Elveda Haziran (Bir Varmış, Bir Yokmuş. Hala İçindeki Masala Kulak Veren Küçük Bir Kadın Varmış...)Sarah Jio

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.726
Gösterim
Adı:
Elveda Haziran
Yazar:
Alt başlık:
Bir Varmış, Bir Yokmuş. Hala İçindeki Masala Kulak Veren Küçük Bir Kadın Varmış...
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759998165
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Goodnight June
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Bir varmış, bir yokmuş,hala içindeki masala kulak veren küçük bir kadın varmış...

Büyük yeşil bir odada bir telefon, kırmızı bir balon ve aydedenin üzerinden zıplayan bir ineğin resmi varmış... İyi geceler aydede, iyi geceler yıldızlar, size de iyi geceler yeryüzündeki tüm sesler.
June Andersen, her akşam yatmadan önce teyzesinin ona ve kız kardeşine okuduğu bu masalla büyümüştür. Ancak zaman acımasızdır ve maalesef hayat, çocukluklarındaki o masumiyeti yok etmiştir. Artık güçlü bir kadın olarak tek başına yol alan June, yıllardır yüzünü görmediği teyzesinin ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi'ne yeniden adımını atacaktır. Hatıralarını süsleyen bu masal diyarı June'un içindeki karanlıklara ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedecektir.
Elveda Haziran, bugününüze sorgulayıp geçmişinize merhaba diyeceğiniz, ne kadar imkansız gibi görünse de çıkış yollarının çok yakınımızda olduğunu gösteren bir Sarah Jio romanı.
Yazdıkları basit, benim tarzım olmamasına, her zaman kendini tekrarlamasına, hikayeyi değiştirse bile replikleri, hikayenin geçişlerini değişmemesine rağmen neden vazgeçemiyorum ben bu kadından? Ne zaman kitaplarının çıktığını duysam sevinirim. Sarah Jio, sevimli çerezlik yazarım tarzını değişsen belki de seni hiç okumam bundan sonra. :)

Kitaba gelirsek;
yazar, kaleminden hiç taviz vermemiş. Yine iki ana karekter, zamanlar arasında gel gitler, sırlar, mektuplar, sonununda iki ana karekterleri bir birine bağlayacak sonlar, umutlar, 90`ın da kadınlar, kafasını olumlu anlamda sallamalar, Seattle ve daha Sarah Jio ile aklınıza ilk gelen her şey var kitap`da.

Yani bir yenilik ile karşılaşmadım :
Tam kitabı kapatıp, olumsuz yorum yazacakken yazarın "teşekkürler" bölümünde yazmış olduğu söz yüzümü güldürdü;

"Sanırım anne olmasaydım bu kitabı yazamazdım. Bu yüzden üç oğluma, küçükken (hatta şimdi bile) onlara ‘aydede kitabını’ tekrar tekrar okumam için bana yalvaran Carson, Russel ve Colby’ye teşekkürler. Bu romanın tohumları o zamanlar atıldı (sadece farkında değildim).
Ve Jason, sevgili Jason. Ben sıcacık ofisimde bu romanı yazarken, çamurlu beyzbol antrenmanlarının üstesinden tek başına geldiğin için teşekkürler."

Samimiyeti seviyorum ne yapayım :)

