Yağmur Sonrası

8,7/10  (497 Oy) · 
1.504 okunma  · 
469 beğeni  · 
14.895 gösterim
2. Dünya Savaşı'nın tam ortasında yaşanan yasak aşk ve işlenen korkunç bir cinayet...

Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır... Ya yoksa?

Anne Calloway ne kadar çabalasa da yetmiş yıldır peşinden gelen anıları bir türlü aklından silemiyordur. Bora Bora Adası'ndan adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açar.

1942 yazında, 2 Dünya Savaşı'nın en hararetli zamanında Bora Bora Adası'nda görev almak için orduya hemşire olarak katılan Anne, genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç hesap etmediği bir durumla karşılaşır. Aşk... Kalbini tutkuyla dolduran, yakışıklı asker Westry Green'e karşı koyamaz. Kısa sürede aşkları, adadaki amber çiçekleri gibi filizlenirken, sazdan çatısı olan bir bungalovun altında gizli bir dünyayı paylaşırlar. Ta ki bir gece tüyler ürperten bir cinayete şahit olana kadar... Savaş rüzgarlarıyla ayrı yerlere savrulan çift, bir daha asla bir araya gelemez. Peki Anne, onca sene sonra çıkagelen bu mektubun izinden gidip taşıdığı vicdan azabını sonlandırabilecek mi?

Ya siz, araya zaman, mekan, kişiler girse de gerçek aşkın peşinden gitmeye cesaret edebilir misiniz?

Yağmur Sonrası ile tutkunun zaman tanımayan öyküsünü okurken, gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  347
 • ISBN:
  9789759996741
 • Orijinal Adı:
  The Bungalow
 • Çeviri:
  Duygu Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
merve&zeynep 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bir çok kitap okudum ama şimdiye kadar hiçbir kitaptan bu kadar etkilenmedim.okuduğum en güzel kitap diyebilirim içinde; aşk,arkadaşlık,dostluk,ihanet ve daha birçok duygu seli bulunmaktadır.hiç olmasını beklemediğim şeyler karşısında fazlasıyla etkilendim.okunmasını kesinlikle tavsiye ederim,özelliklede aşk roman severleri göreyim sizi...

Damla Köseoğlu 
 20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yağmur Sonrası'na klasik bir aşk romanı olarak bakmak haksızlık olur. Temelde aşk, ihanet ve umut üzerine kurulu bir roman gibi görünen kitapta işlenen savaş olgusu konuya apayrı bir tat vermiş. Savaşın insan hayatını hangi boyutta ve ne kadar olumsuz etkilediği noktası her sayfada kendini hissettiriyor. Sarah Jio, okuru hiçbir zaman yormayan o kendine has üslubunu ve aşk, savaş, dostluk gibi nice olguyu bu kitapta harmanlayarak olayları, durumları son derece akıcı ve etkileyici bir biçimde sunmuş.

Konunun II. Dünya Savaşı yılları ve günümüz olarak iki aşamalı şekilde anlatıldığı kitapta ana karakterimiz Anne Calloway. Varlıklı bir ailenin kızı olan Anne hemşire ve savaş sırasında ülkesine yardımcı olabilmek için geride nişanlısı ve ailesini bırakarak kilometrelerce uzağa Bora Bora Adası'na gidiyor. Ada hayatının ilk gününden son gününe ve yıllar sonrasına ait olayların anlatıldığı kitap sadece tutkulu bir aşkı anlatmıyor savaşın insana neler kaybettirebileceğini de gözler önüne seriyor.

Sinem Atılgan 
 02 Tem 2015 · Beğendi · 10/10 puan

Bence sarah jio'nun diğer kitaplarına nazaran en iyisi bu idi. Tür aynı, üslup aynı, konu farklı ama hep aynı sürükleyicilik. Sadece tek bir kişiye aşık olunabileceğini ve diğerlerinin sadece teselli olduğunu çok iyi anlatıyor.

Sinan Kılıçarslan 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapta sevginin bir üst seviyesnini kıskançlık olduğun anladım. Bir erkeğin ne kadar vefalı bir aşık olabileceğini ve bir kadının da gururna yenik düşmesini aşkta gurur olmayacağını anlıyorum.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Düşük riski ile yatmış bir arkadaşıma, aynı sorunları paylaşan bir başkası sormuştu, "sence ne okumalıyım" diye, cevap netti, "kesinlikle Sarah Jio". Olay tamamen bu. Ne anlatırsa anlatsın, konu ne olursa olsun, kitaplar size sarı sıcak hisler bırakıyor. Okurken illlaki sımsıcak sarı bir güneşin altında imiş gibi içiniz ısınıyor.Kitap bittiğinde ise, bir oh çekiyorsunuz. "İyi ki okudum" diyorsunuz.Yağmur sonrası aslında dramatik bir kitap, çoklarını da ağlatmış. Ben de bu hisleri pek uyandırmadı ama hislerim belli. "İyi ki okudum"

Sadettin TANIK 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Savaşın insanlardan neler götürebildiğini anlatan bu roman sürükleyici, duygulu ve her şeyden önce insana insan olduğunu hatırlatan bir eser. Okumayan çok şey kaybeder.

Ahmed Yasir Orman 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

(Hafif spoiler içerir)
Bu kitap şu ana kadar okuduğum romantik kitaplar arasında en iyilerden. Kitabın dili sade ve akıcı. Kitap edebi değerden uzak, boş, hiçbir şey anlatmayan, hiçbir şey öğretmeyen aşk romanları gibi değil. Kitabı alıpta ilk sayfalarını okumaya başlayınca vıcık vıcık aşk romanı diye düşünsem de ileri ki sayfalarda yanıldığımı farkettim. Ara sıra savaşlara farklı açılardan bakmak savaş kavramını daha iyi anlamamızı sağlıyor. İşte bu kitapta da şavaşın gerisindeki hemşirelerin gözünden savaşı görmemizi sağlıyor. Tabi bu kitabı okuyan çoğu okur savaşı anlamak için değil de içinde ki aşk için okuyor. Zaten ne zaman çok okunmuş ki içinde aşk olmayan kitaplar! Bu yüzden piyasada boş beleş aşk kitapları çok satan raflarda dolanıp duruyor.
Biraz da kitabın içeriğinden bahsedeyim. Kitapta Anne adlı karakter arkadaşıyla bir adaya ikinci dünya savaşı nedeniyle hemşire olarak gidiyor. Anne gitmeden nişanlısına gelince evleneceklerine söz veriyor. Bu sözü tutmamak için elinden geleni yapacak olması beni nedense ileri ki sayfalarda hiç şaşırtmadı. Şimdi diyeceksiniz, bu ihanet olmasa kitapta konu kalmaz. Tamam kabul ediyorum. Zaten bunlar gerçek hayatta da yaşanmış. Yazar da kurgusallaştırıp yazmış. Ama bunu gerçek hayatta düşününce deli oluyorum. Bu batı toplumlarında neden hep böyle! Hep bir eşlerini aldatma, boşanma, ihanet... Nefislerine hakim olamayan topluluklar bildiğin. Hayvan mıyız ki hakim olamıyoruz nefislerimize! Biz insanız öyle hep duygularımızın hayatımıza yön vermesine izin veremeyiz. Bir söz verilmişse o söze ihanet edilmez. Bak birinci dünya savaşı zamanındaki bizim Türk toplumumuza. Savaştan dönmeyen eşini yıllarca bekleyen kadınlar görürsün. Hep ümit etmişlerdir bir gün gelecekler diye. İşte bu sadakattir. Kitapta ise daha adaya ayak basar basmaz tüm hemşirelerin gözü erkeklerde, tüm askerlerin gözü de hemşirelerde. Daha sonra da ne hikmetse hepsi de hayatlarının aşklarını(!) buluyorlar o adada. Aaaa ne tesadüf değil mi(!) Daha bir yıl bile geçmeden nişanlısını aldatma yetkisini bulabiliyor baş karakter. Nişanlısı cephede evliliklerinin hayalini kurarken, o bencillik yapıp nefsine uyup hayatımın aşkı diyerek başka erkekle birlikte olabilmeyi kendine hak sayabiliyor. Kimse bana ama seviyorlar birbirlerini falan demesin. Bir insanın nişanlısı ya da eşi olduktan sonra bir daha bakmaz etrafına. Güvenmiyorsan kendine vermeyeceksin söz. Adaya geldiğin an gözün eğlencede olursa da ağlamayacan artık karnındaki bebeği başka aileye vermek zorunda kaldığın için.
Biraz ağır eleştiri oldu. Neyse dediklerime çok bakmayın. Gençtirler yapmışlardır hata deyip geçelim bu konuyu. Alıp okuyun derim. İyi bir üslupta yazmış yazar. Okuru da sayfalar ilerledikçe şaşırtabilmeyi başarmış. Bence başarılı bir yazar. Altı saatinizi bu kitaba verirseniz pişman olmazsınız diye tahmin ediyorum.

Alya Aybüke Mete 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptaki karakterleri fazlasıyla gerçeksi bulduğum için bir solukta bitirdiğim kitap. Aşk ve ya ahlak kusması olmadan romantizmi veren bir kitap ve yazarın kullandığı dil sanki bir film izler gibi zihin çarklarımın dönmesine ve kitaptaki imgelerin hayal aleminden çıkıp boyut kazanmışçasına beni ele geçirmesini sağlamıştı ki ben bu hissi modern yazarlarla uzum zamandır hissedemiyordum. Tekrar elime geçse hiç durmam yine okurum.

Gökyüzü Pandası 
 03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hani yağmurdan sonra etrafa mutheşem bir koku sasar ya;))yaşadığınızı hissettiğiniz,kelebeklerinizin bir gün daha fazla yaşamasını sağlayan...Hani bir de aşk vardır...sesini duyduğunuzda kalbinizin teklemesini sağlayan,istemsizce sırıtmanızı sağlayan ....Şimdi birde o yağmur ve toprak kokusuyla birlikte aşkı düşünün...:))

Gülzar Ardal 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

-Arka Kapak
2. Dünya Savaşı'nın tam ortasında yaşanan yasak aşk ve işlenen korkunç bir cinayet...
Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır... Ya yoksa?
Anne Calloway ne kadar çabalasa da yetmiş yıldır peşinden gelen anıları bir türlü aklından silemiyordur. Bora Bora Adası'ndan adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açar.
1942 yazında, 2. Dünya Savaşı'nın en hararetli zamanında Bora Bora Adası'nda görev almak için orduya hemşire olarak katılan Anne, genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç hesap etmediği bir durumla karşılaşır. Aşk...


""" Yağmur Sonrası her #SarahJio kitabı gibi çok güzeldi.
Çok mükemmel ve akıcı anlatımı sayesinde #ReadingSlump ta olan ben iki günde okudum.
Bu kitapla beraber de Sarah Jio'nun tüm kitaplarını okumuş oldum.
(Yitik Kalpler İstasyonu hariç)
Anne ve Westry'nin karşı konulamaz aşkları...
'Bungalov'larına ve oradaki güzel anlara da bayıldımm.
Ahh Kitty Ahh
Gerard'a üzüldüğüm kadar pek kimseye de üzülmemişimdir.
Bungalov'un Laneti...
Atea'ya Olanlar...
Ve Pislik Katill...
#Spoiler vermeden devam edemem. Ben sustumm..
Eğer Sarah Jio'nun yazışını seviyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız
Derim vee Kaçarımmm...
Herkese de Keyifli Okumalar Diliyorumm

Kitaptan 30 Alıntı

Damla Köseoğlu 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin bir hikayesi vardır.

Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 108 - Arkadya Yayınları)Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 108 - Arkadya Yayınları)
Aysel 
06 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır.

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Damla Köseoğlu 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Savaş, yalanlar, ihanet, hüzün... Hepsi de dört bir yanımızda.

Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160 - Arkadya Yayınları)Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160 - Arkadya Yayınları)
Rumeysa özaçmak 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Acımı dindirmek için dünyanın en ücra köşesine gitmek istiyordum.

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Aysel 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Gerçek aşk söz konusu olduğunda hiçbir şey karmaşık değildir."

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Kitap ve Kahve Gezegeni 
 13 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yoksul
"Yoksul ailelerin erkekleri milli bir amaç uğruna savaşmak zorundayken, ayrıcalıkli bir azınlığın anlamsız sebeplerden ötürü bir kenara sıyrılması hiç adil değildi."

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Rumeysa özaçmak 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Orada bir savaş olduğuna inanmak çok zor. Dünyanın bu köşesi, yok edilemeyecek kadar güzel.

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Melis Esim 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fotoğraf
Westry aniden bir adım geriledi. "Kendine bir bak," dedi. "Rüya gibisin. Fotoğrafını çekeceğim." Sırt çantasından bir fotoğraf makinesi çıkardı ve duvara yaslanmamı söyledi. "İşte," dedi, flaş patladıktan sonra. "Mükemmel."
"Şimdi sıra sende," diyerek fotoğraf makinesini elinden aldım." Ben de senin fotoğrafını çekmek istiyorum. Bu geceyi, bu anı hatırlamak istiyorum."
Westry kabul etti ve tıpkı benim yaptığım gibi duvara yaslandı. Objektifin ardından gözlerine bakıp düğmeye basmadan önce bu anı sonsuza dek hatırlamayı umuyordum.

Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160)Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160)
Rumeysa özaçmak 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir gün, denizin ortasındaki huzur dolu cennetler, azgın bir savaşın merkezi oluveriyor.

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber