Kır Çiçeği Tepesi

8,9/10  (155 Oy) · 
354 okunma  · 
140 beğeni  · 
2.656 gösterim
Bazen kader, hayatımızdaki kişilerle sınar bizi.
Ki hayaller bu sınavı geçmek için yeterli değildir...

1929 yılında Glasgow'da yaşayan genç, güzel Beattie'nin büyük hayalleri vardır, ta ki evli sevgilisi Henry'den hamile kalana kadar... Çocuğunu evlatlık vermek üzere dünyaya getirmeden hemen önce Henry karısını terk edip Beattie ile birlikte Londra'ya kaçmaya karar verir. Orada kendilerine yeni bir hayat kuracaklardır.

Tam seksen sene sonra kader, Beattie'nin torunu Emma'ya oyununu oynayacaktır. Ünlü bir balerin olan Emma, geçirdiği sakatlık nedeniyle kariyerinden vazgeçerek aile bağlarının olduğu Avustralya'ya dönmek zorunda kalır. Büyükannesinden ona kalan çiftliğe vardığında, tek amacı oradaki eşyaları düzenlemektir. Ancak dört bir tarafı sararmış fotoğraflar ve eski mektuplarla çevrili olan Emma, geçmişin tozlu sayfalarında kalan bir aile sırrını çözmeye çalışırken bulur kendini. Emma attığı her adımda büyükannesiyle kaderlerinin nasıl da bir örüldüğünü keşfedecektir.

Kır Çiçeği Tepesi, yalnızca iki kadının hikâyesini barındıran yürek burkan bir roman değil, ayrıca insanın elindeki gücü ve bu gücü keşfettiğinde neler yapabileceğini ortaya koyan bir başyapıt.

"Romanın gücü, Freeman'ın oluşturduğu karakterlerin yanı sıra aşk, nefret ve utancı nasıl işlediğine de dayanıyor. Hem Beattie hem Emma kendilerini yeni bir hayata başlarken buluyor. Okuyucuları kâh neşelendiren kâh üzen de bu kadınların hikâyesidir."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9789759997168
 • Orijinal Adı:
  Wildflower Hill
 • Çeviri:
  Duygu Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

~ Kimberley Freeman, kitaplarını uzun zamandır merak ettiğim bir yazardı. Kır Çiçeği Tepesi yazarın Türkçeye çevrilmiş dört kitabından ilki, okumak için sabırsızlandığım bu kitapta her şey umduğum gibiydi. Kır Çiçeği Tepesi, Debbie Macomber kitapları tadında, okuyucuda hoş duygular uyandıran bir kitap. Roman içinde sadece aşkı, nefreti, ihaneti, sevgiyi değil aynı zamanda azmin, başarının, ümit etmenin güzelliklerini de barındırıyor. Kimberley Freeman'ın kullandığı samimi ve yalın dil kitaba hemen alışmanızı sağlıyor ve bir süre sonra sayfalar adeta sizden habersiz akıp gidiyor. Kitaplarla arasında belirli bir bağ kurmuş birçok kişi yayınevine, kapak tasarımına, kitaplardaki imla hatalarına dikkat eder ve bu açıdan Arkadya Yayınları benden yine tam not almayı başardı. Kır Çiçeği Tepesi kesinlikle mükemmel bir kapak ve sayfa tasarımına sahip.

~ Kitabın konusundan bahsedecek olursak; ana karakterlerimiz büyükanne Beattie ve torunu Emma. Kitapta olaylar çift zamanlı olarak anlatılıyor. Geçmiş zamandan şimdiki zamana uzanan süreçte yaşanan olaylara yer verilen romanda Emma, büyükannesi Beattie'nin geçmişini içinde barındıran Kır Çiçeği Tepesi'ndeki çiftliğe yerleşiyor. Hatıralarla dolu bu çiftlikte Emma kendini sırlar, aşklar, yıllarca gizlenen gerçeklerle karşı karşıya buluyor. Farklı kuşaklarda yaşamış iki kadının duygu yüklü hikayelerinin anlatıldığı bu kitap, kazandığı beğeni ve yapılan olumlu yorumları kesinlikle hak ediyor.

lokman fındık 
23 Nis 08:57 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bekletimin üzerinde bir eser kır çiçeği tepesi. Kurgusu harika . Elinden herşeyi alınmış bir kadın düşünün doğmuş olduğu topraklara binlerce kilometre uzaklarda kimsesiz ve kucağında minicik kizi ile beraber .Genç bir kadının bütün zorluklara rağmen her şeyin üstesinden gelebilecegini kanitlayan bir kitap.Kendisi hakkında söylenilen olumsuz şeylere hiç kulak vermeyen ve hayatı kendi bildiği doğrularla yaşayan ve hiç pes etmeyen acıyla, aşkla yoğrulan beattie nin sıcacık hayat hikâyesi . Hikaye iskoçya da başlayıp büyük bir bölümü avusturalya da geçen sonuç olarak da yine iskoçya da son bulan bir kitap. Tavsiye konusunda diyeceğim o ki herkezin okumasi gereken bir eser ama özellikle genç bayanlara şiddete önerilir . Size çok şey katabilir beattie' nin hayat hikâyesi.

Hande Kırkımcı 
06 Ağu 19:02 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğu ilk kitabıydı.Kalın bir kitap olmasına rağmen kişiyi yormadan hemen bitmesidir. Kitapta Beattie'nin Henry ile yaşamış olduğu ilişki, Beattie hayatı anlatılıyor. Beni kitapta en çok etkileyen Emma 'nın down sendromlu çocuğa bale ogretmesi. Kitapta bu bölümler gerçekten beni heyecanlandırdı. Diğer kısımlarinda sıkıldım. Sarah Jio nun tarzına benziyor fakat ben Sarah Jio yu daha bir heyecan ve hevesle okuyorum. Kitabı okurken sıkıldığım yerler çok oldu.

Ceren Acer 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın üslubunu SARAH JIO'nun üslubuna çok benzettim. Kitap okuyucuyu alıp başka hayatlara sürüklüyor adeta. Nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile. Su misali akıp gidiyor. İlk sayfasından son sayfasına kadar içtenlikle işlenmiş bir olay örgüsünün içinde buluyorsunuz kendinizi. Her cümlede emek var. Drama ve aşk yüklü bir karmadan oluşturulmuş olay örgüsü. Fakat bir şey dikkatimi çekti yazarın bu kadar güzel ilhama, üsluba sahipken neden sadece bir tane kitabı var anlamış değilim doğrusu.

Cemre Kara 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çok sıcak bir kitap anne kız ilişkisini gerçekten iyi anlatmış olay örgüsü çok iyiydi açıkçası alırken isminden dolayı itici geldi ama okudukça çok sevdim

Pelin Çınarbaş 
03 Mar 13:26 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarı ve tarzı tanıdığım ilk kitaptır. Öyle ki bu tarzda daha çok kitaba sahip olmama vesile olmuştur. Olayın içinde kendinizi mutlaka bir yerlere koyuyorsunuz. Kapağını kapattıp başınızı kaldırdığınızda çevrenin size garip geldiğini hissedeceksiniz. Sebebi ise kitaba fazlaca kapılmış olmanız. Keyifli okumalar :)

Gamze nur 
18 Oca 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kesinlikle okunması gereken bir kitap...Olaylar çok hızlı gelişse de, srükleyiciliğini ve gerçekçiliğini hiç kaybetmiyor... Ancak sonu, eksik kalmış gibi. Belki de yazarın, devamını yazmak gibi bir niyeti vardır düşüncesine kapıldım. Aşk, mücadele, hırs, isyan. Hepsini bu kitapta bulabilirsiniz. Başarılı çevirisiyle de göz dolduruyor.

sonay malcı 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi

Sarh Jou kitaplarının benzeri anlatımda bir kitaptı. Anne kız ilişkisi çok güzel anlatılmış. Ama günümüz hikayesinde hikaye yüzelsel kalmış bence. Birde kitabın sonu istediğim gibi bitmedi. Daha gösterişli bitmesini beklerdim. Ama okumaya değer sürükleyici bir kitap olmuş. Tek hikayeyle bu kitap olur gibime geldi.

Server CİN 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Freeman'ın ilk kitabını elime aldığımda büyük bir heyecan duydum fakat başlangıç iyi olsa da sıkılmaktan korkmuştum tabi bu sadece yanılgıydı. İlerlemiyor gibi hissetmeme bile neden olmadan yarısına gelmiştim. Sonunu merakla bekleyeceğiniz bu kitabı okumadan geçmeyin.

Mine Ercan 
09 Şub 10:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine okumaya doyamadığım bir romanla ilgili naçizane bir şeyler söylemeye çalışacağım. Önce bir şey sormak istiyorum. Arkadya'dan kötü bir şey okuyan var mı? Yoksa ben itinayla hep iyi kitapları mı seçiyorum? Okumasam da olurdu dediğim bir tane bile kitap olmadı şu ana kadar. Gerçekten bütün kitaplarını alma yolunda ilerleyeceğim sanırım.


Yine biricik çevirmenim Duygu Parsadan imzasıyla su gibi bir kitap okudum. Kendisine bir kez daha teşekkür ederim. Gözünün nuruna sağlık. 534 sayfalık kitabı 9 saat çalışan bir insana bir günde okutmayı başaran kendisidir sonuçta.

Bu kitabımızda 1929 yılının Beattie'si ile 2009 yılının Emma'sını tanıyoruz. Ve ikisini de çok seviyoruz. Evli sevgilisinden hamile kalarak hayata büyük zorluklarla başlayan Beattie ve hayatının kusursuz olduğunu sandığı anda dünyası bir anda tepetaklak olan Emma çok farklı zamanlarda farklı mücadeleler veriyor. İkisi de hayatlarını yeniden kurma ve ona sahip çıkma savaşıyla boğuşuyor 80 sene arayla... Çok özel hikayeleri olan bu kadınlarla tanışmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Dilerim okurken benim kadar keyif alırsınız.

4 /

Kitaptan 35 Alıntı

Damla Köseoğlu 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşler sarpa sardığında, güçlü insanlar yollarına devam ederler.

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 141 - Arkadya Yayınları)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 141 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir kitabı bir kez okudun mu, sen ve o bir ömür boyu birbirinize ait olursunuz.

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76 - Arkadya Yayınları)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Büyük planlarından bahsedip durmak, onları gerçekleştirmek için bir şeyler yapmaktan daha kolaydı.

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 32 - Arkadya Yayınları)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 32 - Arkadya Yayınları)
Hazal Emekli 
07 Tem 15:45 · 8/10 puan

"Bir kitabı bir kez okudun mu, sen ve o bir ömür boyu birbirinize ait olursunuz. Bunu bilmiyor muydun?"

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76)
Rumeysa özaçmak 
07 Mar 13:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başkalarına vermemiz gereken tek şey iyiliktir.

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 214 - Arkadya)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 214 - Arkadya)

"Bazen kader, hayatımızdaki kişilerle sınar bizi.
Ki hayeller bu sınavı geçmek için yeterli değildir..."

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley FreemanKır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman
4 /