Aşık Şeytan (Babil Kitaplığı #4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,5bin
Gösterim
Adı:
Aşık Şeytan
Alt başlık:
Babil Kitaplığı #4
Baskı tarihi:
Mart 2006
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658041
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Diable amoureux
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Âşık Şeytan
Aşık Şeytan
Âşık Şeytan
Aşık Şeytan
“Atalarımızın ruhları arasında yaşıyoruz; gözle görülmez dünya etrafımızı sarmakta...

Düşüncelerimizde yaşayan dostlarımız durmaksızın ve teklifsizce bizlere yaklaşmakta... İyiyi ve kötüyü, iyileri ve kötüleri görebiliyorum, ancak insanlarla ilgili öyle bir kargaşa var ki, onlara baktığımda, ilk andan itibaren kimin gerçekten iyi ya da kötü olduğunun ayırdına varmayı her zaman başaramıyorum...

Bu sabah bizleri Kutsal Ruh’un bakışları altında toplayan dua sırasında salon tüm zaman ve tüm ülkelere ait canlı ve ölü bedenlerle o denli doluydu ki, yaşamla ölümü ayırt edemedim; garip bir kargaşa ama aynı zamanda harika bir gösteriydi.”

- Jorge Luis Borges
120 syf.
·1 günde·10/10 puan
Gece üşendim sabah geri geldim. Kitap hakkında bir kaç söz etmesem içim rahat etmeyecekti.

Kitap Borges'in Babil Kitaplığı serisinin 4 numaralı eseri. Ben Kırmızı Kedi Yayınları baskısını okudum.

Yazar Cazotte kitabın ismini Lesage diye bir yazarın (adını ilk kez duydum) Le Diable boiteux (Topal Şeytan) kitabına antitez olarak yazmış. (Topal Şeytan Türk edebiyatının ilk çevirilerindenmiş.Nadir kitapta bir versiyonu var 180 tl. =))

Kitabın yazarı Cazotte da Fransız devrimi karşıtı görüşleri nedeniyle giyotinin tadına bakanlardan.

Kitaba gelirsem büyük bir sorgulama içine sokmuyor bizleri ya da harikulade bir edebi keyif yaşatmıyor belki ama bittiğinde çok hoş bir tat bırakan kitaplardan.

Kadın ve şeytan metaforu hatta süregelen kadınlar şeytandır iddiası etiketiyle ilerliyor kitap. :) Kitabın baş karakteri Âlvaro arkadaşlarının gazına gelip, bir pentagram çizip, ruh çağırır. Ama gelen Beelzebub isimli bir şeytandır. Şeytan kitapta ilk kez ortaya çıktığında Âlvaro'ya "Che vuoi?" - Ne istiyorsun? sorusunu sorar.
E şeytan bu kendi şartı karşılığında ne isterse verebilecek güçtedir. Fakat ava giderken avlanır ve Âlvaro'ya aşık olur. :)
Baştan çıkarıcı durumdayken baştan çıkan duruma düşen şeytan, güzel bir kadın kılığına bürünerek, kadınların erkekleri kandırmak için başvurduğu tüm şeytanca oyunlara başvurur. Âlvaro'ya yaranmak için onun arzu ettiği ne varsa gerçekleşmesini sağlar. Ta ki amacına ulaşıncaya kadar... :)) Amacına ulaştıktan sonrası ise çok daha farklı şeytani oyunlar oynar, Âlvaro işin içinden nasıl çıkıyor, neler oluyor hepsinin cevabı kitapta. :)

Kesinlikle tavsiye ediyorum.
124 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Şeytanın insanı yoldan çıkarmak için her türlü hileye başvurur... gerekirse yer yüzünün en güzel aşığı da olur... peki insanoğlu bu oyuna gelecek mi? Masal kıvamında bir kitaptı...
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Jacques Cazotte ~ Aşık Şeytan
♡ Kesinlikle okuyunuz diyeceğim bir eserle karşınızdayım.
Nedeni ise bu masalsı romanın birazdan değineceğim özetinden ziyade parmak bastıkları.


❝ insanoğlunun en büyük düşmanı olan merak ve kontrolsüz ego...
Bunun yanında sembolik ve reel olarak şeytana uymanın insanın başına neler açacağını da öylesine güzel gösteriyor ki sadece bu yüzden bile okunabilir. ❞

۵
❦Konusu ise: Arkadaşlarının ruh çağırma ve ruhlara temas halinde olduğunu öğrenen Alvaro, bu deneyimi yaşamak istediğini belirttiği arkadaşı tarafından bir şeytanla tanıştırılır.
Her ne kadar bu tecrübe kendisinde büyük korkulara sebep olsa da kendisini ürkebileceği konusunda uyaran arkadaşlarına kurduğu beylik cümlelerden geri adım atamadığı için karşısındaki korkunç canlıya üst perdeden hitap etmeye başlayıp onu eline geçirir ve saygısını kazanır.
-ya da öyle sanar. -
Uyku ve uyanıklık halleri arasında gidip gelen sayfalarda Alvaro, ismini değiştirdiği ve kendisine kul köle olmaya adanmış olan şeytanının kadın yansımasını vurulup ona delicesine aşık olur.
Biondetta adı ile karşımıza çıkan şeytan, kıskanç hasis, örf ve adetlere, insani değerlere ve aileye ihtiyatsız davranışları ile Alvaro'yu yer yer Zora soksa da bu davranışlar aslında aşkından her şeyi yapabilecek olan Alvaro'nun kurtuluşu olacaktır.
Kitap iki alternatif son ve hoş bir sonsöz ile sonlanırken gerçekten masalımsı tadı oldukça hoştu. ❦

✎ 𝕰𝖓 𝖔̈𝖓𝖊𝖒𝖑𝖎𝖘𝖎 𝖇𝖚 𝖊𝖘𝖊𝖗𝖎 𝖔𝖐𝖚𝖗𝖐𝖊𝖓 𝖔𝖑𝖆𝖓𝖆𝖐𝖘𝖎𝖟𝖑𝖎𝖐𝖑𝖆𝖗𝖆 𝖙𝖚𝖙𝖚𝖓𝖚𝖕 𝕶𝖎𝖙𝖆𝖕𝖙𝖆𝖓 𝖛𝖆𝖟𝖌𝖊𝖈̧𝖒𝖊𝖒𝖊𝖓𝖎𝖟𝖉𝖎𝖗. 𝕴̇𝖈̧𝖎𝖓𝖉𝖊𝖐𝖎 𝖉𝖊𝖌̆𝖊𝖗𝖑𝖎 𝖚𝖘𝖑𝖆𝖗𝖎 𝖊𝖑𝖊 𝖆𝖑𝖒𝖆𝖐 𝖐𝖎𝖙𝖆𝖇𝖎𝖓 𝖉𝖊𝖌̆𝖊𝖗𝖎𝖓𝖎 𝖆𝖓𝖑𝖆𝖒𝖆𝖐 𝖎𝖈̧𝖎𝖓 y𝖊𝖙𝖊𝖗𝖑𝖎𝖉𝖎𝖗.
96 syf.
.
.
. Aşık Şeytan konu bakımından insanın ruhunu şeytana teslim etmesiyle ve şeytanın da insanın ruhunu ele geçirmek için birtakım çabalar içersinde olduğunu ve olacağını değişik bir kurgu ile okura anlatmaya çalışmış.
Kişilerin kurgu içersindeki hareketliliği benim açıkçası aklımı karşıtırdı yani 96 sayfalık bir kitapta kurgu bütünlüğünü sağlamak biraz değişikti. "Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim" gibi bir ifade kullanmayacağım. Çünkü ben de fazla beğenmedim ya da bana çok klâsik bir anlatım, kurgu ikilisi gibi geldi.
96 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Iki günde bitirilecek bir kitap ne tuhaf insanlarız ki şeytan kendi içimizde düşüncelerimizde sadece bize fisildayip acaba benim dediklerime uyacakmi yoksa kendi yolunami devam edecek .Biraz alakasız oldu incelemem ama şeytanla konuşmuyorsun hayır
124 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Selam
Babil Kitaplığı’nın dördüncü kitabıydı Aşık Şeytan.

Yazar hakkında kısa bilgi:
Jacques Cazotte Cizvit tarikatı tarafından eğitilen bir Hıristiyan. Tarikat ile yaşadığı mali kriz ve ahlaki farklılık nedeniyle zaten aralarında problemler yaşandığı dönemde Aşık Şeytan isimli kitabı yazmasıyla bu problemler büyür. Çünkü bu kitap cesurca yazılmıştır ve alt metinde saklı kalması gereken sırları açığa çıkarmıştır.

Yazar kraliyet yanlısı olmasına rağmen çeşitli suçlamalarla tutuklanır ve 70 yaşında dar ağacına giderken şu sözleri söyler: “Tanrı’ya ve kralıma sadık olarak nasıl yaşadıysam öyle ölüyorum.”
.
Etkileyici bir hayat hikayesi ve son.
Aşık Şeytan’da bir ruh çağırma ve gelen ruhun sahibine aşık olması anlatılır. Şeytanın sahibini ele geçirmek için denediği yollar ve insanoğlunun şeytanın oyununa ne kadar çabuk geldiği işleniyor. Sonrası ise yine insan iradesinin sonucu ile gerçekleşebilecek bir son.

Babil Kitaplığı okumaları büyük keyifle ilerliyor;)
Sevgiler herkese
Selam ve dua ile️
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
aşık şeytan, sade ve akıcı bir dille yazılmış kısa bir kitap olduğundan bir oturuşta bitirdim. konusu ilgi çekiciydi, beklentilerimi karşıladı diyebilirim. alvaro'nun ruhlara hükmetme hevesiyle şeytan çağırma ayini yapmasıyla başlayan kitap, genç bir kadın görünümündeki şeytana aşık olmasıyla devam eder. fransız fantastik edebiyatının öncülerinden sayılıyormuş. beğenerek okudum ancak sonu diğer okurlar gibi beni de pek tatmin etmedi.
96 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Aşık şeytan ismi çok etkileyiciydi. Kitapçıda görür görmez almak istedim ve çabucak da okudum beklediğim kadar güzeldi. Ayrıca kitabın konusu gerçekten farklı ve sürükleyici

Konuya gelirsem ;
Bir gün Alvaro arkadaşından özenerek büyü yapmak ulvi alemlere girmek ister arkadaşı bunun uzun zaman alacağını söylediği zaman kabul etmez ve hemen yapabileceğini söyler daha sonra diğer aleme geçiş yapar orada ilk önce korkar daha sonra ise cinlere yaratıklara kendisine biat etmelerini söyler. Bunun üzerine şeytan kadın kılığına girer ve sürekli olarak Alvaroyu aldatmaya çalışır. Ona aşk sözleri söyler şarkı söyler onu aldatır Alvaronun iradesini ölçer.

Kitap gerçekten güzeldi sıkıldığınızda açıp okunabilecek bir çırpıda bitecek akıcılıkta olan bir eser. Herkese iyi okumalar...
124 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Jacques Cazotte, Âşık Şeytan/Bir İspanyol Hikâyesi'ni Alain René Lesage'ın Le Diable Boiteux (Topal Şeytan) kitabının antitezi olarak yazmış.
Topal Şeytan Osmanlı döneminde Osmanlıcaya çevirisi yapılan ilk romanlardan biriymiş.
Jorge Luis Borges'in hazırladığı Babil Kitaplığı dizisinin dördüncü kitabı olan Âşık Şeytan, beklentimin altında kaldı.İlk üç kitabı çok beğendiğim için bana öyle gelmiş olabilir.Bilemiyorum.
124 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitap, sade bir dille yazıldığından okuması kolay bir eser. Baş karakter Alvaro'nun ruhlara hükmetmek gibi bir hevesi var ve bu heves doğrultusunda şeytan çağırma ayini yapıyor.Ancak şeytan kahramanımıza musallat oluyor. Genç bir kadın görünümünde onu etkilemeye çalışıyor. Ve olaylar gelişiyor. Ne yazık ki sonunu biraz zayıf buldum. Kitabın benim okuduğum baskısının son söz kısmında bununla ilgili bir açıklama var. Açıklamada yazarın ilk taslaklarda kitabın sonunu farklı şekilde yazdığını bu sonun ilk taslağı okuyan kişileri ikiye böldüğünü yazıyor. Yazar sonra sonu değiştirmiş ama görülen o ki bu son da okuyucuyu ikiye böldü. Her şeye rağmen okumaya değer bir kitap. Okurken bırakamıyorsun hep bir sonraki sayfayı merak ediyorsun.
96 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Alvora'nın, genç bir kadın görünümündeki şeytan ile olan aşkını anlatıyor kitap. Fantastik ve olağan-üstü bir kitaptı.
Şeytanın, insanları nasıl baştan çıkardığını ve elde ettiğini anlatıyor kitap.
Sonu beni tatmin etmesede, alternatif son beni daha çok tatmin etti.

Yazarımız Cazotte, burjuva ailesinde doğmuş, fransız sömürgelerinde memur olarak çalışmış ancak emekliye ayrıldıktan sonra kendini edebiyata vermiştir. Fransız Devrim karşıtı düşünceler içeren mektupları nedeniyle hayatına giyotin ile son verildi.
96 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Evet günümü bu ilginç kitap ile kapatıyorum. Konusu ile beni cezbedip merak ettirmişti. Öncelikle kitapta bahsedilen kabalayı açıklamak istiyorum. Kelimenin kökeni İbranice’den gelir. Kabala ya da kabbalah olarak bilinir. Yahudi mistisizminde düşünce yeri, ezoterik bir disiplin, ya da kurallar bütünü olarak bilinir. Yahudilikte olan mistik dini yorumların temelini oluşturur. Peki nedir bu Kabala ya da kabbalah denen şey ? Tevrat indirilmeden çok çok önce Yahudilerde ruhban sınıfının geliştirdiği bir öğreti. Yani büyü ve şeytani güçlerle bağlantı sanatıdır kısacası.
Kitabın konusu da bu sanata merak saran bir adamın kadın görünümünde bir şeytana aşık olmasını anlatıyor. Fantastik edebiyatın öncüsü olarak kabul edilen ilginç bir kitaptı.
Fakat insan hayatı bir rüya değil de nedir? Ben başkalarından daha olağanüstü bir rüya görüyorum, hepsi bu.
Jacques Cazotte
Sayfa 69 - Kırmızı Kedi Yayınları
Onu görmemek için sürekli gözlerimi kaçırıyordum, ama karşımda olmadığında bile sürekli gözlerimin önündeydi.
Jacques Cazotte
Sayfa 26 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşık Şeytan
Alt başlık:
Babil Kitaplığı #4
Baskı tarihi:
Mart 2006
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658041
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Diable amoureux
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Âşık Şeytan
Aşık Şeytan
Âşık Şeytan
Aşık Şeytan
“Atalarımızın ruhları arasında yaşıyoruz; gözle görülmez dünya etrafımızı sarmakta...

Düşüncelerimizde yaşayan dostlarımız durmaksızın ve teklifsizce bizlere yaklaşmakta... İyiyi ve kötüyü, iyileri ve kötüleri görebiliyorum, ancak insanlarla ilgili öyle bir kargaşa var ki, onlara baktığımda, ilk andan itibaren kimin gerçekten iyi ya da kötü olduğunun ayırdına varmayı her zaman başaramıyorum...

Bu sabah bizleri Kutsal Ruh’un bakışları altında toplayan dua sırasında salon tüm zaman ve tüm ülkelere ait canlı ve ölü bedenlerle o denli doluydu ki, yaşamla ölümü ayırt edemedim; garip bir kargaşa ama aynı zamanda harika bir gösteriydi.”

- Jorge Luis Borges

Kitabı okuyanlar 542 okur

  • mert tasdemir
  • Emre
  • melike
  • Kadir Karaman
  • Eep
  • Tulin
  • Gökhan Yıldız
  • Gayenur Albayrak
  • İlknur
  • A.Z.A

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.6 (5)
9
%3.1 (6)
8
%5.1 (10)
7
%6.6 (13)
6
%2.6 (5)
5
%0.5 (1)
4
%0.5 (1)
3
%1 (2)
2
%0
1
%0