Arsine ("Tehcirde Bir Ermeni Kızı")

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.286
Gösterim
Adı:
Arsine
Alt başlık:
"Tehcirde Bir Ermeni Kızı"
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055013127
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Deva Yayıncılık
"Ermeni tehcirinde gizli kalmış gün yüzüne çıkmamış nice hikayeler vardır...

Tehcir anında tren vagonunda dünyaya gelen Arsine'nin Ayşe nine oluşuna kadar geçen acı dolu yaşamın gerçeği...

Acı, ölüm ve feryat ile Arsine' nin 100 yıl önce başlayıp Ayşe nine olarak sevinç ve gözyaşı ile biten yaşam öyküsü...
(Tanıtım Bülteninden)
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ali Bayram - Arsine Yorumum:

Kitap bitti bende bittim.. Bu ne hüzünlü öyküdürr bu nasıl bir yaşam hikayesidir?? Neden her koyun kendi bacağından asılmıyor da sürü şeklinde asılıyor? Suçu günahı olmayanların hayatı neden kötü oluyor?
Aşk vicdandan vazgeçişmidir ki intikam uğruna sevdiceğinin ailesini yaksın?

Dini inancı veya ırkı farklı olan iki insanın gönül bağı kurması yasakmıdır?


İnanç nesneler ile ölçülebilirmi?
Bir kolye ile insanın alnına Gâvur damgası vurulurmu?


1915 li yıllara ait ve techir zamanında geçen aynı zamanda techir anında trende hamile bir kadın,hamile kadının Türk kaynanasının ve kayınbabasının gelini gitmesin diye çırpınması ve bu kişinin ailesini bırakıp kalamamasının sonuçları, bir tren vagonunda son bulan bir hayat ve o son nefesini verirken yeni bir başlangıçla dünyaya gelen ARSİNE.Öyle bir hikaye ki içimi yaktı kavurdu..

Eski zamanlarda fakirlik vardı evet lakin yoksulluk sadece maddiyatlaymış.. Musmutlu bir köy, yardımlaşmalar içerisindeki dostluklar, komşular. Birine birşey olsa koşabilecek tüm ahali..Yeni nesilin değişmesiyle değişen insanlık ve vicdan,ne acı.
Evet şimdiki dönemde de sefalet,yoksulluk had safhada ama bunların içinde en kötüsü ise artık hiç bir dostun olmaması,başın sıkıştığında gidecek kimselerinin olmaması, paranın hüküm sürdüğü bu devirde zengin olsan ne olur fakir olsan ne değişir? Arkadaşlarını parayla satın alabiliyorsun ama paran bitince meteliksiz kalınca giden arkadaşlığa ve onlar için giden zamana acıyorsun.

Arsine , ismini feci şekilde ama tamamen kaza ile can veren teyzesinden almıştır.İsmini Sevdiği uğruna; ermeniler yani hristiyanlar ile Müslümanların ilk kez birbirine kız alıp verme çığrını açma cesaretini gösteren Ermeniyken ismi Sonya Müslüman olduktan sonra ismi değişen Suna adlı annesinin isteğiyle almıştır.Arsine'nin tüm acı hayatı doğumuyla başlamıştır. 18-20 li yaşlarına kadar çekmediği eziyet görmediği zulüm kalmamıştır..Sığıntı ve öksüz olarak gelinen evde hizmetçi olarak kullanılması,hasta baktırılması oda yetmezmiş gibi dayak eziyet zulüm görmesi.Bu yaşam öyküsünde beni en çok etkileyen kısmı ise öz kanından olan akrabalarının yanında aynı sofrada yemek yiyememesi..Onlar yemeklerini yiyip bitirdiğinde sofrayı aş odasına kaldırıp kalanlarını orada kendi başına yemesi.
Kesinlikle herkesin hayatında bir kez dahi olsa okuması gereken kitaplardan..Kimse benim derdim çok demesin,derdi olanda bu kitabı okusun derim.. Emeğinize kaleminize ve ruhunuza sağlık sayın yazarım.. Başarılarınız daim olsun.. Umarım hakettiği değeri görür kitaplarınız.Gerçek bir yaşam öyküsü imiş okuduklarım (okuyacağınız), yüreğimde koca bir boşlukla bitirdiğim bu kitabı okuyanların pişman olacağını hiç sanmıyorum.. GÖZDE KARADAĞ
200 syf.
·Beğendi·10/10
Ermeni tehciri hakkında bir kitap bomba gibi düşer bu gündeme
200 syf.
·Beğendi·10/10
Çok Muhteşem dehşet bir kitap,ilk okuduğumda çok zamanım olmadığından kesik kesik okudum çok güzeldi,bu yüzden ikinci defa okuduğumda ise kendimi kitabın içinde buldum.Çok heyecan verici ve nefisti.
Sayın Ali Bayram'ın yüreğine sağlık.Teşekkür ederim.
200 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Arsine gibi müthiş bir hikayesi bulunan bu kitabın konusu gerçekten çok müthiş. En yakın zamanda bu hikayenin tv'lerde yerini alması gerekir. Çünkü hikayesini okudğunuzda kitabı bir kez daha okumak istiyorsunuz. Hani aşık olmak gibi bir şey...kitaba ve hikayesinin sağlamlığına hayran kaldım. Ninem bile kitabı okudu o gözleri az gören ninem bunun yazan adam bunu gerçekten yaşamış dedi.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın kapağında ki şifrelerle başlamak isterim. Üstünde bulunan haçın Ra'nın gözüne batış şekli, Akdamar kilisesinin gün doğumu slüeti ve haçın üstünde gizlenmiş harflerle aslında yazarın ne denli bir hikayeyi kitabının kapağında anlattığını çok sonralardan fark ettim.

