Son Kamelya

8,4/10  (404 Oy) · 
1.267 okunma  · 
365 beğeni  · 
6.339 gösterim
Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?

1940'lı yılların Amerikası'nda bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, un kokulu hayatının bir gün çok farklı yöne sürükleneceğini bilmiyordur. Genç kız bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta ki kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar… Yapacağı iş çok basittir; İngiltere kırsalındaki Livingston Köşkü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermek. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, içinde imkânsız bir aşkın tohumlarını büyütürken, ne tür bir belaya bulaştığını acı bir şekilde öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşkü'ne gelir. Geçmişindeki hayaletten kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır…

Mart Menekşeleri ve hâlâ çoksatanlar listesinde yer alan Böğürtlen Kışı yazarı Sarah Jio'dan muhteşem bir kitap daha. Son Kamelya, kalbimizdeki geçmişin zehrini umut kırıntısına tutunan küçük bir tohumla yok edebileceğimizi gösteren bir başyapıt.

"Günümüze kadar taşınan geçmişin gizemi ile olayları yatıştıran affetmenin gücü tek kelimeyle muazzam."
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789759997441
 • Orijinal Adı:
  The Last Camellia
 • Çeviri:
  Ayhan Ece Şirin
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rumeysa özaçmak 
 20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sarah Jio' nun kitaplarını her zaman sevmişimdir ama bu sefer ki kitabı Son Kamelya, bana diğer kitaplarından çok daha farklı geldi. En beğendiğim kitabı oldu ve diğer kitaplarından daha az duyulması beni şaşırttı. Sarah Jio' nun kurgusu çok başarılı, hikayesi okurlarını içine çekiyor. Kitabın iki farklı yıllarda anlatımı var; Addison ve Flora. Olayların bir geçmişten bir gelecekten anlatılması kitaba heyecan katmış.

1940'lı yılların Amerikası'nda yaşayan fırıncının kızı olan Flora Lewis, bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan bitki ve çiçeklerle uğraşmaktadır. Flora, geçim sıkıntısı ve babasının borçları yüzünden, Bay Price' nın uluslararası çiçek hırsızlığı teklifini kabul eder. Yapacağı iş; İngiltere'ye yolculuk yaparak, Livingston Köskü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermektir. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, zamanla çocuklara alışır. Öte yandan evin gizemli yanlarını keşfederek, ne tür bir belaya bulaştığını öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımlarıyla uğraşan Addison Sinclair, geçmişinden kaçmak için eşi Rex Sinclair ile beraber Livingston Köşkü'ne gelir. Addison, geçmişinden kaçarken aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Evdeki gizem ve sırlarını çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanlarla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır...

Umarım sizde en kısa zamanda bu kitaba sahip olur ve okursunuz. İyi okumalar.

Nurbanu Tuna 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yazarın en etkilendiğim en sevdiğim kitabı bu oldu. kitabın sonunu tahmin etmiştim aslında çok düşündürücü ve kafa yoran bir kitap değil fakat ben çok beğendim sarah jio beğendiğim yazarlar arasında ve bu kitap diğerlerine nazaran en beğendiğim

Merve Ahmetbeyoğlu 
17 Oca 22:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Klasik bir sarah jio romani aslinda sade ve akıcı... Romandaki karakterlerin işlenişi ve verilmeye çalisilan gizem sayesinde okuyucularin elinden birakamayip merak ve heyecanla sonuna kadar soluksuz okunabilinecek bir kitap. Fakat biraz kitaplarla arasi iyi olanlar için fazla basit bir kitap. Çerez gibi derler ya işte öyle...

Bahar Uzun 
12 May 13:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

1940 yılında güzel ve genç Flora kendisini uluslararası çiçek kaçakçılığının tam ortasında bulacaktır. Yaşlı anne ve babasının ekonomik sıkıntılarını gidermek ve onları korumak için Amerika’dan İngiltere kırsalına doğru bir yolculuğa çıkar. Livingston Köşkü’nde annelerini yeni kaybetmiş dört çocuğa dadılık yaparken türünün tek örneği olan bir kamelyayı Middlebury Pembesini aramaktadır.. Fakat her şey planlandığı gibi gitmemiştir. Livingston Köşkü’nün güzel ve asil leydisi Anna Livingston şüpheli bir şekilde ölmüştür. Flora kamelyayı bulmak için geldiği köşkte sırlarla dolu bir ailenin içinde gerçek aşkı bulacaktır.

Nurbanu GÜN 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kamelyalar.. Sır dolu muhteşem bitkilerin etrafında gelişen gizemli ve ürkütücü olaylara oldukları şahitlikleri.. Leydi Anna, Bayan Lewis ve Addison'un birbirleriyle çakışan korku dolu hayatlarını konu alan kitap, her zamanki gibi etkileyiciydi. Geçmişle şimdiki zaman arasındaki köprüyü çok güzel kuran bir olay örgüsü var ki bu da sizi kitabı elinizden bırakmanızı aklınıza dahi getirmiyor.

yıldız turan 
28 Nis 14:46 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Cok guzel bir kitap. Okudukça tatlı bir merak uyandırıyo insan da. Hem polisiye hem aşk ve hüzün konuları içeriyor. En cok beğendiğim karakterlerin birbirlerine olan sevgileri , bir karşılık beklemeden sevmeleriydi. Leydi Anna, bayan Dilloway, Flora, Addison... hepsini cok sevdim.Konu bütünlüğü için kısaca birkaç ailenin bir aile icindeki serüveni diyebilirim.
Tavsiye edilir :) ii okumalar...

Eda Nur (Şahin'in Belalısı) 
02 May 09:18 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çevremdeki fazla entellektüel tiplerin "bir şey katmıyo bu romanlar yeağğ" diyerek küçümseyen bakışlar attığı romanların yazarıdır. Gayet de katıyor efendim, su gibi akıcı, sıcacık her biri, bir kere yazarımız Sarah Jio çok sempatik ben bayılıyorum onun kitaplarına bence herkes okumalı :)

Leyla Ç 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Polisiye tarzda başlayan içine alan bir kitap ama sonuna doğru işler değişiyor.fazla masalsı ya .Acaba ne olacaklı meraklı sorularınız kitap boyu bir bavul gibi elinizde geliyor.bavulu açan yazar bize fazla polyannacı ve hızlı cevaplar veriyor .Kİtap hop bitiveriyor.Sonu olmamış .

Dua su 
21 May 16:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sarah jio yazmışsa güzel yazmıştır deyip balıklama daldığım kitapti. Ama begenemedim. Tabiki çok güzel bir kitap ama diğer sarah jio kitaplarindan sonra hayal kırıklığına uğrattı.

Sevilay coşkun 
 07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir kitap hakkındaki düsüncelerimizin sekillenmesinde, etkileyici ve sürükleyici olması kadar kitabın sonunun okuyucuyu doyurması da çok önemli. Ve Sarah Jio bu eserinde bu konuda yetersiz kalmış. Eserin sonu eksiklik uyandırıyor ve kitabı okurken engel olamadıgınız heycanınız orada sönüveriyor. Desmond ve Flora'nın bahçede çuvalla Humphrey'i gördüklerinde katilin kim olduğunu az çok tahmin ediyorsunuz ancak beklentiyi yüksek tutarak olayların akışının nasıl degisecegini merak ediyorsunuz. Bu kitaba daha şaşırtıcı bir son yakışırdı ama yine de okunmaya değer güzel bir kitap.

Kitaptan 41 Alıntı

Rumeysa özaçmak 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fark ettim ki insan çoğu şeyle mücadele edebilir, ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi, istese de değiştiremez.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 188)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 188)
Hatice Erdoğan 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan çoğu şeyle mücadele edebilir ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi istese de değiştiremez.

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
Rumeysa özaçmak 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...annelik herkesin yapabileceği bir şey değildi.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 97)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 97)
Rumeysa özaçmak 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evlilik aşk üzerine kurulmalıdır, iş üzerine değil.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 176)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 176)

Bir yeri yıllarca gördüğünüz zaman, ne kadar güzel olduğunu fark etmeyi bırakıyorsunuz.

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
Güler Ayata 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İşin gerçeği şu ki, ikimizde doğru olanın ne olduğunu biliyoruz. Bunun en zor kısmı faaliyete geçirmek.''

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber