Son Kamelya

8,3/10  (344 Oy) · 
1.099 okunma  · 
310 beğeni  · 
5.972 gösterim
Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?

1940'lı yılların Amerikası'nda bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, un kokulu hayatının bir gün çok farklı yöne sürükleneceğini bilmiyordur. Genç kız bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta ki kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar… Yapacağı iş çok basittir; İngiltere kırsalındaki Livingston Köşkü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermek. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, içinde imkânsız bir aşkın tohumlarını büyütürken, ne tür bir belaya bulaştığını acı bir şekilde öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşkü'ne gelir. Geçmişindeki hayaletten kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır…

Mart Menekşeleri ve hâlâ çoksatanlar listesinde yer alan Böğürtlen Kışı yazarı Sarah Jio'dan muhteşem bir kitap daha. Son Kamelya, kalbimizdeki geçmişin zehrini umut kırıntısına tutunan küçük bir tohumla yok edebileceğimizi gösteren bir başyapıt.

"Günümüze kadar taşınan geçmişin gizemi ile olayları yatıştıran affetmenin gücü tek kelimeyle muazzam."
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789759997441
 • Orijinal Adı:
  The Last Camellia
 • Çeviri:
  Ayhan Ece Şirin
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rumeysa özaçmak 
 20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sarah Jio' nun kitaplarını her zaman sevmişimdir ama bu sefer ki kitabı Son Kamelya, bana diğer kitaplarından çok daha farklı geldi. En beğendiğim kitabı oldu ve diğer kitaplarından daha az duyulması beni şaşırttı. Sarah Jio' nun kurgusu çok başarılı, hikayesi okurlarını içine çekiyor. Kitabın iki farklı yıllarda anlatımı var; Addison ve Flora. Olayların bir geçmişten bir gelecekten anlatılması kitaba heyecan katmış.

1940'lı yılların Amerikası'nda yaşayan fırıncının kızı olan Flora Lewis, bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan bitki ve çiçeklerle uğraşmaktadır. Flora, geçim sıkıntısı ve babasının borçları yüzünden, Bay Price' nın uluslararası çiçek hırsızlığı teklifini kabul eder. Yapacağı iş; İngiltere'ye yolculuk yaparak, Livingston Köskü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermektir. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, zamanla çocuklara alışır. Öte yandan evin gizemli yanlarını keşfederek, ne tür bir belaya bulaştığını öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımlarıyla uğraşan Addison Sinclair, geçmişinden kaçmak için eşi Rex Sinclair ile beraber Livingston Köşkü'ne gelir. Addison, geçmişinden kaçarken aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Evdeki gizem ve sırlarını çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanlarla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır...

Umarım sizde en kısa zamanda bu kitaba sahip olur ve okursunuz. İyi okumalar.

Nurbanu Tuna 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yazarın en etkilendiğim en sevdiğim kitabı bu oldu. kitabın sonunu tahmin etmiştim aslında çok düşündürücü ve kafa yoran bir kitap değil fakat ben çok beğendim sarah jio beğendiğim yazarlar arasında ve bu kitap diğerlerine nazaran en beğendiğim

Merve Ahmetbeyoğlu 
17 Oca 22:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Klasik bir sarah jio romani aslinda sade ve akıcı... Romandaki karakterlerin işlenişi ve verilmeye çalisilan gizem sayesinde okuyucularin elinden birakamayip merak ve heyecanla sonuna kadar soluksuz okunabilinecek bir kitap. Fakat biraz kitaplarla arasi iyi olanlar için fazla basit bir kitap. Çerez gibi derler ya işte öyle...

Leyla Ç 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Polisiye tarzda başlayan içine alan bir kitap ama sonuna doğru işler değişiyor.fazla masalsı ya .Acaba ne olacaklı meraklı sorularınız kitap boyu bir bavul gibi elinizde geliyor.bavulu açan yazar bize fazla polyannacı ve hızlı cevaplar veriyor .Kİtap hop bitiveriyor.Sonu olmamış .

Sevilay coşkun 
 07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir kitap hakkındaki düsüncelerimizin sekillenmesinde, etkileyici ve sürükleyici olması kadar kitabın sonunun okuyucuyu doyurması da çok önemli. Ve Sarah Jio bu eserinde bu konuda yetersiz kalmış. Eserin sonu eksiklik uyandırıyor ve kitabı okurken engel olamadıgınız heycanınız orada sönüveriyor. Desmond ve Flora'nın bahçede çuvalla Humphrey'i gördüklerinde katilin kim olduğunu az çok tahmin ediyorsunuz ancak beklentiyi yüksek tutarak olayların akışının nasıl degisecegini merak ediyorsunuz. Bu kitaba daha şaşırtıcı bir son yakışırdı ama yine de okunmaya değer güzel bir kitap.

Ceren Acer 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sarah Jıo'nun en performansı düşük romanıydı bence. Bütün kaleme aldığı romanları bir çırpıda okuyup bitirdim. Bu romanı diğer romanlarıyla kıyaslanamaz bile. Çünkü, yazarın bu kitabını hiç özenli bulmadım, başarısızdı.Yazar, sanki bu romanı yazmaya başladım, ama artık bitsin demiş gibi bir izlenim uyandı bende. Kitabı büyük bir heyecan ve iştahla okuyamadım. Fakat, yine de sıkıcı değildi, okunabilecek ideal bir roman. Sadece benim bu romandan beklentim oldukça yüksek olduğu için, kitabı okuyup bitirdiğimde umduğum gibi olmadığını fark ettim.

kub snmz 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

birisi bu kadına kitap son bölümleriyle ilgili yardımcı olmalı bu kadar tesadüf sizce de çok fazla değil mi ? :) hikaye gerçekten çok güzel kurgulanıyor umut dolu naif şirin bir şekilde ilerliyor.. Geliyor geliyor ve küt... hayal kırıklığı... umut aşılayan şeylere ihtiyacımız olan bir dönem de yine de kötü diyemeyiz.. herkesin bir mucizeye bir tesadüfe ihtiyacı var sonuçta değil mi ama :)

Deniz Çiloğlu 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir dadı bir kaç çocuk bir kadın bir erkek ve bir sürü çiçek. Ve çelişkili bir ölüm. Dadının eve gelmesiyle açığa kavuşan bir durum. Bir çocuğun kıskançlıgı yüzünden yaptığı büyük bir hata ve tek bir kamelya... Sürükleyici bir kitap

özlem toptal 
03 Oca 11:25 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Sarh jio serisine başladım madem bunuda okuyayım dediğim kitaplardan oldu Ama diğer kitaplarına göre daha güzel geldi mantık hep aynı geçmiş ve gelecek tam bir türk sineması tesadufleri var basit ama nedense seviyorum çerez kitaplar

Gülzar Ardal 
 23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

1940'lı yılların Amerika'sında bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, fırındaki un kokulu hayatının bir gün onu çok farklı bir yöne sürükleyeceğini bilmiyordur. Flora, bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, bir yandan da botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta kii kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar.... Yapacağı iş çok basit, İngiltere kırsalındaki Livingston Köşk'üne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir Kamelya türünü bulup haber vermek. Köşk'e öksüz çocuklara dadı olarak sızan Flora, içinde imkansız bir aşk büyütürken, Nasıl bir belaya bulaştığını çok acı bir şekilde öğrenecektir.

Elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşk'üne taşınırlar. Geçmişinden ordadakilerden kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan Kamelya bahçesinin kana bulandığı gerçeğine adım adım yaklaşacaktır. Herkese İyi Geceler..... Keyifli Okumalarrr....,

Kitaptan 38 Alıntı

Rumeysa özaçmak 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fark ettim ki insan çoğu şeyle mücadele edebilir, ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi, istese de değiştiremez.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 188)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 188)
Hatice Erdoğan 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan çoğu şeyle mücadele edebilir ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi istese de değiştiremez.

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
Rumeysa özaçmak 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...annelik herkesin yapabileceği bir şey değildi.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 97)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 97)
Rumeysa özaçmak 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evlilik aşk üzerine kurulmalıdır, iş üzerine değil.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 176)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 176)

Bir yeri yıllarca gördüğünüz zaman, ne kadar güzel olduğunu fark etmeyi bırakıyorsunuz.

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
Güler Ayata 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İşin gerçeği şu ki, ikimizde doğru olanın ne olduğunu biliyoruz. Bunun en zor kısmı faaliyete geçirmek.''

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
Aysel 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ama onun fark edemediği şey, bir eşin, bir insanın kilitli kapılar ardında tutulamayacağıydı. Dünyanın en nadir bulunan çiçeklerinin olduğu yerde bile.

Son Kamelya, Sarah JioSon Kamelya, Sarah Jio
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber