Mart Menekşeleri

8,4/10  (853 Oy) · 
2.850 okunma  · 
825 beğeni  · 
14.736 gösterim
Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir...

Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez.

Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adasında geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder.

Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikâyesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir...

Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülüne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor.

"Aşk, tarih ve gizem… Daha ne olsun? Mart Menekşeleri, geçmişimizin er ya da geç sürprizlerle karşımıza çıkacağını hatırlatan muhteşem bir roman."
Jodi Picoult

"Tarih, gizem ve aşkın mükemmel bir karışımı… Bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz."
Library Journal
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789759996277
 • Orijinal Adı:
  The Violets Of March
 • Çeviri:
  Nihan Giray
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmed Yasir Orman 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

Şimdi size bir Sarah Jio kitabı’nın tarifini vereyim.
Malzemeler:
*1 adet ada
*Alabildiği kadar enerjik yaşlı insan (Şef elden ayaktan düşmüş yaşlı insanları kullanmamanızı öneriyor)
*İkinci dünya savaşından kalma zevkinize göre mektuplar ya da günlük
*İki fincan aşk
*Üç çay kaşığı gizem
*Bu gizemi çözecek bir adet 30 yaşlarında sevgilisi olmayan kadın
Kreması için:
*Mutlaka bir oturağın olduğu renkli bir fotoğraf
Hazırlanışı: Yukarıda belirttiğimiz malzemeleri bir kaba atıp 30 dakika boyunca mikserle karıştıp ardından önceden ısıtılmış fırında 3 ay pişiriyoruz. Aman biraz geciktirirseniz fırında okurlarınız kitabı unutacağından şef fırından çıkar çıkmaz okurla buluşmasını öneriyor. Yanında bir adet peçete ve kahveyle servis edebilirsiniz.
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...rah-jio-kendini.html

Damla Köseoğlu 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

♢ Sarah Jio'yla sonunda tanışabildim. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı Mart Menekşeleri. Yorumlar abartılıyor mu, acaba gerçekten bu kadar güzel midir diye düşünürken, kitabı okumuş biri olarak yapılan diğer yorumlarla genel olarak aynı kanıda olduğumu söyleyebilirim. Sarah Jio'nun dili sıcacık, oldukça samimi. Kitapta gereksiz betimlemeler, boğucu detaylar yok. Mart Menekşeleri akıp giden bir roman.

♢ Ünlü bir yazar olan Emily Wilson, eşi tarafından aldatılmasının ardından Bainbridge Adası'nda yaşayan büyük yengesi Bee'nin yanına gitmeye karar verir. Yaşadığı kalp kırıklığının üstesinden gelebilmeyi umut eden Emily, adada ailesinin geçmişine dair sırları içinde barındıran bir günlük bulur. Günlük, Emily'i kendisinden gizlenen gerçek bir aşk hikayesine götürür.

♢ Biraz hüzün, biraz mutluluk, biraz acı ve bolca aşk. Mart Menekşeleri okura birçok duyguyu bir arada yaşatan bir kitap. Söylemeden edemeyeceğim, Arkadya Yayınları tek kelimeyle mükemmel. Kitap kapağı, sayfalar oldukça başarılı bir şekilde tasarlanmış, ayrıca püsküllü bir de ayracı var. :) Hepinize keyifli okumalar...

Selen akcar 
14 Şub 14:22 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

Klasik Sarah JİO kitaplarından bir tane daha konular diğerleriyle benzer. Ama insanı sıkmayan çokta içine almayan bir kitap gerçeklerle pek alakası yok daha çok hayal dünyası klasiği olan şeyler sonsuz bir aşk,Tesadüfler vs.

Ah aşk... Sen ne güzel şeysin. Her şeyin modası geçse de senin modan asla geçmeyecek.
Kitabı severek okudum, klasik bir Sarah Jio tarzı aşk romanı.
Hoşuma gitmeyen şey kitapta çok fazla isim kullanilmasi ve girift hikayeler yüzünden bazen kahramanları karıştırmam oldu bir de romanda neden herkesin iki ismi var acabaaa? Diye kızdığım da doğrudur.
Ama güzeldi ... Aşk romanı sevenler okuyabilir. Üslup oldukca akıcı.

Gökyüzü Pandası 
 03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muhteşem,harika,etkileyici,ilginç....yani belki her kitaba aynı yorumu yapıyor olabilirim ama:bana göre kitapların hepsi ...HARİKA:)))Bi soru sormak istiyorum :sizce kış mevsiminde menekşe açar mı?

Şeyma 
16 May 11:59 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Sınavım yaklaştığı için kafamı yormayacak, beni dinlendirecek bir kitap okumak istemiştim, doğru seçim yapmışım

Eşinden yeni boşanan yazar Emily, yaşlı yengesinin oturduğu bir adaya kafasını dinlemek için gidiyor. Orada Esther isimli bir kadının günlüğünü bulup okumaya başlıyor ve ailesindeki bazı sırları araştırmaya başlıyor... Emily sonunda hem kendi yolunu çizdi hem de yarım kalan bir hikayeyi tamamladı.

Bir sulugöz olarak sonunda gözlerimden bir kaç damla yaş aktı tabi (ama Yağmur Sonrası'nda daha çok ağlamıştım) Geçmişte yaşanan nostaljik aşkları okumayı severseniz öneririm

Herkese hitap eden bir kitap değil ama ben seviyorum böyle şeyleri. Bu tarz filmleri de severim mesela :) Ama uzun bir süre Sarah Jio okumam herhalde çünkü tekrara düşmüş gibi geldi. Bu tarz başka bir yazar okuyabilirim tabi.

Dilek Aykut 
 19 Mar 23:22 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle yazara teşekkür ediyorum böylesine güzel bir kitabi yazdigi icin.
İçinde aşk olan kitapları pek sevmezdim lakin Sarah Jio ile tanıştıktan(okuduktan) sonra fikrim değişti diyebilirim. Neden mi ? Çünkü yazar alışılmışligin dışına çıkmış. Olay örgüsü beklemediğim şekilde gelişti. Her ne kadar küçük bir bölümünü tahmin etmiş olsam da kitabın sonu hiç de tahmin ettigim gibi olmadı. Hatta kitabın sonlarına doğru gerçekleşen olaylar karşısında ağzım açık kalmıştı,diyebilirim. Iste tam da bu kisim kitabi cok begenmeme neden oldu.
Ve sizlere de okumanızı tavsiye ediyorum.

s 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

yazar emily wilson'un geçmişiyle yüzleşmesini okuyoruz .kitabı okurken yerinizde duramıyorsunuz. yazar kitaptaki heyecanı dorukta tutmuş ve gizemi son sayfalara kadar başarıyla korumuş.kitabın sonuna geldiğinizde çok şaşıracaksınız .okumaya değer...

Bu kitabin ilk 50 sayfasi sikiyor okumak istemiyorsun ama sonra insani kendine bagliyo birakmiyor bagimlilik yapiyor. Denemenizi tavsiye ediyorum. :):):):)

Kitaptan 90 Alıntı

Hilal 
09 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Hayat, birine seni seviyorum demenin kararsızlığını yaşamak için çok kısadır...

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 87)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 87)

"Nehir kenarları bahsederler ya hani
Mart sularından,
Bütün kırgınlıkların sonu, kalbindeki sevinçtir bu."
-Antonio Carbs Jobim-

Mart Menekşeleri, Sarah JioMart Menekşeleri, Sarah Jio
Aysel 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Bu şehir, mutluluktan havalara uçtuğunuzda sizi sever, mutsuzken de sizi yerin dibine geçirirdi."

Mart Menekşeleri, Sarah JioMart Menekşeleri, Sarah Jio
Bengi 
 12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk neydi
"Aşk zorla tomurcuk vermesini istediğin bir sera çiçeği değildi. Aşk, yol kenarında beklenmedik şekilde açan bir çiçekti."

Mart Menekşeleri, Sarah JioMart Menekşeleri, Sarah Jio
Aysel 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Büyük aşklar zamana, kalp ağrısına ve mesafelere meydan okur. Her şey kaybedilmiş gibi görünse de gerçek aşklar yaşamaya devam eder...

Mart Menekşeleri, Sarah JioMart Menekşeleri, Sarah Jio
Damla Köseoğlu 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar göründükleri gibi değillerdir.

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 46 - Arkadya Yayınları)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 46 - Arkadya Yayınları)
kitapları seven 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir gecede kocamı, çocuğumu, âşık olduğum adamı ve bir de arkadaşımı kaybetmiştim.
Sahip olduğum tek şey, bir bavul elbise ve içimde büyüyen bir bebekti.

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 233)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 233)
Elif Ünal 
17 Eyl 15:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayatının anılarını belki de son kez anlatan birine ne söyleyebilirdiniz ki?"

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 157)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 157)
9 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Sarah Jio: “Geçmişle Gelecek Arasında Gidip Gelerek Yazıyorum.”
Sarah Jio: “Geçmişle Gelecek Arasında Gidip Gelerek Yazıyorum.” Adını Türkiye’de en çok Böğürtlen Kışı kitabıyla duyduğumuz ve daha çok romantik hikâyeler işleyen Sarah Jio şu sıralar yeni kitabı için kolları sıvamış durumda. Türk okurları tarafından büyük ilgi gören yazar, son Türkiye ziyaretinde de hatırı sayılır bir kalabalıkla karşılaşmıştı. Özellikle bu coğrafyadaki okurlarıyla organik bir bağ kurabilmeyi başaran Jio’yla kitaplarını, gelecek projelerini ve hatta bir anne olarak yazar olmayı konuştuk.