Ardımda Kalanlar

8,9/10  (79 Oy) · 
158 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.564 gösterim
Çıkmazdaysa yüreğiniz, hikâyemi dikkatli okuyun, belki de bu sizin hikâyenizdir…

Hiç uçurumun kenarında olduğunuzu hissettiniz mi? Ya da ayaklarınızın altındaki kaya parçalarının koparak düştüğünü… Ben artık öyle hissediyorum ve gitgide karanlığa düşüyorum. İhanetin en ağırını en yakınlarımdan gördüm. Anne ve babamdan… Tek suçum, onların isteklerine boyun eğmememdi. Tek suçum, onların değil de yüreğimin seçtiği adamı sevmemdi… Neden insanlar kendileri gibi olmayanı ötekileştirir ki? Bu başkaldırımın bedelini çok ağır ödüyorum. Bir akıl hastanesine kapatıldım. Tüm hayatım çalındı benden. Sevdiğim adam… Dünyaya getireceğim çocuğum belki de…

Ne zormuş insanın kendinde olduğunu ispat etme çabası. Ve artık aklım yerinde mi bilmiyorum ama yüreğimin hâlâ aklı başında. Buradan kurtulmak istiyorum. Gün yüzüne kavuşup rüzgârın saçlarımı savuruşunu hissetmek, denizin tuzlu kokusunu içime çekmek istiyorum.

Tek ümidim bu yazdıklarımı birinin bulması. Ne kadar zaman alır bilinmez, fakat bu satırları okuyacak kişiye sesleniyorum: Benim adım Clara Elizabeth Cartwright ve bu, benim hikâyem. Seçim senin, ya hikâyeme ortak ol ya da diğerleri gibi görmezlikten gel beni…

Ardımda Kalanlar, anlattıkları ve karakterleriyle kurgu ürünü olsa da hikâyenin çıkış noktası gerçeğe dayanmaktadır. Tüm gizemleri içinde barındıran, duygu yüklü bu kitabı gözyaşları eşliğinde bitirdiğinizde, kendinizi sorgulamadan edemeyeceksiniz…

“Muhteşem bir kurguya sahip olan Ardımda Kalanlar, tüm okul ve halk kütüphanelerindeki yerini almalı.”

VOYA - Lindy Gerdes
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9789759998059
 • Orijinal Adı:
  What She Left Behind
 • Çeviri:
  Solina Silahlı
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Arkadya Yayınları'ndan okurların kalplerine dokunacak bir roman daha. Yeni bir yazarla tanışacaksam ve bu yazarın kitabı Arkadya Yayınları'ndan çıkmışsa beklentilerimin büyük oranda karşılanacağını biliyorum. Gerek sayfa kalitesi, gerek kapak tasarımı, gerek çeviri, gerekse yayınevinin bastığı kitapların hemen hemen aynı türde olması ve benim de bu türden hoşlanmam mevcut yayınevinin bende önemli bir yeri olmasını sağladı.

Ardımda Kalanlar iki farklı dönemde yaşayan oldukça farklı hayatlara sahip iki kadının ilerleyen yıllarda kesişen hayatlarını konu alıyor. 1929 yılında Clara ile tanışıyoruz. Clara henüz 17 yaşında, oldukça zengin ancak zengin olduğu kadar da baskıcı bir ailesi var. Clara'nın hayatında biri olduğunu öğrenen ama onun için farklı bir evlilik planlayan ailesi, kızlarının onlara itiraz etmesi ve evden kaçmak istemesi sonrasında onu Willard Akıl Hastanesi'ne gönderiyor. Öte yandan 1995 yılında karşımıza Isabelle çıkıyor. Isabelle babası ölmüş, annesi hapiste olan, koruyucu ailenin yanında kalan ve liseye giden bir kız. Son derece zor zamanlar geçiren bu iki kadının hüzünlü hikayeleri beni fazlasıyla etkiledi.

Şunu da belirtmek istiyorum: Ardımda Kalanlar geçmişte gerçekten de yaşanmış, somut olaylardan yola çıkılarak yazarımız tarafından kurgulanmış bir roman. Kitabın sonunda Ellen Marie Wiseman ile yapılan bir röportaj var ve yazarımız bu röportajında "İsteğim dışında bir akıl hastanesine kapatılmanın nasıl olacağını zaman zaman düşünürüm." diyor. Geçmişte gerçekten de insanlar özellikle kadınlar son derece trajikomik nedenlerle (kocalarına sorun çıkaran eşler vb.) hastaneye yatırılmış. Willard'a yatırılan 54.000 hastanın neredeyse yarısı orada hayatını kaybetmiş. Hastaları tedavi etmek (!) için kullanılan yöntemler arasında buz banyosu, insülin ve elektroşok gibi tedavi yöntemleri var.

Clara ile Izzy'nin yaşadıkları acılar ve bu kurgusal karakterlerin başına gelen acımasız olayları, gördükleri muameleyi dünyanın çeşitli yerlerinde insanların görmüş olması ve hattâ hâlâ görüyor olması içimi sızlattı diyebilirim. Akıl sağlığımızın yerinde olduğunu insanlara anlatmaya çalışsak ve insanlar bize inanmamakta diretse sanırım sırf bu nedenle bile ruhsal bir çöküş yaşayabilirdik. Bu durum iki karakterimizin yaşadıklarının sadece bir kısmı. Clara ve Izzy iki güzel, cesur, zeki ve duygusal kadın. Sizlerin de bir şans verip onlarla tanışmanızı isterim. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar.

Şule ALTAN 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ardımda Kalanlar, Arkadya kalitesiyle çıkmış, çok güzel bir tasarımı olan albenili bir kitap.Benim uzun zaman önce ilgimi çekmişti ama okumak yenilerde nasip oldu.
Konusunun oldukça ilginç olduğuyla başlayalım yoruma.Birçok Arkadya kitabında olduğu gibi bu kitapta da iki ayrı kadın iki ayrı yaşam ve ortak bir son söz konusu.Bu kadınlardan bir tanesi 1930'larda ailesi tarafından akıl hastanesine yerleştirilmiş Clara.Bir tanesi de annesi babasını tüfekle vurmuş Izzy.Sevgili okur bunları okurken bana sinirlenme, inan spoiler vermiyorum :)
Clara'nın hayatı dramdan ibaret arkadaşlar.Kadıncağız babası tarafından akıl hastanesine yatırılıyor ve orada türlü acılara tanık oluyor.
Izzy'nin hikayesi ise biraz daha alışkın olduğumuz türden.Koruyucu ailede büyüyen ve yeni okula başlayan Isebella.
Akıl hastanesi oldum olası ilgimi çeken bir konu olmuştur.Yazarın kitabın sonunda verilen röportajında yazar da söylemiş akıl hastanelerinin ilgisini çektiğini.Aslında bu yönden çok güzeldi.Cüretkar bir yazarımız var.
Kitabın işleyişi ve kurgusu başarılıydı.Nedense içimden bu kitabı puanlamak gelmiyor.Okumak isteyen okura mesajım: Güzel bir kitap.Beklentilerini karşılayacaktır.Ama bu kitaptan çok sevgi bekleme.Acı bekle, dram bekle, çaresizlik bekle.İçinden çıkılmaz labirentleri var bu kitabın.Keyifli okumalar :)

Selenay Afşar 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı elimden bırakamadım desem yalan olmaz sanırım.. öyle çok yaralandım ki okurken.. bir sürü duyguyu arka arkaya yaşadım yüzünüzü gülümseten bir aşk, öfke, acı, çaresizlik.. sırf kendi istediği adamla evlenmeyi reddeği için kızını akıl hastanesine gönderen bir baba ve buna karşı çıkmayan bir anne. 1925 yılının şartları, akıl hastanesinde aklı başında kendini ispat etmeye çalışan bir kadın Clara.. Mutlaka okunmalı, mutlaka.

Ceren Acer 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Ardımda Kalanlar ismi ile içeriği uyumlu bir roman olmuş. Bu romanda isminden de anlaşılacağı gibi arka planda kalan o kadar karakter var ki... Aşklar, sözde fedakarlık adı altındaki çok büyük haksızlıklar, acılar, acımasızlıklar, bir ailenin çıkarları sonucu herhangi bir psikolojik sorunu olmamasına rağmen kızlarının hiç tereddütsüz akıl hastahanesine kapatılmasına önayak olması. Bir başka karakterin öfkesi ve annesi ile ilgili bilmediği çarpıcı ve oldukça sarsıcı gerçekler... Bu romandaki karakterlerin neredeyse hepsinin ayrı ayrı okuyana hüzün veren hayatları var. Romanın karakterleri hüzünleriyle birbirlerine ortak aslında. Bu hüzünler Izzy'nin, Clara'nın akıl hastahanesindeki günlüklerini bulup okuması ve Clara'yı arayıp bulması sayesinde daha da gün yüzüne çıkar. Clara'nın bir de akıl hastanesinde dünyaya getirdiği bir kızı vardır. Ondan acımasızca koparıldığı bir kızı... Ellen Marıe Wıseman'in kalemini hafiften Sarah Jıo kalemine benzettim sayfalarda ilerledikçe sanki. Bu romanda beni en çok etkileyen şey eskiden akıl hastahanelerinin çok vahşice olduğu, hastalara uygulanan tedavi adı altında dayatılan eziyetler. Son olarak da hasta olmadığı halde Clara'nın akıl hastahanesine kapatılması. Clara hasta değildi, o sadece ailesinin onaylamadığı birine aşık olduğu için deli muamelesi görmüştü. Kitaptaki akıl hastanesinin adı ve eskiden uygulanan tedavi yöntemleri gerçektir. Karakterler ise hayal ürünüdür.

Yeşim Gökyıldız 
 06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun zamandır listemde olan ama kitapçıda bulamadığım bu kitabı bir sonraki gidişimde buldum, ama o zaman aklımdan çıkmasına rağmen aldım.Açıkçası başlarında sıkıldım ve hiçbir şey anlamadım.Ama sonradan içine girmekte ve karakterlerin bir parçası gibi hissetmekte hiç zorlanmadım.

Kitap akıcı ve sade bir anlatımla yazılmış. Doğrusu anlatım ve benzetmeler benim hoşuma gitti.Kitap gerçekten yüreğimi yaktı , boğazıma bir yumru oturmuştu okurken . Okurken yine alışılagelmiş Arkadya kitapları gibi iki kadının yaşamını anlatıyor.

Yıl 1995

× 17 yaşındaki Isabelle Stone yani Izzy,babası ölmüş ve annesi hapiste olan bir kızdır.Koruyucu ailesiyle birlikte yaşayan genç kız yeni bir liseye başlar.Koruyucu annesi olan Peg'in onlarca bavulu incelemek için yaptığı teklifi kabul eder.Bu bavullardan birinde Clara'nın yaşamına ışık tutan yeşil kaplı bir günlük bulur.Clara'nın gizemli ve bir o kadar da acı dolu hikayesi Izzy'nin yaşamını tümden değiştirir.

Yıl 1929

× Zengin bir aileye ve otoriter bir babaya sahip olan 18 yaşındaki Clara'yı,annesi ve babası sevmediği bir adamla evlendirmeye zorlar.Fakat Clara'nın kalbinde bir klüpte tanışıp dans ettiği Bruno vardır.Ailesinin zorlamalarına şiddetle karşı çıkan Clara,bir gün Bruno'yu yemek için eve çağırır.Bruno gittikten sonra ailesiyle hararetli bir tartışma yaşarlar. Sırf kızcağız sevmediği bir adamla evlenmek istemediği için babası onu sağlıklı olmasına rağmen deli diyerek ihbar eder.Ve Clara Elizabeth Cartwright'ın tüyler ürpertici ve çaresizliklerle dolu akıl hastanesi serüveni başlar.Üstelik Bruno'dan hamiledir.Uzun yıllar kendi gibi haksız yere akıl hastanesine yerleştirilen yüzlerce kadınla birlikte hüzünlü bir yaşam sürer.En çok kızdığım nokta Clara'nın annesi Ruth ve babası Henry'nin öz kızlarına böyle şeytanca bir kötülüğü nasıl yaptığıdır.

