'nın akıl hastahanesindeki günlüklerini bulup okuması ve Clara'yı arayıp bulması sayesinde daha da gün yüzüne çıkar. Clara'nın bir de akıl hastanesinde dünyaya getirdiği bir kızı vardır. Ondan acımasızca koparıldığı bir kızı... Ellen Marıe Wıseman'in kalemini hafiften Sarah Jıo kalemine benzettim sayfalarda ilerledikçe sanki. Bu romanda beni en çok etkileyen şey eskiden akıl hastahanelerinin çok vahşice olduğu, hastalara uygulanan tedavi adı altında dayatılan eziyetler. Son olarak da hasta olmadığı halde Clara'nın akıl hastahanesine kapatılması. Clara hasta değildi, o sadece ailesinin onaylamadığı birine aşık olduğu için deli muamelesi görmüştü. Kitaptaki akıl hastanesinin adı ve eskiden uygulanan tedavi yöntemleri gerçektir. Karakterler ise hayal ürünüdür.
444 syf.
·80 günde·Beğendi·7/10
İlk defa okuduğum bir yazardı. Kitabı çok beğendim. Uzun bir zaman okuyamadım ama elime alır almaz tek nefeste bitirdim. Kitabı okursanız eğer yüreğinizi okşayacak, insani duyguları size hatırlatacaktır. Hayatı çok zor geçen insanların hikayesini anlatıyor.. Bazı kısımlar gereğinden uzun gelse de sonu için değermiş dedim. Şimdiden keyifli okumalar..
444 syf.
× Uzun zamandır listemde olan ama kitapçıda bulamadığım bu kitabı bir sonraki gidişimde buldum, ama o zaman aklımdan çıkmasına rağmen aldım.Açıkçası başlarında sıkıldım ve hiçbir şey anlamadım.Ama sonradan içine girmekte ve karakterlerin bir parçası gibi hissetmekte hiç zorlanmadım.
× Kitap akıcı ve sade bir anlatımla yazılmış. Doğrusu anlatım ve benzetmeler benim hoşuma gitti.Kitap gerçekten yüreğimi yaktı,boğazıma bir yumru oturmuştu okurken.Romanımız alışılagelmiş Arkadya kitapları gibi iki kadının yaşamını anlatıyor.


Yıl 1995

× 17 yaşındaki Isabelle Stone yani Izzy,babası ölmüş ve annesi hapiste olan bir kızdır.Koruyucu ailesiyle birlikte yaşayan genç kız yeni bir liseye başlar.Koruyucu annesi olan Peg'in onlarca bavulu incelemek için yaptığı teklifi kabul eder.Bu bavullardan birinde Clara'nın yaşamına ışık tutan yeşil kaplı bir günlük bulur.Clara'nın gizemli ve bir o kadar da acı dolu hikayesi Izzy'nin yaşamını tümden değiştirir.


Yıl 1929

× Zengin bir aileye ve otoriter bir babaya sahip olan 18 yaşındaki Clara'yı,annesi ve babası sevmediği bir adamla evlendirmeye zorlar.Fakat Clara'nın kalbinde Bruno vardır.Sırf kızcağız sevmediği bir adamla evlenmek istemediği için babası onu sağlıklı olmasına rağmen deli diyerek ihbar eder.


× Clara Elizabeth Cartwright'ın tüyler ürpertici ve çaresizliklerle dolu akıl hastanesi serüveni başlar.Üstelik Bruno'dan hamiledir.Uzun yıllar kendi gibi haksız yere akıl hastanesine yerleştirilen yüzlerce kadınla birlikte hüzünlü bir yaşam sürer.En çok kızdığım nokta Clara'nın annesi Ruth ve babası Henry'nin öz kızlarına böyle şeytanca bir kötülüğü nasıl yaptığıdır.× Okurken gerçekten çok duygulandığım , sorguladığım,kızdığım,mutlu olduğum kısımlar oldu.Akıl hastanesindeki o zulümlerin gerçek olması insanın yüreğini daha da çok burkuyor. Çok etkileyici bir dram romanı. İki kadının hikayesini de merakla okudum ve bitirdim.Tasarımını da beğendim.
444 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Polisiye macera kitaplarından sıkılıp biraz dram arıyorum diyorsanız mutlaka okumalısınız. Okurken içim sıkıştı, nefesim daraldı çoğu yerde kendimi karakterin yerine koydum ağlamamak için zor tuttum kendimi. Evet bir senaryo diyorsunuz ama gerçek hayatta olabileceklerle kıyaslıyorsunuz. Özgürlüğün ne kadar değerli aile kavramının ne kadar önemli olduğunu farkediyorsunuz ve yaşadığınız şeylere şükrediyorsunuz. Kendi iç dünyanıza dönüp kendinizle hesaplaşmak için okunmalı...
444 syf.
Merhaba sevgili kitapseverler
# ardımdakalanlar #ellenmariewiseman'ın okuduğum ikinci kitabı .Daha önce #erikağacini da çok beğenerek okumuştum.
Kitap anlattıkları ve karakterleriyle her ne kadar kurgu olsa da hikayenin çıkış noktası gerçeğe dayanmaktadır. Çünkü kitapta bahsi geçen Long Island Kliniği ve Williard Akıl Hastanesi gibi yerler gerçek.
Kitabın konusundan bahsedeyim hemen. Clara Elizabeth Cartwright çok köklü zengin bir ailenin kızıdır. Clara annesi ve babası tarafından akli dengesi yerinde olmasına rağmen akıl hastanesine kapatılır .Tek suçu ,onların değil de yüreğinin seçtiği adamı sevmiş olması. Clara bu baş kaldırmasının bedelini çok ağır ödemek zorunda kalır.
Ailesi tüm hayatını ondan çalmıştır. Sevdiği adamı belki de dünyaya getireceği çocuğu...
Tüm zorlukları ortaya koyan bu duygu yüklü roman ,bir kadının çaresizlikler ve imkansızlıklar karşısında gösterdiği gücü anlatıyor. Ben okurken gözyaşlarımı tutamadım. Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum .
Sevgiler ️
444 syf.
·7 günde·10/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Bu kitap gerçeklerle harmanlanmış kurgusal bir kitap. Gerçek bir hikaye olmasada o zaman ki akıl hastanesinde kalan insanların kitaptaki hatta daha fazlasını yaşadığı muhakkak. Kitabı okurken geçmişte clara gunuzde izzzy eşlik edecek size. Akıcı sürükleyici ve buruk bir mutlu son sizleri bekliyor. Bu kitabi okuduktan sonra günümüzde akıl hastanelerinde nasil yöntemler uygulanıyor merak edip arastirma gereği hissedebilirsiniz. Kitaplı saatler.
444 syf.
·Beğendi·9/10
İlk başlarda bira sıkıcı gibi gelse de ilerleyen sayfalarda kitaba bağlanıyorsunuz. Merak duygusu sürekli okuma isteği uyandırıyor. Kitap , farklı zamanlarda yaşayan iki kadın üzerinden anlatılıyor. Konu genellikle , herhangi bir sorunu olmayan ancak babasının isteği kişi ile evlenmek istemeyen kızlarını metazori şekilde akıl hastanesine yatırmalarıyla başlayan ve ilerleyen bir konuyu anlatıyor. Birinci kadının hikayesi 1920 lerde geçiyor , diğeri ise günümüzde. Neticede bu iki kadının yolları günümüz zamanlarında gizemli bir şekilde buluşuyor. Güzel okunası bir roman. Tavsiye ederim..
444 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Yazarla ilk tanışmam oldu. Yazı diline bayıldım. Okurken hikayeyi yaşamak diye bir şey var işte bu kitapta onu yaşadım. Clara benim için hayatım boyunca unutmayacağım bir roman kahramanı olacak.
444 syf.
Clara'nın tek suçu hayata sıfırdan başlama çabasıyla Amerika'ya gelen Bruno Moretti'ye aşık olmaktı.Fakat Bruno Clara'nın ailesi gibi varlıklı olmadığından,ailesi ilişkilerini onaylamadı ve Clara'yı Willard akıl hastahanesine kapattı.
Bu imkansız aşk yüzünden Clara'nın hayatı Uzun yıllar akıl hastanesinde geçecekti...
Bruno'ya yazılan ve asla postalanmayan mektuplar,tutulan uzun günlükler ve hastahanede gözlerini açan,sonrasında da evlatlık verilen küçük bir bebek
Tüm acıların göbeğinde evladının nerede olduğunu bilmeden geçen uzun,acı dolu yıllar... Ne yazsam az kalacak duygularımı ifade etmem için.Beni çok çok hüzünlendiren ve son sayfalarında gözyaşlarıma hakim olamadığım bir kitap Ardımda kalanlar... Uzun zamandır böylesine içimi acıtan bir kitap okumamıştım.
Hayvanlar masum yaratıklar. İnsanlar... Şey, onlar masum değiller. Hayvanlar insanlardan daha iyi.
Ellen Marie Wiseman
Sayfa 108 - Arkadya Yayınları
Çocuğuna zarar veren bir babayı gözünde canlandıramıyordu. Ya da çocuğunu korumaktan aciz bir anneyi.
Ellen Marie Wiseman
Sayfa 141 - Arkadya Yayınları
"Demek öksüz olmak böyle bir duygu" diye düşündü gözleri ve boğazı yanarken. "Bundan böyle beni her gün düşünüp karşılıksız sevecek kimse olmayacak. Sonunda gerçekten yapayalnız kaldım."
Ellen Marie Wiseman
Sayfa 380 - Arkadya yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ardımda Kalanlar
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759998059
Kitabın türü:
Orijinal adı:
What She Left Behind
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Çıkmazdaysa yüreğiniz, hikâyemi dikkatli okuyun, belki de bu sizin hikâyenizdir…