Yenilik beklemeden Jio diye okuyun. Keyifli okumalar...
Sarah Jio kitaplarının ayrı bir tat verdiği kesin. Öyle çok heyecanla okuduğum kitaplardan olamaz hiç bir zaman ama çok daha kıymetli bir şeyi başarırlar. Düşünürüm ne zaman bir Sarah Jio kitabı okusam. Kendi hakkımda, hayatım hakkında ve ilişkilerim hakkında. İnsana arada sırada dönüp kıymetli olan şeyleri hatırlatabilecek, yeni başlangıçlar için güç verecek yazarların olması güzel. Gerçi Elveda Haziran'da bahsi geçen çocuğu hemen tahmin etmiş olmam biraz hayal kırıklığına uğrattı. Yine de sonunda güzel sürprizler buldum. Bu hoş, duygusal, düşündürücü romanı hemen hemen herkese tavsiye edebilirim.
Yine Sarah jio'nun bütün kitaplarında eline aldığı kalem. Hikaye değişiyor,olay zinciri değişiyor,kahramanlar değişiyor ama kalemi tutuşu hiç değişmiyor. Bunun yanı sıra kalıcılığı hiç mi hiç değişmiyor. Gerçekten diğer kitapları gibi bu da harika. Diğer kitaplara göre kıyaslama yaparsak bunda bir geçmiş zaman bir de şimdiki zaman diye ikiye bölmemiş. Geçmişi mektuplarla anlatmaya çalışmış ki bunu başarmış da. Bu kitabın aşk kitabı olduğunu düşünmüyorum. İlk defa bir yazarın diğer ünlü bir yazarı yaşamadığı bir olayı kurgulayarak onun gözünden yaşanmış gibi anlattığını okudum. Gerçekten ilgi çekici tüm herkese tavsiye ederim.
Jio her zamanki gibi yine zamanı durduruyor... Kardeşlik bağları, kimi geç kalmış kimi son anda yetişmiş kimi ise yaşatmayı başarmıştı. En etkileyici olanıda buydu sanırım. Aile bağlarını güçlü tutmak gerektiğini içinize işleyecek eminim.
Sarah Jio kalpkalpkalp :)
Her okuduğum kitabından sonra bu en güzeliydi, bu hepsinden daha başarılıydı diyorum. Yine dedim tabiki :) Ama bu sefer kitabın son kısımları sırlarla dolu, aklımın ucundan geçmeyecek olaylarla kaplıydı. Büyülendim resmen.
Diğer kitaplarında baskın tema aşktı ama bu sefer öyle değildi. Hayatta en önemli şeylerden birisi olan kardeşlik,dostluk gibi kavramlar çok daha ağır basıyordu.
Hayatta hiçbir şeyin bir insanı kazanmaktan yeri geldiği zaman affetmekten daha değerli olmadığını çok güzel işlemiş yazar.
Özellikle bazı yerlerde kendi hayatınızdaki insanlarla ilişkilerinizi sorgulatıyor.
Ben çok ama çok beğendim. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
Bu kitabı okuduktan sonra, aileme olan bağım kuvvetlendi. Çok etkileyici bir kitap. Okuduktan sonra sizinde aile üyeleri arasında dargınlığınızın kalmayacağına eminim..
Kafanızı dağıtmak için hızlıca ve merak içinde okuyabileceğiniz bir kitap. Yazarın kitaplarında karakterler ve konu değişse de belirli unsurlar hep aynı. Bu yüzden kendini yenilemesi gerektigini düşünüyorum. Kitabın karakterlerinden biri çocuk kitapları yazan Margaret Wise Brown ve kitabı okuduktan sonra böyle bir yazarın gerçekte de var olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Gerçeklik ile hayal gücünü birleştirmesi bakımından bu kitap diğer kitaplarından biraz daha farklı sanırım. Kız kardeşe sahip olmak çok güzel bir duygu. Kitaptaki ana karakterin kız kardeşi ile kitabın sonlarına doğru olan konuşması beni aşırı etkiledi, kardeşlerin değerini bir kez daha anladım.
Sarah Jio,okuyucuyu etkilemeyi ustaca başaran yazarlardan biri kesinlikle! Her kitabı yoğun bir heyecan, tahmin edilmesi güç bir gizem ve damakta kalan bir tat içeriyor.Elveda Haziran,yazarın okuduğum 5.kitabı ve Jio beni yine hayal kırıklığına uğratmadı.Geçmiş ve gelecek ilişkisini kusursuzca birleştirerek bize sıcacık bir kitap sundu.

Yazar bu kitabında aile bağlarını,anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi,aşkı ve kitaplara duyulan sevgi temasını akıp giden anlatımıyla süslüyor ve size de heyecanla okumak düşüyor.

Sarah Jio'nun kitapları hep birbirine benziyor,belli bir kriterler var,bunlardan bazıları : Günümüzde 30 yaşlarında bekar bir kadın,geçmişe dönüş,geçmişte yaşayan acılı kadın,günümüz karakterinin geçmişte yaşayan karakterle bağı,ters köşeli ama ucu açık bir son, günümüzde yaşayan kadının yeni bir aşka yelken açması,çiçekler vs. ama yazar neden her seferinde kendini sıkmadan okutturuyor? Çünkü kadın kitabı ve atmosferini hissettiriyor.Siz,karakterlerin yerine kendinizi koyabiliyorsunuz.Kitabın içindeki akıl almaz sırları tahmin etmek için çırpınıyorsunuz,duyguları geçmiş ve gelecek arasındaki köprü aracılığıyla yüreğinizde hissedebiliyorsunuz.Jio'nun kitapları iz bırakacak kadar güçlü kurgulara,güzel betimlemelere ve içimizden biri gibi olan karakterlere davet ediyor sizi.İşte Sarah Jio'yu bu yüzden çok seviyorum,kalbindeki saklı hisleri ve koca bir dünyayı uyandırmanıza katkı sağlıyor.Ve en önemlisi,sizi sayfalara hapsediyor.

Elveda Haziran,yazarın diğer kitaplarına göre daha farklı bir konuya sahip.Aşk teması yine yoğun olsa da bu sefer kardeşlik,annelik,akrabalık,kitap sevgisi romanın ana düşüncesini oluşturuyor.Geçmiş ve gelecek arasında bir zaman yolcusu gibi gidip geliyoruz bu kitapta da.Bir tarafta 2000'li yılların June'u ve 1940'lı yılların Ruby ile Margaret'ı.Üç kadının birbirine zincirlenmiş hikayesini 60 yıllık bir zaman perdesi arasından okuyoruz.

35 yaşındaki bankacı June Andersen,işinde başarılı ve kariyer sahibi bir kadındır.Çocukluğunun geçtiği Seattle'dan New York'a taşınıp işine devam etmiştir ama yaptığı işte oldukça mutsuzdur.June,refah ve para üzerine kurulu hayatında oldukça huzursuzdur.Bir gün kader ona oyununu oynayacaktır.

Çocukluğunun vazgeçilmez mekanı olan Mavi Kuş Kitabevi'nin sahibi olan Ruby yani June'un teyzesi zamansız şekilde dünyadan göçüp gider ve kitabevini June'a miras bırakır.Teyzesiyle yaşadığı onca güzel anı hatrına Seattle'a dönen June'un aklındaki ilk düşünce kitabevini satmaktır.Kitabevini incelerken bulduğu İyi Geceler Aydede kitabının arasında eski bir mektup bulur.

Bu kitap hemen anılarını canlandırır ve onu geçmişe,her şeyin masum olduğu zamana götürür.Çocuk olduğu zamanlar en sevdiği kitabın arasında mektubu bulup okur ve bu mektupta Ruby ile çağının en ünlü çocuk kitabı yazarı olan Margaret Wise Brown'un birbirlerinin sırdaşı ve en yakın arkadaşı olduğunu fark edince çok şaşırır.(Margaret,gerçek hayatta var olan biri ama Ruby tamamen hayal ürünü tabi ki.Ama yazarın gerçeği hayal gücüyle birleştirmiş olması hoşuma gitti.) Bulduğu her mektup ona diğer mektubun kapısını açar.İpuçlarını takip ederek kendini büyük bir bulmacanın tam ortasında bulan June,bu mektuplar sayesinde kendi yolunu çizecek,içindeki benliğini ortaya çıkaracak,aşkın kollarına atılacak ve hayatında tertemiz bir sayfa açacaktır.


Kitabın mektuplar üzerine kurulması oldukça güzel.Yazarın hayal gücünü konuşturarak gerçekte yaşamış olan bir kadın yazar ile hayali bir kadını sanki gerçekte de arkadaşmışlar gibi yazması ve onların mektuplarında birçok sırrı saklaması bu kitabı diğer kitaplardan farklı ve özel kılıyor.Özellikle June'un mektupların sonuna gelip büyük sırrı öğrendiği yerde ağzım açık kaldı,öyle bir hamle beklemiyordum.Kitap boyunca kitapların hayatımızda büyük bir yere sahip olduğunu,kitapların önemini ve kitap sevgisini vurgulamayı da ihmal etmiyor Jio.

Elveda Haziran,kendinizden pek çok parça bulacağınız,beni ilk 70 sayfasında hiç sarmayan ama sonra elimden düşüremediğim,bol duygulu,sürükleyici ve dopdolu bir eser.Herkes kesinlikle kitaplığına konuk etmeli bu romanı.Jio kitaplarının arasında Gündüzsefası hala zirvede yerini koruyor ama bu kitabı da onun bir tık aşağısında olsa da mükemmel buldum.

Arkadya'nın baskısı her zamanki gibi fevkalade.Sarah Jio kapaklarında en samimi ve dinamik kapak bence bu,sizce de çok göz alıcı bir kapak değil mi? Yeşil yeşil bir kapağı,mavi kuşlar ve beyaz çiçekler donatınca harika bir görsel olmuş.Orijinal kapak çok çocukça geldi bana,bence bizimkisi kat kat daha güzel.İsmi her ne kadar orijinal isim olmasa da dikkat çekici ve kısmen uyumlu.Yayın evi sayfa kalitesi,basımına gösterdiği özen,pürüzsüz çeviri ve püsküllü ayraçları ile bir takdiri daha hak etti benim gözümde.Çevirmen Duygu Parsadan'a bu güzel kitapları güzel çevirisiyle bizimle buluşturduğu için sevgiler! Bu arada önsöz ve teşekkür kısmı çok samimi ve eğlenceli,orayı da okuyun derim.

Elveda Haziran,Sarah Jio severlere fazlasıyla tatmin yaşatacak,sizi sarıp sarmalayacak,sürprizlerle dolu bir roman.Diğer kitaplarıyla işleyiş aynı,üslup aynı,konu hemen hemen aynı.Ama yazardan vazgeçemiyorsunuz.Sadece Sarahcığım,şu sonları daha detaylı yaz lütfen! Bu durumdan çok şikayetçiyim.Bu olmasa yazar on numara beş yıldız! Jio,hep yazsın,ben yazdıklarını okumaya talibim.Başta Gündüzsefası olmak üzere yazarın kitaplarını mutlaka okuyun.Benim sıradaki Jio maceram Mart Menekşeleri. Umarım beğeneceğiniz bir inceleme olur,sağlıcakla kalın.Bol kitaplı ve keyifli günleriniz olsun.

"Bir varmış,bir yokmuş.Hala içindeki masala kulak veren küçük bir kadın varmış..."

Aşağıdaki yorumlara da bir göz atın,ben hepsine katılıyorum. :)
⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵

Hem muhteşem hem de ruhu canlandırıyor.

-Historical Novel Society

Elveda Haziran...Aile bağlarına ve bağışlamaya dair son derece ilgi çekici bir hikaye.

-Booklist

Kitabı okuyup rafa kaldırdığınızda bile etkisinden kurtulamayacaksınız.

