Son Kamelya

8,4/10  (466 Oy) · 
1.523 okunma  · 
443 beğeni  · 
6.752 gösterim
Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?

1940'lı yılların Amerikası'nda bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, un kokulu hayatının bir gün çok farklı yöne sürükleneceğini bilmiyordur. Genç kız bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta ki kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar… Yapacağı iş çok basittir; İngiltere kırsalındaki Livingston Köşkü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermek. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, içinde imkânsız bir aşkın tohumlarını büyütürken, ne tür bir belaya bulaştığını acı bir şekilde öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşkü'ne gelir. Geçmişindeki hayaletten kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır…

Mart Menekşeleri ve hâlâ çoksatanlar listesinde yer alan Böğürtlen Kışı yazarı Sarah Jio'dan muhteşem bir kitap daha. Son Kamelya, kalbimizdeki geçmişin zehrini umut kırıntısına tutunan küçük bir tohumla yok edebileceğimizi gösteren bir başyapıt.

"Günümüze kadar taşınan geçmişin gizemi ile olayları yatıştıran affetmenin gücü tek kelimeyle muazzam."
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789759997441
 • Orijinal Adı:
  The Last Camellia
 • Çeviri:
  Ayhan Ece Şirin
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rumeysa özaçmak 
 20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sarah Jio' nun kitaplarını her zaman sevmişimdir ama bu sefer ki kitabı Son Kamelya, bana diğer kitaplarından çok daha farklı geldi. En beğendiğim kitabı oldu ve diğer kitaplarından daha az duyulması beni şaşırttı. Sarah Jio' nun kurgusu çok başarılı, hikayesi okurlarını içine çekiyor. Kitabın iki farklı yıllarda anlatımı var; Addison ve Flora. Olayların bir geçmişten bir gelecekten anlatılması kitaba heyecan katmış.

1940'lı yılların Amerikası'nda yaşayan fırıncının kızı olan Flora Lewis, bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan bitki ve çiçeklerle uğraşmaktadır. Flora, geçim sıkıntısı ve babasının borçları yüzünden, Bay Price' nın uluslararası çiçek hırsızlığı teklifini kabul eder. Yapacağı iş; İngiltere'ye yolculuk yaparak, Livingston Köskü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermektir. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, zamanla çocuklara alışır. Öte yandan evin gizemli yanlarını keşfederek, ne tür bir belaya bulaştığını öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımlarıyla uğraşan Addison Sinclair, geçmişinden kaçmak için eşi Rex Sinclair ile beraber Livingston Köşkü'ne gelir. Addison, geçmişinden kaçarken aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Evdeki gizem ve sırlarını çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanlarla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır...

Umarım sizde en kısa zamanda bu kitaba sahip olur ve okursunuz. İyi okumalar.

Nurbanu Tuna 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yazarın en etkilendiğim en sevdiğim kitabı bu oldu. kitabın sonunu tahmin etmiştim aslında çok düşündürücü ve kafa yoran bir kitap değil fakat ben çok beğendim sarah jio beğendiğim yazarlar arasında ve bu kitap diğerlerine nazaran en beğendiğim

Merve Ahmetbeyoğlu 
17 Oca 22:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Klasik bir sarah jio romani aslinda sade ve akıcı... Romandaki karakterlerin işlenişi ve verilmeye çalisilan gizem sayesinde okuyucularin elinden birakamayip merak ve heyecanla sonuna kadar soluksuz okunabilinecek bir kitap. Fakat biraz kitaplarla arasi iyi olanlar için fazla basit bir kitap. Çerez gibi derler ya işte öyle...

