İntiharda Polis

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.742
Gösterim
Adı:
İntiharda Polis
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
133
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055013080
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Deva Yayıncılık
Değerli meslektaşlarım,

Polisin de adalete, insan gibi yaşamaya, çalışmaya hakkı olduğunun farkına varılabilsin ve daha fazla polis yaşamına son vermesin diye İzmir Çeşme Adliye önünde kendimi şehit ediyorum… Umarım işe yarar ve siz geride kalan meslektaşlarım, hak ettiğiniz insani koşullarda yaşama ve çalışma haklarına kavuşursunuz!

Ali Bayramın Şehit Polis Memuru Erol Benzerin bu son yazısından yola çıkarak kaleme aldığı "İntiharda Polis", emniyet mensuplarının ne kadar güç şartlar altında çalıştığına ve yaşadığına somut bir örnek oluşturan bir eser olma özelliği taşıyor. Bayramın şehit meslektaşına ithafen kaleme aldığı eserde, karşılaştıkları onca probleme rağmen kanlarına işlemiş meslek aşklarıyla her türlü sıkıntıya göğüs geren polislerin başlarından geçen ilginç olaylar, yazarın kendine has kurgusuyla okuyucularla buluşuyor.

(Tanıtım Bülteninden)
. Dört polisin intihara sürüklenen gerçek hayat hikayelerini işlediği romanının tüm gelirini polisler için hazırlanan rehabilitasyon merkezine bağışlayan Ali Bayram, “Bizim hayatımız emir ve talimatlardan ibaret. Üzerimizde her zaman psikolojik bir baskı var” dedi. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 17 yıldır polis memuru olarak görev yapan ve polislik hakkında kitaplar yazan Ali Bayram, meslekte yaşadıkları sorunlardan dolayı hayatına son veren dört meslektaşının gerçek hayat hikayesini “İntiharda Polis” adlı romanında anlattı. Bayram’ın kitabı 26 Temmuz’da piyasaya çıktı. 30 bin basılan “İntiharda Polis” romanının gelirleri i Emniyet-Sen’e bağışlandı.
#KitapYorumu
#AliBayram
#İntihardaPolis

Ankara'da görev yapan Mesut'un şark görevi Diyarbakır'a çıkar.Göreve gitmeye hazırlanacağı arada karşı komşusu Neslihan'a aşık olur.Ona açılmak ister ama cesaretini toplayamaz.Bir süre sonra tek başına kaldığı evine,ev arkadaşı çıkar.Adi Cüneyt.Mesut'un evinde kalacaktır artık.Yüreğinde Neslihan aklında Bünyamin abisi.Bunyamin abi Mesut'un görev arkadaşıdır.Çok zor durumdadır.Evladı hastadır,üst üste icra gelir evine,maaşı kesilir.Geçinek,çocuklarına ekmek alacak para bulamaz hale gelir.Bunun üzerine Bünyamin abinin eşi de gizli gizli ev temizliğine gitmeye başlar.Zamanla iyice bunalırlar.Kıt kanaat geçinirler.Bu arada Mesut aşkına açılmış,aralarında söz bile yapmışlardır.Neyse çok detay vermeyeyim.Mesut Diyarbakır'a yola çıkar,görevine başlar,baya zaman geçer.Annesini çok özler.Sevdiği de sürekli arayıp gel beni iste bir haftaya beni dayımın oğluna verecekler der.Mesut izin almaya çalışır 15 gün sonraya alır izin.Sonra kaldığı lojmana gider.Bir rüya görür.Bu rüyayı ikinci görmesi.Karakola saldırı olur ve iki polis şehit olur.Bu rüya gerçek olur.İki polis şehit olur ve herkes çok üzülür.Tabi izinler de iptal edilmiştir,sevdiği kız da elden kaçmıştır.Gel zaman git zamaaaaaan izin alır ve Ankara'ya yola koyulur Mesut.Otobuste yer yoktur ama bir tane bulur.O yer de Erol Benzer'in yanıdır.Çok iyi dost olurlar yol bitene kadar.Erol abi çok büyük dersler verir Mesut'a.Polislerimizin çektiği dertlerden konuşurlar,polislerimizin intihar etme sebeplerinden konuşurlar.Yollari ayrılınca Mesut annesinin yanına gider ama annesi hastadır.Hemen hastaneye götürür fakat annesi kanserdir.Hastaneye yatırır annesini.Cebinde az olan parada bitmiştir.Bunun üzerine arkadaşı Cüneytten ister fakat o da nişanlandığını ve evleneceğini söyler.Mesut neden daha önce söylemedin der ve Cüneytten şok bir cevap alır.Daha sonra annesi ölür.Tabiki can alıcı yerleri yazmıyorum kesinlikle okumanız gerek.Ben her polisin intihar edişini okudukça,Erol abiyi okudukça ağlamaktan kendime gelemedim.Muhteşem bir kitaptı.
Eşim bitirdi ve ağlayarak bana uzattı. Öyle ki bir kadını böyle etkileyen bir eser beni ağlatmaz demiştim. Ama yanılmışım.
Her şeyden önce bir sanatçının hayatı, eserleridir. Bu bakımından onu tanımanın en iyi yolu eserlerine bakmaktır. Ve diyebiliriz ki; yazmak değil, yazdığını okutabilmektir sanat!
Ciddi eserler vermek için, belirli bir alt yapıdan ve onu hazırlayıcı bir sistemin içinden geçmek gerekir.

O, yalnızca bir masanın başında kalem elindeyken yazmıyor.

Halkın içinde gerçek kahramanlar, gerçek olaylarla iç içe olup, uykularına kadar işleyen ağır şartlar altında kimi zaman ağlamaktan, kimi zaman uykusuzluktan gözleri kan çanağı olmuş şekilde yazıyor.

Neticede kaderin tellerine dokunmak artık onun görevi oluyor.

Evet, yazmayı, hayatın bizzat kendisi olarak gören Yazar Ali Bayram’dan bahsediyorum.

Peki, Kimdir Ali Bayram?

İlk eseri “Aynasız Düşüncelerim” adlı şiir kitabını okuduğumda "Tam bir duygu adamı" dedim kendi kendime. "Ateş Yaksa" isimli şiiri dolanmıştı nedense dilime;

Cem eder deli divane gönül

Semah dönerim ben sana

Tut ki feryadım tacir olmuş

Tehcir edilmişim derviş olmuş

Dost gönüllere dergâh olup

Odun olmuş ateş yaksın beni

Kor ateşlerde bu aşk bir beni

Bin deva olacaksa yakıp

Kül etsin beni

Bir sonraki eseri "Kertik" ile tam bir şaşkına döndüm.

"Kadına psikolojik şiddet" konulu romanı feminist bir yazar algısı yarattı bende.

Ana temasında; akli dengesi yerinde olmayan bir kadının gerçek hayat hikâyesinin kullanıldığı, Karadeniz’in sahil kasabası olan İnebolu'da geçen entrika dolu hayatını anlatıyor.
Romanda yaşanan olaylar İnebolu’nun doğal güzellikleri ile birleşince bir elinizde kahveniz bir elinizde kitabınız size keyif dolu anlar yaşatıyor.

İşte o kitaptan aklıma kazınan sözler;

"Hayatındaki en büyük kahpeliği görmeyecek kadar gözleri kördü,

Duyguları ile içgüdüsünü birbirine karıştırmıştı,

Bir Moğol taşının anlamını bile çözememişti, bir o kadar da cahildi,

Paha biçilemez antik bir saatin beşi otuz beş geçesi gibi,

Yeni bir saatin her saniyesinde zaman dilimi gibiydi,

Oysa hayatında onlarca utanç yaraları var iken,

O soysuza Roman yazılır mıydı?

Hayatına unutamayacağı bir KERTİK atarak…’’

Ve gelelim üçüncü kitabı olan "İntiharda Polis" adlı eserine.

Bu romanıyla takdir ve eleştirilerin tam göbeğine acımasızca oturtulan ve bir Polis Yazar olan Ali Bayram, polis intiharlarına ve polislerin güç şartlar altındaki çalışma koşullarına dikkat çekmeyi amaçlarken kısa sürede ülkenin gündemine oturmuş.

Fakat aynı zamanda bir hedef haline gelmiş ve hakkında “basına demeç vermek”, “teşkilatı alenen eleştirmek” suçundan açılan soruşturmalarla karşılaşmış.
"Meslekten ihraç edilmeyi" bile göze almış.
Bütün bunları yaşarken kitabın gelirini ise intihar eden meslektaşlarının zor durumdaki ailelerine bağışlamış.