Hiç uçurumun kenarında olduğunuzu hissettiniz mi? Ya da ayaklarınızın altındaki kaya parçalarının koparak düştüğünü… Ben artık öyle hissediyorum ve gitgide karanlığa düşüyorum. İhanetin en ağırını en yakınlarımdan gördüm. Anne ve babamdan… Tek suçum, onların isteklerine boyun eğmememdi. Tek suçum, onların değil de yüreğimin seçtiği adamı sevmemdi… Neden insanlar kendileri gibi olmayanı ötekileştirir ki? Bu başkaldırımın bedelini çok ağır ödüyorum. Bir akıl hastanesine kapatıldım. Tüm hayatım çalındı benden. Sevdiğim adam… Dünyaya getireceğim çocuğum belki de…

Ne zormuş insanın kendinde olduğunu ispat etme çabası. Ve artık aklım yerinde mi bilmiyorum ama yüreğimin hâlâ aklı başında. Buradan kurtulmak istiyorum. Gün yüzüne kavuşup rüzgârın saçlarımı savuruşunu hissetmek, denizin tuzlu kokusunu içime çekmek istiyorum.

Tek ümidim bu yazdıklarımı birinin bulması. Ne kadar zaman alır bilinmez, fakat bu satırları okuyacak kişiye sesleniyorum: Benim adım Clara Elizabeth Cartwright ve bu, benim hikâyem. Seçim senin, ya hikâyeme ortak ol ya da diğerleri gibi görmezlikten gel beni…

Ardımda Kalanlar, anlattıkları ve karakterleriyle kurgu ürünü olsa da hikâyenin çıkış noktası gerçeğe dayanmaktadır. Tüm gizemleri içinde barındıran, duygu yüklü bu kitabı gözyaşları eşliğinde bitirdiğinizde, kendinizi sorgulamadan edemeyeceksiniz…

“Muhteşem bir kurguya sahip olan Ardımda Kalanlar, tüm okul ve halk kütüphanelerindeki yerini almalı.”

VOYA - Lindy Gerdes

Kitabı okuyanlar 263 okur

  • Bendeokuyorum
  • Merve
  • Burçin Kıvanç
  • Gizem Boz
  • küçükbal
  • T.T
  • Gizem Okcan
  • enise
  • Betül Okcan
  • gece

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%16.2
18-24 Yaş
%14.9
25-34 Yaş
%25.7
35-44 Yaş
%28.4
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.3
Erkek
%3.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%49.6 (62)
9
%19.2 (24)
8
%16 (20)
7
%8.8 (11)
6
%4 (5)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)