Toplum ve kitap okuyucuları yorumlara baktığımda kitabın kapak görselini pek sevmemiş gibi duruyor.

Popüler olmaktan hatta ihtişamlı ve çok süslü kapaklardan öte yazarı hikayesinin tümünü kitabın kapağına gizlemiş.

Konusu itibariyle Türkiye'de bir ilk oluşu, uluslararası anlamda üç dile çevrilmiş olan bir kitabın kitapseverler tarafından ne denli kabul edildiğini işaret ediyor.

Yıl 1915, iki ayrı millet olan Ermeni ve Türklerin ortak yaşadığı Çatlıca Köyü aslında kavgasız gürültüsüz bir hayat sürmektedir. Birbirlerine kız alıp vermeyen bu iki millet Sonya'nın İbrahim'e kaçmasıyla başlayan bir aşk süreci, ölümler, sürgünler ve nice acıları kitapta derinden okuyorsunuz.

1915 yılını Tarihe Tanıklık Etmenin Aşk Hali ile Arsine'de müthiş ve keyifli bir o kadarda ibret alıcı noktalar ile anlatılmış.

Yazarı bir dönem kitabında Ermeni Katliamı diye yazmış diye yerden yere vurulmuş. Burada ki konumuz katliam, aşk ve acılardan çok bambaşka bir şey.....

okumadı iseniz bence okuma listesine alınacak bir kitap....
200 syf.
·Beğendi·10/10
Değerli Yazarımız Ali Bayram Bey'in Arsine kitabını bitirdim.Yazarımızın kalemiyle ilk kez Atakule Cinayeti kitabını okuyarak tanıştım ve çok beğendim.
Devamı Arsine kitabıyla geldi.
Rafuel Teyel ,Ermeni ve Hıristiyan büyük kızı Sonya Türkler'den İbrahim'e sevdalanır ve bir akşam bohçasını alarak İbrahim'e kaçar .
Evlenir ve Suna adını alır.Yıllar geçer bir bebekleri olacaktır.İbrahim'in gizemli ölümü katil kimdir?
Rafuel'in ailesi kızlarını alırlar.
Yıl 1915'e geldiğinde Tehcir başlar .
Rafuel'in ailesi de gönderilenler arasındadır.
"Hiç kimse birşey söylemiyordu?
Nereye gideceklerdi?
Nereye götürülüyorlardı?
Nereye?
Ne kötüydü bilinmezlik yarın ne olacaktı?Koparılıp atılmak kötülüğe dokunmaz iken kimseye,ocağından ailesinden Koparılıp bir yerlere götürülmek"
Tıklım tıklım havasız bir vagonda
Sonya ve ailesi
ve vagonda doğan Sonya'nın bebeği
"Evet,bir kızım olmuştu.Nedense o benim gibi bahtsız doğmamıştı.Oysa ben annemi bile görmemiş,bir kez daha emmemiştim.
Nedir anne!
Gece korkularında yanına sığınamadığım bir kucak ,ağladığımda başımı sıcak elleriyle okşayan yürekten gelen bir sesle;
-Kızım,bebeğim diye bu sözleri hissetmek miydi acılı bu yüreğinde,neydi ana,acı dolu yaşamda bana kol kanat gerekecek bir yürek bir melekti oysa
Ona sarılıp ,sinesini koklamak,boynumdan öpüp,elinden tutup yürümekti anne!"
Sonya güzeller güzeli kızını göremeyecekti.Sadece o mu?
"O gece,karanlıkta bir at arabası üstünde 4 cenaze ile acımasız bir günde gözlerini dünyaya açan,anne ve babası gibi kadersiz bir kız bebek köyün yolunu tutmuştu.
Gelinin güzel yüzünü seven Gülendam,oğlu İbrahim'in mavişi,Suna'sı,emaneti gelininin cansız bedenini götürüyordu oğluna ."
Suna İslami şartlarda defnedilecekti?
Peki annesi Raşe kardeşleri Hristo ve Sofya nasıl defnedilecekti ?
Raşe Bacı,köyde birçok çocuğa ebelik etmişve hakkı vardı üzerinde
"Ey Cemaat!
Çatlıca Köyü ahalisi köyümüzde bu zamana kadar ne merhumdan ne merhumelerden bir kötülük görmedik .Dini inanışları ne olursa olsun ,Allah katında tüm insanlar eşittir.
Onların bizim üzerimizde çok hakları var,sizlerde hakkınızı helal edin.Ben derim ki? İnanışlarına göre defin işini köyümüzde bilen yok.Onları İslami kurallara göre defin ederim.Onlara son vazifemizi bu şekilde yerine getirelim ne dersiniz?"
Köylünün kabulü ile defnedilirler .
Sonya'nın kızı artık babaannesi ve dededir.
"Çatlıca;bir hüznün yaşandığı dağ köyü ,vaktiyle Ermeni ile Türklerin kardeşçe yaşadığı köy
Yüreğinin yarısı olmayan ürkek bir dağ ceylanı,ölüm,sırların birbirini kovaladığı,büyüyünce nelerle karşılaşacağını bilmeyen Sonya ile İbrahim'in sekiz aylık kızı Arsine'nin büyüyeceği köy."
Birçok gizemler kitabımızın içinde sizleri bekliyor.
Babası İbrahim'in katili kimdi?
Rafuel'in gece evinde yanan ışık ?
Mezarlıkta Hasan Emminin gördüğü o karaltı
Ne işi vardı,İbrahim ile Suna Gelin'in mezarlarında?
Vagonda Rafuel ,Hasan'a ne söylemişti ?
Arsine'nin hüzünlü gerçek yaşam hikayesi (Memleketim Samsun'un Kavak İlçesinde yaşanmış) sizleri de içinize kadar çekecektir.
Olayların içinde sizi alıp götürecektir.
Devamımı kitabımızda
Adından dolayı kendisine Gâvurun kızı denir.
"Adımı değiştirip Ayşe yaparsam artık Gâvurun kızı demezler ."
Yazarımızın emeğine yüreğine ve kalemine sağlık harika bir kitap okudum.Mutlaka okuyun derim .
"Hey gidi küçük Arsine,Ayşe nine olup bizi hüzünlü hikâyene Kahraman yaptın.Şimdi bu hikayene kimler tanık olacak?"
200 syf.
·2 günde·9/10
Yaşanmış bir tehcir hikayesi...
İlk defa okuduğum tesadüfen denk geldiğim bir yazar...
İnsan olmanın temelinde ne din ne dil ne de ırk olmadığını bize anlatan Türk ve Ermeni halklar arasında yaşanan bir hikaye...
Tehcir zamanında unutulmuş nice hikayeler vardır. Arsine ile 100 yıl öncesi bir yolculuğa hazır mısınız?
Ali Bayram
Arka Kapak Sayfası
Ermeni tehcirinde gizli kalmış gün yüzüne çıkmamış nice hikayeler vardır...

Tehcir anında tren vagonunda dünyaya gelen Arsine'nin Ayşe nine oluşuna kadar geçen acı dolu yaşamın gerçeği...

Acı, ölüm ve feryat ile Arsine' nin 100 yıl önce başlayıp Ayşe nine olarak sevinç ve gözyaşı ile biten yaşam öyküsü...
Ali Bayram
Sayfa 250 - 1915 yılı ve Arsine tarihe ışık tutuyor.
Çoğu yerde insanın boğazına bir şeyler düğümlenmesine sebep olacak kadar duygulandırması herkes tarafından bir kitabı okurken arzu edilebilecek bir durum olmayabilir. Ama bir kadının gözünden yazabilme durumunu takdir etmedim de değil hani.
Ali Bayram
Sayfa 180
Arsine gibi müthiş bir hikayesi bulunan bu kitabın konusu gerçekten çok müthiş. En yakın zamanda bu hikayenin tv'lerde yerini alması gerekir. Çünkü hikayesini okudğunuzda kitabı bir kez daha okumak istiyorsunuz. Hani aşık olmak gibi bir şey...kitaba ve hikayesinin sağlamlığına hayran kaldım. Ninem bile kitabı okudu o gözleri az gören ninem bunun yazan adam bunu gerçekten yaşamış dedi.
Ali Bayram
Sayfa 96 - Ali Bayram

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arsine
Alt başlık:
"Tehcirde Bir Ermeni Kızı"
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055013127
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Deva Yayıncılık
"Ermeni tehcirinde gizli kalmış gün yüzüne çıkmamış nice hikayeler vardır...

Tehcir anında tren vagonunda dünyaya gelen Arsine'nin Ayşe nine oluşuna kadar geçen acı dolu yaşamın gerçeği...

Acı, ölüm ve feryat ile Arsine' nin 100 yıl önce başlayıp Ayşe nine olarak sevinç ve gözyaşı ile biten yaşam öyküsü...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Engin Durmaz
  • Peri Konçova
  • Samyeli
  • zehra ceylan
  • Dilber Toylu
  • Hüseyin Emre Dağaşan
  • Büşra Nur
  • tamer saygılı
  • seçil gül
  • mahmut ferhat alptekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%21.4
25-34 Yaş
%3.6
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%35.7
55-64 Yaş
%17.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.9
Erkek
%31.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%90.2 (111)
9
%6.5 (8)
8
%0.8 (1)
7
%0.8 (1)
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları