Aşk Bize Yakıştı

6,9/10  (15 Oy) · 
76 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.302 gösterim
"Bir hayalden bir hayale geçerken sabahı karşılardım. Güneş pencereden içeri girer girmez gecenin kasvetini bitirirdi. Yıldızlar bir sonraki geceye kadar çekilirdi gökyüzünden. Ama içimdeki karanlığın tek ışığı sendin. Sen olmadan ben aydınlanamazdım. Güneş olsa da olmasada o gün sensiz yaşanacaktı çünkü. Ve ben sensizliği yaşarken hiç ağlamazdım... Sadece, yıldızlar düşerdi gözlerimden..."
- Mehmet Coşkundeniz

...
Bu kitapta yer alan yazırlar Coşkundeniz'in aşka bakışını, onu duyumsayışının yetkinliğini gözler önüne seriyor... Ve bunlardan daha önemlisi, Coşkundeniz'in köşesinin "interaktif" özelliği nedeniyle bu yazılar, aynı zamanda Türk toplumunun da aşka yaklaşımına tanıklık ediyor..
Bu kitapta yer alan yazıları okuduğumda şunu düşündüm: Bunlar gerçek aşk mektupları..
Muhatabının kim olduğunu bilmesek de hepimizin yazmak isteyebileceği türden aşk mektupları..
Tutkuyu, aşk öznesinin içinde yok oluş özlemini, acıyı ve mutlulukları dile getiriyor..
Âşıksanız, bu mektuplarda kendinizi bulacaksınız...
- Mehmet Y. Yılmaz
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2003
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9799758715014
 • Yayınevi:
  Bilge Karınca Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

TAYFUN MENGÜ 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şey var sende soramıyorum. Seni kimse görmesin kimse bilmesin istiyorum. "Bana kal benim ol" diye adaklar adıyorum. Yalancı aşkları tükenmiş sevdaları kendi tarihimin sayfalarına gömüp yeni bir defter açıyorum bir tek seni yazıyorum. Yaz yaz bitmez öykülerin kahramanı oluyorsun senin maceralarını anlatıyorum.

Bir şey var sende tanımlayamasam da işte ben o şeyi arıyorum. Seni nefes nefese gecelere deli sevişmelere sevdaya uyanan sabahlara bitimsiz günlere davet ediyorum. Gel benimle aşkın da tutkunun da en koyusunu yaşayalım. Bir kalbi keşfetmenin hazzına yeniden varalım. Bir tende erimek neymiş hatırlayalım. Menzilimiz olmadan nereye varacağımızı sormadan aşkın rehber olduğu bir yolculuğa çıkalım. Buradayım yolun başında.... Bekliyorum...

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz
TAYFUN MENGÜ 
05 Nis 22:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evimin bütün duvarlarında senin yüzünü görüp, bana baktığını hissediyorsam...
Ve bu beni her gün hep aynı şekilde heyecanlandırıyorsa...
İçtiğim çayın şekeri, sigaramın dumanı, kahvaltımın her lokması sen oluyorsan...
Sokakta bana bakan her insan, yüzümdeki tarifsiz sevinci görüp hayrete düşüyorsa...
Sevdiğin şarkıyı defalarca başa alıp bıkmadan defalarca dinleyebiliyorsam...
O şarkının her sözüne seninle ilgili ayrı bir anlam yüklüyorsam...
Yüzlerce kişinin arasında bile kadehimi sadece senin şerefine kaldırıyorsam...
Başımı döndüren şeyin aslında içki değil, sana olan aşkım olduğunu biliyorsam...
Yorucu bir günün sonunda ufacık bir sözünle, bir gülüşünle uzun bir tatilden dönmüş gibi enerji doluyorsam...
Ve o enerjiyle hiç uyumadan günlerce çalışabileceğimi duyumsuyorsam...
Gün boyu saatleri, dakikaları sayıp 'Neden geçmiyor bunlar' diye hayıflanıyorsam... Benim için vazgeçilmez olmuşsun demektir

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz
TAYFUN MENGÜ 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap okurken seni düşünmekten kendimi alamayıp aynı satırı defalarca tekrar ediyorsam...
Sonra sana bunu anlattığımda birlikte ne kadar güleceğimizi düşünüp keyifleniyorsam...
Seninle ilgili planlar yapıyorsam...
Sadece varsayımlara dayalı olsa bile o planları mükemmelleştirmek için her ayrıntının üzerinde dakikalarca düşünüyorsam...
İzlediğim filmdeki başrol oyuncularının yerine kendimizi koyup 'Biz olsaydık böyle yapardık' diyorsam...
Yüzyıllardır sevgililerin kullandıkları klasik sözcüklerin benim duygularımı anlatmaya yetmediğini fark ediyorsam...
Yine de bunları söylemekten hiç ama hiç bıkmıyorsam...
Aşkımın coşkusunu sana yansıttığımda senin de bana aynı coşkuyla karşılık vereceğini biliyorsam...
Kahkahanın en güzelini seninle atacağımı, yemeğin en güzelini seninle yiyeceğimi, içkinin en keyiflisini seninle içeceğimi düşünüyorsam...
'Hayatının en anlamlı şeyi ne' diye sorduklarında tereddüt bile etmeden senin adını verebiliyorsam...
Sen benim için vazgeçilmez olmuşsun demektir...

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz
TAYFUN MENGÜ 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Git. Yüzüme öyle bakma git. Hiç durma, bir gidenin bir daha asla giremeyeceği kapı orada, git. Hiçbir şey açıklamak zorunda değilsin. Giderken söyleyecek şey bulamaz insanlar. Sen bahanelerin arkasına saklananlardan olma, git.
( Oysa daha doyamadım sana… Kokunu yeterince çekemedim içime… Yapacağımız ne çok şey vardı… Neler planlamıştık… Şimdi ne yapacağım ben? Nasıl duracağım ayakta? “Kal” dersem kalır mısın yar? Nasıl istiyorum yalan bile olsa “Bu gidişi zorunluluktan bekle beni döneceğim” demeni…)
Her aşk biter, sende git. Hem zaten biteceği daha bastan belli bir asktı bizimkisi. Sen gitmesen belli ki bir gün ben gidecektim. Herkes kendi tercihini yasar ve sen tercihini yaptın. Rahat ol, git. Aklın kalmasın burada. Dramatik vedaların kahramanları olmayalım, git.
(Benim aklım sende kalacak. Sadece aklım değil yüreğimde… Bitmezdi bizim aşkımız. Asla terk etmezdim seni. Benliğimi, varlığımı, hayatımı adamıştım ben bu aşka. Beni tercih etmeni isterdim, benimle yaşamanı isterdim. Şimdi kimi ya da neyi seçtiğinin ne önemi var artık? Ağlayacağım ardından, kahretsin ağlayacağım... )
İstersen dost olabiliri, haberleşiriz birbirimizle. Mutlu olmanı isterim. Sen mutluluğu hak eden bir insansın. Elbette bende mutlu olacağım merak etme, git. Hangi yara kabuk bağlamamış ki? Yapman gerekeni yap, git.
(Sensiz mutlu olabilir miyim ben yar? Unutabilir miyim bu kadar kolay? Yasadığımız onca şeyi silebilir miyim? Mümkün değil seni içimden söküp atmam. Biliyorum hiçbir ilaç iyileştirmeyecek senin açtığın yarayı. Senin yaktın sevda ateşi hiçbir zaman sönmeyecek. Senin mutlu olmanı istediğimde yalan. Mutlu olma yar, benim gibi sen de mutlu olma. Belki o zaman, yeniden geri dönersin bana…)
Haydi zaman geçiyor artık, git. Hem neden suratın asık? Sevinmelisin gittiğine. Aslında sana teşekkür etmeliyim. Beni bu aşkın yükünü taşımaktan kurtardığın için. Rahatladım biliyor musun? Bende kalan birkaç eşyanı da gönderirim ardından. Fırsat buldukça ararım seni, haydi git.
(Gitme benim güzel sevdalım, gitme. Beni bu aptal dünyada bir başıma bırakıp gitme. Gidip de yüreğimi öldürme. İçim acıyor, kalbim sıkışıyor. Ben asıl sensizliğin yükünü taşıyamam gitme. Ne olur gitme…)

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz (MUTLAKA OKUYUNNNN)Aşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz (MUTLAKA OKUYUNNNN)
TAYFUN MENGÜ 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaç gece geçti hesaplasana… Kaç gece bir sonraki günü düşünerek geçti. Neler yapabilirdik, neler yaşayabilirdik düşünsene…

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz
TAYFUN MENGÜ 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her sabahı birlikte karşılamak vardı seninle. Sevişmekten yorgun düşmüş bedenini öpücüklerle yeni güne hazırlayabilirdim. Gözünü açar açmaz ilk gördüğün şey ben olurdum ve sen benim yüzümde mutluluğu görürdün. Her sabahı birlikte karşılamak vardı seninle. Sevişmekten yorgun düşmüş bedenini öpücüklerle yeni güne hazırlayabilirdim. Gözünü açar açmaz ilk gördüğün şey ben olurdum ve sen benim yüzümde mutluluğu görürdün.