Burada siz de benim gibi; derin bir nefes alarak, içinizi acıtan ifade edemediğiniz bir düşünce haline girdiniz mi? Kesinlikle girdiniz. O halde bu konuda hem fikiriz!

Okurken defalarca gözlerimi yaşartan "İntiharda Polis" adlı eseri, aslında halen görevde olan bir polis için son derece riskli, deli cesareti isteyen bir kitap.

Tabi bütün bunlar olurken “Paralel yapının adeta bir örümcek ağı gibi olan ayağına” da takılmış.

Zor günler yaşayan Ali Bayram, defalarca istifanın eşiğinden dönmüş.
Hakkında asıllı, asılsız birçok yazılar yazılmış.

Malumunuz, mesele bir polis yazar olmak!

Aman ha Ali Bayram!

Bu ülkeye senin gibi kalemi yürek isteyen adam gibi yazarlar lazım.

İtiraf etmeliyim ki; alnından öpesim geldi!

Şimdi ise; Türkiye’nin etnik yarasına parmak basan son iki eserinden daha bahsedeceğim size.

2014 Yılında çıkarmış olduğu "Arsine - Tehcirde Bir Ermeni Kızı" adlı eseri ile Türkiye’nin gündemini birazcık karıştırırken ışık tutmayı da vazife edinmiş.Yazdığı eserlerinde gerçek yaşam öykülerini, gerçek kahramanları ile anlatan, eserlerinde halk dilini korkmadan kullanan bir kalem olanAli Bayram, "Arsine" adlı eseri ile

"Ermeni Tehcirinin 100. yılına özel" 2014 yılı Yunus Nadi Roman ödülüne ve Hrant Dink Ödülü’ne aday gösterilmiş ve 1915 yılında Ermeni Tehciri olaylarına farklı bir bakış açısı getirerek çok gizli bir hikâyenin gün yüzüne çıkmasını sağlamış.

24 Nisan'ın hemen öncesinde alevlenen Ermeni meselesi, soykırım iddialarını; Ermeni Tehcirinde bir vagonda doğan Arsine’nin Ayşe Nine oluşuna kadar geçen sevinç ve acı dolu yaşam öyküsünü ele alarak bir nebze de olsa yalanlamış.

Kitabı okuduktan sonra "Tarihe Tanıklık Etmenin Aşk Hali"nin aslında bir soykırım ya da katliam değil, bir göç durumunun beraberinde getirdiği çaresizliğin, korku ve paniğin, imkânsızlığın kaçınılmaz sonuçları olarak görmekteyiz.

Diğer bir yandan da bu eser barışın ve aşkın farklı bir pencereden bakılmasına da ışık tutuyor.

Son olarak, yine 2014’te yazmış olduğu "13’ünde Kadın Olmak" isimli kitabına değinmek istiyorum.

Ali Bayram’ın Duygu Asena Roman Ödülü’ne aday gösterilen kitabı, çoğumuzun bildiği bir olayı, yüreğimizi dehşete düşüren bir töreyi ele alıyor.

13 yaşındaki Helin ve Sıla ikiz kardeşlerin insanlık dışı bir töreye çocuk gelin olarak kan davası uğruna kurban edilişlerini anlatıyor.

Kulağınızda çınlayacak olan “Amca ne olur beni anneme götür”, “Bana bir şey yapma korkuyorum” diye yalvarışları geceleri uykularınızı bölecek, kâbuslar gördürecek türden.

Yaşadıkları dramın sürükleyici hikâyesi gözlerimi doldururken eminim sizde de aynı etkiyi bırakacak ve defalarca lanet edeceksiniz.

Romanda çocuk gelin gerçeğine karşı direnen bir köy öğretmeninin de düzeni değiştirmeye çalışırken çarkın dişlilerinde öğütülerek nasıl yok edildiğine de şahit olacaksınız.

Edebiyat dünyasında "Polis Yazar" unvanını okuyucu kitlesine kabul ettiren Ali Bayram, hiç şüphesiz ki; kaleme alacağı her yeni eseriyle de tam bir doygunluk ve dolulukla okuyucuları ile buluşacak.Sosyal medyada genç yaşlı, kadın erkek demeden100 bine yakın takipçisi ile gönüllere taht kuran Bayram, sosyal sorumluluk projelerinde sıkça yer alırken, üniversite ve okullarda verdiği Madde Bağımlılığı, Çocuk Gelinler, Kadına Şiddet ve Edebiyat üstüne yaptığı söyleşi ve seminerle de dikkatleri topluyor.

Feminist ruhundan asla ödün vermeyen yazar için son olarak diyebilirim ki; o kesinlikle içimizden biri.

Kaleminle yaşa Ali Bayram!
Polis intiharları ve polis sorunları üstüne harika bir gerçek bir yaşam öyküsü hele ki çalışma zorluğunda polislerin ruh halini bu kitapla çok iyi anlayabiliyoruz. Gezi olaylarıyla tepki verdiğim o polislerin aslında hayat hikayelerinin ve aile hayatlarında yaşadıkları zorluklar tüm çıplaklığıyla gözler önüne koyulmuş.
O kadar da sürükleyici değil. Açıkçası okurken sıkıldığım oldu. Ama kişisel gelişim için güzel bir kitap.
Polisin de adalete, insan gibi yaşamaya, çalışmaya hakkı olduğunun farkına varılabilsin ve daha fazla polis yaşamına son vermesin diye İzmir Çeşme Adliye önünde kendimi şehit ediyorum… Umarım işe yarar ve siz geride kalan meslektaşlarım, hak ettiğiniz insani koşullarda yaşama ve çalşma haklarına kavuşursunuz!
Polis intiharları ve polislerin bilinmeyen hayatlarını kaleme alan ve kendisininde bir polis olması nedeniyle farklı bir bakış açısı sunmuş.
Aslında medya ile polisin toplumun üstünde oluşturduğu algınnı ne denli gerçekçi olmadığını okuyoruz. Gezi olaylarında polislerin ruh halini de ortaya koyduğumuzda aslında görünenlerin altında nice acıların yattığını anlıyoruz
Polislere karsi bakis acimin degismesine sebep oldu.133 sayfayi bir cirpida okudum.Edebi degeri oldugunu soyleyemem fakat akici bir dili var.

Polis intiharlarinin perde arkasini ve mesleki zorluklari gozler onune seren Ali Bayram'in diğer kitaplarindan da okuma listeme eklemeliyim dedirtiyor.
Dört polisin intihara sürüklenen gerçek hayat hikayelerini işlediği romanının tüm gelirini polisler için hazırlanan rehabilitasyon merkezine bağışlayan Ali Bayram, “Bizim hayatımız emir ve talimatlardan ibaret. Üzerimizde her zaman psikolojik bir baskı var” dedi. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 17 yıldır polis memuru olarak görev yapan ve polislik hakkında kitaplar yazan Ali Bayram, meslekte yaşadıkları sorunlardan dolayı hayatına son veren dört meslektaşının gerçek hayat hikayesini “İntiharda Polis” adlı romanında anlattı.
Dört polisin intihara sürüklenen gerçek hayat hikayelerini işlediği romanının tüm gelirini polisler için hazırlanan rehabilitasyon merkezine bağışlayan Ali Bayram, “Bizim hayatımız emir ve talimatlardan ibaret. Üzerimizde her zaman psikolojik bir baskı var” dedi. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 17 yıldır polis memuru olarak görev yapan ve polislik hakkında kitaplar yazan Ali Bayram, meslekte yaşadıkları sorunlardan dolayı hayatına son veren dört meslektaşının gerçek hayat hikayesini “İntiharda Polis” adlı romanında anlattı.
Dört polisin intihara sürüklenen gerçek hayat hikayelerini işlediği romanının tüm gelirini polisler için hazırlanan rehabilitasyon merkezine bağışlayan Ali Bayram, “Bizim hayatımız emir ve talimatlardan ibaret. Üzerimizde her zaman psikolojik bir baskı var” dedi. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 17 yıldır polis memuru olarak görev yapan ve polislik hakkında kitaplar yazan Ali Bayram, meslekte yaşadıkları sorunlardan dolayı hayatına son veren dört meslektaşının gerçek hayat hikayesini “İntiharda Polis” adlı romanında anlattı. Bayram’ın kitabı 26 Temmuz’da piyasaya çıktı. 30 bin basılan “İntiharda Polis” romanının gelirleri i Emniyet-Sen’e bağışlandı.
"İntiharda Polis"

Bu romanıyla takdir ve eleştirilerin tam göbeğine acımasızca oturtulan ve bir Polis Yazar olan Ali Bayram, polis intiharlarına ve polislerin güç şartlar altındaki çalışma koşullarına dikkat çekmeyi amaçlarken kısa sürede ülkenin gündemine oturmuş.

Fakat aynı zamanda bir hedef haline gelmiş ve hakkında “basına demeç vermek”, “teşkilatı alenen eleştirmek” suçundan açılan soruşturmalarla karşılaşmış.
"Meslekten ihraç edilmeyi" bile göze almış.
Bütün bunları yaşarken kitabın gelirini ise intihar eden meslektaşlarının zor durumdaki ailelerine bağışlamış.

Burada siz de benim gibi; derin bir nefes alarak, içinizi acıtan ifade edemediğiniz bir düşünce haline girdiniz mi? Kesinlikle girdiniz. O halde bu konuda hem fikiriz!
Neslihan; seni ilk defa evimin balkonunda oturup ay ışığında bu kentin güzelliğini seyrederken gördüm. Sen, bana yaşamın insanoğluna sunulan en değerli şey olduğunu hatırlatan nadide bir çiçek oldun. Öylesine nadir bir çiçek ki hangi kırda hangi yüce dağlarda açarsın bilinmez. Geceyi aydınlatan parlak yıldızların altında gözlerini görüyorum. Pırıl pırıl parlayan, ışıltısıyla kalbime umut dolu bir buse konduran gözlerini. Biliyor musun ben bir polisim. Sen, gözlerini aydınlık sabahlara açasın diye, gece sabahlara kadar uyanık kalıp, eşine çocuklarına hasret kalan, hafta sonu tatili, kurban bayramı, ramazan bayramı, milli bayram, kar tatili olmayan. Her an bir ek görevle evinden çağrılan, canı sıkkın amirlerinin şamar oğlanı olarak görülen, vefalı ama vefa görmeyen polislerden. Beni böyle sever misin gözümün nuru? Ellerim hep ellerinde, gözlerim hep gözlerinde olmayacak. O görev senin bu görev benim, sabahım akşamım olmayacak. Geceleri yatağımıza yalnız girip belki bana isyan edeceksin. Çocuklarımız baba sevgisini yeterince tatmayacak. Söyle, yine de beni böyle sever misin?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntiharda Polis
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
133
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055013080
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Deva Yayıncılık
Değerli meslektaşlarım,

Polisin de adalete, insan gibi yaşamaya, çalışmaya hakkı olduğunun farkına varılabilsin ve daha fazla polis yaşamına son vermesin diye İzmir Çeşme Adliye önünde kendimi şehit ediyorum… Umarım işe yarar ve siz geride kalan meslektaşlarım, hak ettiğiniz insani koşullarda yaşama ve çalışma haklarına kavuşursunuz!

Ali Bayramın Şehit Polis Memuru Erol Benzerin bu son yazısından yola çıkarak kaleme aldığı "İntiharda Polis", emniyet mensuplarının ne kadar güç şartlar altında çalıştığına ve yaşadığına somut bir örnek oluşturan bir eser olma özelliği taşıyor. Bayramın şehit meslektaşına ithafen kaleme aldığı eserde, karşılaştıkları onca probleme rağmen kanlarına işlemiş meslek aşklarıyla her türlü sıkıntıya göğüs geren polislerin başlarından geçen ilginç olaylar, yazarın kendine has kurgusuyla okuyucularla buluşuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 108 okur

  • Kumral
  • asil yaşayan
  • Xiumin
  • mahmut ferhat alptekin
  • Sevecen kız
  • Melisa Kaya
  • Hasat’ın Kitaplığı
  • Gonca Çolak
  • Benan
  • Ayça Hoşer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%9.4
18-24 Yaş
%21.9
25-34 Yaş
%9.4
35-44 Yaş
%18.8
45-54 Yaş
%28.1
55-64 Yaş
%12.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.4
Erkek
%28.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%82.4 (75)
9
%6.6 (6)
8
%6.6 (6)
7
%2.2 (2)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.1 (1)