Bahar Uzun 
12 May 13:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

1940 yılında güzel ve genç Flora kendisini uluslararası çiçek kaçakçılığının tam ortasında bulacaktır. Yaşlı anne ve babasının ekonomik sıkıntılarını gidermek ve onları korumak için Amerika’dan İngiltere kırsalına doğru bir yolculuğa çıkar. Livingston Köşkü’nde annelerini yeni kaybetmiş dört çocuğa dadılık yaparken türünün tek örneği olan bir kamelyayı Middlebury Pembesini aramaktadır.. Fakat her şey planlandığı gibi gitmemiştir. Livingston Köşkü’nün güzel ve asil leydisi Anna Livingston şüpheli bir şekilde ölmüştür. Flora kamelyayı bulmak için geldiği köşkte sırlarla dolu bir ailenin içinde gerçek aşkı bulacaktır.

Nurbanu GÜN 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kamelyalar.. Sır dolu muhteşem bitkilerin etrafında gelişen gizemli ve ürkütücü olaylara oldukları şahitlikleri.. Leydi Anna, Bayan Lewis ve Addison'un birbirleriyle çakışan korku dolu hayatlarını konu alan kitap, her zamanki gibi etkileyiciydi. Geçmişle şimdiki zaman arasındaki köprüyü çok güzel kuran bir olay örgüsü var ki bu da sizi kitabı elinizden bırakmanızı aklınıza dahi getirmiyor.

yıldız turan 
28 Nis 14:46 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Cok guzel bir kitap. Okudukça tatlı bir merak uyandırıyo insan da. Hem polisiye hem aşk ve hüzün konuları içeriyor. En cok beğendiğim karakterlerin birbirlerine olan sevgileri , bir karşılık beklemeden sevmeleriydi. Leydi Anna, bayan Dilloway, Flora, Addison... hepsini cok sevdim.Konu bütünlüğü için kısaca birkaç ailenin bir aile icindeki serüveni diyebilirim.
Tavsiye edilir :) ii okumalar...

Eda Nur (Şahin'in Belalısı) 
02 May 09:18 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çevremdeki fazla entellektüel tiplerin "bir şey katmıyo bu romanlar yeağğ" diyerek küçümseyen bakışlar attığı romanların yazarıdır. Gayet de katıyor efendim, su gibi akıcı, sıcacık her biri, bir kere yazarımız Sarah Jio çok sempatik ben bayılıyorum onun kitaplarına bence herkes okumalı :)

Leyla Ç 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Polisiye tarzda başlayan içine alan bir kitap ama sonuna doğru işler değişiyor.fazla masalsı ya .Acaba ne olacaklı meraklı sorularınız kitap boyu bir bavul gibi elinizde geliyor.bavulu açan yazar bize fazla polyannacı ve hızlı cevaplar veriyor .Kİtap hop bitiveriyor.Sonu olmamış .

DUA 
 21 May 16:03 · Kitabı okudu

Sarah jio yazmışsa güzel yazmıştır deyip balıklama daldığım kitapti. Ama begenemedim. Tabiki çok güzel bir kitap ama diğer sarah jio kitaplarindan sonra hayal kırıklığına uğrattı. Sonu yarım kaldI. Floranın akıbetini öğrenemedik.

TOUJOURS 
22 Tem 00:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşklar yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?" (Arka Kapaktan…)

Sonuncusu olabilir mi bir şeyin veya sonu getirilebilir mi biri ya da birileri tarafından? Sahi nedir, nasıl bir duygudur son olmak, sonuncu olmak; sonuncuya sahip olmak? Biricik, tek ve kayıp...
Nesli tükenen bir kuş olabilir, balık da olabilir ya da son baskısını yapan bir kitap… Son kez üretiliyor olabilir bir telefon ya da araba... Peki, ya elde kalan son bir kamelya ise? Ve bir köşkün bahçesinde gizlenmiş hazin sonunu beklemekteyse... Bulunduğu topraklar üzerinde nesli tükenecek ve elli yıl sonra yine aynı topraklarda can bulacaksa kendine?