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz
TAYFUN MENGÜ 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul’u sokak sokak geçip gel. Her sokakta kendi izini göreceksin, şaşırma. Nereye gittiysem senide götürdüm yoktun; ama yanımdaydın. Hep yüreğimde, hep aklımdaydın. Seni İstanbulsuz, İstanbul'u sensiz düşünemedim. Gel bu kentin tarihine en ölümsüz sevdayı yazalım. Nice aşka mezar olmuş İstanbul, bu kez kabul etsin yenilgiyi. Haydi, gel biz İstanbul olalım. Korkma gel, başkalarında gördü ün ihanetler, iki yüzlülükler, bitmek bilmeyen acılar yok bende. İlk kez bırak kendini kaygısızca. Yarını düşünmeden "ya sonra" demeden gel.

Bak günler anlamsızca geçip gidiyor. Oysa ömür dediğin şey üç günlük. Birlikte ve severek tüketmek varken günleri, böyle koyu karanlıkta kalmak niye? Gel haydi sensiz geçen günlere bir yenisini daha eklemek istemiyorum. Özlem yanıyor alev alev. Özlemin ateşini söndürüp aşkın ateşini yakmaya gel. Bekleme artık, geleceksen şimdi gel.

Gel ki... Adın eksilmesin dilimden...

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz
TAYFUN MENGÜ 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karşımdasın. Elimi uzatıp dokunabiliyorum sana. Ne büyük mutluluk bu...Gördüğüm en güzel şeysin. Senden öte tanımladığım başka hiçbir şey yok.Her şey senin adınla anılıyor benim dünyamda. Bütün çiçekler sen, bütün yıldızlar sen... Bir sanat eserisin, bakmaya doyamadığım. Tanrının bana armağanısın, ve artıyor her geçen gün sana hayranlığım. Yüzünde kuşlar,gözlerinde hayatın ta kendisi var. Öyle gerçeksin ki...

Gözümü açıyorum sen, kapıyorum sen... Hiç bitmeyen serüven... Günümün en keyifli anı, uykumun en tatlı rüyası... Seni soluyorum, havadasın. Seni kokluyorum, doğadasın. Hele şimdi sonbaharsın. Ya da sonsuz bahar. Seni yaşıyorum, canımdasın. Canımsın...

Sarılsam sana, bin yıl geçse, bir an bile ayrılmasak... Ten tene, yürek yüreğe sonsuz baharın en aşk dolu iki yaprağı olsak... Ağaç ağaç gezip, yeşersek, açsak. Yere düşsek, kalksak... Seni bilsem, bir tek seni. Seni görsem, bir tek seni... Sesin sarhoş etse
beni... Öyle içimdesin ki...

Bir saniye iste benden sensiz geçirdiğim, veremem. Sensiz geçecekse geçmesin zaman, istemem. Seninle yeniden doğdum, yeniden doğuşun kanıtıyım ben. Senden önce geçen zamanı, sana ulaşmak için yürüyerek geçirmişim, kimmişim bilememişim. Şimdi başımı çevirip geriye bakmıyorum bile. O yol yüründü ve bitti, artık seninle yürünecek bambaşka bir yol var önümde. Yorgunluk nedir bilmeyeceğim, hiç şikayet etmeyeceğim ve bir tek adımda bile tökezlemeyeceğim uzun, aşk dolu bir yol... Öyle aklımdasın ki...

Ah, sensiz kalmıyor muyum bazen yıkasım geliyor gördüğüm bütün duvarları.Ardında seni bulurum sanıyorum. Ne ayrı koyduysa bizi, zaman ya da yollar, bir kalemde silesim geliyor. Sana dokunmamı engelleyen ne varsa, bir kadehi yere çarpıp tuzla buz eder gibi parçalamak istiyorum. İsyanım taşıyor, kendi öfkemden korkuyorum. Ve kavuşmak... Bunu düşünmek içimde kırılmış bütün aynaları tamir ediyor. Mavi bir yağmur başlıyor, ıslanıyorum. Maviye boyanıyorum. Öyle özlüyorum ki...

Sen ol, hep ol, benimle ol, bende ol... Sendeyim ben, yüreğimi koydum yüreğinin üzerine. Aşk bu, başka isim arama. Hem de en koyu, en deli, en tutkulu... Öğreneceğim çok şey var sana dair. Bilmediğim çok şey var. Ama bir şeyi öyle iyi biliyorum ki... Seni öyle çok seviyorum ki…

Aşk Bize Yakıştı, Mehmet CoşkundenizAşk Bize Yakıştı, Mehmet Coşkundeniz