-Romantic Times
Sanıyorsunuz ki hikaye çok güzel ama ağlatacak kadar duygusal değil. Hiçte bileymiş ağlatıyormuş. Sarah Jıo yine harikalar yaratmış. Anne, teyze, sevgili, yeğen, dost, baba, kardeş, çocuk... hepsininde mutluluğunu ve nasıl yoğun yaşanabildiğini anlıyorsun. Okunası bir hikaye herkese tavsiye ederim.
Kitabın çok fazla kişi tarafından okunup beğenilmesi bende okuma isteği ve merakı uyandıran yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Akıcı bir anlatımı, basit bir olay örgüsü var okurken sıkmıyor. Çoğu insan tarafından tahmin edilebilir bir sonu var. Daha önce okuduğum Serdar Özkan'a ait Kayıp Gül kitabına benzettim ben.
Kitabı okurken eğlenceliydi ancak kitabı bitirince üzerimde pek fazla etki bıraktığını söyleyemem. Kitap okumaya yeni başlayanlara okumayı sevdirmek için önerebilirim ya da benim gibi ağır kitaplar arasına sıkıştırıp okuyabilirsiniz :)
Yazarın değişmeyen tarzı, geçmişle bağlantılı bir hikaye...fakat heyecanlı, merak edilesi, bir o kadarda gizemli....kolay okunan ve bir solukta biten bir kitap..
Harika bir Sarah Jio romanı daha okudum. June adında bir kadın, New York'ta bir bankacıdır ve hayat onu çok acımasız yapmıştır. Bir gün Ruby teyzesinin ölüm haberini duyar. Ruby teyzesi Seattle'daki Mavi Kuş Kitabevi'nin sahibidir ve June orada büyümüştür. June, Mavi Kuş Kitabevi'ne doğru yola çıkar ve hatıralar, pişmanlıklar, tüm geçmiş gün yüzüne çıkmaya başlar.

Kitabın en sevdiğim yönü bir kitabevinde geçmesi oldu. Aile konusunu güzel bir şekilde ele almış. Ayrıca altı çizilesi cümleler bol. Sarah Jio, en sevdiğim yazarlardan biri ve bu kitabına da bayıldım. Merakla okudum. Mutlaka okuyun. Keyifli okumalar dilerim.

Not: Okurken ağlayabilirsiniz :)
"Masalsız bir çocukluğa çocukluk mu denir? Peki, kitabevleri olmadan çocuklar masalları nasıl sevebilir? Bir bilgisayar insana bunları veremez."
Aşkın en doğru tarifinin, iki insanın dürüstçe bir araya gelmesi ve sadece birbirlerini sevmesi olduğuna inanıyorum.
Hayata kardeşin olmadan devam etmek, bir kolun olmadan yaşamak gibidir. Eksikliğini her gün hissedersin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elveda Haziran
Yazar:
Alt başlık:
Bir Varmış, Bir Yokmuş. Hala İçindeki Masala Kulak Veren Küçük Bir Kadın Varmış...
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759998165
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Goodnight June
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Bir varmış, bir yokmuş,hala içindeki masala kulak veren küçük bir kadın varmış...

Büyük yeşil bir odada bir telefon, kırmızı bir balon ve aydedenin üzerinden zıplayan bir ineğin resmi varmış... İyi geceler aydede, iyi geceler yıldızlar, size de iyi geceler yeryüzündeki tüm sesler.
June Andersen, her akşam yatmadan önce teyzesinin ona ve kız kardeşine okuduğu bu masalla büyümüştür. Ancak zaman acımasızdır ve maalesef hayat, çocukluklarındaki o masumiyeti yok etmiştir. Artık güçlü bir kadın olarak tek başına yol alan June, yıllardır yüzünü görmediği teyzesinin ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi'ne yeniden adımını atacaktır. Hatıralarını süsleyen bu masal diyarı June'un içindeki karanlıklara ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedecektir.
Elveda Haziran, bugününüze sorgulayıp geçmişinize merhaba diyeceğiniz, ne kadar imkansız gibi görünse de çıkış yollarının çok yakınımızda olduğunu gösteren bir Sarah Jio romanı.

Kitabı okuyanlar 1.584 okur

  • Hanife Çavdar
  • Hüseyin çallı
  • Ayşe Nazlı Yıldırım
  • Mes
  • Nilay Özal
  • AYLİN YURTSEVER
  • Zehra Sönmez
  • Güzide Şendağ Sağır
  • Kübra Kılıçarslan
  • Gülberk Bakır

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.6
14-17 Yaş
%16
18-24 Yaş
%18.3
25-34 Yaş
%21.9
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.8
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.8 (205)
9
%19.2 (104)
8
%20.5 (111)
7
%12 (65)
6
%5.2 (28)
5
%2.4 (13)
4
%0.9 (5)
3
%1.1 (6)
2
%0.2 (1)
1
%0.7 (4)

Kitabın sıralamaları