Balta ile kamelya çiçeğine koşan bir adam, yıllar yılı gizemini korumuş bir kolye, çatı katında eşsiz bir sera, esrarı çözülmeyi bekleyen bir cinayet ya da cinayetler silsilesi... Aynı çatı altında bir katil; bir hırsız; annelerinin yokluğuna alışamamış, sevgiden yoksun büyüyen çocuklar; efendisine âşık bir hizmetçi; sadakatsiz bir koca; bahçede ölü bulunan bir leydi... Nasıl barınabilirdi bunca kötülük bir çatı altında? Katil kimdi, neredeydi peki? Klasik bir cevapla katil uşak olabilir miydi?

Her şeye alışılabilirdi elbet zamanla. Unutulmasa da unutulmak için kalp mahzeninde tozlu bir sandığa mühürlenebilirdi. Kapılar arkasında her şeyin saklı kalacağı, anımsanmayacağı düşünülebilirdi. Ta ki yıllar sonra bir kadın, kendi geçmişinden kaçarken başka bir kadının geçmişi içerisine düşünceye ve kilitli kapıları açana dek...

Merakına yenik düşen bir misafir gelin ve yıllar yılı ketumluğundan ödün vermemiş sadık hizmetçi… Romanına konu arayan ve aradığını köşkte bulan bir eş… Üst üste kaybolan kayıp kadınlar, ceset kanlarının suladığı bir bahçe, ölü toprağı serpilmiş denecek cinsten sırlarla dolu bir köşk... Birbirlerinden habersiz, farklı zaman dilimlerinde ama aynı sonda buluşan iki kadın: Flora ve Adisson.

Sadık ve âşık bir hizmetçi ne kadar saklayabilir büyük bir sırrı? Toprak daha kaç ceset daha barındırabilir koynunda? Ve kamelya ne kadar daha dayanabilir bulunduğu yerde?

Aşkın olduğu kadar sevgisizliğin; ihanetin olduğu kadar sadakatin romanı… Geçmişi peşini bırakmayan bir kadından başka bir kadının hatta bir kamelyanın geleceğine uzanan uzunca bir hikâye…

Sarah Jio bu kez de gizemli bir köşkle çıkıyor karşımıza. Köşke ev sahipliği yapan bir ailenin dağılışını, bahçedeki kamelya tohumu ile işliyor hafızalara... Bir bebeği ölümden kurtaramadığı için kendini katil zanneden masum bir kadını, işlenmiş cinayetlerin asıl katillerini bulmayı hedefleyen, hırsızlık çetesine bulaşmış bir dadıyı, efendisine sadakatinden ödün vermemiş tüm gerçekleri bilen bir hizmetçiyi; bu üç kadını aynı köşkün odalarında buluşturuyor Saraj Jio. Kilitli kapılar ardındaki gizemi çözmemizi bekliyor Adisson ile. Çözülmeyi bekleyen bir sır ve bulunmayı bekleyen bir katil … Katil her kimse sayfaların arasına bir yerlere sıkışmış biz okurları bekliyor. Her zaman olduğu gibi tahminler yürütsek de son sayfaya kadar merakı zirvede tutmayı başarıyor Sarah Jio bu kitabıyla da: SON KAMELYA...

Kitaptan 51 Alıntı

Rumeysa özaçmak 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fark ettim ki insan çoğu şeyle mücadele edebilir, ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi, istese de değiştiremez.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 188)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 188)
Hatice Erdoğan 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan çoğu şeyle mücadele edebilir ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi istese de değiştiremez.

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
Rumeysa özaçmak 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...annelik herkesin yapabileceği bir şey değildi.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 97)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 97)
#tatlıbelaa# 
06 Ağu 20:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama zaman geçtikce ,dilimden o acı dolu kelimelerin dökülmesi imkansız hale gelmişti...

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 18)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 18)
Rumeysa özaçmak 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evlilik aşk üzerine kurulmalıdır, iş üzerine değil.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 176)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 176)

Kitapla ilgili 1 Haber