Okurken gerçekten çok duygulandığım , sorguladığım,kızdığım,mutlu olduğum kısımlar oldu.Akıl hastanesindeki o zulümlerin gerçek olması insanın yüreğini daha da çok burkuyor. Çok etkileyici bir dram romanı. İki kadının hikayesini de merakla okudum ve bitirdim.Tasarımını da beğendim.

Liimmoon 
 06 Oca 20:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Polisiye macera kitaplarından sıkılıp biraz dram arıyorum diyorsanız mutlaka okumalısınız. Okurken içim sıkıştı, nefesim daraldı çoğu yerde kendimi karakterin yerine koydum ağlamamak için zor tuttum kendimi. Evet bir senaryo diyorsunuz ama gerçek hayatta olabileceklerle kıyaslıyorsunuz. Özgürlüğün ne kadar değerli aile kavramının ne kadar önemli olduğunu farkediyorsunuz ve yaşadığınız şeylere şükrediyorsunuz. Kendi iç dünyanıza dönüp kendinizle hesaplaşmak için okunmalı...

Nurcan Eraslan 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Bu kitap gerçeklerle harmanlanmış kurgusal bir kitap. Gerçek bir hikaye olmasada o zaman ki akıl hastanesinde kalan insanların kitaptaki hatta daha fazlasını yaşadığı muhakkak. Kitabı okurken geçmişte clara gunuzde izzzy eşlik edecek size. Akıcı sürükleyici ve buruk bir mutlu son sizleri bekliyor. Bu kitabi okuduktan sonra günümüzde akıl hastanelerinde nasil yöntemler uygulanıyor merak edip arastirma gereği hissedebilirsiniz. Kitaplı saatler.

Yağmur 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk öncelikle kısa bir bilgi vereceğim daha sonrasında ise spoilerime geçeceğim.Yazar,bu kitapta gerçek mekanları kullanmış.Karakterler hayal ürünü olsa da gerçekten güzel bir içeriğe sahip bir kitap.Sizi daha ilk cümleden içerisine alan bir kitap.Akıcı ve sürükleyici bir kitap.Dili ağır değil.Kitapla ilgili içerik anlatmama gelince;ana karakterlerimiz Clara ve Izzy.Clara üniversiteyi bitirmek ve istediği adam ile evlenmek istemektedir.Ama ailesi istediği adamla evlenmesi erine kendi seçtikleri adam ile evlenmelerini isterler.Bu tartışmaya döner ve Clara'nın babası Clara'yı bir akıl hastanesine yatırırlar.Tabii bunlar 1929' da yaşanır.Clara'nın sevdiği adamın hayal ürünü olduğunu Clara'ya inandırılmaya çalışılsa da Clara inanmaz ve Clara hamiledir.Clara doğum yaptıktan sonra ise çocuğu ondan alınır ve götürülür.Ve hastanedeyaşadıkları anlatılmaktadır.Izzy ise üvey ailede büyüyen bir kızdır.Annesi öldükten sonra,üvey babası annesi ile ilgili konuşmayı engellemiştir.Daha sonra kendisi ailesini araştırmaya başlar.Bu araştırma sonucunda yolu Clara'nın günlüğü ile karşılaşır.Ve bu günlük ona çok yardımcı olur.Clara'nın hayatta olup olmadığını ve Clara ile Izzy'nin yollarının kesişip kesişmemesini ise kitapta ilginç ama güzel bir şekilde öğreniyorsunuz.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

ebru cemre 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Clara'nın tek suçu hayata sıfırdan başlama çabasıyla Amerika'ya gelen Bruno Moretti'ye aşık olmaktı.Fakat Bruno Clara'nın ailesi gibi varlıklı olmadığından,ailesi ilişkilerini onaylamadı ve Clara'yı Willard akıl hastahanesine kapattı.
Bu imkansız aşk yüzünden Clara'nın hayatı Uzun yıllar akıl hastanesinde geçecekti...
Bruno'ya yazılan ve asla postalanmayan mektuplar,tutulan uzun günlükler ve hastahanede gözlerini açan,sonrasında da evlatlık verilen küçük bir bebek
Tüm acıların göbeğinde evladının nerede olduğunu bilmeden geçen uzun,acı dolu yıllar... Ne yazsam az kalacak duygularımı ifade etmem için.Beni çok çok hüzünlendiren ve son sayfalarında gözyaşlarıma hakim olamadığım bir kitap Ardımda kalanlar... Uzun zamandır böylesine içimi acıtan bir kitap okumamıştım.

Nejla GÜNEŞ 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk başlarda bira sıkıcı gibi gelse de ilerleyen sayfalarda kitaba bağlanıyorsunuz. Merak duygusu sürekli okuma isteği uyandırıyor. Kitap , farklı zamanlarda yaşayan iki kadın üzerinden anlatılıyor. Konu genellikle , herhangi bir sorunu olmayan ancak babasının isteği kişi ile evlenmek istemeyen kızlarını metazori şekilde akıl hastanesine yatırmalarıyla başlayan ve ilerleyen bir konuyu anlatıyor. Birinci kadının hikayesi 1920 lerde geçiyor , diğeri ise günümüzde. Neticede bu iki kadının yolları günümüz zamanlarında gizemli bir şekilde buluşuyor. Güzel okunası bir roman. Tavsiye ederim..

3 /

Kitaptan 27 Alıntı

Damla Köseoğlu 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayvanlar masum yaratıklar. İnsanlar... Şey, onlar masum değiller. Hayvanlar insanlardan daha iyi.

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 108 - Arkadya Yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 108 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
04 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayvanların acı çekmesine de dayanamıyorum.

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 107 - Arkadya Yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 107 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocuğuna zarar veren bir babayı gözünde canlandıramıyordu. Ya da çocuğunu korumaktan aciz bir anneyi.

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 141 - Arkadya Yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 141 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocuğunu görememek, onunla konuşamamak hangi annenin içini yakmazdı?

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 230 - Arkadya Yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 230 - Arkadya Yayınları)
Semina 
30 Nis 16:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Küçük, doğmamış bir bebek böyle bir muameleden sağ çıkabilir miydi?

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 147 - Arkadya)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 147 - Arkadya)
Semina 
01 May 15:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Burası cennet değil, cehennem, diye düşündü Clara.

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 347 - Arkadya yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 347 - Arkadya yayınları)
Semina 
01 May 15:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Demek öksüz olmak böyle bir duygu" diye düşündü gözleri ve boğazı yanarken. "Bundan böyle beni her gün düşünüp karşılıksız sevecek kimse olmayacak. Sonunda gerçekten yapayalnız kaldım."

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 380 - Arkadya yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 380 - Arkadya yayınları)
Semina 
01 May 16:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Olsun," dedi. "Şimdi birlikteyiz. Önemli olan da bu. Bugünün geleceğini biliyordum. Bunca yıl ayakta durmamı sağlayan tek şey buydu."

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 422 - Arkadya)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 422 - Arkadya)
Yeşim Gökyıldız 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''İster inan ister inanma anne,'' dedi Clara iğrendiğini gizleyemeden,''ama herkes para için evlenmiyor.Bazıları sevdikleri için evleniyor.”

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 42 - Arkadya Yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Sayfa 42 - Arkadya Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanlar çocuklarının hayatını mahvedeceklerse onları doğurmasalar daha iyi değil miydi?"

Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Arkadya Yayınları)Ardımda Kalanlar, Ellen Marie Wiseman (Arkadya Yayınları)
3 /